اکسید هد

سکوت عجیب کمیته اخلاق در قبال کی روش و اطرافیانش

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 757 ] - شنبه, 26 آبان 1397

سکوت عجیب کمیته اخلاق در قبال کی روش و اطرافیانش

 بی اخلاقی ها و ناهنجاری ها در تیم ملی فوتبال ایران هر روز پررنگ تر می شود و در این بین نقش منفعلانه کمیته اخلاق در این اتفاق، بیش از پیش دیده می شود. &n... 5 out of 5 based on 2 ratings.
سکوت عجیب کمیته اخلاق در قبال کی روش و اطرافیانش

 بی اخلاقی ها و ناهنجاری ها در تیم ملی فوتبال ایران هر روز پررنگ تر می شود و در این بین نقش منفعلانه کمیته اخلاق در این اتفاق، بیش از پیش دیده می شود. &n...

ارتش سرخ دات كام :

 بی اخلاقی ها و ناهنجاری ها در تیم ملی فوتبال ایران هر روز پررنگ تر می شود و در این بین نقش منفعلانه کمیته اخلاق در این اتفاق، بیش از پیش دیده می شود.

 اگر قرار باشد بی اخلاقی ها در تیم ملی فوتبال را طبقه بندی کنیم، با مشکلات زیادی روبه رو خواهیم شد. ماجراهایی که هر کدام ریشه متفاوت خود را دارد و رفتارهای کینه توزانه از عوامل اصلی آن است. رفتارهایی که از سوی عوامل مختلف در تیم ملی شکل گرفت و شاید از ابتدا نیاز به برخورد جدی با آنها بود. با این حالا نه تنها برخوردی صورت نگرفت، توضیحی از افرادی که رفتار ناهنجار از خود نشان داده بودند، خواسته نشد، بلکه حتی کارهای آنها با توجیه نیز همراه شد. فدراسیون فوتبال هر بار ناهنجاری ها در تیم ملی را به نوعی توجیه کرد و این ناهنجاری ها هر بار سرعت بیشتری به خود گرفت و پررنگ تر شد.

ابتدا باید طبق سنوات گذشته به این موضوع تأکید کرد که نقد به تیم ملی و رفتارهایی که از سوی کارلوس کی روش و اطرافیان او می شود، هیچ ارتباطی با مسائل فنی تیم ملی ندارد. اگر نقدی وجود دارد، قصدی برای نادیده گرفتن اتفاقات مثبت درون تیم ملی اعم از نتیجه گیری، شکست ناپذیری مقابل رقبای آسیایی در بازی های رسمی، مبارزه با بازیکن سالاری، ایجاد همیت و یکدلی در تیم ملی و مواردی این چنینی نیست. با این حال نتیجه گرفتن و عملکرد مثبت در مسائل فنی نباید باعث نادیده گرفتن بی اخلاقی و ناهنجاری در تیم ملی شود. تیمی که نام آن «ملی» است، پرچم ایران روی پیراهنش حک شده و بی اخلاقی در تیم ملی محکوم تر از هر جای دیگری است.

نیازی به نام بردن تمام ناهنجاری ها و بی اخلاقی ها در تیم ملی نیست. فقط بیان چند نمونه از آنها کفایت می کند تا علاوه بر پرداختن به این موضوع، به نقش منفعلانه کمیته اخلاق فدارسیون فوتبال در پررنگ تر شدن بی اخلاقی ها در تیم ملی بپردازیم. نمونه ها بسیار است، اما زیاد به گذشته نمی رویم و برای ناهنجاری ها از شخص کارلوس کی روش شروع می کنیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در جریان اختلافاتش با زهره هراتیان (رئیس ایفمارک ایران) بر سر ساختمان سابق ایفمارک و فعلی پِک، با عصبانیت تمام به این ساختمان رفت و با به کار بردن الفاظی زشت و دور از شأن، مشغول فیلمبرداری از بیمارانی هم شد که آنجا مشغول درمان بودند. یعنی کی روش علاوه بر به کار بردن الفاظ ناپسند، با فیلم گرفتن از حریم بیماران، مرتکب دو بی اخلاقی همزمان شد چرا این حق برای هیچ کس وجود ندارد که از بیماران بدون رضایت فیلم یا تصویر تهیه کند.

یکی دیگر از نمونه هایی که در همین محوطه صورت گرفت، زمانی بود که ساختمان در اختیار تیم ملی قرار گرفته بود و علی خطیر، معاون وقت محمدرضا ساکت دبیرکل فدراسیون قصد داشت نماینده فیفا را برای بازدید به ساختمان پِک ببرد. اوسیانو کروز، دستیار کارلوس کی روش نه تنها اجازه این کار را به معاون وقت دبیرکل فدراسیون فوتبال نداد، بلکه الفاظ ناپسندی مقابل نماینده فیفا به کار برد.

مصاحبه سراسر توهین آمیز و ناپسند میک مک درموت علیه حمید استیلی که از نام آوران فوتبال ملی و مدیر تیم امید است، یکی دیگر از بی اخلاقی های اطرافیان کی روش بود که نه تنها کمیته اخلاق و فدراسیون فوتبال واکنشی جدی به آن نشان ندادند، بلکه با رفتار و سکوت شان به نوعی صحبت های مک درموت را توجیه و تأیید کردند.

در کنار این موارد قرار دهید نوشته فیس بوکی کی روش علیه علیرضا اسدی که در آن از کلماتی نظیر مار و عقرب استفاده کرد و قطری خواندن مسئولان ورزشگاه آزادی زمانی که شرایط جانبی برای تمرینات تیم ملی مهیا نبود و صحبت های تندوتیزش علیه کفاشیان، ترابیان، گودرزی و ... . در کنار این موضوع باید به مصاحبه های متوالی دستیاران او در زمانی که کفاشیان به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال کی روش را ممنوع المصاحبه کرده بود، هم توجه داشت. به تازگی هم که کروز دستیار کی روش ضمن حمله به یک خبرنگار و درگیری با او از الفاظ زشتی استفاده کرد.

در هیچ کدام از مواردی که ذکر شده و موارد مشابه، کمیته اخلاق یک بار به مسائل ورود نکرد یا اگر ورود کرد نتیجه آن به صورت رسمی اعلام نشد و هیچ گونه اطلاع رسانی شفافی در این رابطه صورت نگرفت. با وجود اینکه بارها دیده شده کارلوس کی روش علیه مسئولان وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و... صحبت کرده، اما حتی یک بار تذکر به سرمربی تیم ملی داده نشد یا اگر داده شد این تذکر رسانه ای نشد که فدراسیون نشان دهد با ناهنجاری های کی روش و اطرافیانش برخورد می کند. حتی فدراسیون فوتبال در اقدامی پیشگیرانه نفرات مقابل را محکوم می کرد تا گزندی به کارلوس کی روش و اطرافیانش وارد نشود. (مثال این ماجرا بیانیه رسمی فدراسیون در محکومیت علی خطیر بود.)

این در حالی بود که امیر قلعه نویی و محمد مایلی کهن به محض صحبت علیه فدراسیون و تیم ملی به کمیته اخلاق احضار شدند و البته در مواردی دیده شده کمیته اخلاق وارد ریزترین مسائل می شود. مسائلی چون قلیان کشیدن بازیکنان که شاید به لحاظ فرهنگی و تبلیغی از سوی سلبریتی ها ناهنجاری عمومی محسوب شود، اما یک مسئله شخصی است. با این حال همیشه به بدترین شکل با این مسئله برخورد شده یا حتی کمیته اخلاق به مدل مو یا بدهی بازیکنان هم ورود و آنها را محروم کرده است (مثل محسن مسلمان و حسین کعبی) آن هم بدون اندکی توضیح که باعث شده در جامعه ذهنیت هایی به وجود بیاید که مثلاً بازیکنان در شرط بندی حضور پیدا کرده اند که به وجهه آنها نیز ضربه زده است. در واقع نوع اطلاع رسانی کمیته اخلاق درباره این اتفاقات به گونه ای بوده که برداشت را آزاد می گذارد و این به نوعی بازی با آبروی افراد نیز محسوب می شود.

در اینکه کارلوس کی روش نه فقط در ایران، بلکه در کشورهای دیگری هم که فعالیت کرده در ناهنجاری های اخلاقی مسبوق به سابقه بوده، شکی نیست. با این حال شاید با مدیریت درست، برخورد به موقع و مناسب از میزان این ناهنجاری ها در تیم ملی ایران کاست. اتفاقی که نه از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال رخ داد و نه از سوی کمیته اخلاق که باید استقلال داشته باشد و در برخوردها اغماض نکند، اما گویا اینطور نیست. انگار که کاپیتولاسیون پرتغالی در فدراسیون فوتبال حکم فرماست که کسی جرأت نکند به سرمربی پرتغالی تیم ملی و هر آن کس که اطراف اوست، برخورد کند و حکمی بدهد. موضوعی که همواره با سکوتِ فدراسیون همراه بوده و این موارد به چهره تیم ملی خدشه وارد کرده است. شاید هم فعلا موضوع مهم برای کمیته اخلاق قلیان کشیدن بازیکنان و مدل موی آنهاست نه توهین های کی روش و اطرافیانش.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر صنعت نفت کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
مس نوین کرمان
مس نوین کرمان
ورزشگاه : امام علی کرمان
داور مسابقه : ؟؟؟
جمعه, 22 اسفند 1399 / ساعت : 15:00
صنعت نفت
صنعت نفت
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : تختی آبادان
داور مسابقه : امیر عرب براقی
شنبه, 16 اسفند 1399 / ساعت : 15:00

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری2
4مهدی عبدی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن