استعفای دسته جمعی ملی پوشان پس از پرخاش وطن خواه

- نظرات : 2 اظهار نظر - بازدید [ 1806 ] - پنجشنبه, 6 دی 1397

استعفای دسته جمعی ملی پوشان پس از پرخاش وطن خواه

ضیا عربشاهی از بازیکنان مستعفی از تیم ملی در سال 1988، روایت متفاوتی از این ماجرا و کنار گذاشته شدن 10 بازیکن بزرگ فوتبال ایران از رده های ملی دارد. استعفای د... 3 out of 5 based on 2 ratings.
استعفای دسته جمعی ملی پوشان پس از پرخاش وطن خواه

ضیا عربشاهی از بازیکنان مستعفی از تیم ملی در سال 1988، روایت متفاوتی از این ماجرا و کنار گذاشته شدن 10 بازیکن بزرگ فوتبال ایران از رده های ملی دارد. استعفای د...

ارتش سرخ دات كام :

ضیا عربشاهی از بازیکنان مستعفی از تیم ملی در سال 1988، روایت متفاوتی از این ماجرا و کنار گذاشته شدن 10 بازیکن بزرگ فوتبال ایران از رده های ملی دارد.
استعفای دسته جمعی 14 بازیکن تیم ملی فوتبال ایران قبل از جام ملت های آسیا 1988 جزو اتفاقات نادر و در عین حال عجیب فوتبال ایران است که در نهایت موجب کنار رفتن تعدادی از بهترین فوتبالیست های ایران و ظهور بازیکنان بزرگی شده است.
البته نتیجه این اتفاق، از دست رفتن قهرمانی در سال 1988 و مقام سوم تیم ملی در جام ملت های آسیاست. ضیا عربشاهی که از بازیکنان مستعفی تیم ملی بود، بعد از مدتی به تیم ملی برگشت و در جام ملت های آسیا همراه تیم ملی بود اما اتفاقاتی رخ داد که او در عین آمادگی نتوانست به تیم ملی کمک کند.
عربشاهی در گفت وگویی روایت متفاوتی از استعفای بازیکنان مطرح می کند که می تواند در باز کردن گره کور این ماجرا کمک کند.

* اخیرا فنونی زاده مدعی شده که بازیکنان تیم ملی در سال 1988 برای برکناری دهداری، نامه استعفا از تیم ملی را امضا کردند. روایت های مختلفی درباره این اتفاق وجود دارد.
تیم ملی در بازی های آسیایی سئول حضور داشت و هدایت تیم بر عهده پرویز دهداری، رضا وطن خواه و بهمن صالح نیا بود. استعفای دسته جمعی بازیکنان قبل از بازی تیم ملی رخ داد. پرویز دهداری ترکیب تیم ملی را برای بازی فردا مشخص کرده بود و همه می دانستند ترکیب به چه شرحی است.  بعد از تمرین راهی رختکن و سالن دوش شدیم که یکسری از بازیکنان با صدای بلند با هم شوخی می کردند و صدای خنده و شوخی بازیکنان در رختکن پیچیده بود.
آقای وطن خواه وارد رختکن شد و به بازیکنان بزرگ و باتجربه تیم ملی پرخاش کرد که به بازیکنان برخورد. پنجعلی، حاجیلو و چنگیز بازیکنان کوچکی نبودند. هر کدام عزت و احترام داشتند. به ما بر خورد که چرا این طور صحبت کرد. در نتیجه 14 بازیکن لایحه استعفا از تیم ملی را در بازگشت به تهران امضا کردند و گفتند که در این شرایط حاضر نیستند برای تیم ملی بازی کنند.

*چه اتفاقی افتاد؟
فردا صبح ترکیب عوض شد و فقط اسامی بازیکنان غایب در لایحه استعفا از تیم ملی در ترکیب اصلی وجود داشت. حدود 10 نفر از ترکیب خارج شدند.

* شما به همراه سه بازیکن دیگر به تیم ملی برگشتید.
بعد از بازی های آسیایی، ترکیب تیم ملی برای بازی با کویت در انتخابی المپیک اعلام شد و از من و سه بازیکن دیگر برای حضور در فدراسیون جلسه حراست دعوت کردند. ما هم جلسه گذاشتیم و به تیم ملی برگشتیم.

* ظاهرا از کار خودتان پشیمان شدید و با پس گرفتن استعفا و عذرخواهی به تیم ملی برگشتید.
ما پشیمان نبودیم. فدراسیون از ما خواست به تیم ملی برگردیم و ما هم جلسه گذاشتیم و صحبت کردیم.

* اگر بحث دعوت به تیم ملی است، چرا غلام رضا فتح آبادی به همراه شما، فنونی زاده و سجادی به تیم ملی برنگشت؟
فتح آبادی به تیم ملی دعوت نشد. مرتضی یکه به همراه ما سه نفر دعوت شد و برگشت. ما را مربیان خواستند و دعوت کردند.

* با مرحوم دهداری جلسه گذاشتید؟
نشستی با پرویز دهداری داشتیم و با او صحبت کردیم. مرحوم دهداری معلم اخلاق و جای پدر ما بود. بعد از پس گرفتن استعفا در سازمان ورزش، سر تمرین برگشتیم.

* این ماجرا خیلی عجیب است. مگر چه جوی بر رختکن حاکم بود که وطن خواه به بازیکنان بزرگ تیم ملی پرخاش کرد؟
ما بلند صحبت می کردیم و آواز می خواندیم. آقای وطن خواه نظامی فکر می کرد. تیم ملی را با پادگان اشتباه گرفت. بازیکنان تیم ملی هم باتجربه و بزرگ بودند.  

* چند سالتان بود؟
من تقریبا 26 سال داشتم. من از 17 سالگی آنجا بودیم در رده جوانان هم با وطن خواه کار می کردم. او مربی تیم ملی بود و یک چنین اتفاقی آن موقع رخ داد. وطن خواه چنین اتفاقی را برای قلی هاشم پور رقم زد که یاوری، سرمربی تیم ملی بزرگسالان از من خواست درباره ماجرا صحبت کنم و من هم گفتم که وطن خواه راستش را نمی گوید. در نتیجه قلی هاشم پور که کاپیتان تیم ملی جوانان بود، در تیم ملی ماند.

* مرحوم دهداری که از این ماجرا خبر داشتند، مداخله نکردند؟
پرویز خان یک مقدار متواضع بود. او خیلی خوب بود. واقعا استثنایی بود. دهداری قبلا در شاهین و پرسپولیس با وطن خواه هم بازی بود و از نظر سنی چند سال اختلاف داشتند. او به حرف های وطن خواه گوش داد. البته صالح نیا به ما حق می داد.

* فرصتی به دست آمد که 10 بازیکنی که از تیم ملی رفتند با دهداری صحبت کنند؟
فرصت که بود اما من حضور نداشتم. پرویز خان مثل یک پدر بود. در سال 1988و دو روز مانده به بازی ها تب کردم. پرویز خان در طول یک هفته بیماری من، سه روزش را بالای سرم بود و شبانه روز از من مراقبت می کرد.

* در کدام بازی حضور داشتید؟
من در بازی با کره جنوبی بازی کردم.

* که با سه گل باختیم.
از خیلی از بازیکنان آماده تر و سرحال تر بودم ولی مریض شدم. بدشانسی هم آوردیم.

* ترکیب تیم ملی هم اشتباه بود که با ذخیره ها مقابل کره جنوبی به میدان رفت.
ترکیب اشتباه بود. قبول دارم.

* اگر با کره مساوی می کردیم، اول می شدیم و در نیمه نهایی به جای عربستان با چین بازی می کردیم.
دقیقا همین طور می شد.

* در بازی با عربستان که شکست خوردیم، ناداوری هم بود؟
واقعا ناداوری بود. در دو جام ملت ها با ناداوری به عربستان باختیم.

* با این حساب دهداری مشکلی با 14 بازیکن مستعفی تیم ملی نداشت و مشکل اصلی رضا وطن خواه بود؟
وطن خواه اخلاق به خصوصی داشت. من در عمر فوتبالم از نظر اخلاقی، کارت زرد هم نگرفتم. در جام ملت های آسیا هم با او درگیر شدم. این اتفاق جلوی دهداری و صالح نیا رخ داد. پهلوان رئیس فدراسیون بود و این اتفاق را چند نفر از مسئولان حراست دیدند و من محروم شدم.

* چه اتفاقی افتاد که به او پرخاش کردید؟
توضیحش طولانی است. من شرایط خوبی داشتم و از نظر بدنی خوب بودم. می توانید از مرتضی فنونی زاده بپرسید. وطن خواه رفاقت را به رقابت ترجیح می داد. او این کار را در جام ملت ها انجام داد و من هم با پرخاش این موضوع را به او گفتم.

* چه گفتید؟
به او گفتم که در دوره مرحوم محمد رنجبر روی نیمکت تیم ملی می نشست اما منِ عربشاهی، از 17 سالگی کنار بازیکنان بزرگ تیم ملی بودم و به عنوان یار اصلی بازی کردم. باعث افتخارم بود که 11 سال در تیم ملی بودم. بعد از محرومیت از تیم ملی، در 31 سالگی از فوتبال خداحافظی کردم.

* با استعفای این 14 بازیکن، به راحتی قهرمانی جام ملت های آسیا از دست رفت.
آنها 14 نفر از بهترین های فوتبال بودند. من موقع استعفا 25 سال داشتم. بقیه هم در همین سن و سال بودند. همه در باشگاه های بزرگ بودند. جام ملت های 1984 را هم روی یک تعویض اشتباه از ناصر ابراهیمی از دست دادیم.

* تعویضی که مرحوم احدی به جای ناصر محمد خانی وارد زمین شد و تیم ملی از آن ناحیه ضربه خورد.
احدی از بهترین بازیکنان ما بود اما مناسب آن بازی نبود. بهترین تیم بعد از انقلاب را داشتیم. ما باید قهرمان می شدیم. می توانستیم در فینال به چین، چند گل بزنیم. چین را در دور گروهی برده بودیم.

* خاطره شیرین و تلخی از آن دوره دارید؟
همه خاطراتم شیرین است اما خاطره تلخم، گل به خودی شاهین بیانی در دقیقه 94 به تیم ملی بود که در نهایت به فینال نرفتیم.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
  • amir abedyan
    amir abedyan :
    اینا دیگه چی میگن..حالا از برانکو ایراد میگیره...
  • omid 110
    omid 110 :
    این اقا اگر 1روز مصاحبه نکنه روزش نمیگذره....

نظرسنجی

موافق استعفای ایرج عرب هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن