داستان یک سوپرمن؛ درخشان همچون سیدجلال

- نظرات : 4 اظهار نظر - بازدید [ 1284 ] - یکشنبه, 11 آذر 1397

داستان یک سوپرمن؛ درخشان همچون سیدجلال

همه چیز از یک اشتباه شروع شد؛ علی پروین در آخرین سال های حضورش در فوتبال می خواست خط دفاع تیمش را تقویت کند و از نزدیکانش خواسته بود حسینی را جذب کنند. آنها ه... 5 out of 5 based on 10 ratings.
داستان یک سوپرمن؛ درخشان همچون سیدجلال

همه چیز از یک اشتباه شروع شد؛ علی پروین در آخرین سال های حضورش در فوتبال می خواست خط دفاع تیمش را تقویت کند و از نزدیکانش خواسته بود حسینی را جذب کنند. آنها ه...

ارتش سرخ دات كام :

همه چیز از یک اشتباه شروع شد؛ علی پروین در آخرین سال های حضورش در فوتبال می خواست خط دفاع تیمش را تقویت کند و از نزدیکانش خواسته بود حسینی را جذب کنند. آنها هم با محمد حسینی(بازیکن وقت ابومسلم و بعدها ذوب آهن) قرارداد بسته بودند. پروین هم با دیدن محمد حسینی گفته بود من آن حسینی دیگر را می خواستم، حسینی که من می خواستم مو نداشت. منظورش سیدجلال بود. این هم از آن داستان های علی پروینی بود و رفت در فکاهیات تاریخ فوتبال ایران. آن حسینی دیگر اما به پرسپولیس نیامد و در جاهای دیگر درخشید. آن اوایل در ملوان معروف بود به سیدجلال یاپ استام. با چهره ای مصمم و خطی زیر چشم، یادآور جمشید هاشم پور سوپراستار سینمای ایران در دهه 60. کسی آن روز فکر نمی کرد که حسینی، البته حسینی بدون مو، سوپرمن سال های آینده فوتبال ایران باشد.

راهیابی به تیم ملی
سیدجلال سر از سایپا درآورد. آنجا درخشید و با علی دایی، در اولین فصل سرمربیگری اش، قهرمان ایران شدند. حسینی به عنوان مدافع، گل های حساسی را هم به ثمر رساند و در روزهای وداع چهره هایی مثل یحیی گل محمدی، سهراب بختیاری زاده و افت رحمان رضایی، نوید یک مدافع جدید و کامل برای فوتبال ایران را می داد. موفقیت با سایپا درهای تیم ملی را به روی سیدجلال گشود. وقتی در اولین بازی جام ملت های 2007، کارمان به بن بست خورده بود، او بود که در اولین بازی های ملی اش دروازه ازبکستان را گشود. آن روز و با دیدن بازی کم اشتباهش حسرت خوردیم که کاش کمی زودتر به تیم ملی رسیده بود، کاش یک سال زودتر و در جام جهانی 2006 بازی می کرد، شاید گرهی از کارمان می گشود. از 2007 تا 2018 راهی طولانی است. 11 سال حضور ثابت، همیشگی و بسیار کم اشتباه در تیم ملی باعث شد تا سیدجلال حسینی به چیزی بدل شود فراتر از یک ملی پوش ساده، باشگاه صدتایی ها را رد و نامش را در تاریخ فوتبال ایران ثبت کند. حالا او بدون تردید در پانتئون فوتبال ایران است.

موفقیت های باشگاهی
سیدجلال در این سال ها چند تیم عوض کرده است و غیر از حضوری کوتاه مدت در لیگ امارات در همه تیم ها موفق بوده است. نامش مترادف شده است با موفقیت. پس از قهرمانی با سایپا راهی نصف جهان شد و با چند قهرمانی همراه سپاهان بهترین سال های این تیم را رقم زدند. تیمی پرستاره که خیلی راحت می شد قهرمان آسیا هم بشود، از سپاهان راهی پرسپولیس شد. در روزهایی که 30 سالگی را رد کرده بود و خیلی ها می گفتند در سراشیبی قرار گرفته، گفتند چرا پرسپولیس باید برای مدافعی بالای 30 سال این همه هزینه کند. دوره اول حضور حسینی در پرسپولیس به موفقیت خاصی ختم نشد. تیم سراسر حاشیه بود، بد و بدون عقلانیت بسته شده بود. مربی های بسیاری آمدند و رفتند. با این حال کارنامه دفاعی پرسپولیس حتی در این دوران آشفتگی بسیار درخشان بود. پرسپولیس جامی کسب نکرد اما از بهترین خطوط دفاعی را داشت.

از امارات تا نفت
حسینی اخلاق خاصی داشت. با بی نظمی چندان دمخور نبود و ترجیح داد از پرسپولیس برود. انتقالی پرحاشیه. آن روز هواداران پرسپولیس رنجیدند، ستون خط دفاعی شان را از دست رفته می دیدند. حسینی رفت. اول به لیگ امارات و پس از یک سال برگشت به لیگ ایران. برانکو به پرسپولیس آمده بود، برای شروع عصری تازه. هرچند آن روز خوش بینی ها مثل امروز نبود. داشت تیمش را می بست و بزرگ ترین اشتباه فنی اش را انجام داد، اشتباهی که اگر نبود شاید همان سال دوم حضورش در پرسپولیس هم جام قهرمانی را از دست نمی داد. او حسینی را نخواست و به جای او دل خوش کرد به رضا نورمحمدی و ماریچ کروات. اشتباهات آن فصل خط دفاعی پرسپولیس را یادتان هست؟ کسی تردید ندارد که اگر سیدجلال حضور داشت پرسپولیس با خاطر تفاضل گل قهرمانی را به استقلال خوزستان واگذار نمی کرد. سیدجلال آن فصل در نفت تهران بازی کرد و با این تیم درخشید.

بازگشت رویایی به پرسپولیس
می گویند جلوی ضرر را هروقت بگیری سود کرده ای و برانکو این کار را کرد. اولین خرید سال بعد شد سیدجلال. بنگر رفته بود و تیم به یک رهبر در خط دفاعی نیاز داشت و سیدجلال یک مهره و رهبر واقعی بود. کارنامه این چندساله پرسپولیس با سیدجلال هم که روشن است. همواره بهترین خط دفاعی. دو عنوان قهرمانی لیگ برتر و حالا فینال آسیا. یادمان نرفته پارسال در نیمه نهایی آسیا سیدجلال نبود و پرسپولیس چهار گل از الهلال خورد. اما نکته شاید مهم تر از مسائل فنی، تاثیرگذاری سیدجلال باشد در رهبری تیم آن هم در این سال ها سخت، به ویژه امسال که تیم آشکارا کمبود بازیکن داشت. سیدجلال حالا پرافتخارترین بازیکن لیگ برتر است، با پنج قهرمانی و در این سن و سال کماکان آماده. هرچند همه پرسپولیسی ها احتمالا از همین الان غصه دار روزی هستند که او برود. سخت است پرکردن جای سیدجلال.

دغدغه های سال های آخر
کی روش سیدجلال آماده را در آستانه جام جهانی خط زد تا بزرگ ترین حسرت ورزشی او رقم بخورد. سخت است یک پای ثابت تمام اردوها بودن، بدون حاشیه کار کردن و در آستانه بازی ها خط خوردن. حالا پرونده تیم ملی برای او بسته شده است و او سال های آخر فوتبالش را در پرسپولیس سپری می کند، با ولعی عجیب برای درو کردن جام های باقی مانده. امسال سالی بود که از یک جهت خیال مان راحت شد. همه این سال ها دنبال چیز مناسبی می گشتیم برای توصیف سیدجلال. چیزی که برازنده عملکردش باشد. تا اینکه سرمربی الجزیره به کمک مان آمد و در مصاحبه ای حضور یا عدم حضور حسینی را ناچیز پنداشت و گفت « مگر او سوپرمن» است؟ یک هفته طول نکشید که پاسخش را گرفت. حسینی در بازی برگشت زمینه بازگشت پرسپولیس مقابل الدحیل و شکست این تیم را فراهم کرد. آری او سوپرمن فوتبال ایران است. او کسی است که باید به احترام حضور درخشان و طولانی مدتش در فوتبال ایران کلاه از سر برداشت.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • ایبو صامت
  ایبو صامت :
  چیزی که مرامی آزارد پست های حمایتی آزمون وجهانبخش وعزت اللهی است.
  این جورکامنت ها ازصدتافحش هم بدتراست.
  خودم درباره خودم تجربه کرده ام که میگویم.
  اینهااگرذره ای معرفت داشتندقبل جام جهانی یه نیم پست میذاشتندکه بااین مضمون که مثلاجای سیدخالیه یایک همچین چیزی
  ولی بی معرفت هاحالااومدندبرای خداحافظس ش پست میذارند
  خیلی هاهستندکه دل شان میخوادکه آدم گورشوگم کنه وخداحافشی کنه تاوقتی خیال شان ازنبودن طرف راحت شدیه تودیع ریاکارانه برایش ردیف کنند
 • morteza morteza
  morteza morteza :
  کی روش لیاقت سید جلال رو نداشت
 • رادوین پرسپولیسی قشقایی
  رادوین پرسپولیسی قشقایی :
  کاپیتان باغیرت مثل همیشه..عاشقتم عزیزم...یکی یه دونه..کاپیتان محبوبم

نظرسنجی

موافق بازگشت جدا شده های پرسپولیس در فصول گذشته به تیم هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سپاهان
سپاهان
ورزشگاه : نقش جهان
داور مسابقه : ؟؟؟
چهارشنبه, 8 خرداد 1398 / ساعت : 21:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
السد قطر
السد قطر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : کریشانتا پررا (سریلانکا)
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن