از جام جهانی تا فینال آسیا/ مسافران حرفه ای، مسوولان آماتور

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1468 ] - پنجشنبه, 10 آبان 1397

از جام جهانی تا فینال آسیا/ مسافران حرفه ای، مسوولان آماتور

شاید در نگاه اول وقتی با واژه «استاندارد» مواجه می شویم ساختار کلی ورزشگاه ها در ذهن مان متبادر شود اما از نگاه کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا مفهوم استاندارد ... 5 out of 5 based on 3 ratings.
از جام جهانی تا فینال آسیا/ مسافران حرفه ای، مسوولان آماتور

شاید در نگاه اول وقتی با واژه «استاندارد» مواجه می شویم ساختار کلی ورزشگاه ها در ذهن مان متبادر شود اما از نگاه کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا مفهوم استاندارد ...

ارتش سرخ دات كام :

شاید در نگاه اول وقتی با واژه «استاندارد» مواجه می شویم ساختار کلی ورزشگاه ها در ذهن مان متبادر شود اما از نگاه کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا مفهوم استاندارد بسیار عمیق تر از آن چیزی که در تصورات ما گنجانده شده است. ورزشگاه های بسیاری در سراسر ایران به جهت برگزاری بازی های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند؛ استادیوم هایی که از نمای دور ظاهرا برای برگزاری یک بازی مناسب جلوه می کنند و از امکانات کافی برخوردارند اما وقتی به درون این ورزشگاه ها گام می گذاری نقص های بسیاری را در قیاس با ورزشگاه های حرفه ای می یابی.

نمونه اش نحوه ورود تماشاگران به ورزشگاه ها از طریق گیت های الکترونیکی که به تازگی سخت افزار آن برای برگزاری فینال لیگ قهرمانان فراهم شده و قرار است در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا، تماشاگران از این طریق وارد ورزشگاه شوند. چنین مکانیزمی اما سال ها است در کشورهای صاحب فوتبال مورد استفاده قرار می گیرد و اگر متولیان فوتبال ایران سال ها پیش به تعبیه چنین معبرهایی تاکید می کردند یقینا امروز نیاز نبود که تنها بر اثر فشار کنفدراسیون فوتبال آسیا گیت های الکترونیکی ایجاد شود. مزیت استفاده از چنین دستگاه هایی جدا از تسریع در ورود و خروج، افزایش امنیت و کاهش تنش ها میان تماشاگران و ماموران است که توجهی به آن نشده و هیچ یک از ورزشگاه های فوتبال در ایران از چنین امکاناتی سود نمی برند. بی توجهی دامنه دار به استفاده و به کارگیری از چنین امکاناتی به واقع این سوال را به وجود آورده که حضور متولیان فوتبال ایران در رقابت های جام جهانی فوتبال چه تاثیری در نگاه آنها به این موضوع مهم داشته است؟ جام های جهانی گذشته فرصتی بود تا کاستی های موجود در ورزشگاه های کشورمان مورد توجه بیشتری قرار بگیرد اما خیل عظیمی از مسوولان که در سفرهای متعدد تیم ملی به جام جهانی حاضر بودند تنها در این عرصه حضور فیزیکی داشتند و فقط نظاره گر این بازی ها بودند و هیچ متد یا الگویی را با خود به کشورمان نیاورند تا به تاسی از آن ورزشگاه های ایران نیز به سطح ورزشگاه های حرفه ای دنیا نزدیک شود.

در همین جام جهانی روسیه که زمان زیادی از پایانش نمی گذرد موارد بسیاری دیده شد، که می توانست سرمشق و نمونه ای ایده آل برای ورزشگاه های ایران هم باشد اما اساسا توجهی به این تفاوت ها وجود ندارد و متولیان ورزش ایران بخصوص فوتبال صرفا ایجاد یکسری امکانات کلی را برای برگزاری بازی های فوتبال کافی می دانند. البته کاستی ها تنها به بخش ورود و خروج تماشاگران مربوط نمی شود. در ورزشگاه آزادی که به اصطلاح بهترین ورزشگاه در ایران محسوب می شود هنوز ورود اصحاب رسانه به ورزشگاه ها به طریقی کاملا ابتدایی انجام می گیرد، در حالی که آرایش ورود نماینده های رسانه ها به ورزشگاه های بزرگ و حرفه ای کاملا مکانیزه است و با کمک گرفتن از کارت های بارکد دار و دستگاه های بارکد خوان تمام مشخصات و تصویر شخص روی صفحه مانیتور گیت های ورودی مخصوص به اصحاب رسانه ظاهر می شود و دیگر نیاز به رویت دستی یا جر و بحث های بیهوده بر سر دیدن کارت های خبرنگاری نیست. طرز تفتیش خبرنگاران نیز پیش تر در ورزشگاه های ایران با حاشیه هایی همراه بود و شکل زننده و نادرست این کار باعث شد که انتقاد های بسیاری به این رویه شود درحالی که استفاده از دستگاه های ایکس ری می توانست به راحتی این کار را تسهیل کند و اصحاب رسانه بی آنکه اصطکاکی با مسوولان امنیت ورزشگاه داشته باشند، مورد ارزیابی قرار بگیرند کما اینکه دیدیم در جام جهانی روسیه به رغم تفتیش گسترده اصحاب رسانه اعزامی از سوی ایران به این رقابت ها حتی یک مورد نارضایتی نیز به وجود نیامد.

یکی دیگر از ایرادهایی که اخیرا کنفدراسیون فوتبال آسیا به ورزشگاه آزادی گرفته مسیر عبوری خبرنگاران به سالن های کنفرانس و میکس زون ها است. در ورزشگاه های استاندارد دنیا اساسا مسیرهای ورودی اصحاب رسانه به سالن های کنفرانس و میکس ز ون ها با تماشاگران یکی نیست و راه مجزایی برای آنها وجود دارد. در ورزشگاه آزادی اما سال ها است مسیر عبور اصحاب رسانه با تماشاگران از یک نقطه نشات می گیرد که مشکلات ریز و درشت بسیاری هم به وجود آورده و حتی باعث تاخیر در ارسال خبر و اطلاع رسانی به موقع شده است. این مشکل بدون شک با اندک توجهی قابل حل بود اما فقدان انگیزه های کافی سبب شده این نکات نیز مورد بی توجهی قرار بگیرد. نکاتی که از نگاه کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا بسیار مهم است و در «استاندارد» لقب گرفتن ورزشگاه ها نقش پررنگی ایفا می کند. شاید ما هنوز تصور می کنیم ساختن یک ورزشگاه با سکوهای سیمانی، ایجاد چند سرویش بهداشتی و شیر آب و یک اسکوربورد به معنی داشتن ورزشگاهی با همه استاندارد ها است اما این نگاه سال ها است ما را از ریزه کاری های لازم برای داشتن ورزشگاه های کاملا حرفه ای غافل کرده است. نتیجه این بی توجهی را وقتی می شود ملموس تر احساس کرد که در هیچ یک از ورزشگاه های فوتبال ایران حتی ورزشگاه شیک و مدرن امام رضا(ع) هنوز بلیت ها با شماره صندلی به تماشاگران فروخته نمی شود!

جام جهانی روسیه را مثال زدیم به جهت آنکه عرصه آموزش وسیعی بود برای متولیان فوتبال تا تفاوت ها را احساس کنند و مجدانه درصدد رفع نواقص ورزشگاه های کشورمان باشند اما انگار دیگر جاذبه های روسیه باعث شده مسافران پرتعداد جام جهانی که دستی بر امورات ورزش دارند، چشم از این حقایق ببندند. صعود پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا اما کمترین فایده اش  توجه دوباره به همین نکات مغفول مانده بوده است.

*حمیدرضا عرب

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

پرسپولیس برابر الاهلی به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الاهلی عربستان
الاهلی عربستان
ورزشگاه : آل مکتوم دبی
داور مسابقه : مانینگ (چپن)
دوشنبه, 2 اردیبهشت 1398 / ساعت : 20:00
ذوب آهن
ذوب آهن
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولاد شهر
داور مسابقه : اشکان خورشیدی
چهارشنبه, 28 فروردین 1398 / ساعت : 18:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور13
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن