آنالیز؛ سنجش تولید سرعت در حملات پرسپولیس

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 4115 ] - جمعه, 23 شهریور 1397

آنالیز؛ سنجش تولید سرعت در حملات پرسپولیس

تعداد و حملات پرسپولیس برابر نساجی آنالیز شده تا بتوان پیش بینی ای از نحوه نمایش شاگردان برانکو مقابل الدحیل قطر داشت. شما تا چه میزان سریع هستید؟ این سوالی ا... 5 out of 5 based on 3 ratings.
آنالیز؛ سنجش تولید سرعت در حملات پرسپولیس

تعداد و حملات پرسپولیس برابر نساجی آنالیز شده تا بتوان پیش بینی ای از نحوه نمایش شاگردان برانکو مقابل الدحیل قطر داشت. شما تا چه میزان سریع هستید؟ این سوالی ا...

ارتش سرخ دات كام :

تعداد و حملات پرسپولیس برابر نساجی آنالیز شده تا بتوان پیش بینی ای از نحوه نمایش شاگردان برانکو مقابل الدحیل قطر داشت.

شما تا چه میزان سریع هستید؟ این سوالی است که پرسپولیس برانکو با جوابی قدرتمند به آن در دو فصل پیاپی دبل قهرمانی کرد و آدرنالین طرفداران را نیز در فصل پیش تا چهار تیم آسیا بالا برد.

در واقع سرعتی که سرخ ها در بخش های مختلف حمله تولید می کردند، نه فقط برای فوتبال ایران، که حتی برای بخش غرب آسیا نیز پدیده ای نو و قابل ستایش بود، اما تمام باغبانی سه فصل گذشته پروفسور برای پرسپولیس یک طرف، این هفته پیش رو هم یک طرف؛ حالا بدون حرف و حدیث اضافی نوبت چیدن میوه این سرعت در برابر الدحیل و صعود به جمع برترین های قاره آسیا است.

الدحیلی که در بازی رفت نشان داد از همه لحاظ بر حریف استیلا دارد، به جز وقتی که رقیب بخواهد تند و تیز و جهنده باشد و برانکو هم بدون شک این موضوع را می داند؛ به همین منظور با الهام از بازی پرسپولیس و نساجی و احتمال فراوان، وضعیت مشابه سرخ ها در داشتن مالکیت توپ در هردو دیدار، آمارهای زمانی حملات تیم برانکو برابر قائمشهری ها را تحلیل کرده ایم تا روشن شود که در این برهه زمانی پرسپولیس چه میزان برای تولید سرعت برابر الدحیل آمادگی دارد!

تیم برانکو برابر نساجی 15 مرتبه توانست از طریق حملات متمرکزی که از عقب زمین شروع می شوند به مرحله نهایی تهاجم(داخل باکس یا مماس با آن) نفوذ کند؛ در مرحله اول باید اذعان کرد که با توجه به فشردگی عمومی نساجی نرخ 15 استفاده از حمله، عدد متوسط رو به بالایی است، اما آنچه که اهمیت دارد این است که حملات فوق با چه زمانی به دست آمده اند؟

زمان میانگین قابل قبول در فوتبال آسیا برای اجرای یک حمله که از دروازه بان شروع شده و یک ساختار دفاعی بسته هم برابر آن قرار دارد 25 ثانیه است؛ هرچه پایین تر، سریع تر و هر چه بالاتر، کندتر.

با توجه به این میانگین از 15 حمله توسعه یافته پرسپولیس در بخش حملات متمرکز، دو حمله زیر 10 ثانیه، چهار حمله بین 10 تا 15 ثانیه، سه حمله بین 20 تا 25 ثانیه، سه حمله بین 25 تا 30 ثانیه و سه حمله نیز بالای 30 ثانیه رقم خورده اند؛ تفکیکی با جمع بندی خلق 9 حمله موثر زیر میانگین تعریف شده و اجرای 6 حمله موثر هم بالاتر از میانگین 25 ثانیه ای.

اینجا می بینیم که پرسپولیس با درصد 65 به 35 در حملات موثرش، فوتبال سریعی را به نمایش گذاشته و نباید یادمان برود که این عبور کاهشی از نرخ میانگین برابر یک وضعیت دفاعی فشرده صورت گرفته است.

حالا باید بپرسیم با توجه به اینکه عموما سید جلال حسینی و شجاع خلیل زاده را به عنوان دو بازیکن مهم اجرای حملات متمرکز، دو طراح تاخیری می دانیم، پس چگونه تیم در این بازی(نساجی) نرخ سریع تری را تولید کرده است؟

دلیل آن نقشه ای است که برانکو در این بازی به احتمال زیاد به عنوان نقشه ای آزمایشی به کار گرفت تا در صورت موفقیت اش، برابر الدحیل نیز از آن استفاده کند؛ اما کدام نقشه؟ اجرای بازی پیرامونی در مرکز که توسط امید عالیشاه و سیامک نعمتی اجرا می شد و این دو نفر به عنوان بال های میانی تیم برخلاف بازی های قبلی که نزدیک به خط کناری بازی می کردند و نسبت به بازیکنان صاحب توپ تا قبل از ورود حمله به یک سوم هجومی از گزینه های اصلی دریافت پاس حساب نمی شدند و همین مسئله موجب بازی تاخیری ایستگاه های طراح برای توسعه حمله می شد، در این بازی به سمت مرکز شیفت کرده بودند و به جای خط عرضی، نسبت به کامیابی نیا و نوراللهی یک مربع را شکل می دادند؛ وجود این مربع در مرکز موجب ایجاد "deep line" در تیم شد و طراحان عقب را با گزینه های پُر شمار در جلو و پیرامون توپ، مجاب به بازی سریع می کرد.

نقشه مفید و مربع مرکزی و خط طولی عمقی که عالیشاه و نعمتی با توانایی شان در چرخش و استارت با توپ از بهترین گزینه ها برای قرارگیری در آن جهت تولید سرعت برابر دفاع های بسته و فشرده ای مانند الدحیل که خیلی عمیق دفاع می کنند، هستند.

اما سرخ ها باید در وضعیت های دیگر حمله نیز تولیدات سریع داشته باشند؛ مانند وضعیت بسیار مهم توپ گیری در زمین خودی در حالتی که دفاع حریف با حدود هفت نفر جلوی شما قرار دارد؛ وضعیتی که بیشترین تکرار را در طول بازی برای هر تیم دارد و چون دفاع حریف به صورت نیمه متمرکز بین توپ و دروازه قرار دارد با ضدحمله تفاوت جدی داشته اما کاملا شبیه وضعیت اجرای یک حمله سریع است؛ تیم برانکو در این حالت موفق به انجام 8 حمله موثر برابر نساجی شده است؛ 8 حمله موثری که با توجه به میانگین 15 ثانیه برای هر حمله قابل قبول در این حالت، به طور فوق العاده ای هفت تا از آنها زیر 15 ثانیه رقم خورده اند.

در واقع موفقیت 90 درصدی تولید سرعت برای حملات در این وضعیت را شاهد هستیم؛ موفقیت 90 درصدی که بدون شک سهم بسیار بالایی از آن متعلق به مدافعان کناری تیم(حسین ماهینی و محمد انصاری) است چون این دو نفر با سرعت خود در اجرای بازی فرار از عقب فشار اولیه نساجی را خنثی می کردند چراکه وقتی حریف توپ را در زمین پرسپولیس از دست می داد، به جای عقب نشینی سریع، از بازی گگن پرسینگ استفاده می کرد و همچنین با توجه به اینکه همواره بیشترین فشردگی و تراکم نزدیک به توپ و در کانال های مستقیم انتقال آن ایجاد می شود، پس تیمی که توپ را به دست آورده چون تا حدودی امکان حرکت طولی به جلو مسدود است، ناچارا باید از بازی پاس به عقب و گشایش مجدد بازی استفاده کند، اما همیشه راه سومی وجود دارد و آن راهی بود که برانکو تجویز کرد. راه "استفاده از کناره ها که در 90 درصد این مواقع خالی از سکنه است" .

بر همین اساس به محض توپ گیری سرخ ها، ماهینی یا انصاری با توجه به موقعیت توپ اقدام به زدن استارت می کردند و بازیکن توپ گیر هم با یک انتقال سریع به جناحین گوی را از دسترس حریف دور می کرد؛ خالی بودن متغیر جناحین در کنار قدرت حمل توپ دو مدافع کناری قدرتمند پرسپولیس موجب توسعه سریع حمله می شد؛ توسعه ای سریع با یک نرخ عالی در حملات موثر.

اکنون نوبت ارزیابی یکی از جنبه های اصلی بازی پرسپولیس با توپ گیری در زمین حریف است؛ آنچه که با پرسینگ شدید تیم دو خواهر خوانده هستند؛ تیم برانکو در این آیتم موفق به ثبت 16 حمله موثر برابر نساجی شده است؛ حملاتی که در تفکیک با نرخ میانگین 6 ثانیه برای هر حمله قابل قبول، 10 تا از آنها زیر این رقم و به عنوان تولید مثبت سرعت و 6 تا هم بالای آن و به عنوان تولید ناموفق سرعت رقم خورده اند که برای این آیتم نیز مشاهده می کنیم با یک تیم "حمله سریع کن" روبه رو هستیم؛ سرعتی که برای این وضعیت، پرسپولیس آن را مرهون بازی با دو مهاجم مرکزی می داند.

دو مهاجم مرکزی که به بهترین شکل ممکن هم توانایی اجرای بازی دو مهاجمه کلاسیک را دارند و هم بازی دو مهاجمه مدرن؛ برای حالت کلاسیک باید از فشارهای ممتد آنها روی سانترها برای زدن ضربه سر گفت که برابر هر خط دفاعی بلند قدی نیز کار را پیش می برند ولی برای یادآوری حالت مدرن آنها، همین نرخ 10 حمله زیر 6 ثانیه کافی است؛ هر دو نفر با بازی بدون توپ به خوبی "بازی با هم و برای هم" را پیاده می کنند؛ ضمن اینکه برانکو هم به صورت موفق انواع بازی های دو مهاجم (ضربدری-انحرافی- L شکل- مورب) را به آنها آموزش داده است و مجموعه این اقدامات موجب افزایش سرعت بازی بین آنها شده است.

سرعت و سرعت و سرعت؛ این برندی بوده که برانکو در این چند فصل طبق آن تیم تاکتیکی مورد علاقه اش را ساخته و حالا در فصل چهارم و در حساس ترین دوران نیز مطابق آمارهای بالا می بینیم که پرفسور کار تیمار کردن را به خوبی انجام داده و اسب سرخ سرحال اش همچنان سرزنده و سریع می تازد؛ تاخت سریعی که میلیون ها تماشاگر پرسپولیس برای بازی برگشت با جان شان روی آن قمار کرده اند؛ تاخت سریعی که نقشه های برانکو مقابل نساجی نشان داد که روی اسب بازنده قمار نکرده اند.

*مجتبی مرشدنژاد

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

به نظر شما پرسپولیس موفق به صعود از گروه خود در لیگ قهرمانان خواهد شد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سپاهان
سپاهان
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : بیژن حیدری
جمعه, 6 اردیبهشت 1398 / ساعت : 20:15
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 2
الاهلی عربستان
الاهلی عربستان
ورزشگاه : آل مکتوم دبی
داور مسابقه : مانینگ (چپن)
دوشنبه, 2 اردیبهشت 1398 / ساعت : 20:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور13
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن