داورزنی: کمتر از یک ماه دیگر هیات مدیره ها مشخص می شود

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 619 ] - شنبه, 1 دی 1397
داورزنی: کمتر از یک ماه دیگر هیات مدیره ها مشخص می شود

 معاون حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش گفت: درباره واگذاری سرخابی ها صحبت هایی مطرح بود، بالاخره واگذار شود یا نشود؟ کمیسیون فرعی، اصلی و در نهایت دولت حمای...

ارتش سرخ دات كام :

 معاون حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش گفت: درباره واگذاری سرخابی ها صحبت هایی مطرح بود، بالاخره واگذار شود یا نشود؟ کمیسیون فرعی، اصلی و در نهایت دولت حمایت کرده اند. پوست ما کنده شد که مسائل این دو باشگاه باشگاه حل شد.
مجمع عمومی فدراسیون والیبال بهترین فرصت را به وجود آورد تا درباره مسائل مختلف این روزهای ورزش کشور از جمله مسائل مطرح شده در تیم ملی فوتبال، خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس، کشتی و والیبال با محمدرضا داورزنی معاون حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش گفت وگویی داشته باشیم.

بالاخره دولت با خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس موافقت کرد...
این دو باشگاه با باشگاه های کم طرفدار که ریشه مردمی ندارند، تفاوت دارند. این دو باشگاه سرمایه 60-70 میلیون نفره هستند که این ظرفیت را دارند خودکفا عمل کند. مگر در این 2-3 ساله عمل نکرده است؟ دولت فقط کمک فکری داشته است. وزارت ورزش کمک کردیم شکل اسپانسرینگ این 2 باشگاه به گونه ای باشد که نیاز به کمک دولت نداشته باشند، ساختارشان اصلاح و مجمع شان برگزار شود. حسابرسی قانونی در مجمع آنها گزارش داده است. صحبت هایی مطرح بود، بالاخره واگذار شود یا نشود؟ کمیسیون فرعی، اصلی و در نهایت دولت حمایت کرده اند. پوست ما کنده شد که مسائل این دو باشگاه حل شد الان دقیقا باشگاه لیست بدهکاران را می داند و اینکه با چه کسانی تسویه شده است.

بحثی در این 2 باشگاه وجود دارد. بعد از اجرایی شدن قانون چند نفر از هیات مدیره جدا شدند الان هیات مدیره ناقص است و ممکن است تشتت آراء به وجود بیاورد...
در کوتاهترین زمان تکلیف هیات مدیره مشخص می شود. در حال حاضر هر دو باشگاه مدیریت می شوند و کارشان را انجام می دهند. برخی از افراد در هیات مدیره شامل این قانون می شوند که الان تصمیم گیر نیستند. بپذیریم دوران بلاتکلیفی و سختی دو باشگاه تمام شده است. درخواست کردیم این قرارداد تا سال 99 تمدید شود که بتوانند سرمایه گذاری کنند و به سمتی بروند که عملیات خصوصی سازی انجام شود. اینکه چه مکانیزمی باشد، اینکه به فرد بدهند که بعید می دانم یا به گروه بدهند که محتمل تر است. اینکه تبدیل شود به سهامی که درصد زیادی از مردم را پوشش دهد و سهام به بورس برود یا فرابورس در سازمان خصوصی سازی مطرح می شود. برخی از دوستان احساسی حرف می زنند. شما تصور کنید امروز این باشگاه به شما واگذار می شود و شما نقد هم پرداخت می کنید. آیا صحیح است چنین ظرفیتی را بگوییم آقای فلانی در اختیار شما؟ زمانی شما می خواهید باشگاهی مثل پیکان را بفروشید که شاید برای مردم خیلی اهمیت نداشته باشد. تعدادی علاقمند دارد هزار نفر 2 هزار نفر، اما زمانی باشگاهی مثل استقلال یا پرسپولیس را می خواهید واگذار کنید اینجا هواداران به فرد کاری ندارند به برند باشگاه کار دارند. می گویند ما طرفدار تیم استقلال یا پرسپولیس هستیم. باید خوب اداره و یارگیری شود و نتایج خوبی هم بگیرد.

در واقع هوادران طرفدار باشگاه و تیم هستند نه شخص خاص؟
بله، حالا شما چند میلیارد هم هزینه کرده اید اما هوادار طرفدار شما نیست، طرفدار برند باشگاه است. مثلا شما پولدار هستید و باشگاه پرسپولیس را خریده اید اما 30 میلیون هوادار پرسپولیس به شما کاری ندارند. شما اگر خوب کار کردید و تیم خوب نتیجه گرفت همه تشکر می کنند. اگر فردا روزی نتوانستید کسی نمی گوید آقای فلانی نمی خواهید به شما کنیم؟ می گویند این پست را رها کن و برو. به همین دلیل مکانیزم باید در فرایند تصمیم گیری، هیات مدیره، مجمع و ... همه باید درست باشد تا طرفدار احساس کند نظم منطقی در این 2 باشگاه وجود دارد. این روالی است که در باشگاه های دنیا انجام می شود. رئال مادرید چگونه اداره می شود؟ بارسلونا چطور؟ آنها هم صاحبان و هم اداره کنندگان دارند. افراد مختلف هم در اداره این باشگاه ها و تامین منابع مالی نقش دارند. اداره کنندگان باشگاه هم لزوما صاحبان باشگاه نیستند.
استقلال و پرسپولیس نه تنها نیازی به کمک دولت ندارند بلکه ظرفیتی دارند که می توانند به فوتبال کشور هم کمک کنند. این موضوع در 2 سال گذشته ثابت شده است اما باز هم دوستان صحبت می کنند و می گویند بسته های حمایتی دولت چه شد؟ این 2 باشگاه ظرفیت های خوبی دارند و خارج از این بحث ها وظیفه وزارت ورزش تیمداری نیست. این چطور تیمداری است که وزارت ورزش هم نه، مثلا وزارت صنعت بگوییم شما مالک هستی اما حق نداری یک ریال هزینه کنی.
ما دنبال اصل 44 هستیم یا خیر؟ باید تصدی گری ها را رها کنیم یا خیر؟ نقش ما در دولت به عنوان حکمیت این است نظارت عالی بر فعالیت باشگاه های حرفه ای داشته باشیم. اگر خودمان بخواهیم باشگاه داری کنیم، دولت رقیب باشگاه ها می شود، این غلط است. باید شرایطی را فراهم کنیم که بر همه باشگاه ها نظارت داشته باشیم.

سرپرست برای باشگاه پرسپولیس معرفی شد. اعضای هیات مدیره را وزارت انتخاب می کند؟
خیر. این دو باشگاه مجمع دارند که 3 وزیر هم عضو مجمع هستند. با هماهنگی که صورت می گیرد اعضای مجمع در کوتاهترین زمان تکمیل می شوند.

تا یک ماه آینده تکمیل می شوند؟
بله. البته هر 2 باشگاه کار خود را می کنند. مجمعی هم که برگزار شد قانونی بود. شرایط فراهم است تا وقتی قرار شد سهام دو باشگاه در بورس گذاشته شود کلیت، وضعیت، بدهی و دارایی ها مشخص شود.

فقط برند واگذار می شود؟
همه چیز واگذار خواهد شد.

اگر حتی باشگاهی کمپ داشته باشد، مثل استقلال که کمپ مرحوم حجازی را دارد، این کمپ هم واگذار شود؟
آن چیزی که سرمایه باشگاه است، واگذار می شود. شاید شما جایی را برای باشگاه هم اجاره کرده باشید، گروهی که می آید فرضا بگوید این جایی که اجاره شده مناسب نیست خودشان می دانند. اگر ملک برای شما باشد فرق می کند. کمپ سرمایه خودشان است.

به دلیل برندی که این 2 باشگاه دارند، امکان درآمدزایی هم وجود دارد..
بله. مثلا قرار است شما جنسی را بخرید که می بینید روی آن آرم باشگاه استقلال حک شده است اگر می خواهید به تیم کمک کنید آن جنس را می خرید. یا فرضا پرسپولیسی هستید و می خواهید یک بطری آب بخرید، بطری ای را که آرم باشگاه روی آن خورده می خرید تا به باشگاه هم کمک شود. این بازاریابی است.
اپراتورهایی که با این دو باشگاه همکاری می کنند، فکر می کنید چه کار می کند؟ هوادار پیامک می زند، پولی که ایرانسل کم می کند 10 درصد را برمی دارد و 90 درصد را به باشگاه می دهد. این اتفاق حتی برای ایرانسل هم به صرفه است. بازاریابی و اسپانسرینگ 2 موضوع جدی است که در این دو باشگاه حل شده و رفته رفته جایگاه بهتری خواهند داشت. این موضوع کمک می کند تا هر 2 باشگاه در آینده صاحب جا و مکان باشند و به سمتی بروند که واقعا باشگاه باشند نه تیم. وقتی شما مرکز آکادمی خوبی برای استقلال و پرسپولیس درست و با سرمایه گذاری استعدادهای خوبی را کشف کنید هر سال نیاز خود را برمی دارید و بقیه را می فروشید. در واقع درآمدزایی می کنید. همه باشگاه های دنیا این کار را می کنند. اداره کنندگان هم باید به مجمع گزارش دهند و در مسائل مالی منطق رعایت شود. اگر بازیکنی خریده و بعد قراردادش را فسخ می کند، غرامت هم از ما می گیرد، مدیرعامل باید پاسخ دهد.

الان مشکل اینجاست که مدیران این دو باشگاه در قبال تصمیماتشان پاسخگو نیستند؟
الان شرایط شفاف تر شده است و امیدواریم هر چه سریعتر این مسئولیت از شانه دولت برداشته شود. وظیفه دولت یک نظارت بی طرفانه نسبت به همه است.

سهم دولت برای نظارت می ماند؟
بله 22 هزار باشگاه در سطح کشور در رشته های مختلف داریم. وظیفه وزارت نظارت بر فعالیت باشگاه هاست اگر از چارچوب ها خارج شوند، وزارت فعالیت آنها را ممنوع می کند. وظیفه حاکمیت نظارت بر امور باشگاه هاست و آنها هم باید در چارچوب حرکت کنند. اراده دولت الان بر واگذاری این 2 باشگاه است و بعد هم در فرآیند خصوص سازی وارد می شوند. اینکه چه مدل واگذار شود سازمان می داند. وزارت ورزش قیمت گذاری هم اصلا انجام نداده و به وزارت هم ارتباطی ندارد.

درباره تیم ملی هم صحبت کنید. کی روش گلایه داشت که از مسئولان کسی در بدرقه تیم ملی حضور نداشت؟
در دنیا مراسم استقبال و بدرقه پروتکلی دارند. دستگاهی که قرار است این کار را انجام دهد، برنامه اش را اعلام می کند و میهمانان دعوت می شوند. کم لطفی است مطرح کنیم بی احترامی صورت گرفته است.

در چارچوب وظایف سرمربی هست که چنین صحبت هایی را مطرح کند؟
افراد باید در جایگاه خودشان صحبت کنند. من در مقام پاسخگویی به کی روش نیستم اما این قاعده را باید بپذیریم افراد در چارچوب مسئولیت های خود باید صحبت و رفتار کنند. ما به عنوان وزارت وظیفه ای داریم و همه جا اعلام کردیم از تیم ملی فوتبال، فدراسیون و برنامه هایشان حمایت می کنیم که این کار را کرده ایم. تا الان هم همه فعالیت هایی که فدراسیون فوتبال دنبال آن بوده تا حمایت وزارت را داشته باشد، کنار فدراسیون بودیم. می دانید پروازی از قطر به ابوظبی انجام نمی شود. هماهنگی پروازها برای جابه جایی ملی پوشان به چند کشور، وظیفه ای است که فدراسیون فوتبال با هماهنگی وزارت سعی کرده انجام دهد. اینکه به خودمان اجازه دهیم راجع به هر چیزی اظهارنظر کنیم درست نیست. مگر وزارت ورزش مسئولیت و کارهای دیگری در کشور ندارد؟ اگر فدراسیون فوتبال برنامه ای داشته تا استقبالی صورت بگیرد طبیعتا در این برنامه مسئولان هم دعوت می شدند.

پس اصلا دعوتی برای بدرقه انجام نشده بود؟
زمانی شما برنامه استقبال را تدارک می بینید و اعلام عمومی هم می کنید تا هواداران در ساعت مشخصی مثلا در فرودگاه باشند. از طرفی پروتکل باید رعایت شود که چه افرادی باید دعوت شوند. در مورد بدرقه هم همین طور است. باید این پروتکل را همه رعایت کنیم. حالا اگر به خودمان اجازه دهیم همه چیز را زیر سوال ببریم به نام اینکه می خواهیم از تیم حمایت کنیم یا دلمان برای تیم می سوزد درست نیست و جای تعجب دارد. تمام تلاش وزارت این است فدراسیون های ورزشی در عرصه های بین المللی خوب ظاهر شویم و ما رسالت داریم تیم ها بدون دغدغه در مسابقات شرکت کنند.
فدراسیون فوتبال هم زحمت می کشد، کارش را می کند. اما گاهی می گویند مثلا درباره اردوی تدارکاتی، وزارت پاسخ دهد. یا درباره موضوع دیگر وزارت پاسخ دهد. این بحث ها منطقی نیست. دوستان وقتی می خواهند اظهارنظر کنند در چارچوب وظایف خودشان صحبت کنند. صلاح نیست از ورزشکاران برای این موضوع استفاده کنیم. اصلا منطقی نیست. ورزشکاران سرمایه های ملی ما هستند و فدراسیون ها هم مسئولیت هایی دارند که باید انجام دهند. زمانی بحث های کلی مطرح می شود مثلا حمایت جدی تر این اشکالی ندارد اما زمانی پا فراتر گذاشته می شود و وارد مقولاتی می شویم که برای مردم و جامعه ورزش خوشایند نیست. تمام سعی ما این بوده در کنار فدراسیون فوتبال باشیم، چون از مسئولیت های وزارت ورزش است. ما پاسخگوی همه چیز ورزش هستیم اما همه به خودشان اجازه می دهند در وظایف وزارت دخالت کنند و وزارت را مقابل فدراسیون ها قرار دهند. این رفتاری است که به ورزش کشور آسیب می زند. تلاش این است آنچه فدراسیون ها نیاز دارند، کمک کنیم.

از نظر مالی هم حمایتی داشتید؟
بله. تامین اینکه هواپیما چارتر شود و بتوانند هواپیمای اختصاصی بگیرند، از اقداماتی بود که با هماهنگی انجام شد. تاج هم زحمت کشیده است. وزارت ورزش به افکار عمومی احترام می گذارد اما باید در چارچوب وظایفی که تعریف شده گام برداریم. فدراسیون نقش عملیاتی در اجرای برنامه های فوتبال دارد و نقش ما هم حمایتی است. اینکه به خودمان اجازه دهیم از درون سیستم علیه همین سیستم صحبت کنیم درست نیست. مردم چه می گویند؟ آیا افرادی از بیرون آمده اند که دلسوزتر از مردم ما برای فوتبال هستند؟ افرادی از بیرون آمده اند که از مسئولان فدراسیون فوتبال و وزارت دلسوزتر هستند؟ من در مقام پاسخگویی به فردی نیستم. نباید خارج از چارچوب حرکت کرده و در حوزه مسئولیت همدیگر دخالت کنیم. برای تیم ملی آرزوی موفقیت داریم. همه کسانی که زحمت کشیده اند و بازیکنانی که باعث افتخار شده اند، برای ما ارزشمند هستند. هر کاری از دست وزارت بربیاید برای سربلندی تیم انجام می دهد. وزارت ورزش در هیچ کدام از برنامه های فدراسیون فوتبال دخالتی نداشته است.

اگر تیم ملی فوتبال در جام ملت ها موفق شود، پاداش ویژه ای هم در نظر می گیرید؟
طبیعی است این نکته همواره جزو برنامه های وزارت بوده است. ما دعا می کنیم قهرمان شود و وزارت هر چه در توان داشته باشد انجام می دهد. نگران پاداش و مسائل مالی نباشید!

با توجه به اتفاقاتی که در فوتبال رخ داد، تاج به عنوان رئیس فدراسیون ماند اما اعضای هیات رئیسه که بازنشسته هستند باید بروند...
مجمع بالاترین مرجع تصمیم گیری است. برخی از اختیارات از اختیارات رئیس و برخی از اختیارات مجمع فدراسیون است. در خصوص قبول استعفای دبیر، گذاشتن سرپرست و کمیته ها از اختیارات رئیس فدراسیون است. برخی از موارد هم در حوزه اختیارات مجمع عمومی است. اجازه دهید مجمع کارش را انجام دهد. تصمیمات نیز در چارچوب قانون خواهد بود.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

کدام دروازه بان را برای ادامه لیگ مناسب می دانید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پیکان
پیکان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهرقدس
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 2 تیر 1399 / ساعت : 17:00
پرسپولیس
پرسپولیس
3 - 1
شهرخودرو
شهرخودرو
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : علی صفایی
پنجشنبه, 8 اسفند 1398 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی8
2علی علیپور7
3وحید امیری5
4احمد نورالهی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن