لیث نوبری: متولد عراق هستم، طرفدار ایران

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1445 ] - دوشنبه, 17 دی 1397

لیث نوبری: متولد عراق هستم، طرفدار ایران

لیث نوبری یا همان لیث ناصری، ستاره ای بود که در بانک ملی درخشید و سپس به پیراهن پاس، پرسپولیس و تیم ملی رسید. مهاجمی تند و تیز که متولد عراق بود اما فوتبال خو... 4 out of 5 based on 3 ratings.
لیث نوبری: متولد عراق هستم، طرفدار ایران

لیث نوبری یا همان لیث ناصری، ستاره ای بود که در بانک ملی درخشید و سپس به پیراهن پاس، پرسپولیس و تیم ملی رسید. مهاجمی تند و تیز که متولد عراق بود اما فوتبال خو...

ارتش سرخ دات كام :

لیث نوبری یا همان لیث ناصری، ستاره ای بود که در بانک ملی درخشید و سپس به پیراهن پاس، پرسپولیس و تیم ملی رسید. مهاجمی تند و تیز که متولد عراق بود اما فوتبال خود را در ایران آغاز کرد چون هم پدرش اصالت ایرانی داشت و هم مادرش. لیث که مدتی مربی آکادمی کیا بود و حالا در تیم جوانان پرسپولیس حضور دارد، کارشناس شبکه الکاس قطر است. شبکه ای که به تحلیل جام ملت های آسیا می پردازد. با لیث که در کاظمین عراق متولد شده، درباره تورنمنتی صحبت کردیم که هم ایران در آن شرکت می کند و هم عراق. صحبت های او جالب است.

در خبرها خواندیم که شما به عنوان کارشناس شبکه الکاس فعالیت می کنید.
 شبکه ورزشی الکاس از من دعوت کرد تا به عنوان کارشناس و در جام ملت های آسیا به قطر بیایم و کنارشان باشم چون به زبان عربی مسلط هستم و خیلی از تیم ها، بخصوص ایران را می شناسم، قبول کردم و الان هم در قطر هستم.

شما متولد عراق هستید؟
 من در عراق به دنیا آمدم و خیلی ها این موضوع را می دانند. هم پدرم ایرانی الاصل است و هم مادرم. به همین دلیل تابعیت ایران را گرفتم و فوتبالم را هم در بانک شریعتی و بانک ملی آغاز کردم. افتخاری بزرگ نصیبم شد که برای تیم های ملی و امید ایران بازی کنم و هم تیمی علی دایی، مهدی مهدوی کیا، علی کریمی و کریم باقری شوم.

چه زمانی از عراق به ایران کوچ کردید؟
 من متولد شهر کاظمین هستم. در عراق اتفاق هایی افتاد که ما به ایران آمدیم. سن و سال زیادی هم نداشتم. به تمرین تیم های پایه بانک شریعتی و بانک ملی رفتم و خیلی زود در سطح پایه های تهران بازی کردم. بعدها به پاس، پرسپولیس، تیم امید و تیم ملی رفتم و بازی های متعددی در لیگ انجام دادم.

فکر می کنم اوج درخشش شما در پاس بود.
 من در پاس بازی های خوبی انجام دادم که همین باعث شد تا توسط مرحوم پورحیدری و سپس جلال طالبی به تیم ملی بزرگسالان دعوت شوم. من همراه تیم ملی اردوهای بسیاری را تجربه کردم و البته در بازی تدارکاتی مقابل کویت در ترکیب ثابت هم بودم. یادم هست در نخستین دوره بازی های غرب آسیا که در اردن برگزار شد هم جزئی از تیم بودم و در نهایت به عنوان قهرمانی هم رسیدیم.

قبل از تیم ملی، در تیم امید هم بازی کردید؟
 وقتی در بانک ملی بودم به تیم امید دعوت شدم. سرمربی تیم امید اگون کودرس آلمانی بود و کمک او هم احمد سنجری. تیم فوق العاده ای داشتیم. از رسول خطیبی و مهدی مهدوی کیا تا خیلی ستاره های دیگر که بعدها به تیم ملی بزرگسالان رسیدند. خوب بازی کردیم اما از گروه مان بالا نیامدیم و یک نسل طلایی حضور در المپیک را از دست داد.

خیلی از بازیکنان مهم تیم های پایه ایران از بانک ملی رشد کردند. چه شد که این تیم به مرز نابودی رسید؟
 به نظر من بانک ملی یکی از بهترین باشگاه های ایران در رده پایه بود. مهدی مهدوی کیا، علی انصاریان، داود فنایی، محمد برزگر و خودم از بانک ملی رشد کردیم و به مدارج بالاتر رسیدیم. خود من مدیون این باشگاه و مربیانش هستم.

با توجه به اینکه در عراق متولد شده و به زبان عربی هم مسلط هستید، از تیم ملی عراق چقدر شناخت دارید؟
 عراق یک تیم ریشه دار است که سال 2007 عنوان قهرمانی جام ملت ها را به دست آورده. نسل طلایی عراق شامل بازیکنانی چون یونس محمود، نشات اکرم و هوار ملامحمد در تیم قهرمان حضور داشتند اما به نظرم نسل فعلی نمی تواند چنین اتفاقی را تکرار کند. عراق به هیچ وجه قدرت گذشته را ندارد و به همین دلیل با قاطعیت می گویم که ایران می تواند از این بازی 3 امتیاز را کسب کند. در نهایت هم ایران به عنوان سرگروه صعود می کند و عراق به عنوان تیم دوم.

انگار به درخشش ایران در جام ملت ها خوشبین هستید.
 در مورد تیم ملی ایران، حرف زیاد هست. همه از ایران به عنوان یک تیم فوق العاده یاد می کنند. در قطر البته برخی انتقاد می کردند که چرا برخی بازیکنان به تیم ملی دعوت نشده اند. من هم در جواب آنها گفتم که کی روش بازیکنانی را انتخاب کرده که با تاکتیک اش همخوانی داشته باشند. معتقدم ایران می تواند قهرمان این مسابقات شود چون ظرفیت بالایی دارد و می تواند از پسِ این کار بزرگ بربیاید.

ستاره ایران در این بازی ها؟ می توانید اسم ببرید؟
 من بازی علی قلی زاده را می پسندم اما فکر نمی کنم به این بازی ها برسد. بعد از او حدس می زنم سامان قدوس یکی از ستاره های ایران و البته کل جام باشد. کی روش در جام جهانی خیلی کم از سامان استفاده کرد اما حالا می تواند دقایق بیشتری به او بازی بدهد. قدوس یک فوتبالیست حرفه ای است که در سوئد و حالا فرانسه بازی کرده و می تواند پشت تک مهاجم ایران قرار بگیرد و بدرخشد. سردار آزمون در نوک خط حمله و به تنهایی کارایی همیشگی را ندارد. اگر قدوس نزدیک به او بازی کند، قدرت تهاجمی تیم ملی ایران هم بیشتر می شود.

درباره ترکیب تیم ملی هم صحبت کنید. به نظر شما کدام بازیکنان در بازی اول به ترکیب ثابت می رسند؟
 من فکر می کنم ترکیب بازی با قطر که منجر به پیروزی تیم ملی شد، فوق العاده است. اینجا و در قطر، همه از ایران می ترسند و تیم ملی را یک پای فینال می دانند. خیلی ها هم از من می پرسند وقتی تیم ملی ایران اینقدر راحت به جام جهانی صعود می کند، چرا در جام ملت های آسیا نتیجه نمی گیرد؟ من هم در جواب می گویم، منتظر بازی های درخشان و سپس قهرمانی ایران در این تورنمنت باشید.

خود شما قبل از حضور در جوانان پرسپولیس، مربی آکادمی کیا بودید. چه شد که جدا شدید؟
 من کمک علی دوستی مهر بودم و مهدی مهدوی کیا هم مدیریت آکادمی را بر عهده داشت. می توانم یک نکته را بگویم؟

گوش می کنیم.
 علی دوستی مهر 8 سال مربی تیم های پایه ایران بود و افتخارات بسیاری به دست آورد. او مربی بزرگی است که همراه با آکادمی کیا هم موفقیت بزرگی کسب کرد و در فستیوال اتریش به عنوان نایب قهر مانی رسید. من در آن مسابقات، کمک دوستی مهر بودم. باور کنید تیم های مطرحی در این تورنمنت شرکت کردند. از جمله بایرن مونیخ، اشتوتگارت و بایر لورکوزن.
بایرن را با 3 گل شکست دادیم اما در فینال و با ضربات پنالتی مغلوب مونیخ 1860 شدیم و به عنوان نایب قهرمانی رسیدیم. من از شما یک سوال دارم. مگر می شود یک تیم میان این همه مدعی، نایب قهرمان شود اما برای سال بعد کادر فنی اش را تغییر بدهد؟ من و آقای دوستی مهر زحمات بسیاری برای آکادمی کشیدیم. در اردوهای مختلف از جمله رامسر شرکت کردیم و تیم را هم به عنوان نایب قهرمانی فستیوال اتریش رساندیم. تیمی که فقط بایرن و اشتوتگارت را برده و فقط در ضربات پنالتی به مونیخ 1860 باخته، قطعا کادر فنی موفقی داشته. این یک موفقیت بزرگ است اما نمی دانم چه اتفاقی افتاد که مهدوی کیا چنین تصمیمی گرفت.

شاید مساله فنی نبوده.
 هیچ اتفاق دیگری رخ نداد و من در جریان قضایا هستم. ما تیم را به خودباوری رساندیم و به بازیکنان اعتماد به نفس دادیم تا برای بازی مقابل بازیکنان بایرن مونیخ، اشتوتگارت و بایر لورکوزن آماده شوند اما پاسخ خوبی به زحمت های ما ندادند. از این اتفاق باید قدرشناسی می کردند نه اینکه سال بعد کادر فنی را تغییر بدهند.

 الان در تیم جوانان پرسپولیس مشغول فعالیت هستید. اوضاع چطور است؟
 آقای منصور هاشمی، سرمربی کاربلد جوانان است و من هم کنار او کار می کنم. بسته شدن پنجره نقل و انتقالات شامل حال ما هم شده و اتفاق جالبی در تیم ما افتاده. شاید باور نکنید اما دفاع راست ما درون دروازه می ایستد و مدت هاست که در پست اصلی خود بازی نکرده. با این بضاعت اما در رده ششم جدول قرار داریم و تلاش می کنیم موقعیت تیم را ارتقا بدهیم. باید از آقای پنجعلی که مدیریت تیم های پایه را بر عهده دارد تشکر کنم که نگاه ویژه ای به تیم جوانان دارند. همچنین ایرج عرب که به تازگی مدیریت را بر عهده گرفته. همه و همه تلاش کرده اند تا مجموعه ای سالم و خوب به وجود بیاید.

*گفت و گو از امیر اسدی

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

موافق استعفای ایرج عرب هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن