نگاهی به فینال های آسیایی در تهران

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1054 ] - جمعه, 18 آبان 1397

نگاهی به فینال های آسیایی در تهران

سرخپوشان تهرانی روز شنبه برای سومین بار برگزار کننده دیدار فینال یکی از رقابت های آسیایی در ورزشگاه آزادی خواهند بود و تنها برای یک هدف برابر حریف ژاپنی حاضر ... 5 out of 5 based on 2 ratings.
نگاهی به فینال های آسیایی در تهران

سرخپوشان تهرانی روز شنبه برای سومین بار برگزار کننده دیدار فینال یکی از رقابت های آسیایی در ورزشگاه آزادی خواهند بود و تنها برای یک هدف برابر حریف ژاپنی حاضر ...

ارتش سرخ دات كام :

سرخپوشان تهرانی روز شنبه برای سومین بار برگزار کننده دیدار فینال یکی از رقابت های آسیایی در ورزشگاه آزادی خواهند بود و تنها برای یک هدف برابر حریف ژاپنی حاضر می شوند؛ کسب عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا.

دیدار برگشت تیم های پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن روز شنبه در ورزشگاه آزادی برگزار می شود و سرخپوشان با تمام وجود، در اندیشه جبران نتیجه دیدار رفت و پیروزی در این دیدار است تا شبی رؤیایی را در تاریخ این باشگاه و فوتبال ایران رقم بزند. بدون شک لذت این قهرمانی زمانی دو چندان می شود که سربازان ارتش سرخ در حضور هواداران خود جشن شادی و قهرمانی بر پا کرده و شادی شان را با آنها تقسیم کنند؛ اتفاقی که آنها حدود سه دهه پیش در همین ورزشگاه آن را تجربه کردند، و البته یک بار هم عنوان قهرمانی را تقدیم حریف شان کرده و تنها حسرت نصیب آنها شد.

در سالیان گذشته، چندین بار دیدار پایانی یک تورنمنت آسیایی در کشورمان برگزار شده و نمایندگان کشورمان (چه تیم ملی و چه تیم های باشگاهی) در حضور هواداران ایرانی فینال را برگزار کردند. در ادامه نگاهی به فینال های برگزار شده در ایران در سطح رقابت های آسیایی خواهیم داشت.

تیم ملی ایران سه بار عنوان قهرمانی جام ملت های آسیا را به دست آورده که این عناوین را در سه دوره متوالی در سال های 1968 و 1972 و 1976 کسب کرد. جام ملت های آسیا در سال های 1968 و 1976 به میزبانی ایران برگزار شد و تیم ملی کشورمان موفق شد با کسب عنوان قهرمانی، جام را در خانه نگه دارد. البته در سال 1968، تیمها در یک گروه با یکدیگر به رقابت پرداختند و در پایان ایران با کسب بیشترین امتیاز توانست عنوان قهرمانی را از آن خود کند.

بازی های آسیایی 1974
تهران در سال 1974 میزبان بازی های آسیایی بود و ایران به عنوان یکی از قدرت های برتر در آن زمان در بازی های مرحله گروهی بسیار موفق عمل کرد و در هر دو مرحله اول و دوم توانست به عنوان سرگروه صعود کند. دیدار فینال بین تیم های برتر دو گروه برگزار می شد که ایران و رژیم اشغالگر قدس به عنوان دو تیم برتر این گروهها راهی فینال شدند. این دیدار با یک گل به سود تیم کشورمان به پایان رسید تا جشن قهرمانی و کسب مدال طلای این بازیها خاطره ای خوش برای فوتبال ایران به جای بگذارد.

جام ملت های آسیا 1976
ایران به عنوان قهرمان دو دوره قبلی جام ملت های آسیا، و دارنده مدال طلای بازی های آسیایی دوره پیش (1974 که در تهران برگزار شد)، بار دیگر میزبان این بازیها انتخاب شد. شاگردان حشمت مهاجرانی پس از صعود به عنوان سرگروه، در مرحله نیمه نهایی به مصاف چین رفتند و در وقت های اضافه برابر این تیم شرق آسیایی پیروز شدند تا جواز حضور در فینال را کسب کند. کویت که یکی از تیم های پرقدرت و مدعی در آن سالها به حساب می آمد، حریف ایران در فینال بود. ضربه آزاد بسیار زیبا و فنی کاپیتان علی پروین در دقیقه 70 به قعر دروازه احمد طرابلسی رفت تا این گل سرنوشت تیم قهرمان جام ملت های آسیا 1976 را مشخص کند. ایران در آن دوره اجازه نداد تا جام قهرمانی از خانه خارج شود.

1970
تهران به عنوان میزبان سومین دوره جام باشگاه های آسیا در سال 1970 تعیین شد. استقلال به عنوان نماینده فوتبال ایران در این رقابتها حضور داشت و در مرحله گروهی توانست بالاتر از سایر تیمها در صدر قرار گیرد. آبی پوشان تهران در مرحله نیمه نهایی نماینده اندونزی را مغلوب کردند تا فینالیست شوند. دیدار پایانی بین استقلال و نماینده رژیم اشغالگر قدس یک روز تاریخی و فراموش نشدنی را برای ورزش ایران رقم زد. پس از تساوی بدون گل در نیمه اول، استقلال در دقیقه 70 با یک گل از حریف عقب افتاد اما دو گل غلام وفاخواه و مسعود معینی در دقایق پایانی همه چیز را به سود نماینده کشورمان تغییر داد و جام را از دستان حریف ربود. این نخستین فینال آسیایی بود که در تهران برگزار شد و استقلال توانست جام را در تهران حفظ کند.

1999
اردیبهشت 1378 یکی از تلخ ترین خاطرات استقلالی ها رقم خورد؛ استقلال با هدایت مرحوم حجازی در فینال جام باشگاه های آسیا 1999 برابر جوبیلو ایواتا ژاپن قرار گرفت. این دیدار را می توان یک طرفه ترین دیدار تیم های ایرانی برابر ژاپنی ها دانست؛ دیداری که آبی پوشان هر چند دقیقه یک فرصت مسلم گلزنی به دست می آوردند و به طرزی عجیب و باور نکردنی این فرصتها را یکی پس از دیگری از دست دادند تا در پایان نتیجه ای رقم بخورد که کمتر کسی آن را باور داشت. استقلال در خانه با نتیجه 2 بر یک مغلوب شد تا ژاپنی ها برای دومین بار در حضور هواداران ایرانی، جشن قهرمانی برپا کنند.

1991
در این سال اولین دوره بازی های جام در جام آسیا برگزار شد. پرسپولیس به عنوان نماینده کشورمان در این بازیها حضور داشت و مراحل مقدماتی را بدون دردسر پشت سر گذاشت. سرخپوشان در دیدار نیمه نهایی در یک بازی خاطره انگیز و به یاد ماندنی با تک گل مرتضی کرمانی مقام از سد الهلال عربستان گذشتند تا فینالیست شوند. دیدار رفت فینال اولین دوره جام در جام آسیا در بحرین برگزار شد که نتیجه تساوی بدون گل، حاصل کار پرسپولیس و المحرق بود. در دیدار برگشت، شوت بسیار زیبای محمدحسن انصاری فرد تک گل بازی را رقم زد تا پرسپولیس در حضور هوادارانش، جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

1993
دو سال بعد بار دیگر پرسپولیس به عنوان نماینده ایران به رقابت های جام در جام آسیا اعزام شد؛ قدرت پرسپولیس در مراحل مقدماتی بر حریفانش غالب بود و سرخپوشان به سادگی تا مرحله نیمه نهایی پیش رفتند. در این مرحله بار دیگر یک تیم عربستانی حریف پرسپولیس بود؛ الاتحاد عربستان که در دیدار رفت در تهران با تک گل حمید درخشان بازی را واگذار کردند، به امید جبران نتیجه در بازی برگشت بودند. الاتحاد که با گل دقایق ابتدایی از نقطه پنالتی از پرسپولیس پیش افتاده بود، در دقیقه 22 مقهور شلیک مهارنشدنی محمود کلهر از فاصله چهل متری شد تا این بازی با تساوی یک بر یک به پایان برسد و پرسپولیس باز هم فینالیست جام در جام آسیا شود. پرسپولیس در دیدار رفت فینال در ژاپن برابر نیسان به تساوی یک بر یک رسید تا همه امیدوار به کسب نتیجه و رسیدن به دومین عنوان قهرمانی سرخپوشان در آسیا باشند. دیدار برگشت در ورزشگاه آزادی بر وفق مراد سرخپوشان نبود؛ آنها در عین ناباوری در حضور خیل انبوه هواداران، بازی را با یک گل به حریف واگذار کردند تا ژاپنی ها در مجموع دو دیدار برابر پرسپولیس به برتری دست یافته و قهرمان این دوره جام در جام آسیا لقب بگیرند.

البته به جز فینال هایی که به آنها اشاره شد، چند فینال آسیایی دیگر هم در تهران برگزار شد که نمایندگان ایران نتوانستند از حمایت هواداران بهره کافی را برده و خود را به فینال برسانند. در سال 2002، مسئولان باشگاه استقلال توانستند موافقت AFC برای برگزاری مرحله پایانی جام باشگاه های آسیا را جلب کنند؛ آبی ها که بسیار امیدوار به نتیجه گیری و کسب عنوان قهرمانی بودند تا خاطره تلخ جوبیلو را به فراموشی بسپارند، حتی از رسیدن به فینال هم بازماندند. 


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

پرسپولیس برابر الاهلی به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الاهلی عربستان
الاهلی عربستان
ورزشگاه : آل مکتوم دبی
داور مسابقه : مانینگ (چپن)
دوشنبه, 2 اردیبهشت 1398 / ساعت : 20:00
ذوب آهن
ذوب آهن
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولاد شهر
داور مسابقه : اشکان خورشیدی
چهارشنبه, 28 فروردین 1398 / ساعت : 18:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور13
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن