رسانه ملی، عامل تفرقه

- نظرات : 6 اظهار نظر - بازدید [ 3154 ] - شنبه, 10 آذر 1397

رسانه ملی، عامل تفرقه

نقد گزارش های یکطرفه برخی از گزارشگران شهرستانی، قصه بی ثمر هزار بار گفته شده است؛ یک رنج مکرر که انگار قرار نیست پایانی داشته باشد. با این همه، عملکرد برخی ا... 5 out of 5 based on 17 ratings.
رسانه ملی، عامل تفرقه

نقد گزارش های یکطرفه برخی از گزارشگران شهرستانی، قصه بی ثمر هزار بار گفته شده است؛ یک رنج مکرر که انگار قرار نیست پایانی داشته باشد. با این همه، عملکرد برخی ا...

ارتش سرخ دات كام :

نقد گزارش های یکطرفه برخی از گزارشگران شهرستانی، قصه بی ثمر هزار بار گفته شده است؛ یک رنج مکرر که انگار قرار نیست پایانی داشته باشد. با این همه، عملکرد برخی از این دوستان از جمله در تبریز طوری است که چاره ای جز در قفس کردن باد و بازگویی واضحات باقی نمی گذارد. شاید بشود گزارش بازی ماشین سازی تبریز و پرسپولیس را به عنوان یک نمونه استثنایی در اختیار مراکز آموزش رسانه ای قرار داد تا اساتید به دانشجویان بگویند شیوه غلط گزارشگری چیست و آنها چطور می توانند با عملکرد نادرست شان، اعصاب میلیون ها نفر را به هم بریزند.

گزارشگر این مسابقه که شاید روی میزش پرچم ژاپن هم پهن کرده بود، در دقیقه 20 بازی مدعی شد پرسپولیس به گرفتن همان یک امتیاز هم راضی است. فارغ از اینکه روند بازی تا آن لحظه متعادل بود، اصولا دقیقه 20 هر مسابقه ای برای رسیدن به این جمع بندی بسیار زود است. جناب گزارشگر که پر شدن ظرفیت 12 هزار نفری بنیان دیزل را تا حد یک حماسه کم نظیر ملی بالا برد و هزار بار تکرارش کرد، با هر حمله ماشین سازی نیم خیز می شد و نهایت تلاشش را برای القای بازی برتر تیم میزبان به کار می برد. حضرت استاد دست کم پنج مهار مهم دخسوس را نادیده گرفت و بعد از اولین سیو علیرضا بیرانوند، او را بهترین بازیکن زمین دانست تا روشن شود گاهی بی منطقی می تواند هیچ مرزی نداشته باشد.

یک جنبه ناخوشایند این مدل گزارش ها، زیر پا گذاشته شدن «عدالت» است، اما وقوع این اتفاق به طور کلی در صداوسیمای ایران چندان عجیب و کم نظیر نیست. پیامد مخرب تر چنین پدیده ای اما، تشدید اختلاف های خطرناک قومیتی است. گزارشگر تبریزی طوری رفتار می کند که انگار تیم محبوب او با تیمی از اجانب و بیگانگان در نبرد است. این باور از تریبون رسمی استان به بدنه جامعه میزبان منتقل می شود و در نقطه مقابل کسانی هم که از بیرون این عملکرد را می بینند، آن را به حساب همه اهالی تبریز می نویسند. در این شرایط ما چطور انتظار ترمیم اختلافات و بهبود فضا را داریم؟

به روایت فرصت طلبانه آقای گزارشگر از صحنه شوت امید عالیشاه به سکوها توجه کنید؛ او انگار که مچ دشمن متجاوز را گرفته باشد، نه تنها با بدبینی محض به موضوع نگاه می کند، بلکه حتی پای حواشی بازی هفته قبل پرسپولیس و تراکتورسازی را هم وسط می کشد و نتیجه می گیرد که آنجا هم پایتخت نشین ها مقصر بوده اند. این درست که رفتار عالیشاه ناپسند بود، اما شاید می شد فرض کرد عصبانیت او به خاطر نرسیدنش به توپ بعد از یک کورس طولانی در دقایق پایانی بازی بوده است. چنین صحنه ای ده ها بار در فوتبال اروپا تکرار شده؛ از جمله زمانی که لیونل مسی خوش اخلاق و بی حاشیه در ال کلاسیکو توپ را وسط سکوهای برنابئو فرستاد. آیا نمی شد راوی رسمی و ملی این اتفاق، کمی مهربانانه تر و صلح جویانه تر با این مساله برخورد کند و آدم ها را بیش از این به جان هم نیندازد؟

واقعیت آن است که فوتبال در تبریز به شکل نامتعارفی «قومی» شده و بخش قابل توجهی از گناه این ماجرا هم متوجه رسانه های ورزشی این شهر است. به یاد داشته باشیم که بعد از قهرمانی پرسپولیس در لیگ شانزدهم، مجری و کارشناس شبکه سهند روی آنتن زنده تلویزیون صراحتا شجاع خلیل زاده و محسن بنگر را که آن زمان در تیم های دیگری بازی می کردند، به تبانی با سرخپوشان پایتخت متهم کردند و مورد حمایت مسئولان استانی هم قرار گرفتند. عجیب اینکه خلیل زاده بلافاصله بعد از حضور در پرسپولیس، در بازی با تراکتورسازی مرتکب اشتباهی مرگبار شد و یک گل به تیم تبریزی هدیه داد، اما این بار کسی از احتمال تبانی حرفی نزد.

نکته اینجاست که عادل فردوسی پور به عنوان مهم ترین گزارشگر ایران، در تهران پای هندسه و فیزیک و پرسپکتیو و صنعت هوا و فضا را وسط می کشد تا ثابت کند گل تراکتور به پرسپولیس آفساید نبوده، اما گزارشگر تبریز با بوق و شیپور به توهم تبعیض و مظلومیت ابدی و ازلی تیم های شهرش دامن می زد. شاید این مدل موضع گیری های سوپر افراطی از سوی مردان رسانه ای فوتبال تبریز باعث افزایش محبوبیت آنها نزد برخی هواداران متعصب بومی شود، اما فراموش نکنیم اقتضای میهن دوستی وطن پرستی، چیز دیگری است. ایران یک تن واحد است و این را بارها، از جنگ تحمیلی تا زلزله دلخراش ورزقان و کرمانشاه دیده ایم. هر که این قایق را سوراخ کند، همه را با هم غرق کرده است. الماس را با خروس قندی تاخت نزنید که این، بازی خطرناکی است.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • omid 110
  omid 110 :
  وقتی طرفدارانشون پرشور و بی شعور هستند این افراد حقیر برای کسب محبوبیت این مسخره بازیهارو درمیارن...واقعا وضع گزارشگری توی تبریز افتضاحه...اما با اینهمه بازم چیزی نمیشن...مگه اینکه 2تا تیم دیگه بخرن و 2تا هواپیما دیگه هم هدیه بدن تا شاید بتونن سهمیه بگیرن...
 • امیر ایرانی
  امیر ایرانی :
  امید جان« بسیاری از هوادارن تبریزی و کلا آذربایجانی با یکعده خاص ومعلوم الحال بی فرهنگی که شما میبینید«بسیار فرق میکنن وبسیار هم با شعور وفهمیده ان..خواهشا مراقب باشیم همه را با یک چوب نزنیم. شخصا نه آذر هستم ونه از خانواده ام آذریند ولی نمیشه بی انصافی کرد...یاشاسین آذربایجان.
 • asi asi
  asi asi :
  در اقتضای میهن پرستی شما یه جمله بنویسم که بس باشد اینکه ما شعار زنده باد را انتخاب کردیم شما شعار مرگ بر را. کاش شما هم غیر از قوم خود قوم دیگری را در سرتاسر این دنیا دوست میداشتید تا حس دوست داشتن را برای یکبار هم که شده تجربه میکردید. نوشته اید پرچم ژاپن روی میزش بود. با این اوصاف میتوان نتیجه گرفت که پرچم ساختگی منطقه اشغالی قره باغ هم روی میز کار شماست اکنون. چه خوش گفته اید که الماس را با خروس قندی تاخت نزنید بله دقیقا اینطور است با دم شیر بازی نکنید که این بازی خطرناکی است. ساکن تهران هستم و امروز پرشور تر از دیروز می گویم یاشاسین تهران.
 • امیر ایرانی
  امیر ایرانی :
  این مثالو بارها عرض کردم وباز هم با عرض پوزش تکرار میکنم که:
  از شتر پرسیدن چرا شاشت از پسه؟
  گفت چی چیم مثل همه کسه؟؟
  چیه این صدا و سیمای میلی درسته که شما این یکیو توقع داری درست بشه؟/ اون از برنامه های مزخرفی که یکیو میارن مدعی داشتن سرطان ونداشتن پول ووو.. است ودیگری که خیلی راحت به میلیونها ایرانی توهین میکنه وتخم وترکه لبنانیها وفلسطینیهارو به همه ایرانیها ترجیح میده و...
  این گزارشگر هم که اصلا ذات وجودیش از دسته همون پان ترکهاست ولی جرات نمیکنه علنآ بگه«بخصوص هروقت پرسپولیس در تبریز بازی داره « چنان خودشو جر میده که انگار داره مسابقه ایران واسترالیا را گزارش میکنه..ولی چقدر آتیش گرفت وقتی دقیقه 90« شجاعمون با شجاعت واون گردن دردش « گلی زد که هنوز خیلیها درحال سوزشند..
  وقتی در اصفهان پرچم ژاپنو میبرن بالا ودر بازی آبیها علنا با خبر پیروزی پرسپولیس«همشون دچار افسردگی حاد میشن« توقع دارین اون گزارشگر «خوشو پاره نکنه؟؟
  پ ن:یک پیشنهاد..میگم از این هفته چطوره خودمون به بعضی تیمها یک پرچم ژاپن بدیم تا حداقل این جماعت ..خودشونو پاره نکنن برای پیدا کردن اون پرچم..ما که کلا در همه جا از خودگذشتگی میکنیم« اینم صواب داره«بخدا این جماعت ابله نمیدونن از کجا میشه پیدا کرد )
 • مجتبی رجبی
  مجتبی رجبی :
  این سبک گزارش مختص تبریز نیست . من توی اصفهان زندگی میکنم و طرفدار پرسپولیسم اگه دقت کرده باشین گزارشگر شبکه اصفهان هم در حین گزارش برا پرسپولیس و استقلال خصوصا پرسپولیس کری میخونه . جدا این مثل جای تامل داره (وقتی شهر شلوغ بشه قورباغه هفت تیرکش میشه) توی بازی پدیده و سپاهان گزارشگره میگه تیم پنج ستاره سپاهان!!!!!!!!جالبه یادشون رفته توی دهه 60 و70 آرزوی سپاهان گرفتن یه مساوی توی اصفهان بود. خدا نکند که گدا معتبر شود اگر معتبر شود از خدا بی خبر شود

نظرسنجی

موافق بازگشت جدا شده های پرسپولیس در فصول گذشته به تیم هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سپاهان
سپاهان
ورزشگاه : نقش جهان
داور مسابقه : ؟؟؟
چهارشنبه, 8 خرداد 1398 / ساعت : 21:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
السد قطر
السد قطر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : کریشانتا پررا (سریلانکا)
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن