محاسبات ریاضی، هندسی در تائید آفساید تراکتورسازی

- نظرات : 3 اظهار نظر - بازدید [ 1354 ] - سه شنبه, 6 آذر 1397

محاسبات ریاضی، هندسی در تائید آفساید تراکتورسازی

هواداران پرسپولیس پس از اقدام خارج از عادت برنامه 90 که دوشنبه شب انجام شد، نسبت به ارائه مستندات علمی در نقض ادعای مطرح شده در تائید نظر کارشناسان داوری که ب... 5 out of 5 based on 7 ratings.
محاسبات ریاضی، هندسی در تائید آفساید تراکتورسازی

هواداران پرسپولیس پس از اقدام خارج از عادت برنامه 90 که دوشنبه شب انجام شد، نسبت به ارائه مستندات علمی در نقض ادعای مطرح شده در تائید نظر کارشناسان داوری که ب...

ارتش سرخ دات كام :

هواداران پرسپولیس پس از اقدام خارج از عادت برنامه 90 که دوشنبه شب انجام شد، نسبت به ارائه مستندات علمی در نقض ادعای مطرح شده در تائید نظر کارشناسان داوری که بازیکن تراکتورسازی را در منطقه آفساید اعلام کردند، پرداختند. مستنداتی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و برای باشگاه نیز ارسال شده است. نظر به جالب توجه بودن این استدلال ها، نسبت به انتشار آنها اقدام کردیم تا مورد بررسی بیشتری قرار بگیرد.

برنامه 90 دوشنبه شب در کارشناسی داوری بازی پرسپولیس – تراکتورسازی به اقدامی دست زد که خارج از عادت معمول این برنامه بود و کمتر شاهد آن بودیم. این میزان از تلاش برای هواداران پرسپولیس سوال برانگیز شد که در این ارتباط جدای از واکنش های صورت گرفته در شبکه های اجتماعی، تماس های زیادی از سوی هواداران با باشگاه پرسپولیس صورت گرفت.

در این میان، تعدادی از هواداران به اعتراض اکتفا نکرده و با توجه به تخصص هایی که داشته اند، مطالب و ادله خود مستند بر پایه اصول علمی را ارسال کردند.

به این ترتیب، تصمیم گرفته شد، بعضی از این موارد منعکس شود.

یکی از هواداران، در توضیحات خود چنین می آورد: قاعده این است که ما در یک تصویر هر قدر به سمت نقطه گریز می رویم، باید فواصل کمتر و کمتر شود. حالا اگر خط فرضی را کنار بگذاریم و خط واقعی یعنی خط هجده قدم را در نظر بگیریم، یک نکته روشن می شود. اینکه با توجه به قاعده فوق، فاصله بازیکن تراکتورسازی با خط هجده قدم نسبت به فاصله شجاع خلیل زاده تا هجده قدم کمتر یا حتی برابر که هیچ، بلکه بیشتر هم شده است و این امر نشان می دهد او نسبت به خط هجده قدم دورتر و نسبت به دروازه، جلوتر از مدافع پرسپولیس قرار دارد.

حال اگر بخواهیم از فناوری ها استفاده کنیم باز هم یک اصل باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد که در برنامه 90 از آن غافل شده اند. ما با یک فضای دو بُعدی سر و کار نداریم. باید سه بُعد از فضا را در این معادله قرار بدهیم که از اصول ریاضی و هندسه است.

در این صحنه همانطور که در برنامه 90 اشاره شد، ملاک خط آفساید پای چپ شجاع خلیل زاده روی زمین است. بر اساس علم ریاضی و محاسبات هندسی باید در این ارزیابی، موقعیت دست چپ احسان حاج صفی نه در فضا بلکه روی زمین و در موقعیت یکسان در نظر گرفته شود که نتیجه را تغییر می دهد. این در حالی است که در برنامه 90 موقعیت دست در بُعد دیگری ملاک قرار داده شد. ضمن آنکه برنامه های کامپیوتری به راحتی این موارد را محاسبه می کنند.

در این ارتباط یکی از مهندسان معماری با رسم تصویر روی کاغذ و ارسال آن مطلب را به شکل ساده ای توضیح می دهد.

وی اینگونه می گوید: هر دانشجوی معماری این اصل بدیهی را می داند که دو جسم در دو ارتباط متفاوت را نمی توان روی یک خط پرسپکتیو مورد سنجش قرار داد.

در واقع ابتدا باید نقطه مورد نظر در ارتفاع که در این جا دست و شانه احسان حاج صفی را روی زمین و برابر با نقطه هدف که در اینجا پای شجاع خلیل زاده است، بدست آورد، پس از آن، خط پرسپکتیو را ترسیم می کنیم. در این صحنه وقتی این اصول را رعایت می کنیم، وقوع آفساید قطعی است و در واقع آنچه که از آن به عنوان خطای دید یاد شد، نه خطای دید، بلکه یک تشخیص درست بصری است.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • omid 110
  omid 110 :
  اینهمه سال برنامه 90 بوده توی کدوم بازی این کارها و معادلات ریاضی انجام شده..عادل کیروشی پور برای حمایت از ارباب خودش یعنی کیروش این کارها رو میکنه..عادل کیروشی پور هامل بدبختی فوتبال ایرانه...خوشم اومد مدیر جدید شبکه 3خوب جلوش وایساد تا بفهمه دیگه شرایطش مثل سابق نیست
 • احمد بناروئي
  احمد بناروئي :
  حالا برای ما همه شدن انشتین ریاضی دان و خط کش بدست ثابت می کنند که آفساید نبوده
  شما که زور وقوت دارید همین حالاهم میتونید باخت مارااعلام کنید
  اما خداییش
  وقتی تیم مارا مقابل ذوب آهن ، و ..........، بااعلام پنالتی ناحق و گلهای آفسایدی متعدد بازنده میکردید
  ریاضیدانان محترم و خط کش و چه میدونم ......کجا بودند؟
  آخه هرآدم عاقلی صحنه راببینه مثل روز روشنه که حاج صفی بدنش کاملا بطرف جلو و ازدفاع ما رد شده

  خلاصه کمی هم انصاف داشته باشید
 • bahram babaei
  bahram babaei :
  این شامورتی بازی ها نشون دهنده اوج لج بازی با پرسپولیس و متوقف کردن اون با نامردیه. فردوسی کور دیگه شورش رو در اورده. دلقک

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر السد کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سپاهان
سپاهان
ورزشگاه : نقش جهان
داور مسابقه : ؟؟؟
چهارشنبه, 8 خرداد 1398 / ساعت : 21:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
السد قطر
السد قطر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : کریشانتا پررا (سریلانکا)
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن