پرونده یک درگیری دائمی؛ دایی و مشت های گره کرده

- نظرات : 2 اظهار نظر - بازدید [ 2081 ] - سه شنبه, 8 آبان 1397

پرونده یک درگیری دائمی؛ دایی و مشت های گره کرده

حتماً ویدئوهایی که از درگیری های بعد از بازی سایپا مقابل پرسپولیس در شبکه های مجازی منتشر شده را دیده اید. تصاویر ناراحت کننده ای از بازیکنان دو تیم سایپا و پ... 5 out of 5 based on 2 ratings.
پرونده یک درگیری دائمی؛ دایی و مشت های گره کرده

حتماً ویدئوهایی که از درگیری های بعد از بازی سایپا مقابل پرسپولیس در شبکه های مجازی منتشر شده را دیده اید. تصاویر ناراحت کننده ای از بازیکنان دو تیم سایپا و پ...

ارتش سرخ دات كام :

حتماً ویدئوهایی که از درگیری های بعد از بازی سایپا مقابل پرسپولیس در شبکه های مجازی منتشر شده را دیده اید. تصاویر ناراحت کننده ای از بازیکنان دو تیم سایپا و پرسپولیس که تماشایش یک سوال بزرگ را در ذهن ایجاد می کرد که این همه جنجال برای چه؟

تأسف برانگیزتر وقتی بود که علی دایی در محوریت این فیلم ها قرار می گرفت. چند نفر او را گرفته بودند و دایی به دنبال راه فراری برای رسیدن به بازیکن یا هواداری از پرسپولیس که می خواست به هر طریقی شده، او را بزند و این تصویر چقدر می تواند دردناک باشد برای کسی که عمری خود را اسطوره پرسپولیس می دانسته و بارها و بارها با رفتارهایی که مقابل پرسپولیس از خود نشان داده، این تردید را در هواداران سرخ پوش به وجود آورده که آیا علی دایی یک پرسپولیسی است؟ بعد از همه درگیری هایی که با پرسپولیس و پرسپولیسی ها داشته که کم نیستند و از خاطره ها هم پاک نخواهند شد.

اولین درگیری با اسطوره پرسپولیسی ها
علی دایی در چند برهه با علی پروین درگیر شده است. از زمان بازیگری اش تا همین چند سال پیش که سرمربی پرسپولیس بود و به دلیل مشکلات مالیاتی در وزارت ورزش با علی پروین درگیر شد. ماجرای اولین درگیری علی دایی با پرسپولیس و اسطوره پرسپولیس یعنی علی پروین، برمی گردد به سال های 1382، 1383 که دایی پس از شش سال بازی در آلمان و امارات در سال 1382 به پرسپولیس برگشت. بازگشتی در کنار حواشی داغ آن روزها. پروین و شرکا از پرسپولیس جدا شده بوند و نقش اپوزیسیون را ایفا می کردند و در این فضای ملتهب، دایی ستاره ی تیمِ وینکو بگوویچ بود. تیمی که باوجود شروعی عالی، خیلی زود غروب کرد. فصل ناموفق پرسپولیس تغییراتی تازه را رقم زد. بازگشت پروین و کوچ علی دایی، افشین پیروانی و چند ستاره دیگر که ظاهرا ضدِ پروین بودند.

نبرد بزرگ اما 29 آبان 1383 آغاز شد. علی دایی با صبا در هفته نهم لیگ چهارم به مصاف پرسپولیس آمد. در ابتدای بازی دایی برخلاف عرف به سمت نیمکت پرسپولیس نرفت. مهرداد میناوند و افشین پیروانی هم در آن فصل دقیقا چنین کاری کردند. بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید اما روی سکوها از سردی داخل زمین خبری نبود. تماشاگران علیه دایی بودند و پس از بازی خبر رسید درگیری شدیدی بین هواداران دایی و برخی لیدرهای پرسپولیس به وجود آمده است. انفجار بزرگ در طول هفته رخ داد. دایی که به واسطه زدن صدمین گل ملی میهمان برنامه نود بود مصاحبه ای آتشینی علیه پروین انجام داد. پروین را به باندبازی متهم کرد، او را مقصر ناکامی پرسپولیس در فصل قبل دانست و گفت که پروین به تماشاگران خط داده بود که به او توهین کنند.

او به سراغ زخم های قدیمی هم رفت و از خط خوردن از تیم ملی در سال 1992 انتقاد کرد. پروین هم صحبت های آتشین دایی را با یک مصاحبه حیرت انگیز پاسخ داد. او گفت دایی محبوب نیست و قدیمی های فوتبال اصلا فوتبال او را قبول ندارند! گرچه چند روز بعد در یک اقدام باورنکردنی این دو دور یک میز نشستند و به زور آشتی داده شدند اما هرگز روابط این دو، روابط حسنه ای نبود.

شادی های عجیب دایی مقابل سرخ ها
نبرد بزرگ بعدی دو سال بعد رقم خورد. علی دایی در سال 1385 پس از پشت سرگذاشتن یک جام جهانی کابوس وار راهی سایپا شده بود. ورنر لورانت درهمان هفته های ابتدایی لیگ ششم به شکل عجیبی هدایت سایپا را رها کرد و علی دایی در قواره مربی-بازیکن در اولین تجربه اش در نقش سرمربی مقابل پرسپولیسِ دنیزلی قرار گرفت. دایی به دلیل مسائل جام جهانی آن جایگاه سابق را بین هواداران نداشت. شادی پس از گل دایی اما به باروت هواداران جرقه زد. هواداران توقع نداشتند دایی اینگونه شادی کند و در اواخر بازی وقتی که بازی با گل حسین بادامکی دو-دو شد شدیدا به این اسطوره فحاشی کردند. دایی هم در کنفرانس خبری پس از بازی خواستار محرومیت هواداران پرسپولیس شد. او گفت که نمی تواند مثل بقیه فیلم بازی کند و خوشحالی نکند.

دایی البته سال ها بعد در لیگ یازدهم و دوازدهم که سرمربی تیم فوتبال راه آهن بود، به خاطر همین شادی ها بارها سوژه شد و کشمکش هایی بین او و پرسپولیسی ها به وجود آمد. مشت های گره کرده، لقبی بود که در همین دوره زمانی به او دادند. وقتی نشانه شادمانی عمیق او به هنگام موفقیت هایش در بازی برابر پرسپولیس بود. دایی حتی به این موفقیت ها، عنوان عزتی را داده بود که خداوند به او عطا کرده است.

دایی – شیث، اختلافی بی پایان
همان سال 1385 بود که درگیری های علی دایی، به عنوان مربی- بازیکن سایپا با شیث رضایی، مدافع پرسپولیس سوژه شده بود. همان تقابلی که در بازی رفت آن، به دایی به خاطر شادی گلش فحاشی شد، در بازی برگشت با برخوردهای دایی – شیث جنجال به پا کرد. تصاویر تلویزیونی نشان می داد که در پی کشمکش بین این دو مهاجم سایپا ضربه ای به صورت مدافع پرسپولیس وارد کرده است. سرمربی-بازیکن سایپا البته نپذیرفت ضربه اش شدت داشته و محرومیتش هم پس از دخالت عجیب چند نماینده مجلس کم شد. این اما شروع درگیری های علی دایی با شیث رضایی بود. فصل دهم که علی دایی سرمربی پرسپولیس بود، اختلاف هایش با شیث تا حدی پیش رفت که کار به شکایت و دادگاه نیز کشیده شد و آنچه در دعوای دو طرف باقی ماند ناکامی های متعدد برای پرسپولیس و سرخوردگی طرفداران این تیم بود. آن زمان شیث یک جمله معروف را در واکنش به اختلاف هایش با دایی مطرح کرد که سوژه رسانه های شده بود. شیث می گفت: «اختلاف من و دایی از زمانی شروع شد که با من بیشتر از او عکس می گرفتند.» البته شیث واکنش جنجالی دیگری هم در اینستاگرامش داشت و درباره دایی نوشته بود: «دیدین گفتم بعضی ها پرسپولیسی نیستن؟ حالا بهتون ثابت بشه!»

درگیری با علی کریمی و دو دستگی هواداران
بعد از قهرمانی سایپا در لیگ برتر و خداحافظی باشکوه علی دایی از دنیای بازیگری، درگیری های دایی با پرسپولیس، وارد فاز جدیدی شد. او حالا در قامت سرمربی، مشت هایش را برای پرسپولیس گره می کرد. بعد از این قهرمانی بود که دایی راهی تیم ملی شد و پس از اتفاقات تلخ بازی ایران و عربستان در نوروز 1388 از تیم ملی اخراج شد. در آن زمان هواداران پرسپولیس به دلیل مشکلات بین دایی و علی کریمی از علی دایی ناراضی بودند.

اختلاف دایی و کریمی تقریبا از بازی های مقدماتی جام جهانی 2006 استارت خورد، مصاحبه کریمی با تماشاگران این اختلاف ها را رسانه ای کرد و بعدها موضوع لایی خوردن دایی از کریمی در یک بازی داخل سالن و تکرار همین صحنه در تمرینات تیم ملی و در نهایت پرخاش دایی به کریمی به این اختلاف ها دامن زد. همان زمان که گفته می شد بازیکنان تیم ملی به دو باند مجزا تفکیک شده اند که یکی دوستان دایی و دیگری دوستان کریمی بودند. در پی اختلاف ها بود که در زمان مربیگری دایی در تیم ملی، کریمی کنار گذاشته شد. بعدها هم مصاحبه های تند و تیز این دو علیه هم ادامه یافت.

درست است که این اختلاف ها در تیم ملی ایجاد شده بود اما به واسطه اینکه پرسپولیسی ها علی کریمی را هم یک پرسپولیسی می دانند، این موضوع به میان هواداران سرخ کشیده شد. به خصوص وقتی که دایی به جای گل محمدی سرمربی پرسپولیس شد و کریمی را از تیم کنار گذاشت. کریمی هم به تراکتور رفت و در اولین بازی فصل مقابل تیم دایی قرار گرفت و یک بار دیگر درگیری لفظی به اوج رسید.

دایی مقابل مدیران پرسپولیس
ورق چند ماه بعد برگشت چه کسی انتظار داشت دایی به فوتبال برگردد و سرمربی پرسپولیس شود. حبیب کاشانی اما چنین تصمیم مهمی را گرفت و دایی را پس از چند ماه سکوت جانشین زلاتکو کرانچار کرد. پایان چند سال کدورت بین علی دایی و پرسپولیس . این حضور یک سال و نیم طول کشید، اختلاف ها بین کاشانی و دایی یک جدایی بحث برانگیز را رقم زد. هواداران اما حامی دایی بودند، درست است که در لیگ با دایی توفیقی نداشتند اما این مربی نامدار دو قهرمانی جام حذفی را برایشان ارمغان آورده بود. از طرفی جدایی دایی از پرسپولیس در سال 1390 به نحوی بود که گویی به او ظلم شده است. هواداران به جانشین علی دایی، حمید استیلی، حتی یک بازی هم فرصت ندادند.

علی دایی در لیگ یازدهم و دوازدهم سرمربی راه آهن بود. پرسپولیس اما پس از رفتن دایی روزهای ناآرامی داشت و خیلی ها منتظر بازگشت دایی بودند. درست است که رابطه عموم هواداران با دایی دوستانه بود اما اختلاف اصلی بین محمد رویانیان، مدیریت وقت پرسپولیس و دایی وجود داشت. اختلاف شدید بر سر مطالبات دایی از پرسپولیس . دو طرف در مصاحبه هایشان حسابی از خجالت هم در می آمدند. کسی در این شرایط تصور نمی کرد که رویانیان پس از کنار گذاشتن یحیی گل محمدی به سراغ علی دایی برود اما این اتفاق افتاد و دایی نشان داد که برای منافعش می تواند با دشمنش هم دوست شود. در سال 1392 علی دایی با یک قرار داد سه ساله قابل توجه به پرسپولیس برگشت. هر چند آمدن او با خروج علی کریمی همراه شد اما بیشتر هواداران از این انتخاب راضی بودند. دایی به تیم سروسامان خوبی داد.پرسپولیس پس از چند فصل ناکامی مدعی شد و در پایان در رده دوم لیگ قرار گرفت.

درگیری با پروین – راند دوم
لیگ چهاردهم که دیگر محمد رویانیان، مدیرعامل پرسپولیس نبود جایگاه دایی هم متزلزل شده بود. دایی با مدیریت باشگاه و وزارت ورزش چالش داشت. در هفته های پایانی لیگ سیزدهم مدیریت باشگاه در دست پروین بود و دایی سرمربی. روزی نبود که از اختلاف این دو خبری منتشر نشود. حتی خبر رسید در جلسه ای در وزارت ورزش برای خصوصی شدن باشگاه پرسپولیس دو طرف باهم درگیر شدند. ماجرا از مصاحبه تلویزیون علی دایی شروع شده بود که می گفت کارکنان شهرداری اینقدر پول می گیرند و بازیکن بزرگ فوتبال جهان آنقدر و... همین موضوع باعث شد که وزارت ورزش با پروین، اعضای هیأت مدیره و دایی، جلسه ای در همین رابطه برگزار کند. همان جلسه ای که پس از چند جمله ای که بین علی دایی و علی پروین رد و بدل شد، کار به فریادهایی رسید که این دو نفر بر سر هم می زدند. رابطه نه چندان خوب دایی با وزارت ورزش باعث شد تا در لیگ چهاردهم با یک اخراج عجیب روبرو شود.

دایی - مایلی کهن، دوئل همیشگی
در تمام این سال ها که علی دایی در برهه های مختلف با پرسپولیس و پرسپولیسی ها درگیر بوده، همیشه موضوع تازه ای برای درگیری او با محمد مایلی کهن بوده است و درگیری های دایی با مایلی کهن که به عنوان پیشکسوت پرسپولیس شناخته می شود، یکی از سوژه های همیشگی فوتبال بوده است اما همیشه این سوال وجود داشته که این اختلاف از کجا شروع شده بود؟ آن زمان که علی دایی خارج از ایران بازی می کرد، در مصاحبه با یکی از روزنامه های آلمانی، وقتی از او دلیل موفقیت فوتبال ایران را پرسیدند، جواب داد که همه این ها به دلیل کار خوب صالح نیا، مربی بدنساز وقت تیم ملی بوده و عملکرد خوب تیم ملی به خاطر فعالیت این مربی بوده نه چیز دیگری! وقتی هم که این مصاحبه به گوش مایلی کهن رسید، از این صحبت ها ناراحت شد و در بازی مقدماتی جام جهانی مقابل سوریه 45 دقیقه دایی را روی نیمکت گذاشت تا اختلاف ها به طور جدی شروع شود. البته بعدها مسائل دیگری هم در این میان به وجود آمد که کینه این دو نفر را نسبت به یکدیگر بیشتر کرد به طوری که حتی منجر به زندانی شدن محمد مایلی کهن هم شد!

بعد از سال ها، دوباره مشت گره کرده
دایی پس از اخراج از پرسپولیس در چهار سال اخیر همواره رابطه خوب خود با هواداران را حفظ کرد. موفقیت های تیم را تبریک گفت. حتی تنش های کوچکش با پرسپولیس در تقابل ها رودررو خیلی به چشم نیامد. او در این چهار سال اخیر با صبا، نفت تهران و سایپا با پرسپولیس بازی کرد. بازی هایی که البته بدون حاشیه هم نماند. مثلا در دیداری که پس از مرگ هادی نوروزی انجام شد به جابه جایی بازی اعتراض کرد. و این جمله عجیب را گفت :«از ترس اینکه پرسپولیس دوباره عزادار نشود سازمان لیگ قبول کرد بازی پرسپولیس 24 مهر برگزار شود.» در پایان بازی هم درگیری های کوچکی ایجاد شد. با این حال این چالش های مختصر و همچنین اختلاف شدید دایی با مدیران پرسپولیس بر سر مطالباتش، به بروز کینه بین او و هواداران نیانجامید.
تا اینکه روز شنبه، بازی سایپا مقابل پرسپولیس، آن هم پیش از فینال آسیایی، مشت های گره کرده بار دیگر بر سر پرسپولیس فرود آمد. اتفاقی که شاید در گذر سال ها کمرنگ شود اما اتفاقات تونل ورزشگاه تختی، مثل همه درگیری های دیگر دایی با پرسپولیس از حافظه تاریخ فوتبال به این راحتی پاک نخواهد شد.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • قلمراد دوم
  قلمراد دوم :
  با این روحیات سوراخ باید بجای پرسپولیس بزرگ عضوی از خانواده تیم آبکی پایتخت میشد این سوراخ پرسپولیسی نیست فقط از نام بزرگ پرسپولیس و هوادارکها سواستفاده میکنه تا به خولسته هاش برسه صد رحمت به فرهاد مجیدی که واسه عربا جون میداد این واسه پول هم جفتک میندازه هم میمیره
 • ایبو صامت
  ایبو صامت :
  هواداردیروزوامروزنیستم وخیلی چیزعایادمه .پس مینویسم وهرقدردوست داریدمنفی بدید.ولی لطفاباحوصله بخونیدوبعد.
  1-دایی هرگزپرسپولیسی نبوده.هرچی داره ازپرسپولیسه ولی دلش پرپسولیسی نبوده.دایی هیچ جایی نبوده .نه پرسپولیسی نه بایرنی نهآرمینیابیله فلدی نه سایپایی ونه....دایی خودشه.خوش راسرترازهرچی میدونه.لازم باشه حتی پاشوروکله دخترش میذاره تا20 سانت بره بالاتر.برای اون غیرازخودش هسچس معنانداره.
  اگرباپستی پیروزی های پرسپولیس راتبریک میگه برای اینه که جاشوتودل هواداربازکنه برای روزی که دوباره یه قراردادچرب وچیلی احمقانه باهاش بسته بشه وبرگرده پرپولیس واین بارداداشای دیگه ش راهم بکاره رونیمکت پرسپولیس.وگرنه هیچ رابطه دلی باپرسپولیس نداره.
  ولی هرچی باشه همه اونونپرسپولیسی میدانند.درواقع وقتی صحبت افتخاراتش بشه میگنددایی که پرسپئلیس راقبول نداره ولی وقتی گمدمیزنه میگندببین این هم ازاسطوره تون.به همین جهت نظرم اینه که کاری نکنیم که این جلوی پرسپولیس افسارپاره کنه وآبروریزی وبدمستی کنه
  یااینکه یه دفعه ای شناسنامه پرسپولیسی وپاره کنیم وبازی بعدی بکشیمش به فحش وفضیحت .وراه اولی بهتره
  2-درماجراهای سال 83حق رابه علی پروین نمیدم.علی پروین درسال 83به پرسپولیس خیانت بدی کرده وتیمی راکه میتوانست خیلی قاطع قهرمان ایران شودرابه هم ریخت.درواقع ازنظرمن پرین هم دست کمی ازدایی نداره .هردوپرسپولیس رابرای خودشون میخواند.
  3-دوتاجامی که دایی برای پرسپولیس آورد ازنظرمن دوزارنمی ارزند.چرا؟ چون دریه دوره به شدت ازداوری سودبردیم.جامی که بااشتباهات داوری بیاددوزارنمی ارزه.جام دیگرهم شانس زیادی آوردیم وتیم هایبسیارضعیفی افتادیم.خ.ش شانسی مان آنجاکامل شدکه فینال راباگشترش فئتبالی افتادیم که تازه دسته یک بود.
  .4-.امانایب قهرمانی.آن نایب قهرمانی هم شاهکاردایی نبود.رویانیان بهترین های یاران رابطورنسیه دورهم جمع کرده بودسیدجلال وبنگروخلعتبری وپیام و....این تیم بایدقهرمان آسیامی شد.اگردوم ایران شدازقصوردایی بود.
  5-اینکه دایی میگویدفیلم بازی نیکنم وجلوی پرسپولیس شادی میکنم چرن نرین حرف دنیاست.یعنی بادامکی که گل میزندوشادی نمی کندفیلم بازی می کند>یعنی یحیی مارامی بردوشادی نمی کندفیلم بازی می کند؟یعنی ادوبه ماگل زدوشادی نکردریاکاره؟نه آنهابرای تیم هایشان هرکاری کردند.اماعشق وعلاقه ای که به پرسپولیس داشتندباعث شدکه نتواننندازته دل شادباشند.دایی قادربه درک عشق وعلاقه نیست.چون عشق وعلاقه ای ندارد.
  6- دایی کلاشخصیای چاله میدانی دارد.بی پرستیژوبی کلاس است. جای اواگریحیی بود.این درگیری هاپیش می آمدیحیی می رفت رختکن ووخودش راازدرگیری هادورمی کرد.ولی دایی چاله میدونی است .ازدعواوبزن بزن خوشش میاد.برای همینه که هم دوره ای اوسامی جابر الان داردبرای کرسی آسیایی میکوشدودایی تازه داردوبابچه هایی همسن وسال خودش دست به یقه میشه.دم شجاع گرم که دهن به دهنش نشد

نظرسنجی

پرسپولیس برابر الاهلی به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الاهلی عربستان
الاهلی عربستان
ورزشگاه : آل مکتوم دبی
داور مسابقه : مانینگ (چپن)
دوشنبه, 2 اردیبهشت 1398 / ساعت : 20:00
ذوب آهن
ذوب آهن
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولاد شهر
داور مسابقه : اشکان خورشیدی
چهارشنبه, 28 فروردین 1398 / ساعت : 18:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور13
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن