واکاوی یک شکست؛ چرا کاشیما، السد نشد؟

- نظرات : 3 اظهار نظر - بازدید [ 1920 ] - یکشنبه, 13 آبان 1397

واکاوی یک شکست؛ چرا کاشیما، السد نشد؟

پرسپولیس در یکی از ویژه ترین برهه های تاریخی خود و با گذشتن از محرومیت نقل و انتقالاتی و مشکلاتی دیگر توانست به مرحله نهایی لیگ قهرمانان آسیا برسد. آنها در نخ... 5 out of 5 based on 1 ratings.
واکاوی یک شکست؛ چرا کاشیما، السد نشد؟

پرسپولیس در یکی از ویژه ترین برهه های تاریخی خود و با گذشتن از محرومیت نقل و انتقالاتی و مشکلاتی دیگر توانست به مرحله نهایی لیگ قهرمانان آسیا برسد. آنها در نخ...

ارتش سرخ دات كام :

پرسپولیس در یکی از ویژه ترین برهه های تاریخی خود و با گذشتن از محرومیت نقل و انتقالاتی و مشکلاتی دیگر توانست به مرحله نهایی لیگ قهرمانان آسیا برسد. آنها در نخستین دیدار در مقابل کاشیما با 2 گل بازی را واگذار کردند تا برای بازی برگشت و برای دستیابی به یکی از ارزشمندترین جام های تاریخ باشگاه نیاز به یک کامبک بزرگ داشته باشند. در این یاداشت به بررسی و واکاوی شکست تلخ پرسپولیس می پردازیم .

نیمه اول؛ برخلاف انتظار
پرسپولیس برخلاف تصور در نیمه اول و در دقایق ابتدایی توانست مالکیت توپ را از آن خود کند و نشان داد که برای دفاع کردن به ژاپن نرفته است. شاگردان برانکو در ده دقیقه اول بازی دو سه موقعیت گلزنی خیلی خوب داشتند که با بدشانسی از دست رفت. سیامک نعمتی، بشار رسن در سمت راست و احمد نورالهی در سمت چپ خط میانی حضور داشتند که برانکو بر روی این 3 بازیکن حساب ویژه ای باز کرده بود . مهمترین برنامه برانکو برای رسیدن به گل ،استفاده از کانال های کناری و شروع مجدد ها توسط بیرانوند بود.

بیشتر حملات پرسپولیس از کانال سمت راست بود . ارسال های بلند بشار رسن و سیامک نعمتی بر روی دیرک دوم و برای منشا و علیپور بود که توپ ارسالی سیامک نعمتی با اثر منشا در مقابل دروازه به علیپور رسید که شوت این بازیکن را مدافع کاشیما دفع کرد تا توپ به کرنر برود. شرایط دقایق ابتدایی بازی، خلاف رویه معمول بود. انتظار می رفت ژاپنی ها در دقایق اولیه بازی حملات گسترده ای را روی دروازه پرسپولیس انجام بدهند. اما این اتفاق نیفتاد. مهمترین عامل پیروزی در این دیدار ، بدون شک نبرد بر سر تصاحب میانه زمین بود . سرخپوشان با بهره گیری از کمال کامیابی نیا در میانه زمین توانستند در بیشتر جدال های میانی پیروز بشوند که این پیروزی باعث می شد تا پرسپولیسی ها بازی را در دست بگیرند و شروع به  ضد حمله بکنند.گوزن ها  برای اینکه نبض بازی را در اختیار بگیرند تا بیست دقیقه انتظار کشیدند کم کم بازی را در دست گرفتند. ژاپنی ها به خوبی توانستند پاشنه آشیل پرسپولیس را پیدا کنند و با فشار بر روی جناح چپ خط دفاعی پرسپولیس  توسط نیشی و سرجینیو روی دروازه بیرانوند یکی دو موقعیت نصفه و نیمه خطرناک ایجاد کردند . سرجینیو پیش از این دیدار نیز مهره ی کلیدی کاشیما به حساب می آمد و توانست روی یکی ازضد حملات جدی تیمش نزدیک بود با یک شوت خوب در موقعیت تک به تک به گل برسد. اما خلیل زاده که در در این دیدار درپست دفاع راست بازی می کرد با تکلی دقیق و شجاعانه مانع رسیدن توپ به دروازه پرسپولیس شد.

گوزن ها رفته رفته میانه زمین را تصاحب کردند. لئو سیلوا، هافبک با تجربه برزیلی توانست عملکرد قبل قبولی در میانه زمین داشته باشد. او در طول نیمه اول توانست با قطع توپ بازیکنان پرسپولیس و تغزیه کردن بازیکنان کناری در حملات تیمش سهیم باشد . درنهایت نیمه اول بازی پرسپولیس و کاشیما با تساوی بدون گل به پایان رسید. نیمه اول این دیدار در حالی با تساوی بدون گل به پایان رسید که شاهد بازی نزدیکی از سوی دو تیم بودیم. هر دو تیم توانستند حملاتی روی دروازه حریف انجام بدهند و البته در دفاع هم موفق بودند. در خط دفاع سرخپوشان انصاری و سید جلال هم خیلی کم اشتباه بازی کردند و در مجموع در نیمه اول، خلیل زاده، بشار رسن و احمد نوراللهی جزو بهترین بازیکنان پرسپولیس بودند

*نیمه دوم؛ چرخش 180 درجه ای

نیمه دوم اما حکایت متفاوتی داشت. پرسپولیسی ها در نیمه دوم به طور عجیبی پراشتباه ظاهر شدند. پاس های بی هدف و حرکات اشتباه آنها باعث شد تا نماینده ژاپن با حمایت هوادارانش از همان ابتدا کنترل بازی را به دست بگیرد. کاشیما این نیمه را با انگیزه بالایی آغاز کرد و تاکتیک خود را تغییر داد. آن ها اجرای حمله از سمت راست را در دستور کارشان قرار دادند و در دقایق اولیه این نیمه فشار زیادی روی دروازه پرسپولیس وارد کردند.آبه هافبک جوان و آینده دار کاشیما به همراه لئو سیلوا توپ را به زمین پرسپولیس می آوردند. تراکم زیاد بازیکنان در میانه ی خط دفاعی باعث ایجاد گپ ها در سمت راست می شد که این دو بازیکن توپ را برای بازیکنان کناری تیم کاشیما که اوورلپ کرده بودند، می فرستادند تا آنها با ارسال های خطرناک دروازه بیرانوند را تهدید بکنند .  این فشارها در نهایت در دقیقه 58 جواب داد در حالی که تماشاگران ژاپنی با تشویق بی امان جو خاصی را در ورزشگاه به وجود آورده بودند، لئو سیلوای برزیلی در یک حرکت عمقی و یک شوت زمینی و دقیق دروازه بیرانوند را به زیبایی باز کرد تا خیال گوزن ها از باز کردن قفل دروازه سرخپوشان راحت شود.

پس از گل نخست، هافبک های پرسپولیس نمایش خوبی نداشتند و بازی را به هافبک های خوب کاشیما باخته بودند. چند دقیقه بعد از گل اول،  یک بار دیگر کاشیما با یک ضد حمله از سمت راست به خطر مهمی را بر روی دروازه سرخپوشان ایجاد کرد که داور این حرکت را آفساید اعلام کرد . رفته رفته هر چه به پایان بازی نزدیک تر می شدیم ، خستگی بر روی عملکرد بازیکنان پرسپولیس چیرگی می کرد که اشتباهات پی در پی و بی برنامگی در خط دفاعی باعث شد که کاشیما به گل دوم نیز برسد . در دقیقه 69 توپ ارسالی بازیکن کاشیما با دفع ناقص مدافعان پرسپولیس، در پشت محوطه جریمه به نیشی رسید که پاس دقیق او به سرجینیو ، یک فرار از تله آفساید و با یک شوت فنی دروازه بیرانوند را بار دیگر باز کرد تا کار پرسپولیس برای قهرمانی در آسیا بسیار دشوار شود.

بعد از گل دوم کاشیما، برانکو دست به تغییراتی زد و عالیشاه را به جای نورالهی وارد زمین کرد . ورود عالیشاه به این دلیل بود که برانکو به دنبال طراوت دادن به خط میانی اش بود تا با استفاده از تکنیک عالیشاه ، منشا و علیپور را صاحب توپ کند .  اما ورود عالیشاه هم به زمین هم جواب نداد . پرسپولیس بعد این تغییر کمی از لاک دفاعی خارج شد اما برنامه های برانکو و حملات احساسی پرسپولیس تهدیدی روی دروازه میزبان ایجاد نکرد. در دقایق پایانی سیامک نعمتی با دریافت کارت زرد دوم اخراج شد و بازی هم با همین دو گل به سود تیم کاشیما به پایان رسید.

*سخن پایانی؛ امیدواری به یک کامبک بزرگ

پرسپولیس در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا 2018 با نتیجه 2-0 باخت تا برای بازی برگشت کار دشواری پیش رو داشته باشد. شاید شکست دو بر صفر در نگاه اول چندان بد به نظر نرسد. اما واقعیت این است که در چنین بازی هایی شکست دو بر صفر یکی از بدترین نتایجی که یک تیم می تواند بگیرد، است. شکست امروز پرسپولیسی ها با یک اتفاق تلخ دیگر را نیز به همراه داشت. سیامک نعمتی با وجود اینکه یک کارت زرد از داور گرفته بود، در لحظات پایانی بازی به یکی از بازیکنان کاشیما ضربه ای زد و به همین سادگی از زمین بازی اخراج شد و دیدار برگشت فینال آسیا را از دست داد.

نعمتی در حساس ترین بازی تاریخ فوتبال خود بدترین اشتباه ممکن را انجام داد تا به این ترتیب پرسپولیس با بحران های بیشتری گام به بازی برگشت در جهنم آزادی بگذارد. مسلما از دست دادن نعمتی تمام نقشه ها و پلان های تاکتیکی پروفسور را تحت الشعاع قرار می دهد چون در غیاب بازیکن شماره 88 چیدمان اولیه پرسپولیس همین طور برنامه های این تیم برای جبران شکست کاشیماساکر تغییرات فراوانی خواهد داشت.پرسپولیس که از ابتدای فصل با مشکلات کمبود بازیکنش کاملا سر زبان ها است و همه بر آن واقف هستند، باید بدون یکی از نفرات فیکس و مهم خود در دیدار برگشت کاری دشوار را مقابل نماینده شرق آسیا انجام دهد.البته این مانع بزرگی که پیش روی سرخ ها قرار دارد، تیم پرسپولیس را به یاد مرحله یک چهارم نهایی می اندازد. پرسپولیس در حالی که بازی رفت این مرحله را با یک گل در خانه الدحیل قطر واگذار کرده بود و می بایست در ورزشگاه آزادی این تیم را شکست می داد. در آن بازی هم سیامک نعمتی محروم بود و نمی توانست سرخپوشان را همراهی کند. دیدار با الدحیل در ادامه برای پرسپولیسی ها سخت تر هم شد و تیم قطری موفق شد یک گل هم در ورزشگاه آزادی به نماینده ایران بزند. با این گل پرسپولیس 2 بر صفر عقب افتاد و زمان کمی برای جبران داشت. اما با این حال بزرگ ترین کامبک فصل تیم برانکو در ورزشگاه آزادی شکل گرفت و آنها در بازه ای حدود نیم ساعت 3 گل به قهرمان قطر زدند تا جواز حضور در نیمه نهایی را به دراماتیک ترین شکل به دست بیاورند.

حالا شرایط برای نماینده ایران طوری شده که باید کاری را که مقابل الدحیل در 30 دقیقه انجام داد، مقابل کاشیما در یک فرصت 90 دقیقه ای انجام بدهد. کامبک و جبران 2 گل خورده، بدون یک بازیکن موثر به نام نعمتی کار سختی است . اما زمان برای بهترین بازگشت تاریخ فوتبال پرسپولیس کاملا آماده است.  کاشیما  در بازی برگشت شنبه آینده در ورزشگاه مملو از تماشاگر آزادی میهمان سرخپوشان هستند.

گوزن ها به مراتب کار سختتری نسبت به بازی رفت دارند. چرا که باید از پرسپولیس تحت حمایت صدهزار تماشاگری شکست نخورده و از آن مهمتر رکورد موفقیت های پرسپولیس در بازی های برگشت را بشکنند. اما شاگردان برانکو نشان داده اند که توانایی این کار را دارند و با یک بازگشت تاریخی می تواند، طعم قهرمانی برای  سرخ ها شیرین تر شود.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • OMID PERSI
  OMID PERSI :
  بابا چرا قیمه هارو میریزین تو ماستا
  از امروز فقط و فقط حمایت
  چیزی نشده ک!
  جمعا یه دو هیچ میخوایم تو نود دقیقه
  حلشون میکنیم
  چهل میلیون نفر باهم میگیم یاعلی و قهرمان میشیم
  از تبریز حرکت میکنیم ایشالا دو روز دیگه
  شعاع چند کیلومتری آزادی رو هم جهنم میکنیم برا ژاپنیا خود آزادی که هیچ
 • محسن فهیم
  محسن فهیم :
  آقا بخدا ژاپنی ها با زیرکی و حقه بازی نتیجه گرفتند. چرا پرسپولیس نیمه اول با دوم فرق داشت و نیمه دوم افت کرد!!؟ دقیقاً بخاطر اختلاف ساعت و بهم ریختن شرایط خواب و استراحت بازیکنان بود. تغییر ساعت بازی از سوی ژاپنی ها یه حقه بود. تعیین ساعت بازی حق میزبانه و پرسپولیس باید درخواست بده تا ساعت بازی را حداقل به 8 شب منتقل کنند. جنگ فقط داخل زمین نیست. بیرون زمین هم باید جنگید و حواسمون به همه چیز باشه. بخدا برنامه ریزی درستی بکنیم، این تیم و این بازیکنان، کاشیما را له می کنند. از الان بی صبرانه منتظر بازی برگشت و یک روز باشکوه در ورزشگاه آزادی به همراه قهرمانی پرسپولیس هستم. باور قهرمان شدن باید در همه ارکان باشگاه اعم از مدیریت، کادر فنی، بازیکنان و هواداران وجود داشته باشه. خدا کنه برنامه حاشیه ساز نود هم یه هفته دیگه پخش نشه تا خدای نکرده موج منفی بده
 • ایبو صامت
  ایبو صامت :
  ازدیروزدارم به چرایی باخت فکرمیکنمولاین سه دلیل به نظرم میرسه:
  1-غروری کشنده جوفوتبالی مان وبه دنبالش بازیکنان مان راگرفته بود.چنین القامی شدکه که کاشیماضعیف ترازالسدوالدحیل است وماکه توانسته ایم آن دوراازپیش روبرداشته ایم جلوی کاشیما کارسختی نداریم.تاجایی که بعضی ازبازیکنان مان قول برددرژاپن رامی دادند
  2-خستگی ناشی ازسفرخیلی دور.وبه هم خوردن نظم خواب .که هم درشاق هاپیدابودوهم دروضعیا عصبی بازیکنان.هرچنژاپنی هاهم این سفرراخواهندداشت امابرای مادوباراین اتفاق می افته .مایک باردژاپن ساعت خواب هامان به هم ریخت ویک بارهم درتهران.تازه تیم مادوشنبه صبح میخواهنددردوبی باشد.وفرصت چندانی برای تنظیم ساعت خواب نیست.درحالی که ژاپنی هااقلادرزمین خودتنظیم بوده اند.ونمیدانم راپروازچارترتدارک دیده نشده که بلافاصلع بعدبازی به تهران بیایند؟
  3-تیم ما ازتماشاگران ژاپنی وتشویق دیوانه کننده شان غافلگیرشد.نه الجزیره ونه الدحیل ونه السدتماشاگری نداشت.پرسپئلیس به یکباره باتماشاگرانی روبروشدکه باشوربی نظیری تشویق وحمایت می کردند.
  وماراهی نداریم جزپشتیبانی ازتیم.اطمینان دارم برانکوکارش رابلداست ومی تواندبدون سیامک هم خیلی کارهابکند

نظرسنجی

پرسپولیس برابر الاهلی به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الاهلی عربستان
الاهلی عربستان
ورزشگاه : آل مکتوم دبی
داور مسابقه : مانینگ (چپن)
دوشنبه, 2 اردیبهشت 1398 / ساعت : 20:00
ذوب آهن
ذوب آهن
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولاد شهر
داور مسابقه : اشکان خورشیدی
چهارشنبه, 28 فروردین 1398 / ساعت : 18:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور13
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن