حسین شلغم: قلعه نویی عشقش پروین است

- نظرات : 10 اظهار نظر - بازدید [ 2046 ] - چهارشنبه, 19 دی 1397

حسین شلغم: قلعه نویی عشقش پروین است

 آخرین بازمانده از نسل بوقچی ها. از دوره محمد بوقی معروف شاهین که تا فیلم عمو فوتبالی ایرج قادری هم پیش رفته بود و برای خود روی سکوهای امجدیه دکان و دستگ... 5 out of 5 based on 8 ratings.
حسین شلغم: قلعه نویی عشقش پروین است

 آخرین بازمانده از نسل بوقچی ها. از دوره محمد بوقی معروف شاهین که تا فیلم عمو فوتبالی ایرج قادری هم پیش رفته بود و برای خود روی سکوهای امجدیه دکان و دستگ...

ارتش سرخ دات كام :

 آخرین بازمانده از نسل بوقچی ها. از دوره محمد بوقی معروف شاهین که تا فیلم عمو فوتبالی ایرج قادری هم پیش رفته بود و برای خود روی سکوهای امجدیه دکان و دستگاهی داشت تا همین سهراب بوقی خدا بیامرز که چند ماه قبل فوت کرد.
حسین شلغم دیگر آخرینشان است؛ آخرین شیپورزن روی سکوها که با بوقش ریتم می داد به بازی ها. بوقچی ها آن قدیم ترها شانی بالاتر از دیگر مشوقین داشتند. چون بوقشان نشانه هنرمندی شان بود. آن وقت ها که شعارهایشان بیشتر در همان شیر سماور و اگزوز خاور خلاصه می شد، حسین شلغم برای خود برو بیایی داشت روی سکوهای آزادی. شده بود وارث بوق محمد بوقی و بوقچی اول پرسپولیس توفانی دهه هفتاد استانکو و علی پروین.
آن وقت ها هم البته کم از بوق های جهت دار نمی گفتند و در همین مصاحبه هم می شود دریافت چطور مثلا حسین عسگری و دوستانش روی سکو به عشق علی پروین تو کار هاشمی نسب و  غمخوار و بقیه می گذاشتند!
آن وقت ها ولی اینها نه شان لیدری برای خود در نظر می گرفتند و نه مدیری وعده دکه و امتیاز انحصاری برگزاری تور و ... به آنها می داد. به قول حسین شلغم، گاهی علی پروین می گفته برقصند، بخندند یا گریه کنند و همه چیز در حد همین فرمایشات بوده و بس!
حسین در این مصاحبه خاطراتی خواندنی نقل کرده که توفانی در فوتبال ایران راه می اندازد!
در ادامه، مصاحبه با حسین عسگری (حسین شلغم) را می خوانید:

چرا «حسین شلغم»؟
اولین بار این لقب را «سلطان پروین» روی ما گذاشت. انگار جایی بد بوق زده بودم که سلطان گفت: «شلغم درست بوق بزن!» خلاصه اینجوری شد که به ما گفتند شلغم! حسین شلغم!

چه شد که بوقچی شدی؟
یک روز داشتم می رفتم امجدیه برای کشتی، دیدم سمت استادیوم شلوغ است. رفتم و دیدم شاهین با عقاب بازی دارد. من از شاهین خوشم آمد. هر روز می رفتم می پرسیدم که شاهین چه روزی بازی دارد و می رفتم بازی هایش را می دیدم.

شما کشتی گیر بودی؟
بله من کشتی کار می کردم و علاقه اول من کشتی بود.

یعنی اگر آن روز جای شاهین، تاج بازی داشت ممکن بود تاجی شوی؟
نه. من از رنگ لباس و آرم شاهین خوشم آمد. بازیکنان شاهین هم بزرگانی مثل همایون بهزادی و کلانی و آشتیانی و کاشانی بودند که باعث شد به این تیم علاقه مند شوم. بعد که نام شاهین تغییر کرد و شهباز شد، من مدتی طرفدار این تیم شدم تا اینکه دیدم عادلخانی و ناصر حجازی به این تیم آمدند و من هم دیگر بیخیال شهباز شدم چون استقلالی ها به این تیم آمده بودند. بعد شاهینی ها جمع شدند و پرسپولیس را تشکیل دادند. دو تا تیم تشکیل شد که تیم حرفه ای فقط با خارجی ها بازی می کردند و تیم آماتور هم در لیگ داخلی مثل جام تخت جمشید بازی می کرد. علی پروین و مهندس عابدینی تیمی ساختند که در آسیا نظیر نداشت. همپای پرسپولیس هم تیمسار خسروانی نام تیم دوچرخه سواران را به تاج تغییر داد. خدا سهراب بوقی را بیامرزد. او را آوردند تا تیم را تشویق کند. ما با هم رفاقت خوبی داشتیم.

کل کل هم می کردید با هم؟
بله با هم شوخی داشتیم و کری می خواندیم اما به هم توهین نمی کردیم.

چی شد به فوتبال علاقه مند شدی؟
خلاصه اون روزا مرحوم «پرویز دهداری»، سرمربی شاهین بود و  تیمشون خیلی خوب بازی می کرد و ما هم شدیم بوقچی شاهین. بعد از امجدیه رفتیم «بولینگ عبده»، یک سال هم اونجا بودیم. بعد هم رفتیم پیکان دوباره برگشت خوردیم و من همچنان در کنار تیم بچه ها را تشویق می کردم.

چرا بوق دست گرفتی؟
اون روزا خدا بیامرز «ممد بوقی» همه جا بود و تیم طرفدارا رو درست می کرد. خیلی دوستش داشتم، خدا رحمتش کنه. داشت می رفت مکه به من گفت: حسین خیلی باحالی. من که مردم این بوق واسه تو! همون شد دیگه ... وقتی ممد بوقی عمرشو داد به شما قدیمی های پرسپولیس بوق رو آوردند و دادند به ما.

پس شما جانشین «ممد بوقی» شدید. درسته؟
ای بابا دست رو دلم نذار. لیدرهای امروز فوتبال ایران همه جانشینان مرحوم ممد بوقی اند. اما دیگه این روزا کسی حاضر نیست فقط به خاطر عشق به فوتبال و تیم محبوبش به استادیوم بره و مجانی تشویق کنه.

از محمد بوقی بگویید.
خدا بیامرزش! پیشکسوت ما بود! یه «ممد بوقی» بود و یه تیم ملی و 100 هزار تا آدم که با بوق اون خدا بیامرز جون می گرفتن. یادمه که وقتی بازی کُند و خسته کننده می شد و کسی دل و دماغ تشویق کردن نداشت ممد بوقی بوقشو می داد دست یکی از شاگرداش و با ریتم بوقش و دست زدن تماشاگران با شکم گنده اش واسه مردم رقص شکم می کرد. مرحوم ممد بوقی واسه این کارا از کسی پول نمی گرفت.

این روزها تیم پیشکسوتان پرسپولیس زیر نظر علی پروین تمرین می کند. شما هم سر تمرین می روی؟
مگر می شود نرفت؟ هرجا علی سلطان باشه منم هستم. چند روز پیش بازی پرسپولیس با تیم پیشکسوتان بود. من هم با بچه ها رفتم و در VIP نشستیم. عرب مدیرعامل پرسپولیس آمد و من رفتم جلو و گفتم مرا می شناسی؟ نگاهم کرد و گفت نه! گفتم گل بگیرند در باشگاه را که مدیرعاملش من را نمی شناسد. من 45 سال برای این تیم زحمت کشیدم. در سرما و گرما در باران و برف برای تیم بوق زدم تشویق کردم اما الان کسی من را نمی شناسد. عرب جا خورد و رفت سر جایش نشست. آن زمانی که این آقایان هنوز دنیا هم نیامده بودند من برای پرسپولیس بوق می زدم. صندوق ماشین علی آقا رختکن بازیکنان بود و منم مسئولش.

شما آن دربی معروف 6 تایی ها را در استادیوم بودی؟ از خاطره آن روز بگویید.
عجب روزی بود. اگر همه چیز را فراموش کنم آن روز هیچوقت از ذهن من پاک نمی شود. شش گل به استقلال زدیم. یادم است وقتی بازی تمام شد بازیکنان استقلال روی زمین نشسته بودند و نای بلند شدن نداشتند. کلانی و آشتیانی به سمت استقلالی ها رفتند و زیر بغل آنها را گرفتند و بلندشان کردند. جباری و حجازی اشک می ریختند.

شما در پرسپولیس بوق می زدی، سهراب بوقی در استقلال؟
خدا سهراب را رحمت کند. چه روزهایی داشتیم. ما همیشه با هم بودیم. با اینکه در زمین رقیب بودیم اما بیرون از زمین همیشه با هم رفیق بودیم و همه جا باهم می رفتیم. یک بار برای تشویق به امارات رفته بودیم و چون بوق من بزرگ تر بود من را جلو گذاشتند و گفتند حسین کاپیتان بوقچی هاست. سهراب ناراحت شد. منم گفتم بابا این حرف ها چیه. شما بزرگ ما هستی.

بوقتان را دارید؟
نه، دزدیدند. من بوقم را از امارات خریده بودم و در تهران خودم درستش کردم اما یک بار به اهواز رفته بودیم، من بعد بازی حالم بد شد و حتی منو به بیمارستان بردند. به همین خاطر چمدان من را بقیه بچه ها بردند به فرودگاه. اما زمانی که به فرودگاه رسیدم دیدم چمدانم نیست. بوق و وسایلم را دزدیده بودند و بعدش به بچه های اهواز فروختند. وقتی بازی های اهواز را از تلویزیون می بینم صدای بوقم را می شنوم. خانمم می گوید حسین این صدای بوق توست. من صدای بوقم را می شناسم.

چرا دیگر بوق نمی زنید؟
دیگر خسته شده بودم. در زمان آقای کاشانی به من گفتند برایت بازی خداحافظی می گیریم. قرار بود در یکی از دربی ها برای من بازی خداحافظی بگیرند. من وقتی به استادیوم رفتم دیدم مرا راه نمی دهند. گفتم من کارت دعوت دارم. گفتند نه، شما نمی توانی وارد شوی. قرار بود آن روز به سمت طرفداران پرسپولیس و استقلال بروم و از آنها حلالیت بطلبم و خداحافظی کنم اما نشد. بعد از آن روز به دفتر کاشانی رفتم و گفتم مگر قرار نبود خداحافظی کنم؟ گفت نشد اما در بازی با راه آهن برایت بازی خداحافظی می گیریم. گفتم باید حتما دربی باشد. ما از این بازی خاطره داریم.

مگر بوقچی هم خداحافظی می کند؟
سنم دیگر اجازه نمی داد. من رفتم و به جای خودم شخص دیگری را به باشگاه معرفی کردم.

حسن شیرمحمدی می گفت فوتبالیست ها دو بار می میرند. یک بار وقتی از فوتبال خداحافظی می کنند و یک بار هم مرگ طبیعی شان.
ما پرسپولیسی ها اما سه بار می میریم و آن یک بار هم وقتی است که از پرسپولیس جدا می شویم. مرگ واقعی ما همان وقتی است که از پرسپولیس جدا می شویم. خیلی تلاش کردند در مقطعی پروین را بکوبند و خرد کنند اما هرچه کردند محبوبیت پروین بیشتر شد. اولین مدیرعاملی هم که آمد و اینگونه کرد آقای غمخوار بود. او آمده بود که علی پروین را بگذارد کنار که گذاشت و بعد هم یک سری آدم ها را دور خود جمع کرده بود. یک روز در جلسه به من گفت آقای حسین عسگری شما علی پروینی هستی از جلسه برو بیرون. من هم با آن لیدرهایی که در جلسه بودند خداحافظی کردم و رفتم. یک روز قبل بازی لیدرها آمدند خانه ما و هماهنگ کردند که شعار علیه غمخوار بدهند. آنقدر در استادیوم شعار دادند که غمخوار آمد و گفت بیا برگرد سر کار حقوقت را هم می دهیم. من اما گفتم که اگر بیایم، شما را بیرون می کنم و علی پروین را می آورم. در نهایت غمخوار چند ماه بعد رفت و با علی پروین به پرسپولیس برگشتیم. بعد حبیب کاشانی آمد که بچه محل ما بود اما تا به صندلی رسید ما را فراموش کرد. بعد عباس انصاری فرد آمد پرسپولیس که من کنار رفتم. الان که دیگر همه فوتبال ما شده سیاسی.

آن موقع نبود؟
نه. الان می گویند این را تشویق کن، آن را هو کن.

الان بازی های پرسپولیس را دنبال می کنی؟
همه بازی های پرسپولیس را در قهوه خانه می بینم و یک لحظه اش را هم از دست نمی دهم. استادیوم هم دیگر نمی روم چون از آن فضا و آدم هایش دلزده شده ام.

شما کار اصلی ات چه بود؟
من آپاراتچی سینما در سینماهای کارون و المپیا و هما و چندتای دیگر بودم.

آن فیلمی که محراب شاهرخی در آن بازی کرده بود را هم شما آپاراتچی اش بودی؟
بله آن فیلم را هم من نمایش دادم. محراب واقعا مروارید سیاه بود. البته که مثل علی پروین دیگر مادر نزاید. اگر پروین الان بازی می کرد بهترین بازیکن دنیا می شد.

فکر می کنی حسین عسگری چقدر برای پرسپولیس می ارزد؟ برای خودت قیمت بگذار.
من چون به عشق پرسپولیس علی پروین کار می کردم، برای خودم قیمت نمی گذارم. من برای عشق کار می کردم. تا به امروز یک قران از هیچ بازیکنی نگرفتم که جیره خوار کسی باشم. همان علی پروین هم که رئیس من است، هیچوقت به من بی احترامی نکرده است.

بدترین خاطره ات از پرسپولیس چیست؟
رفتن هاشمی نسب از پرسپولیس به استقلال یکی از بدترین هایش است. من مهدی را هنوز هم دوست دارم و با هم سلام و علیک داریم. مهدی که رفت استقلال، من علیهش شعار دادم. یک اسکناس هزار تومانی از جیبم درآوردم و همه تماشاگران هم این کار را کردند و همه با هم شعار دادند: «مهدی بیا پول بگیر». شب مهدی هاشمی نسب به من زنگ زد گفت حالا علیه من شعار می دهی؟ عکست با اسکناس هزار تومانی جلوی من است. مهدی آدمی بود که از شهرستان آمده بود و جا و مکان نداشت. استقلال آمد و همه اینها را برایش تهیه کرد و او هم استقلالی شد. زمان قدیم اما مثلا در دوره جام تخت جمشید نه پرسپولیسی به استقلال می رفت و نه استقلالی به پرسپولیس. به هیچ عنوان. ما حاضر بودیم به کل دنیا ببازیم ولی به تاج نبازیم. احمدرضا عابدزاده هم چون مهندس عابدینی برای درمانش هزینه کرده بود، به پرسپولیس آمد. آن زمان که انصاریان رفت استقلال و نیکبخت آمد پرسپولیس، من مصاحبه کردم، گفتم جان به جان علی انصاریان کنی او استقلالی نیست و جان به جان نیکبخت واحدی کنی او هم پرسپولیسی نیست.

یک مقدار از ممد بوقی بگو اگر خاطره ای داری.
آخرین خاطره ام با ممد بوقی برای زمانی است که با علی آقا می خواستیم برویم مکه و علی آقا مدام سر به سرش می گذاشت که تو را نمی برم و باید 40 هزار تومان بدهی تا ببرمت. در جده که بودیم علی آقا گفت ممد 100 دلار بهت می دهم اگر همینجا در ماشین گریه شدید بکنی. ممد شروع کرد به گریه کردن. بعد گفت 50 دلار بهت می دهم اگر غش غش بخندی. او هم شروع کرد به خندیدن. علی آقا اهل بگو بخند بود همیشه. عاشق این بود که برویم کله پاچه بخوریم. صبح زود می رفتیم یک کله پزی که رفیق خود علی آقا بود.

از بین استقلالی ها کدام بازیکن را دوست داشتی؟
مجید نامجومطلق و بهتاش فریبا بازیکنان خوبی بودند و هنوز هم با آنها در ارتباطم. استقلالی ها را هم دوست دارم و همانطور که علی پروین گفت تیم دوم ما استقلال است. زمانی که غمخوار مدیر بود چون ما با او اختلاف داشتیم، نمی رفتیم به سکوها چون می گفتند آمده که پرسپولیسی ها را تحریک کند. من هم با همین شمایل قرمزم رفتم سمت استقلالی ها که لیدرهای استقلال آمدند دست دادند و روبوسی کردند. من به استقلالی ها گفتم امیر قلعه نویی شب قبل بازی برای چیدن ترکیب استقلال از علی پروین مشاوره گرفته. اگر شما امروز بازی را نبردید اسم من حسین نیست. در همان بازی استقلال با شوت 40 متری محمود فکری بازی را 2-1 برد. فکر می کنم زوبل مربی پرسپولیس بود در آن بازی. امیر قلعه نویی تمام رفتار و کردارش عین علی پروین است. قلعه نویی عشقش پروین است چون پروین انسان باهوشی بود و مربیگری اش عالی بود.

حسین آقا اگر بخواهی بوق را برای ما توصیف کنی چه می گویی؟ مثلا نظامی ها می گویند اسلحه ناموس ماست.
من هم می گویم بوق ناموس من است اما خوب بعضی ها چشم نداشتند که ببینند.

حسین آقا دیگر برنمی گردی به استادیوم؟
الان دیگر نه.

حتی اگر علی پروین بگوید؟
علی آقا که جان من است. مگر عاشق بودن و دوست داشتن جرم است؟ من عاشق علی پروینم. الان لَنگ 10 میلیون پول هستم اما میلیارد میلیارد را با موی سر علی پروین عوض نمی کنم. هیچی هم از پروین نمی خواهم و تا حالا یک قِران هم از او نگرفته ام. من نزدیک 50 سال است که با علی پروین هستم و مهرش به دلم است.

تا حالا سابقه نداشته پرسپولیسی ها اینگونه در مقابل تیم ملی قرار بگیرند. یک روز برانکو صحبت می کند و کی روش جواب می دهد، یک روز هم کی روش صحبت می کند و برانکو جواب می دهد. دلیلش فکر می کنی چیست؟
چنین اتفاقی اصلا سابقه نداشته. اینها چشم ندارند هم را ببینند. قدیم تیم ملی یکی بود. حشمت مهاجرانی. حرف اول و آخر را او می زد. بعد هم شد علی پروین. دیگر کسی حق نداشت در مورد ارنج حرف بزند. این اختلافات به ضرر فوتبال ماست.

آرزویت برای پرسپولیس چیست؟
امیدوارم که این تیم همیشه قهرمان باشد. قهرمانی آسیا آرزویم است. من هنوز دلم در استادیوم است اما فوتبال ما در دست غیرفوتبالی هاست. اینها غیرورزشی هستند.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • مهدی ادیب
  مهدی ادیب :
  «استقلالی ها را هم دوست دارم و همانطور که علی پروین گفت تیم دوم ما استقلال است. زمانی که غمخوار مدیر بود چون ما با او اختلاف داشتیم، نمی رفتیم به سکوها چون می گفتند آمده که پرسپولیسی ها را تحریک کند. من هم با همین شمایل قرمزم رفتم سمت استقلالی ها که لیدرهای استقلال آمدند دست دادند و روبوسی کردند. من به استقلالی ها گفتم امیر قلعه نویی شب قبل بازی برای چیدن ترکیب استقلال از علی پروین مشاوره گرفته. اگر شما امروز بازی را نبردید اسم من حسین نیست. در همان بازی استقلال با شوت 40 متری محمود فکری بازی را 2-1 برد. فکر می کنم زوبل مربی پرسپولیس بود در آن بازی. امیر قلعه نویی تمام رفتار و کردارش عین علی پروین است. قلعه نویی عشقش پروین است چون پروین انسان باهوشی بود و مربیگری اش عالی بود.»
  بله آقای عسگری!
  به خاطر این که پرسپولیس رو بدوشین خیانت بزرگی به تیم کردین. یادم نمی ره اون روزا رو ... !
  خدا هیچ وقت از امثال شما و علی پروین و... نگذره!
 • رضا هاشمی نسب
  رضا هاشمی نسب :
  در مورد پروین فقط باید سکوت کرد یعنی بزرگ و پیشکسوت پرسپولیسه اما وقتی در موردش این چیزها شنیده میشه خوشحال میشیم که هیچ سمت و جایگاهی تو تیم نداره - خیانت که دیگه شاخ و دم نداره
 • omid 110
  omid 110 :
  پرئین شب قبل از دربی به امیر قلعه نوئی مشاوره داده و گفته په طوری ترکیب بچینه...واقعاذ چی میشه گفت..همه چیز معلوم و مشخصه...انحصار طلبی پروین کاملا معلومه..همین الان هم اگر میتونست با برانکو هم همین کارها رو میکرد...البته شاید هم این کارها رو بکنه...چرا پروین در مورد پول انتقال مهدوی کیا توضیح نمیده...همون تیم اکبر غمخار و بگویچ راجت میتونست قهرمان بشه ولی پروین نذاشت...تا روزی که پروین زنده باشه پرسپئلیس ارامش نداره..اگر تیم بیفته دست پروین و پیشکسوتها نابود میشه
 • ایبو صامت
  ایبو صامت :
  ازپس برامکوبرنمیاد.وگرنه میکرد
  برانکوچنان قوی پیش اومده ئنخاله هارچنانجاروکرده وبیرون ریخته که نه پروین توی تیم آدم داره ونه روی موفقیت های برانکوحرفی داره
 • omid 110
  omid 110 :
  پروین قبل از دربی به مربی استقلال مشاوره میداده و برای باخت پرسپولیس تلاش میکرده....تاروزی که پروین زنده باشه اسایش نداریم...بودنش 1دردسر داره و نبودنش 10تا دردسر داره...باید در مورد پول انتقال مهدوی کیا به المان تعوضیح بده...همین الان هم اگر میتونست برضد برانکو همین کارها رو میکرد...اگر تیم خصوصی بشه و دست اینها بیفته نابود میشه...پروین فقط پرسپولیس رو با خودش میخاد..اکر توی تیم نباشه دوست نداره پرسپولیس موفق باشه..اکثر پیشکسوتها همینجوری هستند و پروین هم سردسته اونها هست...ارتش لطفا تایید کنم
 • omid 110
  omid 110 :
  فرهنگ و نوع حرف زدن این افراد رو نگاه کنید...میگه در باشگاه پرسپولیس رو گل بگیرن چون مدیر تیم این شخص رو نمیشناسه..پروین شب قبل از دربی به قلعه نویی مشاوره میداده و برای باخت پرسپولیس تلاش میکرده...چرا پروین در مورد پول انتقال مهدوی کیا حرفی نمیزنه...اگر تیم رو در اختیار بگیره خمون کاری رو که با بگویچ کرد با برانکو هم میکنه..پروین دوست نداره پرسپولیس بدون وجود خودش موفق باشه...اکثر پیشکسوتها همینجوری هستند...ارتش خاهش میکنم تایید کنید
 • ایبو صامت
  ایبو صامت :
  درآن مقطع پروین به پرسپولیس خیانت کرد.یادم نمیره که شب بازی باپاس پروین به اردوی پاس رفت.وفرداپاس برنده بازی شد.
  ارنج راوتاکتیک رانوچه های پروین به اولومی دادندوپروین به تیم حریف.
  واینگونه بودکه یکی ازرویایی ترین پرسپولیس های تاریخ رازمین زدند.
  آن پرسپولیس می توانست 5هفته ازلیگ مانده قهرمان شودوبگوویچ جاودانه شود.
  اماخودخواهی هانگذاشت.منم منم هانگذاشت.
  پروین آن تیم رابه خاک سیاه تشاتد.
  تیمی که دراولین قدم 8تابه پگاه زدوبعدش 5تابه فجرسپاسی.
  دایی وباقری وکاظمیان ویحیی وساشاایلیچ و....
  چه تیمی بودخدایی ش
 • مهدی ادیب
  مهدی ادیب :
  خدا از هیچ کدوم خیانتکاران به پرسپولیس نگذره!
 • ایبو صامت
  ایبو صامت :
  برخلاف حسین شلغم مانه عاشق پروین هستیم ،نه برانکو،نه استانکو،نه آق کریم ،نه داییونه هیچ کس دیگه
  ماعاشق پرسپولیسیم
  واگربرانکورادوست داریم به خاطرغزتی است که به تیم مان داده
  واگرآق کریم باقری رادوست داریم به خاطراینه که یه پرسپولیسی اصیل وبی سروصداست که هروقت گفتندآمده وهروقت راندندبی سروصدارفته
  واگرآق مهدیمهدوی کیارادوست داریم به هزاران دلیلی یه که بارهاگفته ایم
  هرکدام ازاینهابه پرسپولیس خیانت کنندازیزیدبدترمیشندپیش مون
  همون طورکه پروین ازنظرمن موجودبی ارزشی یه
  حالاریش سفیدمونه ؟باشه
 • مهدی ادیب
  مهدی ادیب :
  راست گفتی، پروین و امثال این بوقچی ها که الان تبدیل به لیدر شدن هیچ ارزشی ندارن چون فقط به فکر منافع شخصی خودشون هستن

نظرسنجی

موافق استعفای ایرج عرب هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن