سیدجلال، مردی در میانه آتش/ بدرقه تشریفاتی کهنه سوار

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 596 ] - دوشنبه, 12 آذر 1397
سیدجلال، مردی در میانه آتش/ بدرقه تشریفاتی کهنه سوار

سیدجلال حسینی سوژه جدید فوتبال ایران است. مردی ایستاده در میانه اتمسفر دوقطبی فوتبال ایران که بدل به یکی از نمادهای حمله هواداران سرخ و به تعبیر بهتر هواداران...

ارتش سرخ دات كام :

سیدجلال حسینی سوژه جدید فوتبال ایران است. مردی ایستاده در میانه اتمسفر دوقطبی فوتبال ایران که بدل به یکی از نمادهای حمله هواداران سرخ و به تعبیر بهتر هواداران برانکو به کارلوس کی روش شده. مدافعی با کوله باری از تجربه و یک کیفیت بی بدیل و رشک برانگیز که در روزهای پایانی دهه چهارم زندگی اش همانند یک جوان با طراوت و انرژیک در ترکیب پرسپولیس می درخشد و یک ستاره بی بدیل به شمار می آید.

دستاوردهای فوتبالی صخره سرخ غیرقابل انکار است. مردی که در کلونی بی یار و یاور پرسپولیس حکم ژنرالی را دارد که داشتنش یکی از خوشبختی های برانکو محسوب می شود. همو که با استواری اش در برابر مهاجمان گرسنه حریف، فریادهای تکان دهنده اش، رگ های بیرون زده اش و البته صلابت، خونسردی، تعصب و البته گل های سرنوشت سازش به راستی یک ستاره واقعی برای پرسپولیس لقب گرفته.

ابرستاره ای که چه در زمین و چه در کیفیت جلوتر از همه ستاره های ریز و درشت ایستاده و تاثیر فوق العاده اش بر ارتش سرخ انکار شدنی نیست و ورای تعاریف و کلیشه های موجود قرار می گیرد. شاید بهترین تعریف از ستاره پرسپولیس را هنک تن کاته سرمربی الجزیره داشت. همو که با چمدانی از تجربه از بارسا گرفته تا چلسی، ستاره کهنه کار پرسپولیس را به سوپرمن تشبیه کرد که همیشه در بزنگاه های کلیدی کار را برای پرسپولیس در می آورد. یک کهنه سوار خسته در لشکر بی سردار و بی سرباز سرخ که هرگز از پا نمی افتد، سپر نمی اندازد و تسلیم برای او واژه ای بی معناست.

سیدجلال بعد از یک فصل غرورانگیز و پرحادثه، سرانجام تصمیم گرفت تا از عرصه ملی خداحافظی کند و پیراهن تیم ملی را به صندوقچه خاطرات بسپارد. تصمیمی دشوار و سخت که بی تردید کارلوس کی روش در آن نقش اساسی داشت. سرمربی تیم ملی که در یک تصمیم بحث برانگیز و مجادله آور پیش از جام جهانی روی نام مدافع پرسپولیس قلم قرمز کشید و ترجیح داد تا صخره سرخ را به روسیه نبرد و جای او را به نفرات جوانتر بدهد.

تصمیمی که هرگز به مذاق هواداران سرخ خوش نیامد و به شدت شخص کی روش و تیم ملی را در آستانه جام مورد عتاب قرار دادند اما جام جهانی و مهم تر از همه نمایش جانشین سیدجلال در ترکیب تیم ملی ثابت کرد تا چه اندازه حق با کی روش بوده و سرمربی تیم ملی درست تصمیم گرفته. تصمیم امروز سیدجلال برتافته از همین اتفاق بود. چه آنکه او می دانست که با حضور کی روش هیچ شانسی برای حضور دوباره در تیم ملی و بازی در جام ملت ها نخواهد داشت و از همین رو تصمیم گرفت تا با پیراهن تیم ملی وداعی حسرت بار داشته باشد. تصمیمی دیر و البته منطقی که پیشنهاد کی روش به او در آستانه جام جهانی بود تا سید وداعی باشکوهتر و سرافرازانه تر با تیم ملی داشته باشد اما حسینی در آن مقطع با همان یکدندگی که خاص شخصیت اوست، پیشنهاد سخاوتمندانه کی روش را نپذیرفت تا حالا بدون هیچ ضیافتی با فوتبال ملی وداع کند.

وداعی که حالا دوباره فضای دوقطبی فوتبال ما را داغ کرده و بهانه ای برای حملات بی رحمانه و خشمگینانه هواداران سرخ به کی روش شده. مردی که تنها جرمش خط زدن نام سیدجلال آن هم به واسطه سن و سال است و در جام جهانی ثابت کرده که این تصمیم تا چه اندازه درست بوده اما در دعوا هیچ وقت حلوا خیرات نمی کنند و رقبا همیشه از کوچکترین روزنه و بهانه برای حمله و تخریب رقیب استفاده می کنند و چه بهانه های بهتر از خداحافظی سیدجلال که در تمام این سال ها ستاره و نماد پرسپولیس بوده.

حسینی البته در کنفرانس خداحافظی اش هرگز کلامی در نقد کی روش و زیر سوال بردن تصمیمش بر زبان نیاورد و با تشکر از سرمربی تیم ملی با رفتاری جنتلمنانه کوشید تا حاشیه ها را مهار کند. در مقابل کی روش نیز واکنشی جالب به این خداحافظی و رفتار مدافع سابقش داشت و با واژه های غرورانگیز و باشکوه از سیدجلال تقدیر و تشکر کرد اما این رفتارها برای خاموش کردن آتش دعواها کافی نبود.

نقدهای بی رحمانه و واژه های آتشین حالا کی روش را هدف گرفته اند اما کاش در میانه آتش جدیدی که به پا شده به یاد بیاوریم که در این فوتبال تقریبا هیچ ستاره ای حتی بزرگتر، شهیرتر و پرافتخارتر از جلال حسینی نیز وداعی درخور نام و افتخاراتش نداشته و غریبانه و در عزلت از تیم ملی خداحافظی کرده. بدرقه بد سنت دیرینه این سرزمین است؛ از سیاست گرفته تا هنر و البته فوتبال و سیدجلال حسینی قطعا آخرین نفر در این معرکه نخواهد بود.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

موافق بازگشت جدا شده های پرسپولیس در فصول گذشته به تیم هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سپاهان
سپاهان
ورزشگاه : نقش جهان
داور مسابقه : ؟؟؟
چهارشنبه, 8 خرداد 1398 / ساعت : 21:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
السد قطر
السد قطر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : کریشانتا پررا (سریلانکا)
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن