«سروش» را ببین و لذت ببر

- نظرات : 3 اظهار نظر - بازدید [ 3260 ] - یکشنبه, 14 بهمن 1397

«سروش» را ببین و لذت ببر

مربیان معتقد به لزوم اجرای فوتبال های تاکتیکی و مستحکم می گویند نخستین نیاز و اصل لازم برای توفیق در این ورزش نظم گروهی، بازی فیزیکی و حرکت قدرتمندانه به سوی ... 5 out of 5 based on 14 ratings.
«سروش» را ببین و لذت ببر

مربیان معتقد به لزوم اجرای فوتبال های تاکتیکی و مستحکم می گویند نخستین نیاز و اصل لازم برای توفیق در این ورزش نظم گروهی، بازی فیزیکی و حرکت قدرتمندانه به سوی ...

ارتش سرخ دات كام :

مربیان معتقد به لزوم اجرای فوتبال های تاکتیکی و مستحکم می گویند نخستین نیاز و اصل لازم برای توفیق در این ورزش نظم گروهی، بازی فیزیکی و حرکت قدرتمندانه به سوی هدف است و اگر فن و ظرافت ضمیمه بازی های تیمی نشد ایرادی ندارد و مهم تر از آن داشتن نفرات و تیمی است که 90 دقیقه پرس کنند، بدوند و قوه تحمل سخت ترین شرایط را داشته باشند و سرانجام حریف را فرسوده کنند و به پیروزی برسند.

با این حال در فوتبال فانتزی و در بطن کار مجریان آن ظرایف و زیبایی و بداعتی نهفته است که هیچ چیز دیگری در این ورزش و شاید کلیه ورزش های دیگر با آن برابری نمی کند. برزیلی ها آن را و به واقع هنرهای فردی لازم برای اجرای فوتبال های چشم نواز را جوگو بونیتو(به معنای فوتبال زیبا) می نامند و فرانسوی ها هم معتقدند هرچند نمی توان نقش و سهم فوتبال گروهی و تاکتیک های منسجم اروپایی را در فوتبال امروز جهان کوچک شمرد اما تا ظرافت های فنی و کارگشایی های فردی نباشد و مادامی که تیم های مختلف به فانتزی بازی روی نیاورند لذت فوتبال به درستی قابل حس کردن نخواهد بود و فوتبال، ناقص و مغبون تلقی خواهد شد و هرگز یک ورزش کامل به شمار نخواهد آمد.

 مهم ترین مصداق این مساله در فوتبال ما و بهتر بگوییم یک مصداق دوباره به چشم آمده در این خصوص سروش رفیعی است که بازگشتش به پرسپولیس بعد از یک فصل هنوز نه چندان موفق در الخور قطر و یک نیم فصل عضویت مجدد و توأم با مجادله در فولاد خوزستان، او را در مرکز توجهی تازه قرار داده و هر حرکتش را به زیر ذره بین ها برده است. سروش پنجشنبه گذشته که پرسپولیس در دیداری سخت در رشت یک بر صفر بر سپیدرود غلبه و مجوز صعود به یک چهارم نهایی جام حذفی را کسب کرد فرصتی مناسب به دست آورد تا نشان بدهد خودش و سایر فانتزی بازهای فوتبال ما تا چه میزان برای تیم های شان و برای کل این ورزش مهم هستند.

 رفیعی طی این مسابقه بارها با روش دریبل زدن زین الدین زیدان و حرکاتی که آن را دریبل های کشویی می نامند تماشاگران را به وجد آورد و با اینکه گاهی هم در این زمینه ناموفق بود و توپ را از پایش بیرون کشیدند، در طول مسابقه هرگاه توپ به او رسید با خلاقیت های فردی، «تقه» های کوتاهش به توپ های جاری در میدان و یکی دو تکه کار نمایشی با توپ نشان داد چقدر از فوتبال خشک گریزان و تا چه میزان به نقش مهم خلاقیت و زیبایی کارهای فردی برای چشم نوازتر شدن فوتبال معتقد است. افراد معتقد به ارجح بودن نمایش های گروهی و لزوم استحکام تیمی و رجحان داشتن بازی فیزیکی بر هر اصل دیگری در فوتبال قطعاً این قابلیت ها را رد و همچنان بر مضر بودن حرکات فردی پای می فشرند و آن را عامل توقف و تأخیر در بازی های گروهی می انگارند اما اگر هم امثال سروش رفیعی یا فانتزی بازهای دیگری مثل مجتبی جباری در گذشته نزدیک به کلی در فوتبال غایب باشند و نظایر خداداد عزیزی را از حافظه فوتبال خود و ده ها بازیکن در اندازه های زین الدین زیدان، زیکو، گاسکوین، هسلر و البته لیونل مسی را از فوتبال چهل سال اخیر جهان حذف کنیم، بخشی عمده و دلچسب از این ورزش را به باد فنا سپرده و فوتبال را به سوی تبدیل شدن به مخلوقی شاید موثر اما خشک و تکراری و فاقد طراوت سوق داده ایم.

 تا چنان چیزی شکل نگرفته، بازی های سروش رفیعی را در تیم پرسپولیس و قاسم حدادی فر در ذوب آهن و مهدی ترابی در سایپا و به زودی پرسپولیس و علی قلی زاده را در برخی دیدارهای ملی تماشا کنید و لذت ببرید زیرا بهترین تبلیغ برای پویایی و جذابیت فنی ورزش هستند که اگر چه کل جهان به همه موجودی آن می بالد اما در پله، مارادونا، کاکا و روماریو قابلیت هایی را به ودیعت نهاده است که برترین فیزیکی بازان دنیا هم حسرت کسب و ارائه آن را می خورند.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • اسلان خلیلی
  اسلان خلیلی :
  ارتش جان سروش عزیز و توانمند را با این جوجه موجه ها مقایسه نکن
 • رضا مهدوی
  رضا مهدوی :
  چیزی که کیروش 8 سال آن را از فوتبال ملی ایران حذف کرد
 • محمد ابراهیم حبیبی
  محمد ابراهیم حبیبی :
  اولا" اگه قرار بود فانتزی از فوتبال حذف بشه پس باید تیمهای ملی برزیل ، آرژانتین ، اسپانیا ، پرتغال و در آسیا ایران ( البته تا قبل از ورود کی روش ضد فوتبال )... و تیمهای باشگاهی بارسلون ، رئال و ... رو از فوتبال حذف کنیم. در حالیکه عامل اصلی جذابیت فوتبال و جذب مخاطب در جهان همین تیمها با بازیکنان فانتزی و فوتبال خلاقانه شان هستند.
  ثانیا" سروش و نوع فوتبالش رو باید با امثال علی کریمی مقایسه کرد نه جباری . جباری بدون تعصبات رنگی بر خلاف سروش و بازیکنهای مثل سروش به دریبل زن قهاری نبود. بیشتر یک بازیگردان و پاسور باهوش بود که البته در دورانی که استقلال ستاره قابلی نداشت تبلیغات زیادی هم در موردش شده بود. ولیکن سروش علاوه بر قدرت پاسوری بالا در دریبل زنی و حرکات تکنیکی خلاقانه با توپ بسیار عالیست بازیکنی بسیار شبیه به اینیستای بارسلون. به واقع و بدون اغراق سروش در حال حاضر فانتزی ترین بازیکن فوتبال ایرانه.

نظرسنجی

پرسپولیس برابر الاهلی به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الاهلی عربستان
الاهلی عربستان
ورزشگاه : آل مکتوم دبی
داور مسابقه : مانینگ (چپن)
دوشنبه, 2 اردیبهشت 1398 / ساعت : 20:00
ذوب آهن
ذوب آهن
0 - 0
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولاد شهر
داور مسابقه : اشکان خورشیدی
چهارشنبه, 28 فروردین 1398 / ساعت : 18:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور13
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن