از فرش به عرش با منشا/ الماس نيجریه اى در قلب هواداران

- نظرات : 2 اظهار نظر - بازدید [ 2352 ] - سه شنبه, 8 آبان 1397

از فرش به عرش با منشا/ الماس نيجریه اى در قلب هواداران

وقتى اواخر ليگ شانزدهم پيوستن گادوين منشا، ستاره نيجریه اى پيكان، به پرسپوليس قطعى به نظر مى رسيد، همگان انتظار تشكيل يكى از مخوف ترين زوج هاى خط حمله تاريخ ل... 5 out of 5 based on 6 ratings.
از فرش به عرش با منشا/ الماس نيجریه اى در قلب هواداران

وقتى اواخر ليگ شانزدهم پيوستن گادوين منشا، ستاره نيجریه اى پيكان، به پرسپوليس قطعى به نظر مى رسيد، همگان انتظار تشكيل يكى از مخوف ترين زوج هاى خط حمله تاريخ ل...

ارتش سرخ دات كام :

وقتى اواخر ليگ شانزدهم پيوستن گادوين منشا، ستاره نيجریه اى پيكان، به پرسپوليس قطعى به نظر مى رسيد، همگان انتظار تشكيل يكى از مخوف ترين زوج هاى خط حمله تاريخ ليگ برتر را داشتند. زوجى به مراتب ترسناك تر از دو زوج عماد رضا و ابراهيم توره و زوج سياوش اكبرپور و رضا عنايتى.

چند ماه بعد وقتى محسن مسلمان در برنامه ٩٠ صراحتاً اعلام كرد كه به نظرش منشا و طارمى كنار هم خوب كار نمى كنند، روياپردازى هواداران پرسپوليس خيلى زود به پايان رسيد. با جدايى طارمى اما به نظر مى رسيد منشا با خارج شدن از زير سايه شماره ٩ اسبق سرخ ها،عملكرد درخشان خود در پيكان را در تيم جديدش نيز تكرار كند اما در عمل اين على عليپور بود كه يك تنه جاى خالى طارمى را پر مى كرد پس وقتى گادوين منشا با آمار ٤١ بازى و ١٢ گل، با وجود بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتى پرسپوليس در تابستان، هرروز به درب خروج باشگاه و ليست مازاد برانكو نزديك تر مى شد، هيچكس از اين موضوع تعجب نمى كرد. با شروع فصل جديد ليگ و نيمكت نشينى هاى مداوم گادوين، شايعات پيرامون جدايى او به اوج رسيد اما يك ٩٠ دقيقه جادويى مقابل الدحيل اين مهاجم سيه چرده را به قلب هواداران پرسپوليس و تركيب اصلى برانكو سنجاق كرد. اما علت يك فصل ناموفق منشا در پرسپوليس و عملكرد درخشان اين روزهاى او چيست؟

منشا در پيكانِ مجيد جلالى و در سيستم ٤-٢-٣-١ اين مربى به عنوان مهاجم هدف در تركيب قرار مى گرفت و پشت سر خود سيامك نعمتى را داشت. در پايان فصل منشا آمار ١٦ گل زده در ٢٩ بازى را ثبت كرد كه قابل قياس با آمار او در اولين فصل حضورش در پرسپوليس نيست. آنچه كه اين تفاوت عملكرد را براى منشا رقم زد، نه زير ذره بين بودن و حواشى تيمى مثل پرسپوليس در قياس با پيكان، بلكه تفاوت تاكتيك و آرايش ١١ نفره پيكانِ جلالى و پرسپوليسِ برانكو بود. در سيستم تك مهاجمه جلالى همه توپ ها در فاز تهاجمى به منشا ختم مى شد و او در اكثر موارد وظيفه تمام كنندگى را بر عهده داشت و كسى از او انتظار حضور در كناره ها و موقعيت ساختن و فضاسازى براى ساير هم تيمى ها را نداشت. به اضافه اينكه تيم جلالى با روش دفاع -ضدحمله مقابل حريفان قرار مى گرفت كه قدرت بدنى و حفظ توپ منشا كمك شايانى به اين روش مى كرد.

پرسپوليس برانكو اما با دو مهاجم به ميدان مى رفت و منشا نياز به زوج سازى با عليپور يا طارمى داشت كه در ٤ ماه اول هرگز نتوانست اين كار را انجام دهد و به همين علت قبل از جدايى طارمى، جايى در تركيب اصلى نداشت. در نيم فصل دوم اما برانكو چاره اى جز بكارگيرى زوج عليپور و منشا نداشت اما ٥ ماه كنار هم به ميدان رفتن هم اين دو را به خطرناكى زوج عليپور-طارمى تبديل نكرد، به همين علت در ابتداى فصل جارى برانكو سعى داشت زوج جديدى بين نعمتى-عليپور يا عاليشاه-عليپور بسازد كه كسب ٣ تساوى پى درپى مقابل ٣ تيم انتهاى جدولى نفت هاى آبادان و مسجد سليمان و استقلال خوزستان و يك گل زده، حاكى از ناكارآمدى زوج هاى جديد پرسپوليس داشت. به اضافه اينكه ارائه فوتبال مالكانه و گردش توپ سريع تيم پرسپوليس باعث شده بود كه توانايى بالاى منشا در ضد حملات با كمك گام هاى بلندش و قدرت بدنى بالايش كه كمك به حفظ توپ او مى كرد،كمترين ميزان استفاده را در مدت حضورش در پرسپوليس داشته باشند.

مصدوميت سيامك نعمتى در ديدار برگشت مقابل الدحيل، بازگشت برانكو به سيستم ٤-٤-٢ لوزى، واگذار كردن مالكيت توپ به حريفان و به كارگيرى از ضربات شروع مجدد بلند بيرانوند و شوت از پشت محوطه جريمه همه آن چيزى بود كه منشا براى اثبات توانايى هايش لازم داشت. تاكتيك جديد برانكو براى مقابله با تيم هاى الدحيل و السد كه از نظر مهره قوى تر از پرسپوليس بودند، مطابقت صددرصدى با توانايى هاى منشا داشت. به اضافه اينكه زير نظر برانكو، منشا از مهاجم صرفاً تمام كننده و گاهى اوقات تكروى پيكان، به كسى تبديل شده بود كه به كناره ها مى رفت و براى عليپور و سيامك موقعيت سازى مى كرد و از توانايى فوق العاده خود در نبردهاى هوايى، براى صاحب توپ كردن هافبك هاى پرسپوليس يا ساباندن توپ ها براى عليپور استفاده مى كرد. همكارى دونفره عليپور-منشا در محاصره ٦ مدافع السد در ورزشگاه آزادى، فوتبالدوستان را به ياد حركات تركيبى اندى كول و دوايت يورك در منچستر اواخر دهه ٩٠ مى انداخت، جايى كه منشا پشت به دروازه، يك را به عليپور مى دهد، دو را از او مى گيرد، سپس صبر مى كند تا عليپور بين مدافعان حريف جايگيرى كند و پاس خود را درون ٦ قدم براى او ارسال مى كند تا عليپور اين فرصت رويايى را از دست دهد. دو يك و دو از اين دو بازيكن و يك همكارى در كلاس جهانى!

به نظر مى رسد پس از نزديك به یک و نیم فصل، الماس نيجریه اى سرانجام توانسته است جاى خود را چه در تركيب پرسپوليس و چه در قلب هواداران تثبيت كند.خانم ها و آقايان! گادوين منشا، در حال تبديل شدن به بهترين خارجى تاريخ باشگاه!

*علی کمانگری

مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
  • شعبانعلی میردارپاقلعه
    شعبانعلی میردارپاقلعه :
    خداروشکرمنشاءدربهترین ومهمترین مقطع فوتبالی به اوج آمادگی وهماهنگی واعتمادبه نفس رسیدتاکه باهمکاری همبازیهاش دیواردفاعی هرتیمی رواوارکنه وبامیدخداووتوسل به ائمه ع.جام قهرمانان آسیاروبه کارنامه پرافتخارخودوباشگاه سنجاق کنه ــــــ.انشاءا...تعالی
  • رضا هاشمی نسب
    رضا هاشمی نسب :
    منشا انشالله گل میزنه

نظرسنجی

پرسپولیس برابر الاهلی به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الاهلی عربستان
الاهلی عربستان
ورزشگاه : آل مکتوم دبی
داور مسابقه : مانینگ (چپن)
دوشنبه, 2 اردیبهشت 1398 / ساعت : 20:00
ذوب آهن
ذوب آهن
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولاد شهر
داور مسابقه : اشکان خورشیدی
چهارشنبه, 28 فروردین 1398 / ساعت : 18:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور13
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن