برانکو: با پرسپولیس قرارداد دو ساله دارم

- نظرات : 2 اظهار نظر - بازدید [ 1290 ] - شنبه, 1 دی 1397

برانکو: با پرسپولیس قرارداد دو ساله دارم

باید بگویم واقعاً احساس خوبی دارم و از کار کردن با بازیکنانم لذت می برم. هواداران را خیلی دوست دارم و تمام تلاش مان به خاطر آنهاست. عشقی که هواداران به من و ب... 5 out of 5 based on 6 ratings.
برانکو: با پرسپولیس قرارداد دو ساله دارم

باید بگویم واقعاً احساس خوبی دارم و از کار کردن با بازیکنانم لذت می برم. هواداران را خیلی دوست دارم و تمام تلاش مان به خاطر آنهاست. عشقی که هواداران به من و ب...

ارتش سرخ دات كام :

باید بگویم واقعاً احساس خوبی دارم و از کار کردن با بازیکنانم لذت می برم. هواداران را خیلی دوست دارم و تمام تلاش مان به خاطر آنهاست. عشقی که هواداران به من و بازیکنان ارائه می کنند، واقعاً ستودنی است. من در سه کشور قهرمان شدم، با تیم ملی کرواسی قهرمان سوم دنیا و با ایران قهرمان و سوم آسیا شدم اما هیچ جا با چنین عشق عظیمی نسبت به خودم و بازیکنانم روبه رو نشدم. من هرگز به گذشته نگاه نمی کنم و از کنار گذاشتن مسلمان پشیمان نشدم. این موضوع را در ابتدای فصل از ذهنم پاک کردم و از نو شروع کردم. من از بین بشار و مسلمان، بشار را انتخاب کردم و بعد از آن دیگر به این مساله فکر نکردم و فکر می کنم اقدام خوبی بود، چون بشار خیلی خوب بازی کرد و به عنوان بهترین بازیکن عراق هم انتخاب شد

برای هم صحبتی با برانکو ایوانکوویچ بهانه بسیار است. از آن محرومیت و اخراج مسلمان که خیلی ها هنوز درکش نکرده اند، گرفته تا شایعه حضور دوباره در تیم ملی ایران بعد از رفتن کی روش. حرف های مرد کروات اما با آنچه درباره اش می شنویم، زمین تا آسمان فرق دارد.
 
چند سال پیش که به ایران برگشتید موهای تان اینقدر سفید نبود. انگار پرسپولیس پیرتان کرده.
 قطعاً پرسپولیس تأثیر مهمی در سپیدی موهایم داشت اما یک بخش عمده اش را هم خبرنگاران سفید کردند.

هواداران پرسپولیس دوست دارند شما با این تیم از فوتبال بروید. چنین اتفاقی رخ می دهد؟
 اگر خوب متوجه شده باشم می خواهید به زور من را بازنشسته کنید اما باید بگویم اینجا واقعاً احساس خوبی دارم و از کار کردن با بازیکنانم لذت می برم. هواداران را خیلی دوست دارم و تمام تلاش مان به خاطر آنهاست. عشقی که هواداران به من و بازیکنان ارائه می کنند، واقعاً ستودنی است. من در سه کشور قهرمان شدم، با تیم ملی کرواسی قهرمان سوم دنیا و با ایران قهرمان و سوم آسیا شدم اما هیچ جا با چنین عشق عظیمی نسبت به خودم و بازیکنانم روبه رو نشدم. پرواضح است که هواداران دوست دارند من بمانم و اگر بیشتر بمانم نتایج بسیار عالی کسب خواهیم کرد و با هم شادی های زیادی را شاهد خواهیم بود.

رویانیان گفته بود سرمربیگری پرسپولیس را به شما پیشنهاد داده اما قبول نکردید. چرا؟
 بله، چندین بار به من زنگ زدند اما مشغول بودم و نمی توانستم بیایم وگرنه از تیم ملی ایران و تیم ملی کرواسی هم پیشنهاد داشتم. وقتی آمدم، موقعیت فرق کرده بود و به طور موقت آزاد بودم. وضعیت پرسپولیس برای من یک چالش بزرگ بود و همینطور افتخار بزرگی برای من که در یک باشگاه بزرگ کار کنم.

فکر می کردید در پرسپولیس تا این حد موفق باشید و حضورتان اینقدر تداوم داشته باشد؟
 من به کار و دانش و تجربه خودم اطمینان دارم و این خوش شانسی و خوشبختی را داشته ام. آشنایی با ایران و فوتبال ایران هم مهم بود و با این شرایط اطمینان حاصل شد که می توانیم کار کنیم. چهار سال پیش وقتی با پرسپولیس قرارداد امضا کردم در همان جا در قراردادم یک بندی گذاشتیم که پاداش قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا چقدر خواهد بود و همینطور پاداش قهرمانی لیگ خودمان، یعنی تا این حد اطمینان داشتم که می توانیم خیلی خوب کار کنیم. من هدف و رویای خودم را داشتم و خوشحالم که عملاً به آنها رسیدم.

فینال لیگ قهرمانان انگار غمگین ترین روز زندگی تان بود. نه به خاطر قهرمان نشدن، به این دلیل که احساس می کردید ابزاری را که بتوانید بازی را با آن ببرید، نداشتید. این طور نیست؟
 بله، خیلی غمگین بودم، البته مأیوس نبودم. به همان غم خودم افتخار می کردم چون بچه ها این همه تلاش کردند که قهرمان شوند و مفتخر بودم به آن جو و شلوغی و عظمتی که هواداران در ورزشگاه به وجود آورده بودند. جوی که هرگز در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا شاهدش نبودیم و هرگز آسیا مسابقه ای در این سطح برگزار نکرده است. خیلی غمگین بودم چون کمی مانده بود که قهرمان شویم اما ابزار کافی نداشتیم. شخص اینفانتینو به من گفت باید به خودتان افتخار کنید به خاطر همه تلاش ها و نتایجی که تا الان کسب کردید.

همان موقع از شما انتقاد کردند که شاید اگر در بازی رفت دفاع می کردید و همه توان تان را می گذاشتید روی بازی برگشت، پرسپولیس قهرمان می شد.
 اگر دفاعی بازی می کردیم و می باختیم، باز همه می گفتند باید هجومی بازی می کردید. ما فلسفه کاری خودمان را نگه داشتیم و نیمه اول واقعاً حریف را غافلگیر کردیم. تمام آمار آن بازی تقریباً یکسان بود. ما دو گل از روی بدشانسی خوردیم. گل اول را که از طریق سه بازیکن خوردیم و گل دوم که آفساید بود و همه چیز دست به دست هم داد تا بازنده برگردیم. اگر علیپور دقیقه پنج گل می زد و در آن ضدحمله داور بازیکن آنها را اخراج می کرد، شرایط طور دیگری رقم می خورد. متأسفانه اواخر بازی هم بچه ها خسته شده بودند چون پنج روز قبل از آن بازی، یک بازی سخت با سایپا انجام داده بودیم و اختلاف ساعت هم اثر منفی خودش را گذاشته بود. ما طوری بازی کردیم که هیچ کس نگوید ترسو و بزدلانه بازی کردیم و واقعاً باید خوشحال باشم به خاطر مسوولیت پذیری بازیکنانم.

اگر بخواهید به اشتباهات تان در پرسپولیس اعتراف کنید و به عقب برگردید، کدام اشتباه را تکرار نمی کنید؟
 جواب دادن به این سوال سخت است! ما همیشه بازی های مان را آنالیز می کنیم که کجا ضعیف بودیم و کجا عملکردمان بهتر بود. همینطور خودم را هم آنالیز می کنم که بهتر بود کجا، چه کاری را انجام می دادم. هرکسی نگاه خاصی به اشتباه خودش دارد و باید دقیق فکر کنم تا ببینم چه جاهایی اشتباه داشتم یا تصمیم مان صددرصد اشتباه بوده اما قطعاً تلاشم این بوده که وضعیت خودمان را با وضعیت موجود و شرایطی که در حین بازی پیش می آمد، تطبیق دهیم. برای من اصلاً مشکل نیست که اشتباهم را بپذیرم. اگر اشتباه کنم عذرخواهی می کنم و می گویم اینجا اشتباه کرده ام. من نه از اشتباه می ترسم و نه از اعتراف به اشتباه اما به شرطی که واقعاً دلیل بیاورند که اشتباه کرده ام.

شما از اشتباهات بازیکنان می گذرید اما بعضی اشتباهات باعث می شود بازیکن را کنار بگذارید. آن چه اشتباهی است که شاید از سوی برخی بازیکنان پرسپولیس سر زده باشد؟
 اینکه بازیکنی خودخواه باشد و فقط خودش را ببیند و از این طریق اشتباه می کند، برایم غیرقابل تحمل تر است تا اینکه واقعاً در حین بازی و حین جنگندگی و درگیری اشتباه کند. این اشتباهات بستگی به کیفیت بازیکن هم دارد، چون در هر تیمی شما کیفیت های مختلف بازیکنان را دارید، عالی، متوسط و ضعیف. هر کدام هم کم و بیش اشتباه دارند و از طریق همین آنالیز ها سعی می کنیم اشتباهات را به حداقل برسانیم. حالا یک بازیکن می بینید که اشتباه می کند یا عمداً یا غیرعمد که علیه تیم است. ما این سال هایی که نتیجه گرفتیم به خاطر این بوده که واقعاً تیم بودیم. همه با هم نفس کشیدیم، همه با هم عمل می کردیم و همه برای هم می جنگیدیم و بچه ها برای هم می دویدند و در پی این موضوع نتیجه هم دور از دسترس نبود اما بدترین اشتباهی که می تواند مرا عصبانی کند برگرفته شده از شخصیت آن فرد است و دوم اینکه او علیه تیم باشد، بازیکنی که جو تیم را با رفتار و روش بازی اش خراب کند و بازیکنی که دوست ندارد تغییر کند و خود تیم اصلاً این موضوع را نمی پذیرد. بازیکنی که نمی خواهد و نمی تواند عضوی از تیم باشد متأسفانه از تیم خارج خواهد شد، بازیکنی که نمی پذیرد رقابت در تیم را و بازیکنی که تلاش نکند هر روز بهتر باشد نسبت به روز قبل. عملاً اینطور بازیکنان باید تیم را ترک کنند. این نفرات جو و کار را خراب می کنند و شخصیت خودشان را سعی می کنند از لحاظ منفی بودن به تیم تحمیل کنند. من البته بازیکنانی که ستاره هستند را خیلی دوست دارم و با خیلی از بازیکنان بزرگ کار کردم. در تیم ملی کرواسی با بوبان، شوکر، پروسینیچکی، و نسل فعلی هم مودریچ و مانجوکیچ کار کردم که ستاره هستند اما همه اینها در خدمت تیم هستند و آن موقع تیم قوی تر هم می شود. فعلاً چنین بازیکنی را در تیم نداریم و همه بازیکنان واقعاً دوست دارند کار کنند. طبیعی است که بیرون از تیم نمی خواهم و نمی توانم بازیکنان را کنترل کنم. خوشبختانه بازیکنی که مدنظر شما هست را نداریم اما همچنان دنبال بهترین ها هستیم. شما شاهدید که بازیکن زیادی نگرفتیم و از طرفی خیلی دوست نداریم تغییرات آنچنانی داشته باشیم اما پروسه انتخاب بهترین بازیکنان ادامه دارد. شاید زمانی بود که بازیکنی می گفت من در تیم ثابت هستم و تمام شد. یکی مثل من که بیش از 30 سال تجربه کار دارم همچنان دنبال کسب علم و دانش مربیگری هستم. مثل پیانیستی که می خواهد بنوازد، ابتدا باید نت ها را بیاموزد، بازیکن هم باید همیشه تمرین کند و این یک پروسه مستمر است.

امسال وقتی چند بازیکن را از دست دادید، پشیمان نشدید از اینکه مسلمان را کنار گذاشتید؟
 من هرگز به گذشته نگاه نمی کنم و از کنار گذاشتن مسلمان پشیمان نشدم. این موضوع را در ابتدای فصل از ذهنم پاک کردم و از نو شروع کردم. من از بین بشار و مسلمان، بشار را انتخاب کردم و بعد از آن دیگر به این مساله فکر نکردم و فکر می کنم اقدام خوبی بود، چون بشار خیلی خوب بازی کرد و به عنوان بهترین بازیکن عراق هم انتخاب شد. مسلمان وقتی به تیم ما آمد شرایط خوبی نداشت و حتی می گفتند زانویش مشکل دارد. در هشت بازی اول حتی روی نیمکت هم نبود. من با او صحبت کردم و گفتم دو راه بیشتر ندارد. یا برای رسیدن به ترکیب اصلی زحمت بکشد و یا به باشگاه دیگری برود. مسلمان زحمت کشید اما اشتباهاتش زیاد نبود که او را کنار بگذارم. تنها من بودم که اطمینان داشتم برمی گردد و کم کم خودش را بالا کشید و حدود یک سال و نیم یکی از بهترین بازیکنان ما بود اما بازیکنان همیشه باید بهترین باشند. سیدجلال الان در تمام تمرین ها هست و طوری تمرین می کند که فکر می کنید یک جوان است.

اگر حق انتخاب داشتید که در فینال یکی از بازیکنان جدا شده از جمله سروش و طارمی را بازی بدهید، کدام را ترجیح می دادید؟
 همه آنها بازیکنان قابل توجهی بودند اما شاید جای شان خالی نبود، چون بدون آنها تا فینال بالا آمدیم.

قهرمانی آسیا حسرت هواداران پرسپولیس است. می توانید آنها را به آرزوی شان برسانید؟
 قهرمانی آسیا حسرت همه ماست. طبیعی است همه دوست داشتیم قهرمان شویم و این تنها قهرمانی است که در عمر ورزشی من دیده نمی شود. لیگ قهرمانان سخت ترین بازی های باشگاهی در آسیاست و ما تنها تیمی هستیم که دو سال متوالی به نیمه نهایی رسیدیم. البته اهداف ما همچنان سر جایش هست.

در تیم ملی که بودید، با هیچ مربی حتی یک مجادله لفظی ساده هم نداشتید اما اخیرا مدام با کی روش بحث می کنید. فوتبال ایران از این جدل ها متضرر نمی شود؟
 من وقتی به عنوان سرمربی تیم ملی به ایران آمدم، چند هدف داشتم. ما کار کردیم، تیم را تشکیل دادیم و سعی کردیم سطح نتایج را بالا نگه داریم و همزمان تلاش کنیم از طریق تیم امید یک تیم جوان و بانشاط تشکیل دهیم که در آینده نتیجه بگیرد. وظیفه من این بود که به عنوان سرمربی تیم ملی دانشم را به ایران بیاورم و انتخاب های خوبی داشته باشم. اگر خاطرتان باشد من بازی ها را با حضور در ورزشگاه نگاه می کردم. بازی را در زمین پاس نگاه می کردم و بعد سریع به ورزشگاه آزادی می رفتم و بازی بعدی را می دیدم. فردایش هم در استادیوم صباباتری بازی را نگاه می کردم و دوباره به آزادی می رفتم. من بازی ها را آنالیز می کردم و با مربیان ارتباط داشتم. طرح و برنامه تیم ملی را قبل از مقدماتی جام جهانی با مربیان به اشتراک گذاشتم، حتی با مربیانی که شاید با برنامه من مخالفت داشتند. نتیجه آن شد که قهرمان بازی های آسیایی پوسان و غرب آسیا شدیم، در جام ملت های آسیا در چین سوم شدیم و قاطعانه به جام جهانی صعود کردیم. آن زمان در یک مقطعی در رده بندی فیفا تیم هفدهم بودیم. این نتیجه کار جمعی بود و مشورت با مربیان باشگاهی و مربیانی که با بازیکنان لژیونر ما کار می کردند اما الان سرمربی تیم ملی یک جلسه با مربیان لیگ نداشته. در چهار سال گذشته فقط یک بار به تمرین پرسپولیس آمدند. به طور کلی احساس کردیم که دنبال تحقیر ما بودند. همیشه ما را دست کم می گرفتند، تحقیر می کردند و علیه ما پست می گذاشتند و می گذارند. فقط می شنوم و نمی خوانم چرا که تمرکزم روی پرسپولیس است که هر روز بهتر شویم. ما باید در خدمت فوتبال ایران باشیم و از طریق باشگاهی به فوتبال ایران کمک کنیم. ما در چند سال گذشته نشان دادیم که هواداران باشگاه و بازیکنان، هوادارانِ بسیار بزرگ تیم ملی هستند چون تیم ملی ایران برای همه ایرانی هاست و شخصی نیست. همه ما از تیم ملی حمایت می کنیم و فرقی هم نمی کند رییس یا نایب رییس فدراسیون چه کسی باشد چون تیم ملی، تیم ملی همه ماست حتی ما خارجی ها.

این ذهنیت وجود دارد که شما بعد از جام ملت ها سرمربی تیم ملی خواهید شد.
 من هفت ماه پیش قراردادم را برای 2سال دیگر با پرسپولیس تمدید کردم و از شرایط قرارداد سرمربی تیم ملی خبر ندارم اما فکر می کنم نتایج جام ملت ها تعیین کننده خواهد بود. الان تمرکزم فقط روی پرسپولیس است و کسی هم در مورد تیم ملی با من صحبت نکرده. این صحبت ها بین خبرنگاران و آدم های ورزشی می چرخد.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
  • morteza morteza
    morteza morteza :
    زنده باد برانکو به امید خدا که در پرسپولیس ماندگارباشی -

نظرسنجی

موافق استعفای ایرج عرب هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن