بیرانوند: خدا را چه دیدید شاید قهرمان اروپا شدم!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 2352 ] - پنجشنبه, 11 بهمن 1397

بیرانوند: خدا را چه دیدید شاید قهرمان اروپا شدم!

دروازه بان پرسپولیس و تیم ملی کشورمان گفت: به کی روش گفتم شما به من درس فوتبال و زندگی دادید. دیروز حوالی ساعت 12 ظهر بود که با تلفن همراه علیرضا بیرانوند تماس... 5 out of 5 based on 8 ratings.
بیرانوند: خدا را چه دیدید شاید قهرمان اروپا شدم!

دروازه بان پرسپولیس و تیم ملی کشورمان گفت: به کی روش گفتم شما به من درس فوتبال و زندگی دادید. دیروز حوالی ساعت 12 ظهر بود که با تلفن همراه علیرضا بیرانوند تماس...

ارتش سرخ دات كام : دروازه بان پرسپولیس و تیم ملی کشورمان گفت: به کی روش گفتم شما به من درس فوتبال و زندگی دادید.


دیروز حوالی ساعت 12 ظهر بود که با تلفن همراه علیرضا بیرانوند تماس گرفتم. سنگربانی که آوازه اش با درخشش در جام ملت های آسیا به آن سوی مرز ها و اروپا رسید. روزی نبود که فاکس اسپورت، الکاس، بین اسپورت، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا و... یادداشتی، مطلبی و تحلیلی در مورد دروازه بان خوش قد و قامت ایرانی نداشته باشند. روزنامه استاد الدوحه پس از مهار پنالتی احمد کانو المهیجری کاپیتان عمان نوشت: «علیرضا بیرانوند سریع ترین پنالتی تاریخ جام ملت های آسیا را از کاپیتان عمان گرفت. این پنالتی در ثانیه 55 دومین پنالتی سریع تاریخ رقابت های همه قاره ها، جام ملت های آروپا، جام ملت های آفریقا و... بود.»

صفحه توئیتری فیفا در همین ارتباط نوشت: «یک کاپیتان دیگر و داستان تکراری. کریستیانو رونالدو تنها بازیکنی نیست که علیرضا بیرانوند موفق به مهار پنالتی او می شود. او علاوه بر مهار پنالتی رونالدو در جام جهانی این بار پنالتی احمد المهیجری کاپیتان تیم ملی عمان را نیز مهار کرد.» پرتاب دست های بلند گلر شماره یک تیم ملی کشورمان نیز مورد توجه دیلی میل، سان و ناسیونال قرار گرفت و حتی رسانه کروات dnevnik پرتاب های علیرضا بیرانوند را 70 متر خواند! اما شاید یکی از اتفاقات جالب و حاشیه ای جام ملت ها را سایت گل یکی از مشهورترین رسانه های فوتبالی رقم زد. این سایت در صفحه توئیترش ادرسون برزیلی، داوید دخیا و آلیسون بکر را به چالش بیرانوند برای مسابقه پرتاب دست دعوت کرد! همچنین نشریه سوفوت فرانسه پرتاب دست های 65 متری علیرضا بیرانوند را با موشک هدایت شونده از راه دور مقایسه کرد که پس از گذر از خط میانه زمین، درست جلوی پای مهاجم تیمش فرود می آید!

همه این اخبار و مطالب بخشی از بازتاب رسانه ای وسیع علیرضا بیرانوند در جام ملت های آسیا بود که ذره ای روی اخلاق، رفتار و گفتار او تأثیر نگذاشته است. یک دروازه بان و شاید از آن بالاتر انسان خاکی و متواضع که هر قدر مشهورتر می شود به همان نسبت هم افتاده تر شده و به واقع تحسین همه را برمی انگیزد. روز گذشته حدود 20 دقیقه با علیرضا بیرانوند گپ زدم. تقریباً از هر دری صحبت کردیم درحالی که احساس می کردم در صدایش هنوز حسرت از دست دادن جام ملت ها مشهود است. اگر شما هم مایل هستید بدانید بین ما چه گذشت تا آخر این مصاحبه همراهمان باشید.

* علیرضا خدا قوت، خسته نباشی. انصافاً همه ایران از عملکرد تو راضی هستند.
ممنونم. خدا را شکر که توانسته ام رضایت مردم کشورم را جلب کنم اما...

* اما چی؟ حیف شد؟
بله، خیلی هم حیف شد. دوست داشتم قهرمان جام ملت ها شویم. این هدف در دسترس بود ولی نشد. نشد که قهرمان شویم و از این بابت شرمنده همه مردم هستم.

* تو که روی گل های ژاپن تقصیری نداشتی و 5 کلین شیت داشتی.
چه فایده ای دارد؟

* می دانی با همین 5 کلین شیت رکورد منصور رشیدی در جام ملت های 1976 تهران را شکستی؟
خودت می دانی من دنبال رکورد و کلین شیت و این حرف ها نیستم. اگر هم باشم دوست دارم همراه با موفقیت تیمی باشد. ضمن آنکه همیشه گفته ام و باز هم می گویم گل نخوردن یک تیم فقط به دروازه بان برنمی گردد و حاصل تلاش گروهی است. همه تیم در گل زدن یا گل خوردن نقش دارند.

* این را هم می دانیم که خیلی دوست داشتی دستکش طلای جام ملت های آسیا را به دست بیاوری.
صددرصد! من دوست داشتم همراه تیم ایران به فینال برسم و پس از قهرمانی تیم ملی کشورم به دستکش طلا هم دست پیدا کنم. (آهی می کشد) خیلی حیف شد.

* حالا سعد الشیب گلر تیم ملی قطر شانس اصلی کسب دستکش طلای آسیاست. او تاکنون در جام ملت های آسیا 6 کلین شیت داشته است.
به هر حال توانسته در 6 بازی گل نخورد و اگر در فینال هم گل نخورد یا تیمش قهرمان شود این جایزه را می برد. من هم اگر به فینال می رسیدیم و حتی گل می خوردم شانس به دست آوردن دستکش طلا را داشتم.

* بعد از اتمام بازی با ژاپن با محمدحسین کنعانی زادگان صحبت نکردی که چرا در صحنه گل اول ژاپن، توپ را رها کرد و سمت داور رفت؟
اول اینکه نباید کنعانی زادگان یا بقیه مدافعان را سیبل کرد. وقتی یک تیم گل می خورد همه مقصرند و...

* (حرفش را قطع می کنم) ولی علیرضا! گل اول ژاپن خیلی مضحک و روی اشتباه بچگانه رقم خورد. این گل سوژه اروپایی ها هم شده بود!
درست است. من با کنعانی زادگان صحبت کردم و گفتم محمدحسین! اگر هم می خواستی به داور ثابت کنی بازیکن حریف را نزدی و تمارض کرده باید تا آخر توپ را تعقیب می کردی و بعد اعتراض خود را نشان می دادی. چرا به جای توپ دنبال داور دویدی؟! همین موضوع باعث شد بقیه بچه ها هم گول بخورند و دنبال داور بروند و آن گل رقم خورد. با این حال باز هم می گویم مسئول گل خوردن یک تیم فقط یک نفر نیست.

* بعد از گل دوم ژاپن برخی دوستان در تحریریه خبرورزشی اعتقاد داشتند اگر پنالتی ژاپن قبل از گل اول این تیم توسط داور اعلام می شد علیرضا بیرانوند می توانست آن را مهار کند. نظر خودت چیست؟
شک نکنید! باور کنید به خوبی پنالتی های یویا اوساکو بازیکن ژاپن را آنالیز کرده بودم. دقیقاً می دانستم ضربه اش را کجا می زند، اما وقتی گل اول را خوردیم همه ما به هم ریختیم. هنگام ضربه پنالتی بازیکن ژاپن کمی تمرکزم را از دست دادم و گل شد. اگر پنالتی قبل از گل ژاپن اعلام می شد مطمئن باش می گرفتم، چون می دانستم کجا می زند.

* اگر آن گل بچگانه را از ژاپن نمی خوردیم چه می شد؟

مطمئن باشید ژاپن تا صبح روز بعد هم نمی توانست به ما گل بزند، اما کاش ضربه سردار آزمون گل می شد.

* همان صحنه ای که به مدافع ژاپن لایی انداخت و شوت زد و گلر گرفت؟
بله، آن ضربه استثنایی سردار می توانست ما را به فینال و قهرمانی برساند ولی حیف که گل نشد. آن توپ گل نشد و یک گل بد خوردیم و تمرکزمان کامل به هم خورد.

* چرا؟ مگر شما بازیکنان حرفه ای نیستید؟
اصولاً ما ایرانی ها احساساتی هستیم. حق با شماست و آقای کی روش هم همیشه همین حرف را می زند که احساساتی نشوید ولی... می توانستیم رؤیای 43 ساله را جامه عمل بپوشانیم که نشد. البته من در همین جام ملت ها فهمیدم کره ای ها هم 59 سال است قهرمان این رقابت ها نشده اند که پس از حذف مقابل قطر این حسرت 63 ساله شد. در واقع ما تنها نیستیم.

* شنیدیم کارلوس کی روش و شما ملی پوشان پس از شکست برابر قطر در رختکن گریه کردید. توضیح می دهی؟
همه ناراحت بودیم و روی احساسات خودمان کنترلی نداشتیم. کارلوس کی روش یک شخصیت بزرگ و مربی ماست. به خاطر شکست ناباورانه مقابل ژاپن ناراحت بودیم و همه اشک ریختند. لحظات خیلی سختی را پشت سر گذاشتیم.

* ببین علیرضا! یکی از انتقادات وارده به تیم ملی اعتراض دائمی و بی دلیل به داور مسابقه بود که به قول فاکس اسپورت تاوانش را هم برابر ژاپن دادیم. قبول داری فرهنگ غلطی در فوتبال ما نهادینه شده که باید به داور مرتب اعتراض کنی تا از او امتیاز بگیری. شاید این حرکات داخل ایران جواب بدهد، اما آن طرف به ضرر ما شد. قبول نداری؟
من خودم معتقدم نباید در کار داور دخالت کرد. هرگونه اعتراضی می تواند باعث حساس شدن داور شود. اتفاقاً مصاحبه یکی از مربیان عزیز کشورمان را خواندم که به همین موضوع اشاره کرده بود. متأسفانه ما در فوتبال ایران عادت کرده ایم اعتراض کنیم. همیشه به سمت داور یورش می بریم و شاید هم برخی اوقات این کار ها نتیجه بدهد، اما آن طرف برعکس است. داوران خارجی به شدت حساس هستند و اعتراض و شلوغ بازی را نمی پذیرند. بله، قبول دارم این کار ها و حمله به داور به ضررمان تمام شده و می شود. امیدوارم همه ما از این اتفاق درس گرفته باشیم و در طول مسابقات کمتر به داوران اعتراض کنیم.

* درس بزرگ، اما تجربه تلخی بود!
واقعاً نمی دانم چه بگویم؟ دوست داشتم با جام برگردیم. کلی نقشه کشیده بودم که پس از قهرمانی چه کار کنم و... همه نقشه ها نقش برآب شد.

* مثلاً چه نقشه هایی کشیده بودی؟ بگذار خودم حدس بزنم. احتمالاً برنامه هایی برای شادی با کاپ قهرمانی جام ملت ها داشتی؟
به آن شکل نه ولی به هر حال به جام فکر می کردیم. دوست داشتم این اتفاق بیفتد، اما نشد. ان شا ءا... دوره بعدی و...

* قهرمانی در جام ملت های آسیا آرزوی بزرگ علیرضا بیرانوند است؟
نه!

* (با تعجب) یعنی چه؟!
بنویسید آرزو های علیرضا بیرو سقف ندارد! (با خنده ادامه می دهد) تیتر خوبی دادم، نه؟

* بد نبود!
عالی بود! همین را تیتر کنید. در ضمن قهرمانی در جام ملت های آسیا یکی از آرزو های من است و بزرگ ترین نیست. آرزوی بزرگ من چیز های دیگری است!

* مثلاً قهرمانی در اروپا؟!
چراکه نه؟! خدا را چه دیدید شاید قهرمان اروپا شدم! گفتم که آرزو های «علی بیرو» سقف ندارد.

* کارلوس کی روش، برانکو ایوانکوویچ و تمام رسانه های آسیایی و حتی اروپایی حاضر در جام ملت ها متفق القول بودند که علیرضا بیرانوند می تواند در بهترین تیم های اروپایی بازی کند. خودت چه نظری داری؟
ان شا ءا...، همه فوتبالیست های آسیایی دوست دارند در اروپا توپ بزنند، اما من یکی به هر قیمتی نمی خواهم لژیونر شوم. بار ها گفته ام و باز هم می گویم در صورتی به اروپا می روم که از 5 لیگ معتبر کشور های انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه پیشنهاد داشته باشم.

* در حال حاضر پیشنهاد مناسبی از این لیگ ها داری؟

اجازه بدهید امشب (چهارشنبه شب) جلسه ای با وکیلم و مسئولان باشگاه پرسپولیس دارم و بعد جواب پرسش شما را می دهم. چند روز دیگر نقل و انتقالات اروپا به پایان می رسد و نمی خواهم تصمیم عجولانه ای بگیرم. در حال حاضر اولویتم با پرسپولیس است، چون با این تیم قرارداد دارم. هر تصمیمی هم که بخواهم بگیرم اول با هواداران بامعرفت پرسپولیس و سپس باشگاه در میان می گذارم. من همیشه و تا آخر عمر، خودم را مدیون پرسپولیس و پرسپولیسی ها می دانم.

* بعد از شکست از ژاپن عکسی از آن دختر غمگین ایرانی منتشر کردی و پستی هم گذاشتی. داستان چه بود؟
عکس را که دیدم واقعاً غصه خوردم. اینکه این باخت چقدر باعث ناراحتی هموطنانم شده و اوقات آنان را خراب کرده است. آن پست حداقل کاری بود که می توانستم انجام بدهم.

* دوست داری دختربچه کوچولویی که پس از شکست ایران اشک ریخت را از نزدیک ببینی؟
هم ببینم و هم عذرخواهی کنم. شرمنده این کودک و همه هموطنان شدیم. من خودم هم دختر دارم و اگر بتوانم دل این کودک را برای یک لحظه هم شاد کنم هنر کرده ام. بنویسید اگر این کودک در ایران است یا می تواند سر تمرین پرسپولیس بیاید والدینش او را بیاورند که از نزدیک همدیگر را ببینیم.

* ببخش که سؤالات ما کمی پراکنده است! کارلوس کی روش در فرودگاه از همه شاگردانش خداحافظی کرد. عکس هایی هم از تو منتشر شد که در فرودگاه با سرمربی تیم ملی مشغول صحبت بودی. به او چه می گفتی؟
وقت چندانی نبود. دوست داشتم خیلی بیشتر با ایشان حرف می زدم. به هر حال سخت است که چند سال با یک نفر کار کنید و بعد بخواهید با یک شکست از هم جدا شوید و خداحافظی کنید. به آقای کی روش گفتم توی زندگی فوتبالی ها خیلی درس ها به من دادید. در زندگی شخصی هم خیلی درس ها به من دادید و نظم و انضباط را از شما یاد گرفتم.

* نکته خاصی هم بوده که از کارلوس کی روش بیاموزی؟ یا بهتر بگویم اتفاق خاصی بوده که سرمربی تیم ملی درس اخلاقی به تو بدهد؟
بله، به هر حال همه ما جوان هستیم و ممکن است اشتباهاتی هم داشته باشیم ولی آقای کی روش خیلی مرا راهنمایی و کمک کرد. ایشان برای فوتبال ایران خیلی زحمت کشید و نسلی ساخت که سال ها می تواند تیم ملی را بیمه کند. هر کس هم بخواهد جای ایشان بیاید همین نفرات را برمی دارد.

* یعنی رفتن کی روش از تیم ملی قطعی است؟
من دقیق نمی دانم ولی شکل خداحافظی آقای کی روش در فرودگاه این طوری به نظر می رسید. من در مورد خودم حرف می زنم که فوتبال ملی ام، نظم و انضباط حرفه ای خودم و خیلی چیز های دیگر را مدیون کارلوس کی روش هستم و این حرف را با افتخار می زنم.

* بین ژاپن و قطر دوست داری کدام یک قهرمان جام ملت های آسیا شود؟
راستش را بخواهی دوست دارم ژاپن قهرمان جام ملت های آسیا شود!

* چرا؟ لابد می خواهید بعدش بگویید که ما به قهرمان جام ملت ها باختیم!
نه، اصلاً و ابداً این طور نیست! این نظر شخصی من است که دوست ندارم تیمی از این طرف قهرمان جام ملت ها شود.

* از این طرف؟!
منظورم غرب آسیاست. در غرب آسیا تیم ایران بهترین است و همه هم این موضوع را می دانند. ما بهترین تیم این منطقه از قاره هستیم و بهتر است حالا تیمی از شرق آسیا قهرمان شود.

* ولی تصور می کردیم دوست داشته باشی قطر قهرمان جام ملت ها شود؟
چرا؟

* خودت دو بار از ژاپنی ها ضربه خوردی! یک بار با پرسپولیس فینال لیگ قهرمانان آسیا را به کاشیما واگذار کردید. حالا هم با تیم ملی شکست سنگین 3 بر صفر را برابر ژاپن تجربه کردی. فکر می کردم از ژاپنی ها متنفر باشی.
نه بابا! فوتبال است دیگر. یک روز می بری و یک روز هم می بازی! تنفر که در ورزش و فوتبال معنا ندارد.

* بعضی ها هم در لیگ برتر پرچم ژاپن را به استادیوم هایی می آوردند که پرسپولیس بازی داشت. حالا صحبتی با آنان نداری؟
بنویسید همه عزیزدل و هموطن ما هستند. من مشکلی با این موضوع نداشته و ندارم. هر تماشاگری آزاد است هر شخص یا تیمی را که دوست دارد تشویق کند. من خودم را مدیون همه فوتبال دوستان ایرانی می دانم و همه این عزیزان و حتی کسانی که با پرچم ژاپن به ورزشگاه آمدند یا می آیند را دوست دارم.

* تو دوست داری ژاپن قهرمان جام ملت های آسیا شود در حالی که ژاوی هرناندز ستاره اسبق بارسا و کنونی السد پیش بینی کرده بود قطر قهرمان جام ملت های آسیا می شود. وقتی ژاوی این پیش بینی را کرد پیش خودتان چه فکری کردید؟
(با خنده ای بلند) ژاوی که اختاپوس جام ملت های آسیا بود! داداش هر پیش بینی کرد درست از آب درآمد. فقط یک اشتباه داشت و آن هم اینکه گفته بود استرالیا با برد مقابل امارات در نیمه نهایی حریف قطر می شود که این طور نشد.

* ولی وقتی ژاوی پیش بینی کرد قطر قهرمان جام ملت ها می شود خیلی از ما گفتیم او به خاطر پول این حرف ها را زده است.
نه، یکی مثل ژاوی نیاز ندارد بخواهد خودش را پیش قطری ها شیرین کند. او یک شخصیت بزرگ در دنیای فوتبال است که بی دلیل حرف نمی زند.

* بهترین بازیکن جام ملت ها به نظرت چه کسی بود؟
تیم ملی ایران!

* نه، منظورم غیر از ایران بود و از تیم های دیگر.
معز علی مهاجم تیم ملی قطر که فوروارد واقعاً خطرناکی است.

* با الدحیل هم جلوی شما بازی کرد؟
بله، در این مسابقات هم تا به حال 8 گل زده است.

* این یعنی رسیدن به رکورد علی دایی؟
به علی آقا که هیچ کس نمی رسد. الان تعداد تیم ها و بازی ها نسبت به زمان بازی علی آقا دایی بیشتر شده و معز علی 8 گل زده است. این دو اصلاً با هم قابل قیاس نیستند. آقای دایی آقای گل جهان و بازیکن بایرن مونیخ بوده و نمی توان این دو را با هم مقایسه کرد.

* یک سؤال ویژه دارم. علیرضا! در حال حاضر چند تا فالوور داری؟
حدود 2 میلیون فالوور!

* روزی فکرش را می کردی تعداد هوادارانی که هر روز تو را دنبال می کنند 2 میلیون نفر باشند؟
من یک زمانی فکرش را نمی کردم به تهران بیایم یا عضو پرسپولیس و تیم ملی شوم چه رسد به 2 میلیون هوادار!

* چه احساسی داری؟
روزی صد بار خداوند را شکر می کنم که این قدر بزرگ است.

* ولی به شخصه معتقدم دلیل اصلی این محبوبیت کنار پشتکار و عملکرد فنی خوب در تیم ملی به صداقت تو برمی گردد. اینکه هرگز پس از شهرت و محبوبیت فراوان به طبقه خودت پشت نکردی. هرگز گذشته ات را از یاد نبردی و همه جا با افتخار گفتی روستازاده ای! این راستگویی و صداقت خیلی به تو کمک کرده است.
باور کن دست خودم نیست. وقتی به یک برنامه تلویزیونی دعوت می شوم یا خبرنگاران میکروفون به دست جلوی من می ایستند ناخودآگاه این حرف ها به زبانم می آید. شاید هم گاهی شوخی کنم یا حرف هایی بزنم که خدای ناکرده باعث دلخوری کسی شوم و به همین خاطر از همه عذرخواهی می کنم.

* اتفاقاً کسی از حرف ها یا شوخی های تو یکی ناراحت نمی شود، چون همه خوب می دانند علیرضا بیرانوند دل صافی دارد و هرگز قصد ناراحت کردن کسی را ندارد. البته قبول دارم الان به عنوان یک چهره ملی باید بیشتر از گذشته مراقب صحبت یا شوخی هایت باشی.
دقیقاً خودم هم همین تصمیم را گرفتم که با تیم خاصی یا هوادارانش کل کل نکنم...

* منظورت استقلالی هاست؟
هم استقلال و هم تیم های دیگر. نمی خواهم به عنوان یک ملی پوش باعث ناراحتی یا دلخوری کسی شوم و سعی می کنم از این به بعد بیشتر مراقب خودم باشم. برای هواداران استقلال و کل لیگ برتر احترام قائل هستم.

* خیلی پخته تر از قبل حرف می زنی؟
به هر حال پدر دو تا بچه هستم و با دوستان و مشاوران خوبی که دور و بر من هستند پخته تر شدم. هر انسانی در طول زمان پخته می شود و این موضوعی طبیعی است.

* می خواستم همین جا نقطه گذاشته و مصاحبه را تمام کنیم، اما حیفم آمد این سؤال را نپرسم. سایت معتبر گل در مطلبی جالب چالش رقابت با بیرانوند را برای آلیسون بکر، داوید دخیا و ادرسون برزیلی گذاشت. حاضری با این سه دروازه بان بزرگ جهان مسابقه پرتاب دست بدهی؟
همه این نفرات بزرگ هستند. گلر هایی گران قیمت در دنیا که اسم بزرگی هم دارند. من نه کری می خوانم و نه حرف خاصی می زنم فقط می گویم خدا خیلی مرا دوست دارد که یک سایت خارجی علیرضا بیرانوند را با آلیسون، ادرسون و دخیا مقایسه می کند. باز هم خدا را شکر.

*مهدی یکتا

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

به نظر شما تصمیم کالدرون در خصوص کنار گذاشتن سروش رفیعی درست بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سایپا
سایپا
ورزشگاه : شهدای شهرقدس
داور مسابقه :
چهارشنبه, 2 مرداد 1398 / ساعت : 19:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن