فیفا چگونه فوتبال یک کشور را تعلیق می کند؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 764 ] - شنبه, 17 آذر 1397
فیفا چگونه فوتبال یک کشور را تعلیق می کند؟

پروسه تعلیق فوتبال یک کشور بر اساس اصل «اقناع» فدراسیون جهانی فوتبال رقم می خورد؛ موضوعی که در فوتبال ایران با توجه به عدم دخالت نهاد سوم امکان تحقق آن صفر اس...

ارتش سرخ دات كام :

پروسه تعلیق فوتبال یک کشور بر اساس اصل «اقناع» فدراسیون جهانی فوتبال رقم می خورد؛ موضوعی که در فوتبال ایران با توجه به "عدم دخالت نهاد سوم" امکان تحقق آن صفر است.

این روزها فوتبال ایران به دلیل درگیری با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، شرایط مبهم و پیچیده ای را پشت سر می گذارد. موضوعی که باعث شده گمانه زنی های زیادی درباره شرایط پیش روی فوتبال و احتمالات بعدی آن مطرح شود. در این میان سوالی که ممکن است مطرح باشد این است که پروسه اداری تعلیق فدراسیون ملی یک کشور از سوی فیفا چگونه انجام می شود.

فیفا همواره بر اساس اصل "اقناع نظر و اطمینان از موضوع دخالت در امور یک فدراسیون" نسبت به تعلیق فوتبال یک کشور اقدام می کند. این پروسه به دو صورت قابل تحقق است.

1- مسئولان فدراسیون ملی یک کشور یا نهادهای دخالت کننده رسما در بیانیه، گفت وگو یا مکاتبه به گونه ای طرح موضوع کنند که معنای مستقیم دخالت در امور فدراسیون فوتبال از آن برداشت شود.

نمونه این اتفاق در دوره ریاست محمد دادگان در فدراسیون فوتبال ایران رخ داد که طی آن رئیس وقت سازمان تربیتی بدنی در مصاحبه رسمی اعلام کرد که رئیس فدراسیون باید برود و فدراسیون فوتبال نیز این برکناری را تایید کرد. در نهایت این اتفاق باعث شد که فوتبال ایران تعلیق شود.

در شرایط کنونی، فوتبال ایران درگیر چنین جریانی نیست که طی آن مسئولان فدراسیون فوتبال رسما اعلام کرده باشند که تحت فشار دولت یا مجلس، تغییراتی در فدراسیون رخ داده است. وزارت ورزش نیز هیچ اقدامی که نتیجه آن دخالت در امور فوتبال تلقی شود انجام نداده است. بر این اساس امکان تعلیق فوتبال ایران با این سناریو، صفر است.

2- فیفا بر اساس اطلاعات و اخباری که پیرامون اتفاقات فدراسیون ملی یک کشور در حال رخ دادن است به این موضوع واکنش نشان می دهد. در این حالت فیفا طی مکاتبه ای رسمی با فدراسیون فوتبال و دولت آن کشور، درخواست می کند که نسبت به اتفاقات مطرح شده پیرامون موضوع دخالت احتمالی نهاد سوم در فوتبال روشنگری کند.

در این حالت نیز مکاتبه با فدراسیون فوتبال و دولت آن کشور قطعی و حتمی است و پس از پاسخ واصله است که فیفا اقدام به تصمیم گیری درباره تعلیق یا عدم تعلیق فوتبال یک کشور می کند.

تعلیق فوتبال سیرالئون که 10 ماه از پس از آغاز چالش های دخالت در امور فوتبال این کشور رخ داد، نمونه بارز این رویه است؛ موضوعی که درباره فوتبال ایران رخ نداده و اجرای آن درباره فدراسیون ایران منوط به طی چرخه یاد شده است.

بر اساس دو اصل و مسیر مطروحه فوق، فوتبال ایران شرایط تعلیق از سوی فیفا را ندارد.

همچنین بر اساس شواهد موجود از تعلیق فوتبال کشورها توسط فیفا، این واقعیت وجود دارد که هیچ گاه فوتبال یک کشور بر اساس اخبار مطروحه در رسانه ها و گمانه زنی های مطبوعاتی تعلیق نشده و فیفا همواره پس از اقناع نظر و قطعیت رسمی درباره دخالت در امور فوتبال یک کشور، اقدام به تعلیق فدراسیون ملی آن کشور می کند. بنابراین نگرانی درباره تعلیق آنی فوتبال ایران با طی مسیر کنونی دور از ذهن است، مگر این که اتفاق پنهان دیگری در حال وقوع باشد که مسئولان از آن بی اطلاع باشند.

درباره حضور نیافتن رئیس فدراسیون فوتبال در محل کارش نیز که این روزها در برخی رسانه ها مطرح شده، می توان گفت که فیفا در صورتی با این اتفاق، اقدام به تعلیق فوتبال یک کشور می کند که روشن شود دستوری خارج از فدراسیون، مانع حضور رئیس فدراسیون در محل کارش شده است، در حالی که غیبت رئیس فدراسیون فوتبال ایران در محل کارش که رسانه ای شده قطعا با تصمیم و نظر شخص ایشان بوده و نمی تواند ملاک عمل برای نگرانی درباره تصمیمات آتی فیفا تلقی شود.

امید است همگان با درک حساسیت شرایط کنونی فوتبال ایران در مسیری حرکت نکنند که تبعات سنگین تعلیق را به فوتبال ایران بار کنند؛ موضوعی که باید خط قرمز همه مدیران ورزشی کشور باشد و در تصمیمات و گفتارشان به آن توجه کنند.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

موافق بازگشت جدا شده های پرسپولیس در فصول گذشته به تیم هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سپاهان
سپاهان
ورزشگاه : نقش جهان
داور مسابقه : محمدحسین زاهدی فرد
چهارشنبه, 8 خرداد 1398 / ساعت : 21:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
السد قطر
السد قطر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : کریشانتا پررا (سریلانکا)
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن