تبعات خصوصی سازی؛ می توانیم پاسخگو باشیم؟

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 1406 ] - چهارشنبه, 28 آذر 1397

تبعات خصوصی سازی؛ می توانیم پاسخگو باشیم؟

«من فکر نمی کنم که ما یک شرکت هوایی به نام الاتحاد داشته باشیم یا الامارت یا ترکیش ایرلاین! چون اینها سرمایه هایی دارند که می توانند باشگاه های خیلی خوب دنیا ... 5 out of 5 based on 2 ratings.
تبعات خصوصی سازی؛ می توانیم پاسخگو باشیم؟

«من فکر نمی کنم که ما یک شرکت هوایی به نام الاتحاد داشته باشیم یا الامارت یا ترکیش ایرلاین! چون اینها سرمایه هایی دارند که می توانند باشگاه های خیلی خوب دنیا ...

ارتش سرخ دات كام :

«من فکر نمی کنم که ما یک شرکت هوایی به نام الاتحاد داشته باشیم یا الامارت یا ترکیش ایرلاین! چون اینها سرمایه هایی دارند که می توانند باشگاه های خیلی خوب دنیا را بخرند و خصوصی کنند. نمی دانم الان باید راست و محکم بگویم مگر نیشکر هفت تپه که این همه وقت دست آدم های مختلف افتاده و خصوصی شده به کجا رسیده. ببینیم پروسه خصوصی سازی در کشور ما چه سرانجامی داشته و تجربه ما از روند خصوصی سازی به کجا رسیده است؟ ما می توانیم نیشکر هفت تپه را خصوصی کنیم و دست آخر هم کارگرانش حقوق خود را مطالبه کنند ولی اگر پرسپولیس و استقلال را خصوصی کنیم و تجربه ای که از خصوصی سازی داریم به اینجاها کشیده شود، جوابگوی هواداران میلیونی اش هستیم؟

واقعا تعداد معدودی باشگاه در دنیا وجود دارد که سوددهی دارند. بگذریم از باشگاه هایی که واقعا در حد 600، 700 میلیون یا یک میلیارد یورو بدهکارند. ولی تعداد محدودی آخر فصل وقتی بیلانشان را می دهند، سودهای نه چندان بزرگ ولی مختصری دارند که می توانند برای فصل آینده شان آن سود را دوباره برای خرید بازیکنان جدید سرمایه گذاری کنند. وقتی دولت دست به چنین کاری می زند و اعلام می کند استقلال و پرسپولیس را به بخش خصوصی داده ایم باید این مساله جدی باشد. یعنی این طور نباشد که حرفی بزنیم و ایرادی هم نداشته باشد که زدیم.

یک وقت می خواهیم خط آهن یا شرکت پست را خصوصی کنیم که با فوتبال متفاوت است. ما نه با پست می خواهیم برویم مقایسه دهیم و نه با خط آهن بلکه موردی را می خواهیم خصوصی کنیم که این مورد شکست و پیروزی هفتگی دارد. اگر پرسپولیس دوباره به فینال باشگاه های آسیا برسد برای یک بخش خصوصی می تواند درآمدزا باشد. ولی مساله این است که فوتبال یک دوران صعود دارد و یک دوران افول و بخش خصوصی به راحتی وقتی موردی سودآور نباشد آن را زمین می گذارد. این خصوصی سازی دیگر قندوشکر هفت تپه نیست بلکه موردی است که سودآوری صد درصد باید داشته باشد وگرنه ضرر عمده ای متوجه همه مردم می شود. البته اگر این دو شرکت متعلق به نهادهای دیگر غیر از وزارت ورزش بود به جای خصوصی سازی، آن را در خود نهادهایی که داریم به مزایده بگذاریم برای این که واقعا شاید برای یک یا دو فصل یک منبع خیلی بزرگ پول در دسترس باشد. باید خیلی مطمئن باشیم که این پول ها شسته شده نباشند.

حساب کنیم بخش خصوصی چقدر باید پول پرداخت کند. غیر از این خرج سالانه این دو باشگاه را برآورد کنیم. ببینیم که آیا بخش خصوصی سودآوری در کشور داریم که سالانه این مقدار پول بگذارد و به همان نسبت هم پول دربیاورد. آیا یک چنین بخشی وجود دارد؟ ما استقلال و پرسپولیس را دوست داریم و این دو قسمت عمده فوتبال کشور ما هستند. آنها هم که فوتبالی نیستند برایشان حساب های دختر شیرفروش خیلی راحت است ولی ما با استقلال و پرسپولیس حساب های دختر شیرفروش را انجام نمی دهیم بلکه باید حساب هایمان صد درصد درست باشد و مطمئن باشیم در کشوری که پروسه خصوصی سازی همیشه دردسرآفرین بوده، خصوصی سازی دو باشگاه فوتبال کشور، توسط ارگان های مختلف صد درصد محاسبه شده باشد و به همین دلیل بهتر است روراست با دولت صحبت کنیم. اکثر کارهایی که ظرف 6 سال گذشته در حوزه اقتصادی انجام شده به اذعان دولت با اشتباهاتی همراه بوده است. خصوصی سازی هم یک حرکت در سیستم اقتصادی است و نه یک حرکت سیاسی و سیستم اقتصادی ما عملکرد مناسبی نداشته است. پس چرا دست به این کار می زنیم؟

به نظر می رسد اگر استقلال و پرسپولیس دولتی بمانند و به نهادهایی که دست شان به دهانشان می رسد و می توانند از پس اداره این دو باشگاه برآیند واگذار شود، بهتر و صحیح تر است. بودجه ورزش هر جای دنیا وقتی بحران اقتصادی باشد، کم می شود. مثلا شرکت مس که تیم های زیادی دارد و پول خوبی هم خرج می کند یا همراه اول می توانند پرسپولیس را اداره کنند. سوال اینجاست که چه بخش خصوصی بزرگ تر از صنایع فولاد است؛ در حالی که هنوز نتوانسته مثل این دو تیم را بسازند. این دو تیم قلب مردم است و اگر می خواهیم این قلب را عمل کنیم باید مطمئن باشیم که نمی ایستد. در این صورت کل فوتبال ایران را خراب کردیم و راه برگشتی هم نداریم.»

*بهمن فروتن

مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
  • omid 110
    omid 110 :
    نابود میشیم...بدترازهمه اینه که دست پیشگسوتها بیفته..به بهانه های مختلف قرارداد برانکو رو تمدید نمیکنن و کاری میکنن که برانکو ول کنه بره..

نظرسنجی

موافق استعفای ایرج عرب هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن