رهاورد برانکو برای پرسپولیس؛ بی جانشینی!

- نظرات : 4 اظهار نظر - بازدید [ 7387 ] - پنجشنبه, 15 شهریور 1397

رهاورد برانکو برای پرسپولیس؛ بی جانشینی!

واقعیت این است که امروز، پرسپولیس هیچ آلترناتیوی ندارد که بتوان با برانکو مقایسه اش کرد. مردی که اندیشه را به پرسپولیس آورد. آیا علی دایی برای سایپای متمول و ... 5 out of 5 based on 12 ratings.
رهاورد برانکو برای پرسپولیس؛ بی جانشینی!

واقعیت این است که امروز، پرسپولیس هیچ آلترناتیوی ندارد که بتوان با برانکو مقایسه اش کرد. مردی که اندیشه را به پرسپولیس آورد. آیا علی دایی برای سایپای متمول و ...

ارتش سرخ دات كام :

واقعیت این است که امروز، پرسپولیس هیچ آلترناتیوی ندارد که بتوان با برانکو مقایسه اش کرد. مردی که اندیشه را به پرسپولیس آورد. آیا علی دایی برای سایپای متمول و صاحب امکانات، اندیشه تازه ای داشته؟ توانسته یا سعی کرده در سایپا مدل و سیاق اداره این باشگاه را متحول کند؟ یا یحیی که بر خلاف دایی جاه طلب نیست و انتخاب های ضعیف تری دارد. یا افشین قطبی که مثل یک پوپولیست واقعی، وقت خداحافظی حتی می تواند اشک هواداران تیم شیجیاژوانگ چین را دربیاورد؟ از بدشانسی آنها، برانکو با عملکردش روی انتخاب های بعدی پرسپولیس هم اثر گذاشته و این یعنی اینکه بعد از این مربیانی را که در حد «آلترناتیو برانکو بودن» هم نیستند، روی نیمکت پرسپولیس نخواهیم دید. بعد از برانکو، پرسپولیس فقط یک «برانکو»ی کامل تر می خواهد که بتواند به او تکیه کند.

فرق برانکو با مربیان پیش از خودش این است که او هرگز نگران آلترناتیوها نبوده. مگر فقط در نخستین هفته های حضورش در پرسپولیس. همان روزهایی که پرسپولیس با چنگ و دندان از در و دیوار لیگ برتر آویزان شده و تنها کمبودش انگار، دستان معجزه گر ایوانکوویچ بود. پرسپولیس را پروفسور بالا کشید. تا جایی که اگر چه با شأن نام این باشگاه همخوانی نداشت اما خطر سقوط را از سرش کم کرد.

از اول هم گفته بود که آمده تا پرسپولیس را در لیگ برتر نگه دارد و آنقدر به خودش مطمئن بود که وقتی اهدافش را برای مدیران باشگاه ترسیم می کرد، بگوید: «اگر نتیجه کار دلخواه تان نبود، یک دلار هم نمی گیرم و می روم.» با افتخار اما قراردادش را تمدید کردند. هر چه باشد او پرسپولیس رده دوازدهمی را در رده هشتم تحویل داد. آنهم با هشت امتیاز از 6 بازی که در شرایطی غیر از آن شاید حتی ناکامی به حساب بیاوریمش.

برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس ماند و بقیه مسیر را طوری طی کرد که در این مدت کسی نمی توانست جانشینش شود. البته هنوز هم جانشینی برایش نیست. این حقیقت را بازخوانی نام هایی که در سال های پیش از برانکو روی نیمکت پرسپولیس می نشستند، برایمان روشن کرده است. درست تر شاید این باشد که بگوییم از بین همه مربی های پیشین پرسپولیس، فقط یک نفر را می توانیم یک مربی جدی بدانیم که او علی دایی است. بقیه اما در مربیگری آنقدرها هم صاحب فرصت شغلی نیستند.

علی پروین خیلی سال پیش بازنشسته شد، حمید درخشان به هر تیمی رفت، با ناکامی برگشت و حمید استیلی هم کاری کرد که بعد از حبیب کاشانی هیچ مدیری به مربیگری او حتی فکر هم نکند. مربیان خارجی سال های اخیر پرسپولیس هم که تکلیف شان معلوم است. بهترین شان مصطفی دنیزلی بود که خودش نخواست بماند و الان هم دیگر سن و سالش اجازه مربیگری به او نمی دهد. اشمیت، سوبل، آری هان و مانوئل ژوزه را هم که حتما یادتان هست چه بر سر پرسپولیس آوردند.

از تمام آن مربیان اما این سه نفر همچنان امیدوارند به سرمربیگری دوباره در پرسپولیس: علی دایی، یحیی گل محمدی و افشین قطبی. یحیی همیشه آشکارا از علاقه اش به سرمربیگری در پرسپولیس حرف زده اما دایی حتی در این مورد هم سیاستمدارانه رفتار کرده است، اگر چه به اندازه یحیی و قطبی محبوب نیست و هیچکدام شان به اندازه برانکو. با این حال اگر قرار باشد سال ها بعد جانشینی برای مرد کروات متصور شویم، این سه نفر حتما گزینه اند.

مهم ترین پرسش امروزمان هم همین است اتفاقا. اینکه فردای رفتنِ برانکو ایوانکوویچ که البته می دانیم خیلی زود نیست، پرسپولیس چه شکلی خواهد بود؟ پرسپولیسی ها که اندیشیدن را از برانکو آموخته و با همین اندیشه، آقای سرمربی حتی در سیاست های باشگاه هم اثر گذاشته است. چیزی که خودش هم در آخرین مصاحبه با ایران ورزشی (بعد از تمدید قرارداد با پرسپولیس) به آن اشاره کرد: «من اینجا هستم که باشگاه پرسپولیس را توسعه بدهم. یعنی وظیفه ام فقط کار با بازیکنان تیم نخواهد بود، بلکه باید برای شکل دادن به ساختار باشگاه و ساختن یک باشگاه کاملا حرفه ای کمک کنم.»

او همانی است که وقتی تیمش را با هفت بازیکن تمرین داد، می گفت: «به جای فکر کردن به مشکلات، به هدف مان فکر می کردم» و هدف همیشگی اش را موفقیت در کارهایی خواند که به عهده گرفته. آیا می توانیم ادعا کنیم که ایوانکوویچ در رسیدن به اهدافش موفق نبوده؟ البته که بوده و مهم تر اینکه کار را برای مربیان بعد از خودش سخت کرده. واقعیت این است که امروز، پرسپولیس هیچ آلترناتیوی ندارد که بتوان با برانکو مقایسه اش کرد. مردی که اندیشه را به پرسپولیس آورد. آیا علی دایی برای سایپای متمول و صاحب امکانات، اندیشه تازه ای داشته؟ توانسته یا سعی کرده در سایپا مدل و سیاق اداره این باشگاه را متحول کند؟

یا یحیی که بر خلاف دایی جاه طلب نیست و انتخاب های ضعیف تری دارد. یا افشین قطبی که مثل یک پوپولیست واقعی، وقت خداحافظی حتی می تواند اشک هواداران تیم شیجیاژوانگ چین را دربیاورد. این نوع رفتار البته یک ویژگی است در مربیگری. جلب اعتماد و احساسات. کی روش نوعی دیگری از این ویژگی را دارد، شاید کمی سنگین تر.

حتی خود برانکو هم در جلب اعتماد و احساسات هواداران تلاش کرده اما با عملکردش، نه حرف ها و رفتارهای عجیب و غریب. او در سال های اخیر یاد گرفته که پلیور قرمز بپوشد وگرنه در روزهایی که روی نیمکت تیم ملی ایران می نشست، مرد یخی لقبش داده بودند. ایوانکوویچ استاد دانشگاه بود. پروفسور دانشگاه ورزش زاگرب. طوری که با بازیکنان فوتبال حرف می زد، انگار سر کلاس مقابل دانشجویانش ایستاده و به آنها درس می داد. بعدها اما وقتی سرمربی شد، یاد گرفت که ارتباط گرفتن با مخاطب فوتبال هم بخشی از کار مربیگری است.

جز برانکو چه کسی می توانست از آن پرسپولیس زمین خورده، قهرمان بسازد؟ بعد از او کدام مربی خواهد توانست در راهش قدم بردارد؟ دایی؟ یحیی؟ یا قطبی؟ از بدشانسی آنها، برانکو ایوانکوویچ با عملکردش روی انتخاب های بعدی پرسپولیس هم اثر گذاشته و این یعنی که بعد از او دیگر نخواهیم دید و هواداران هم نخواهند پذیرفت که امثال استیلی و درخشان و حتی دایی و قطبی که هیچکدام در حد «آلترناتیو برانکو بودن» هم نیستند، روی نیمکت پرسپولیس بنشینند. بعد از برانکو، پرسپولیس یک برانکوی کامل تر می خواهد که بتواند به او تکیه کند.

*زهرا اسدی

مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • omid 110
  omid 110 :
  لطفا 1مطلب در مورد سوپرجام بنویسین...نذاررین این موضوع مشمول مرور زمان بشه و جام رو ندن...هرچند که من بازهم میگم بعیده که چام به پرسپولیس بدن...اگر قراره بدن چرا نمیگن زمانه اهدا جام کی هست..ارتش خاهشا پیگیری کنید
 • omid 110
  omid 110 :
  فتاحی با وقاحت تمام گفته هر وقت دلمون بخاد به پرسپولیس جام میدیم..واقعا بی شرمه این ادم..گفته توی بازی با نساجی و توی ماه محرم جام نمیدیم..به همه طرفدارها میگم که این موضوع سوپر جام رو فراموش بکنن...این جام به پرسپولیس نمیرسه...بهتره اصلا بهش فکر هم نکنیم...توی این سایت هم که هیچ مطلبی دراین مورد نوشته نمیشه..خیلی زشته که این فتاحی با وقاحت میگه هروفت دلمون بخاد جام میدیم..
 • ایبو صامت
  ایبو صامت :
  دایی؟جانشین برانکو؟
  اصلاشوخی ش هم زشته
  دایی آخرین گزینه هم نمیتونه باه
  مگراینکه بازبه پرسپولیس خیانت بشه
  دایی بیشترین ضربه هارابه پرسپولیس زده
  ای کاش دورازپرسپولیس باشه ودورادوراحترامش راداشته باشم.
  یحیی خیلی جانشین بهتریه
  برای جانشینی برانکواما درسال های دورآقامهدی مهدوی کیاراداریم.که داره یادمیگره وتجریه میکنه تاروزی یه سرمربی عالی بشه
  والبته آقاکریم را.باکوله باری ازتجربه آلمان وانگلیس وبازی های بین المللی .
  ودرس هایی که پیش برانکوی بزرگ یادگرفته.
  اصلاچرادراین باره حرف بزنیم.قعلابرانکوراداریم ونگهش می داریم
 • فاطمه قربانی
  فاطمه قربانی :
  اگه یه روزی کسانی مثل دایی و درخشان وگل محمدی مربی تیم بشن من فاتحه این تیمم پیش پیش میخونم ... !!! به نظرمنم این بحث ها فعلا بی خودیه چون ما به لطف خدا هنوزبرانکو رو داریم اما ... بازم اگه بخوایم ازجانشینش بگیم به قول جناب صامت چه کسی بهتراز عشقا وعزیزای دلمون آقایون مهدوی کیا و باقری که خیلی خوبن وکاربلدن ؟!!...

نظرسنجی

پرسپولیس برابر الاهلی به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الاهلی عربستان
الاهلی عربستان
ورزشگاه : آل مکتوم دبی
داور مسابقه : مانینگ (چپن)
دوشنبه, 2 اردیبهشت 1398 / ساعت : 20:00
ذوب آهن
ذوب آهن
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولاد شهر
داور مسابقه : اشکان خورشیدی
چهارشنبه, 28 فروردین 1398 / ساعت : 18:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور13
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن