پایان تلخ ستاره ها؛ متشکریم و خداحافظ

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1108 ] - دوشنبه, 12 آذر 1397

پایان تلخ ستاره ها؛ متشکریم و خداحافظ

«متشکرم و خداحافظ». این تنها جمله ای است که از رومن گاری نویسنده مشهور فرانسوی بعد از خودکشی اش برجای ماند. به همین راحتی و به همین آسانی. اگر خیلی ها مرگ و ن... 5 out of 5 based on 4 ratings.
پایان تلخ ستاره ها؛ متشکریم و خداحافظ

«متشکرم و خداحافظ». این تنها جمله ای است که از رومن گاری نویسنده مشهور فرانسوی بعد از خودکشی اش برجای ماند. به همین راحتی و به همین آسانی. اگر خیلی ها مرگ و ن...

ارتش سرخ دات كام :

«متشکرم و خداحافظ». این تنها جمله ای است که از رومن گاری نویسنده مشهور فرانسوی بعد از خودکشی اش برجای ماند. به همین راحتی و به همین آسانی. اگر خیلی ها مرگ و نبودن را به همین آسانی و راحتی نتوانند متصور شوند بازیکنان فوتبال معنای آن را به خوبی می دانند. بازیکنانی که می گویند دو مرگ را تجربه می کنند. مرگ اول بعد از خداحافظی از فوتبال و مرگ دوم، مرگ حقیقی.

برای بعضی از آنها این مرگ اول همان خودکشی است، به همان راحتی رومن گاری. یک تشکر و یک خداحافظی و تمام. انگار نه انگار که همین روز قبل آنها غول مستطیل سبز بوده اند. یک ورزشگاه پر از هوادار برایش هورا می کشیدند. به یک باره سکوتی مرگبار بر دنیای شان حاکم می شود. این اتفاق در فوتبال دنیا با سروصدا و تشریفات زیادی همراه است، همان سنگ تمامی که او در طول دوران بازی اش برای فوتبال و هوادارانش گذاشته برای او گذاشته می شود. به اندازه نام و رسم شان بزرگ و به اندازه بزرگی شان هیجان انگیز. همه جا این اتفاق می افتد بجز ایران.

مهدی مهدوی کیا
یک روز اردیبهشتی که می توانست یکی از شیرین ترین روزهای سرخ باشد اما شد تلخ ترین خاطره قرمز.روزی که پرسپولیسی ها دو دارایی بزرگ را از دست دادند. جام قهرمانی که با برد سپاهان پرید و مهدی مهدوی کیایی که رفت. کاپیتان پرسپولیسی ها یکی از مظلومانه ترین خداحافظی های تاریخ فوتبال را رقم زد و در سکوت چهارگوشه زمین را بوسید و رفت. خداحافظی او در ورزشگاهی با صدهزار تماشاگر برگزار شد اما تماشاگرانی که بعد از باخت تیمشان مقابل سپاهان نای تشویق اسطوره شان را نداشتند. بازیکنانی که آن ها هم جانی برای این که در این روز تلخ کنار کاپیتانشان باشند را نداشتند و همین شد که مهدوی کیا میان حدود صدهزارنفر یکی از غریبانه ترین خداحافظی ها را رقم زد. دردناک ترین بخش داستان او این بود که سهمی از این تلخی اتفاق را دوست و همبازی سابق رقم زده بود. یحیی با مشورت دوروبری هایش تصمیم گرفت چشمانش را روی مهدی ببندد تا جام را بدست بیاورد. در نهایت اما نه جامی در کار بود و نه افتخاری. هر چه بود اشک و آه بود و حسرت.

علی کریمی
در یک مصاحبه بعد از بازی پرسپولیس و سپاهان و ماجراهای تلخ مهدوی کیا اعلام کرد  دیگر نمی خواهد به فوتبال برگردد. این حرف احساسی کافی بود تا کی روش برای جام جهانی روی نامش خط قرمز بکشد و هواداران کریمی متوجه نشوند که محبوب ترین بازیکنشان کی و کجا دوران ملی اش به پایان رسید. کی روش آن زمان در واکنش به مصاحبه علی کریمی گفت: «من دقیقا همان عکس العملی را که نسبت به بقیه داشتم نسبت به کریمی هم خواهم داشت.» همان زمان مشخص شد که کریمی هم به سرنوشت رحمتی و عقیلی دچار می شود. اتفاقی که جادوگر بعدها در آخرین نامه خداحافظی اش از آن ابراز ناراحتی و حتی پشیمانی کرد: «یک بار صرفا تحت تأثیر خداحافظی غریبانه مهدوی کیا تصمیمی افراطی گرفتم و فضای اندوهبار آن همه بی اعتنایی من را از فوتبال بیزار کرد و خود را در پایان دیدم.» بازیکنی از بی اعتنایی فوتبال نالید و رفت که یکی از محبوب ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است اما این چیزی از سنگدلی فوتبال در قبال او کم نکرد. جادوگر یاغی با آن دریبل های جادویی و با آن یاغی گری ها هم در نهایت تسلیم شد. بدون درگیری و خونزیزی.

سیدجلال حسینی
جلال حسینی برخلاف گزینه های دیگر روز رفتنش از تیم ملی را کمتر کسی فراموش خواهد کرد. شوک خط خوردن بهترین مدافع لیگ برتر و یکی از بهترین مدافعان تاریخ تیم ملی آنقدر بزرگ و زیاد بود که کسی یادش نمی رود کاروان تیم ملی در سفر به روسیه ستاره اش را جا گذاشت و رفت. جلال حسینی آنقدر جایش در خط دفاع تیم ملی مستحکم بود که کسی فکرش را هم نمی کرد روزی قرار است این دیوار بتونی فرو بریزد اما در نهایت این اتفاق افتاد و بخشی از محبوبیت و اقتدار تیم ملی برای هواداران افراطی کاپیتان زیر این دیوار ماند و از بین رفت. حالا بعد از اتفاقات تیم ملی هواداران پرسپولیس ملغمه ای از احساسات هستند. سرشار از خشم به خاطر سرمربی ای که او را در شرایط خوب فنی از تیم ملی دور کرد. سرشار از حسرت به خاطر ندیدنش با پیراهن ملی و سرشار از ترس به خاطر این که روز نبودنش در پرسپولیس هم به زودی فراخواهد رسید. آنها این روزها این سوال را تکرار می کنند قصر بی دیوار هم مگر وجود دارد؟

جواب این سوال آنها در کمال بی رحمی مثبت است. فوتبال بعد از جلال حسینی هم به حیاتش ادامه خواهد داد. همانطور که بعد از کریمی، دایی و مهدوی کیا وجباری هم سرپا ایستاده و نفس می کشد. فوتبال با رفتن اسطوره هایش تمام نمی شود فقط کمتر به وجدمان می آورد، کمتر تهییج مان می کند. فوتبال زنده است تا روزی که تاوان سنگدلی هایش در قبال همه آنهایی که برایش سنگ تمام گذاشتند را بدهد.

*نیلوفر کنگرانی

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

موافق بازگشت جدا شده های پرسپولیس در فصول گذشته به تیم هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سپاهان
سپاهان
ورزشگاه : نقش جهان
داور مسابقه : ؟؟؟
چهارشنبه, 8 خرداد 1398 / ساعت : 21:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
السد قطر
السد قطر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : کریشانتا پررا (سریلانکا)
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن