پرسپولیس و چالش بی ثباتی پس از موفقیت

- نظرات : 2 اظهار نظر - بازدید [ 1608 ] - چهارشنبه, 5 دی 1397
پرسپولیس و چالش بی ثباتی پس از موفقیت

تا قبل از دهه 70، کسی حساسیتی روی دوقطبی بودن فوتبال ایران نداشت و قهرمانی های پیاپی سرخابی ها کسی را اذیت نمی کرد. پرسپولیس بعد از کوچ دسته جمعی بازیکنان شاهی...

ارتش سرخ دات كام : تا قبل از دهه 70، کسی حساسیتی روی دوقطبی بودن فوتبال ایران نداشت و قهرمانی های پیاپی سرخابی ها کسی را اذیت نمی کرد. پرسپولیس بعد از کوچ دسته جمعی بازیکنان شاهین به این تیم بال وپر گرفت و به یکباره تبدیل به یکی از پرطرفدارترین تیم های ایران شد و به کمک همان روحیه قهرمان طلبی شاهین توانست در فوتبال ایران تبدیل به یکی از پاهای ثابت کسب عنوان قهرمانی شود و حتی تغییر نام این تیم به پیروزی هم تاثیری در محبوبیت این تیم نگذاشت. همزمان تاج هم به عنوان یک مدعی نقش پررنگی در قهرمانی ها داشت و بعد از انقلاب هم این روند را با نام استقلال دنبال کرد تا فوتبال ایران عملا به سمت دوقطبی بودن پیش برود. با وجود تیم های قدرتمندی همچون پاس، تراکتورسازی، سپاهان و... بازهم این پرسپولیس و استقلال بودند که برای کسب عنوان قهرمانی می جنگیدند و توانسته بودند استخوان بندی تیم ملی را هم از آن خود کنند.

پرسپولیس قهرمانی هایش را از همان ابتدا و با هدایت افرادی همچون مرحوم پرویز دهداری، آلن راجرز، بیوک وطن خواه و مرحوم محراب شاهرخی، یک به یک به دست آورد و نایب قهرمانی هایی نیز در این بین از آن خود کرد. اما اوج گیری این تیم در دهه 60 با هدایت علی پروین کم کم این داستان را به وجود آورد که چرا فوتبال ایران باید از آن یک یا دو تیم باشد. حتی قهرمانی پاس در ایران و آسیا هم نتوانست این فکر را از سر متولیان ورزش خارج کند. بد نیست نگاهی به وقایعی بیندازیم که نشان می دهد چنین تفکری بر فضای فوتبال و ورزش ما حاکم بوده است.

دهه 70 و آغاز پروژه خروج!
پرسپولیس پیش از انقلاب و در سال های ابتدایی انقلاب با هدایت مرحوم دهداری (یک بار)، آلن راجرز (دوبار)، بیوک وطن خواه (یک بار) و مرحوم محراب شاهرخی (یک بار) طعم شیرین قهرمانی را چشیده بود. بعد از خروج شاهرخی از پرسپولیس که به شکل عجیبی رخ داد و خیلی ها همین اتفاق را سرآغاز ناراحتی و غم بزرگ و درنهایت مرگ این چهره سرشناس پرسپولیس می دانستند، هدایت کار برعهده علی پروین قرار گرفت. پروین که از محبوبیت ویژه ای برخوردار بود، توانست پرسپولیس را با کمترین امکانات به قهرمانی های پیاپی برساند. پرسپولیس با پروین که لقب سلطان را از هوادارانش به دست آورده بود، از سال 61 تا 69، به 6 عنوان قهرمانی در باشگاه های تهران دست یافت. او دوبار هم پرسپولیس را در جام حذفی تهران قهرمان کرد و البته این تیم را به مقام قهرمانی جام حذفی ایران رساند و در سال 90 همزمان که تیم ملی ایران را قهرمان بازی های آسیایی پکن کرد، توانست پرسپولیس را هم یک بار به مقام قهرمانی و یک بار نایب قهرمانی جام در جام باشگاه های آسیا برساند. پروین که در اوج قدرت بود، به یکباره و پس از ناکامی تیم ملی در مسابقات مقدماتی جام جهانی 1994 آمریکا نه تنها از کار برکنار شد بلکه توسط صفی زاده، رئیس وقت فدراسیون فوتبال از همه فعالیت های ورزشی منع شد و حتی اجازه ورود به ورزشگاه ها را نداشت!
پرسپولیس در فصل 72 با هدایت درخشان، پنجعلی و ناصر محمدخانی در روز آخر مسابقات با شانس نایب قهرمان شد اما در فصل بعد پس از درگیری رخ داده در دربی آن سال با محرومیت روبه رو و درنهایت چهارم شد. در آن سال ها این ناکامی به مذاق خیلی ها خوش آمده بود؛ چون تیمی غیر از پرسپولیس و استقلال(سایپا) توانسته بود قهرمانی را از آن خود کند.

استانکو ماندگار شد تا پروین برگردد!
پرسپولیس لیگ 74 را با بازیکنان جوان و یورگن گده آلمانی آغاز کرد اما ناکامی های تیم همچنان ادامه داشت. امیر عابدینی، مدیر وقت گده را کنار گذاشت و باز هم یک مربی خارجی را برای تیمش انتخاب کرد تا طرفداران چند آتشه پروین را همچنان راضی نگه دارد. این بار مرحوم استانکو هدایت تیم را برعهده گرفت و توانست با بازی های حسابگرانه این تیم را با اختلاف از بهمن صدرنشین به مقام قهرمانی برساند. پرسپولیس دوباره اوج گرفته بود و بازهم پای بازیکنان بزرگ به این تیم باز شد. استانکو فصل بعد تیم را تا زمان حضورش در تیم ملی هدایت کرد و بعد از تیم جدا شد و درخشان کار او را به اتمام رساند تا تیم دوباره قهرمان شود. فصل بعد فشردگی بازی های آسیایی پرسپولیس این تیم را رسما از لیگ بیرون فرستاد تا فصل بعد علی پروین به تیمش بازگردد و این بار جای درخشان را بگیرد. بازگشت پروین با قهرمانی های پرسپولیس همراه بود تا موعد جنگ سهام رسید!

ورود سازمان ورزش و آغاز ناکامی!
سازمان ورزش با اسپانسر وقت پرسپولیس بر سر مالکیت درگیر شد و درنهایت مالکیت این تیم را براساس رای دادگاه دریافت کرد. پرسپولیس آخرین قهرمانی اش را با علی پروین در اولین دوره لیگ برتر به دست آورد و بعد از آن داستان قهرمانی های پیاپی این تیم به پایان رسید. پروین، عابدینی، میرزایی و محلوجی کنار رفتند و غمخوار آمد اما انتخاب های او به پرسپولیس هیچ کمکی نکرد. غمخوار رفت و خطیب آمد و او هم نتوانست برای پرسپولیس کاری کند. بعد نوبت به محمدحسن انصاری فرد رسید که او نیز با آری هان و دنیزلی هرچه کرد نتوانست به ناکامی پرسپولیس پایان دهد. طرح خروج فوتبال از حالت دوقطبی و تک قطبی درحال اجرا بود و ظاهرا عده ای هم از ناکامی پرسپولیس و استقلال و کامیابی تیم های دیگر خوشحال بودند.

قطبی و کاشانی مزد قهرمانی را گرفتند!
نوبت به حبیب کاشانی رسید که مدیریت تیم را برعهده بگیرد. او پای افشین قطبی را به فوتبال ایران باز کرد و این مربی با شعار دل شیر تیم پرستاره اش را به رغم کم شدن امتیازاتش توسط فیفا بازهم به قهرمانی رساند تا بعد از سال ها ناکامی، هواداران این تیم به اوج خوشحالی برسند! دقیقه 97 بازی با سپاهان هنوز از یاد هواداران سرخ نرفته. اما آخر فصل به یکباره با کاشانی خداحافظی شد و قطبی هم در ابتدای فصل بعد چاره ای جز خروج از تیم نداشت. ظاهرا همان یک قهرمانی برای پرسپولیس کافی بود و کاشانی و قطبی هم درنهایت مزد زحمت قهرمانی را گرفتند!

برکناری دایی بعد از دو قهرمانی
پرسپولیس بعد از این قهرمانی دیگر در لیگ ایران قهرمان نشد اما در جام حذفی دوبار پیاپی به مقام قهرمانی رسید. آن هم با علی دایی. حبیب کاشانی روی کار آمد و دایی را جانشین کرانچار کرد و توانست با او در جام حذفی دوفصل پیاپی قهرمان شود. آخر فصل دایی و کاشانی با هم اختلاف پیدا کردند و بعد از تغییر مربی و روی کار آمدن حمید استیلی ناکامی ها شروع شد و درنهایت کاشانی هم برکنار شد! دایی هم فرصت نکرد در قهرمانی حذفی هت تریک کند.

موفقیت های برانکو و ادامه بی ثباتی مدیران!
با روی کار آمدن برانکو در پرسپولیس شاهد بیشترین تغییر مدیریتی در این تیم بودیم. برانکو با نژاد فلاح آمد و زمان مدیریت علی اکبر طاهری تیمش را اول نایب قهرمان و سپس قهرمان لیگ و سوپرلیگ کرد! اما طاهری باید برکنار می شد چون می گفتند مشکلات زیادی در مدیریتش بوده است. گرشاسبی روی کار آمد و پرسپولیس بازهم قهرمان لیگ و سوپرلیگ شد و این بار نایب قهرمانی آسیا را هم به لیست افتخاراتش اضافه کرد اما بنابر قانون بازنشستگی، گرشاسبی هم باید می رفت. قانونی که برای تیم های دولتی بود و پرسپولیس فقط اسم دولتی بودن را با خود یدک می کشید و خبری از بودجه دولتی برایش نبود! حالا ایرج عرب روی کار آمده و پرسپولیس هنوز مدعی قهرمانی است. معلوم نیست اگر این تیم به سومین قهرمانی پیاپی اش برسد، چه داستانی برای برانکو و مدیریت باشگاه به وجود می آید.

ظاهرا هرکس یک یا نهایتا دوبار حق قهرمان کردن تیم را پس از پایان اقتدار علی پروین در این تیم دارد، چه مدیر باشد و چه مربی. باید صبر کنیم و ببینیم درنهایت این بار چه اتفاقی برای برانکو و عرب (شاید یک مدیر دیگر!) خواهد افتاد.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
  • omid 110
    omid 110 :
    باید با موفقیت خداحافظی بکنیم. حرفهای امروز ضیا عربشاهی برضد برانکو رو بخونین تا متوجه بشین جرا اینطوری میکم. ارتش خاهشا از برانکو در مقابل این افراد حمایت کنید
  • morteza morteza
    morteza morteza :
    آخه چرا پرسپولیس نهایتن باید 2 بارپشت سر هم قهرمان لیگ بشه یعنی بیشتر از 2 بار نمیتونه؟

نظرسنجی

موافق استعفای ایرج عرب هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن