دزدی توپ طلای آسیا؟ از دستش دادیم!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 810 ] - شنبه, 17 آذر 1397

دزدی توپ طلای آسیا؟ از دستش دادیم!

خط خوردن نام علیرضا بیرانوند از جمع سه کاندیدای نهایی کسب جایزه توپ طلای آسیا و رسیدن این جایزه به اکرم حسن قطری، چیزی نبود که رسانه ها به سادگی از آن بگذرند.... 5 out of 5 based on 1 ratings.
دزدی توپ طلای آسیا؟ از دستش دادیم!

خط خوردن نام علیرضا بیرانوند از جمع سه کاندیدای نهایی کسب جایزه توپ طلای آسیا و رسیدن این جایزه به اکرم حسن قطری، چیزی نبود که رسانه ها به سادگی از آن بگذرند....

ارتش سرخ دات كام :

خط خوردن نام علیرضا بیرانوند از جمع سه کاندیدای نهایی کسب جایزه توپ طلای آسیا و رسیدن این جایزه به اکرم حسن قطری، چیزی نبود که رسانه ها به سادگی از آن بگذرند. حتی یک قیاس ساده بین علیرضا بیرانوند و اکرم حسن به راحتی می توانست به ادعای سرقت این جایزه از بیرانوند صحه بگذارد. به خاطر همین بود که خیلی از کارشناسان داخلی و خارجی به اتفاق معتقد بودند که این جایزه از بیرانوند به سرقت رفته است و جایزه توپ طلا بی چون و چرا باید به او می رسید.

پذیرفتن اینکه «مجموع امتیاز» بازیکنان به قرار گرفتن آن ها در فهرست بهترین بازیکن ایونت های قاره ای زیر نظر فیفا و ای اف سی می انجامد، تا حدودی از شدت این ادعا که جایزه توپ طلا از بیرانوند به سرقت رفته، می کاهد اما بدون شک قرار گرفتن اکرم حسن را در میان سه نفر نهایی توجیه نمی کند. به همین خاطر نگاه به چند نکته اصلی در مسیر انتخاب کاندیداهای نهایی می تواند تا حدودی قضاوت بهتری درباره ناکام ماندن و تضییع حق بیرانوند در مسیر کسب این جایزه داشت.

بیرانوند در بازی های جام جهانی خوش درخشید اما مثلا در بازی با پرتغال عنوان ستاره زمین به جای او به کوارشما رسید. عنوانی که اگر خودش برده بود با اختلاف می شد ستاره امسال آسیا. او در حقیقت از جام جهانی دقیقا به اندازه سایر رقبایش امتیاز گرفته بود یعنی هیچ! او در آسیا دو بار ستاره میدان شد و امتیازش برابر بود با سوزوکی و یوما . البته سوزوکی به دلیل درخشش در بازی فینال، امتیازی بالاتر از رقبا داشت اما قطعا امتیاز بازیکنی مثل اکرم حسن از آنها کمتر بوده است.

در واقع همه این ها تأثیر لابی فدراسیون فوتبال قطر در گنجاندن نام اکرم حسن در میان سه گزینه نهایی برای کسب جایزه توپ طلا را کمرنگ نمی کند. همه می دانند این یک عرف است که جوایز را در آسیا تقسیم می کنند. معمولا فدراسیون هایی که لابی قوی تری هم دارند جوایز مهم تر را می برند. این هیات رئیسه فعلی فوتبال ما کل زورش در همه این سال ها این بوده که جایزه فرعی اصغر حسن زاده را برای فوتسال بگیرد.

اصلا قرار نبود اسم حسن در میان سه نامزد نهایی باشد و حتی خود رسانه های قطری نامش را در این فهرست قرار نمی دادند. از طرفی کنفدراسیون فوتبال آسیا هم طی نامه ای به باشگاه پرسپولیس اعلام کرده بود که نام بیرانوند بین سه بازیکن برتر فوتبال آسیا خواهد بود. ناگهان اما همه معادله ها بر هم خورد و گفته شد پرسپولیس از سوی فیفا دارای محرومیتی است و بازیکنش نمی تواند جزو سه بازیکن برتر جای بگیرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا اما در فینال لیگ قهرمانان آسیا جایزه اخلاق را به باشگاه پرسپولیس و سیدجلال حسینی اختصاص داده بود که با توجیه فعلی شان برای حذف نام بیرانوند در تناقض بود اما به هرحال این اتفاق افتاد تا دو بازیکن ژاپنی و یک قطری به جمع سه کاندیدای نهایی راه یابند و غیبت کاندیداهای ژاپنی در مراسم، اکرم حسن را برنده نهایی کند. چرا که از سال 2007  قانونی برای بردن جایزه وضع شده که براساس آن این جایزه تنها به بازیکنی می رسد که از میان سه نامزد نهایی، خود را به مراسم برساند و هر بازیکنی که از سفر به محل مراسم اهدای جوایز خودداری کند یعنی در عمل از پذیرش توپ طلا انصراف داده است.

واقعیت این است که بیرانوند جایزه را در حالی نبرد که نسبت به اکرم حسن شایسته تر بود نه دو کاندیدای دیگر ژاپنی. هرچند که عملکرد قابل قبولی داشت اما مجموع امتیازات او از دو کاندیدای دیگر بالاتر نبود اما اگر ضعف فدراسیون در لابی با ای اف سی نبود و به جای اکرم حسن به جمع سه کاندیدا می رسید، حتماً امروز توپ طلا را با خود به ایران آورده بود.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

موافق بازگشت جدا شده های پرسپولیس در فصول گذشته به تیم هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سپاهان
سپاهان
ورزشگاه : نقش جهان
داور مسابقه : محمدحسین زاهدی فرد
چهارشنبه, 8 خرداد 1398 / ساعت : 21:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
السد قطر
السد قطر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : کریشانتا پررا (سریلانکا)
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن