برانکو: داوور شوکر گفت بیا سرمربی تیم ملی کرواسی شو!

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 1563 ] - شنبه, 8 دی 1397

برانکو: داوور شوکر گفت بیا سرمربی تیم ملی کرواسی شو!

برانکو ایوانکوویچ سرمربی 64 ساله پرسپولیس، روز های موفق و خاطره انگیزی را با تیمش در فوتبال ایران و آسیا رقم زده است. دو قهرمانی متوالی در لیگ برتر و سوپرجام ... 5 out of 5 based on 9 ratings.
برانکو: داوور شوکر گفت بیا سرمربی تیم ملی کرواسی شو!

برانکو ایوانکوویچ سرمربی 64 ساله پرسپولیس، روز های موفق و خاطره انگیزی را با تیمش در فوتبال ایران و آسیا رقم زده است. دو قهرمانی متوالی در لیگ برتر و سوپرجام ...

ارتش سرخ دات كام :

برانکو ایوانکوویچ سرمربی 64 ساله پرسپولیس، روز های موفق و خاطره انگیزی را با تیمش در فوتبال ایران و آسیا رقم زده است. دو قهرمانی متوالی در لیگ برتر و سوپرجام و همچنین حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا، هویتی ویژه به این سرمربی کروات در تاریخ باشگاه پرسپولیس و فوتبال ایران بخشیده است. با پایان نیم فصل اول، برانکو در گفت وگویی مفصل با روزنامه انگلیسی زبان تهران تایمز، از برنامه های خود برای نیم فصل دوم و فلسفه کاری اش در پرسپولیس حرف زده است که شما را به خواندن این مصاحبه دعوت می کنیم.

* می خواهیم به چند سال قبل برگردیم. چه شد که پرسپولیس شما را انتخاب کرد و شما پرسپولیس را؟
شاید مهمترین دلیل این بود که من قبلاً در تیم ملی ایران مربیگری کرده بودم و نتایج خیلی خوبی همراه تیم ملی به دست آوردیم؛ به جام جهانی صعود کردیم و در جام ملت های 2004 به رتبه سوم رسیدیم در حالی که شایسته حضور در فینال و قهرمانی در آن رقابت ها بودیم. آن موقع شرایط کار در ایران سخت تر بود، چون فوتبال ایران هنوز چیزی شبیه آماتوریسم بود و این کار را دشوارتر می کرد. بعد از رفتن من از ایران، چند باری بین من و پرسپولیس مذاکره وجود داشت و پیشنهاداتی برایم ارسال شد.

* سال 2009 هم پیشنهاد پرسپولیس را رد کردید؟
فکر می کنم دو یا سه این اتفاق افتاد. البته هر بار دلایل منطقی برای رد کردن پیشنهاد ها از سوی من وجود داشت، چون تحت قرارداد باشگاه های دیگر بودم و باید به آن احترام می گذاشتم. همیشه نظرم این است که قراردادی که می بندم را باید به بهترین نحو به پایان برسانم. خب آخرین بار هم با من تماس گرفته شد و احتمالاً کاندیدا های دیگری هم بودند، اما در نهایت تصمیم بر انتخاب من بود.

* یکی از گزینه ها افشین قطبی بود.
نمی دانم ولی احتمالاً ایشان یا کسانی دیگر بوده اند. خب طبیعی هم هست، چون باشگاه یا تیم ملی وقتی دنبال مربی باشند حداقل دو یا سه گزینه دارند. به هر حال برای اتخاذ تصمیم نهایی به سوابق مربی نگاه می کنند و، چون من کارنامه خوبی هم با تیم های ملی کرواسی و ایران و هم به عنوان یک مربی باشگاهی در کرواسی، چین، عربستان و امارات داشتم، من را انتخاب کردند و توانستیم توافق کنیم و حالا این همکاری نزدیک و صمیمانه، چهار سال است که ادامه دارد.

* زمانی که کار در پرسپولیس را شروع کردید خیلی زود برنامه های بدنسازی را در تیم افزایش دادید و در رژیم غذایی بازیکنان نیز تغییراتی به وجود آوردید؛ این موضوع درست است؟
وقتی مربی جدیدی می آید از دیدگاه خودش، با وضعیتی همراه با مشکلات جدید روبه رو است. در واقع به همین خاطر است که مربیان را عوض می کنند، چون به هر حال نتیجه کسب نکرده و اوضاع آن طور که باید مرتب نیست. هر کدام از ما مربیان هم معیار های خاص خودمان را برای آماده کردن تیم های مان داریم. نمی خواهم در مورد مربیان قبل از خودم صحبت کنم، اما من استاندارد کاری خودم را دارم و سعی می کنم این استاندارد را مدام بالا و بالاتر ببرم. همه بخش های آماده سازی تیم مهم است، از بدنسازی گرفته تا تکنیک و تاکتیک و همچنین مسائل انگیزشی. در زمینه تغذیه بچه ها تغییر خاصی ندادیم، اما سعی کردیم جدیدترین روش ها و دانش را در همه بخش ها به تیم تزریق کنیم. غذا های ایرانی به اندازه کیفیت و ارزش غذایی دارند و تغییرات یک باره در برنامه غذایی بازیکنان هم می تواند تأثیر منفی ایجاد کند. ما مدام به بازیکنان اصرار داشتیم که در زندگی شخصی شان حواس شان به تغذیه و به نوع زندگی کردن شان باشد.

* برگردیم به وضعیت این فصل. در نیم فصل دوم بازیکنان جدید به تیم اضافه می شوند که هم می تواند خوب باشد و هم بد. چون تیم تا الان موفق بوده و با همین نفرات، تقریباً قهرمان نیم فصل شده. چطور این قضیه را مدیریت می کنید؟
بله کاملاً موافقم. همیشه وقتی بازیکن جدید به تیم اضافه شود، مشکل تطبیق آن ها با تیم موضوع مهمی است، اما خب، سروش رفیعی قبلاً با ما بوده و عملاً نیازی به تطبیق ندارد. مهدی شریفی آن قدر عاشق حضور در پرسپولیس بود که حاضر شد شش ماه کنار بماند و فقط با ما تمرین کند و به تیم دیگری نرود. مهدی شیری و مهدی ترابی هم بازیکنانی هستند که ما قبل از جذبشان، ابتدا در مورد کاراکترشان تحقیق کردیم. خیلی مهم است که بازیکنانی بیاوریم که بتوانند زود با تیم تطبیق پیدا کند. الان خرید سه بازیکن دیگر را نیز در برنامه مان داریم که البته باید ببینیم می توانیم یا نه، چون کار ساده ای نیست. تمام موفقیت هایی که کسب کردیم به این خاطر بود که همه ما یک تیم به معنای واقعی بودیم و هیچ بازیکنی وجود نداشت که از تیم مهمتر باشد.

* سؤال بعدی در مورد منشا است، بازیکنی که به عنوان مهاجم گل نمی زند، اما در عین حال تأثیر گذار بوده.
من خیلی دوست ندارم در مورد افراد صحبت کنم. هر کس وظایف خودش را در تیم دارد و تمام توانایی های خود را در اختیار تیم می گذارد، اما خب انتظار ما از منشا این بود که گل هم خواهد زد، چون مهاجم است و به خاطر همین هم هست که او را آوردیم.

* فلسفه کاری تان چیست؛ استحکام دفاعی یا لذت فوتبال تهاجمی؟
من دوست دارم هر دو را داشته باشم، چون نمی شود هیچ کدام از آن ها را از بازی جدا کرد و تیم باید در تمام فاز ها قدرتمند باشد، اما در تمرینات مان تلاش دارم که بازی توأم با خلاقیت و زیبایی داشته باشیم البته بدون سوء استفاده؛ یعنی اینکه بازیکن نخواهد فقط توانایی های فردی خودش را نشان دهد. فلسفه من این است که از طریق تسلط بر بازی به نتیجه برسیم.

* یوهان کرویف می گفت اگر پلن A من جواب ندهد، می روم و این پلن را تکمیل و نقص های آن را برطرف می کنم و به سراغ پلن B نمی روم، گواردیولا هم الان تقریباً چنین ایده ای دارد؛ نظر شما چیست؟
ببینید هر تیم درست و حسابی باید یک روش اساسی بازی داشته باشد و همین طور یک آلترناتیو. البته این آلترناتیو نباید 180 درجه از اصول اولیه بازی تیم متفاوت باشد، تفاوت در یکسری جزئیات است؛ مثلاً در یک بازی بشار بازی نکرد ما خط هافبک مان را خطی چیدیم، بازی بعدی دوباره خط میانی لوزی به کار گرفتیم و بسته به شرایط ممکن تغییراتی در تیم ایجاد می کنیم. این ها همان جزئیات است و این طور نیست که سبک بازی تیم را از این رو به آن رو کنیم. من بازیکنانم را طوری آموزش می دهم که دست کم بتوانند در دو پست بازی کنند، پست اصلی شان و پست جایگزین. حتماً دیدید که شجاع دفاع راست و دفاع وسط بازی می کند یا سیامک که دو پست بازی می کند، ربیع خواه که چهار پست بازی کرده. نوراللهی که هم هافبک دفاعی بوده و هم هافبک هجومی. امید عالیشاه هم مهاجم بوده و هم هافبک. بازیکن باید وظایف خودش را بداند و در کنار آن، به وظایف نزدیکترین همبازی خود هم اشراف داشته باشد.

* پرسپولیس در همه این سال ها روی فلسفه بازی خود تأکید داشته و با وجود همه سختی ها از آن خارج نشده است. این روند می تواند به قهرمانی پرسپولیس در آسیا منجر شود؟
اخیراً من از یک خبرنگار در اصفهان ناراحت شدم، چون می خواست طوری تلقین کند که انگار من دنبال بهانه جویی برای عدم موفقیت احتمالی هستم. شما دیده اید که من هرگز دنبال توجیه نبوده ام بلکه خیلی شجاعانه در همان ابتدای فصل گفتم اهداف ما چیست؛ بیشترین تعداد برد، جنگندگی برای کسب بیشترین جام، قهرمانی در سوپرجام، قهرمانی در آسیا، قهرمانی در لیگ و همچنین قهرمانی در جام حذفی. همه این ها را همان ابتدا گفتم بدون محافظه کاری. هم خودم و هم بازیکنان را تحت فشار قرار دادم که البته به نظرم فشار مثبتی بود، چون همه ما می دانیم چه می خواهیم و دنبال چه چیزی هستیم. فعلاً در مسیر خوبی هستیم؛ سوپرجام را به دست آوردیم، به فینال لیگ قهرمانان رسیدیم که متأسفانه باختیم، الان در بالای جدول لیگ برتر هستیم و جام حذفی را هنوز پیش رو داریم. برای فصل آینده لیگ قهرمانان نیز هدف مان همین است. ما تنها تیمی هستیم که دو سال پیاپی به نیمه نهایی رسیدیم. فینالیست پارسال که الهلال بود امسال حتی از مرحله گروهی هم بالا نیامد.

* به تازگی مسئولان ورزش ما با مسئولان ورزش کرواسی از جمله داوور شوکر ملاقات داشتند.
بله، کمیته المپیک ما و خود داوور شوکر.

*رسانه های ما نوشتند که ممکن است تیم های ملی ایران و کرواسی با هم بازی کنند. اساساً این طور مراودات را چطور می بینید و آیا خودتان نقشی در این رابطه داشتید؟
نه من نقشی نداشتم، اما رئیس کمیته المپیک کرواسی و آقای چوک دوستان خیلی نزدیک من هستند. آقای چوک که دبیرکل کمیته المپیک کرواسی هستند همکلاس دوره دبیرستان من و همبازی من بوده. داوور شوکر هم هفت سال شاگرد من در تیم ملی کرواسی بود و حتی از من دعوت کرد که سرمربی تیم ملی کرواسی بشوم، اما خب من این امکان را نداشتم، چون قرارداد باشگاهی داشتم. قطعاً این طور همکاری ها می تواند به نفع هر دوطرف یعنی ایران و کرواسی باشد. چه همکاری با فدراسیون فوتبال کرواسی چه همکاری با کمیته المپیک کرواسی. چون کرواسی با وجود جمعیت کم، در ورزش استعداد فراوانی دارد، مثل واترپلو، هندبال، بسکتبال و... در فوتبال هم خیلی مهم است که شما با بهترین های جهان بازی کنید و ضعف و قوت خود را بشناسید.

* شما در کشور هایی مثل چین، کرواسی، عربستان و امارات کار کرده اید. تفاوت و شباهت های شان با فوتبال ایران چیست؟
مسلماً تفاوت هست. مهمترین نکته این است که بازیکنان ایرانی واقعاً استعداد بالایی دارند و بسیار باارزش هستند. تمرین و تلاش را دوست دارند و پتانسیل بالایی برای کسب نتیجه دارند. در کشور هایی مثل عربستان، امارت و چین، کیفیت تیم ها را به طور خیلی مشخص، بازیکنان خارجی بالا می برند، بازیکنانی که قیمت شان بین 5 تا 20 میلیون دلار است. در آنجا بودجه یک باشگاه به اندازه چند باشگاه ایرانی است. در کرواسی هم ما مشکل بودجه داریم.

* کمی در مورد فردی مثل زدراوکو مامیچ، که رئیس باشگاه دینامو بود و با شما و خیلی های دیگر به مشکل خورده صحبت کنید.
من ایشان را بیش از 30 سال است که می شناسم و همکاری هایی با یکدیگر داشتیم، از همکاری های عالی تا دعوا، دوباره همکاری خوب و دوباره دعوا. نمی خواهم در مورد مشکلاتی که الان دارد حرف بزنم.

* الان فراری است؟
به نوعی بله. در بوسنی است. البته او در یک مقطع مشخصی زحمت زیادی برای دینامو کشیده است.

* درست است که گفته می شود او گادفادر فوتبال کرواسی است؟
نه چنین چیزی وجود ندارد. وجود ندارد کسی که نشود عوضش کرد یا کنارش گذاشت. بله، ایشان تأثیر زیادی در فوتبال کرواسی داشته و دینامو را ساخته، اما فوتبال فقط زدراوکو مامیچ یا برانکو ایوانکوویچ یا داوور شوکر نیست، همه می آیند و همه یک روز باید کنار گذاشته شوند.

* برگردیم به پرسپولیس. فکر می کنید با این تیم تا کجا پیش بروید؟
هنوز جا و فضای زیادی برای پیشرفت داریم و بهترین روز های پرسپولیس همچنان در راه هستند. برای ساختن باشگاه هم هنوز کار های زیادی داریم. می خواهیم یک آکادمی درست و اساسی برای باشگاه بسازیم که علاوه بر جذب بازیکنان خوب، خودمان هم بتوانیم بازیکن ساز باشیم. این درواقع یک پروسه مستمر و طولانی است که تازه شروع شده و همچنان ادامه دارد.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
  • مهدی ادیب
    مهدی ادیب :
    بی خود نیست که پروفسوری، واقعاً لذت می برم از پاسخ هایی که به پرسش ها دادی! خداوند همواره پشتیبان تو و تیم پرسپولیس باشه!

نظرسنجی

موافق استعفای ایرج عرب هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن