پاختاکور در یک نگاه کلی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1004 ] - یکشنبه, 12 اسفند 1397
پاختاکور در یک نگاه کلی

قهرمان فوتبال ایران در اولین بازی فصل خود در فصل جدید لیگ قهرمانان روز سه شنبه به مصاف نایب قهرمان ازبکستان می رود که برای فصل جدید با جذب بازیکنان جدید به وی...

ارتش سرخ دات كام :

قهرمان فوتبال ایران در اولین بازی فصل خود در فصل جدید لیگ قهرمانان روز سه شنبه به مصاف نایب قهرمان ازبکستان می رود که برای فصل جدید با جذب بازیکنان جدید به ویژه در خط میانی و حمله، تلاش دارد فصل متفاوتی را تجربه کند.

پاختاکور ازبکستان با حذف تیم های نیروی هوایی عراق در مرحله مقدماتی و النصر امارات در پلی آف به گروه چهارم بازی ها راه پیدا کرد و اولین حریف نایب قهرمانی دوره گذشته این رقابت ها خواهد بود.

تیم های ازبکستانی در حالی رقابت های لیگ قهرمانان را آغاز می کنند که تیم هایشان در کورس رقابت های داخلی قرار ندارد و از این منظر بازی های مقدماتی و پلی آف برای تیمی مثل پاختاکور یک فرصت و امتیاز به حساب می آید. آنها در واقع با بازی های دوستانه از جمله برابر تیم های سارخون، اوربرو سوئد و بروندبی دانمارک و دو بازی آسیایی، آماده مصاف با پرسپولیس شده اند.

لیگ ازبکستان در سطح قاره آسیا کمتر از لیگ های کشورهایی چون؛ ژاپن، چین، ایران، کره جنوبی، عربستان، امارات و قطر مورد توجه قرار دارد و اخبار کمتری از آن منتشر می شود.

در لیگ این کشور 12 تیم حضور دارند و بر همین اساس، تیم ها صرفا به بازی های رفت و برگشت اکتفا نمی کنند تا بتوانند به حدنصابی از تعداد بازی ها برسند.

پاختاکور فصل گذشته در حالی با 67 امتیاز از 32 بازی بعد از لوکوموتیو تاشکند در مکان دوم رقابت ها قرار گرفت که تا دو هفته مانده به پایان بازی ها در صدر جدول این مسابقات حضور داشت. دو تیم در هفته ماقبل پایانی به میزبانی لوکوموتیو به مصاف یکدیگر رفتند که این بازی 3 بر 2 به سود میزبان تمام شد و پاختاکور قهرمانی را از دست داد.

آنها از زمان تاسیس لیگ حرفه ای ازبکستان در سال 1992 یازده بار قهرمان لیگ کشورشان شده اند که آخرین آن در سال 2015 و اولین آنها در سال 1992 بوده است و در واقع اولین قهرمان این رقابت ها به حساب می آیند. همچنین مانند پرسپولیس در کشور خودشان، بیشترین قهرمانی و افتخار را داشته اند.

«پاخته» یا به عبارت صحیح تر «پَخته» به معنی «پنبه» است و «کار» نیز جز فارسی این عبارت بوده که در مجموعه به معنی «پنبه کار» است. نماد این باشگاه نیز «گل پنبه» است هر چند فوتبالشان اصلا به لطافت پنبه نیست.

طرفداران این باشگاه که 63 سال از تاسیس آن می گذرد معمولا تیم محبوب خود را با لقب شیرها صدا می زنند و خود را تیم مردمی ازبکستان می خوانند که این موارد را هم باید با شباهت های دو تیمی که روز سه شنبه روبروی هم قرار می گیرند، اضافه کرد. گو اینکه برای پرسپولیس علاوه بر شیرهای سرخ، القاب دیگری چون ارتش سرخ و زلزله هم محبوب هواداران است.

لیگ کشور ازبکستان معمولا تا نیمه اسفند (روزهای پایانی ماه فوریه با روزهای ابتدایی ماه مارس) هر سال آغاز می شود و تا پایان دهه اول ماه آذر (آخر نوامبر) به پایان می رسد. فصل 2018 لیگ ازبکستان در 9 آذر به پایان رسید.

بازی های این فصل لیگ ازبکستان برای پاختاکور به دلیل بازی با پرسپولیس از 17 اسفند آغاز می شود. آنها روز سه شنبه در حالی در تهران برابر پرسپولیس قرار می گیرند که شنبه آینده یک بازی انتقامی در اولین روز لیگ داخلی خود برابر لوکوموتیو تاشکند دارند، تیمی که قهرمانی سال گذشته را از دست آنها خارج کرد.

در دو بازی گذشته پاختاکور به نظر می رسید آنها با سیستم 1-5-4 به میدان می روند اما در شرایط حمله حداقل دو مهاجم کامل در بازی این تیم مشاهده می شود. البته انتظار می رود در تهران احتیاط بیشتری را چاشنی کار خود کنند.

یکی از خریدهای خوب این تیم برای فصل جدید مارات بیکمائف است و او همان بازیکنی است که در مصاف دو تیم در فصل گذشته دو گل برای لوکوموتیو زد و گل دقیقه 70 او، جام قهرمانی را از دست پاختاکور خارج کرد.

این بازیکن قابلیت بازی با هر دو پا را دارد و در زمستان امسال انتقال پر سر و صدا از لوکوموتیو به پاختاکور داشت. او 33 ساله است و قد 184 سانتی متری دارد.

وی در سال 2017 در لیگ قهرمانان برای لوکوموتیو درخشید. در همین سال در سه جام برای این تیم 35 گل زد. او سال گذشته اندکی افت کرد ولی باز هم 15 گل به ثمر رساند. وی در دو بازی پاختاکور برابر نیروی هوایی عراق و النصر امارات دو گل زد تا تیم جدیدش را به مرحله اصلی رقابت ها بیاورد.

این بازیکن در پیشانی خط حمله قرار دارد و از بازیکن شماره 10 پاختاکور نیز کمی عقب تر بازی می کند. دراگان کران بازیکن صربستانی نسف است که برای فصل 2019 به پاختاکور آمد. 190 سانتی متر قد دارد و 32 ساله است.

یکی دیگر از بازیکنان جدید پاختاکور «اودیلیون خامروبکوف» ملی پوش  23 ساله ازبکستانی است. او پس از سال ها حضور در تیم نسف برای فصل جدید به پاختاکور پیوست. وی در دو بازی قبلی دو کارت زرد گرفت و برای این بازی محروم اعلام شد. او نقش تعیین کننده ای در دو بازی قبلی داشت و با توپ گیری های خود وظیفه در اختیار گرفتن میانه زمین را در کنار عبدا... ئف بر عهده داشت. احتمالا جای او را راخماتو لایف خواهد گرفت که تا قبل از خریدهای جدید، در فصل گذشته جایگاه ثابتی در تیمش داشت.

در دو بازی قبلی این تیم خامداموف 23 ساله با قابلیت بازی با دو پا، عبدالله ئف 33 ساله و ماشاریپوف 26 ساله دیگر هافبک های اصلی تیم ازبکستانی بوده اند. خامداموف بازیکن ملی پوش و تازه خریداری شده در بازی با نیروی هوایی عراق جایگزین «دیاسور یاکشیبائوف» شد و در بازی با النصر جای این بازیکن را گرفت و پاس گل دوم (گل صعود) را به بیکمائف داد. یکی دیگر از بازیکنان کلیدی و ملی پوش پاختاکور در خط میانی شماره 9 این تیم، جلال الدین ماشاریپوف است. او بازیکن سابق پاختاکور بود که سال 2017 برای لوکوموتیو بازی کرد و در فصل 2018 به تیم سابق خود بازگشت. در لوکوموتیو شماره 99 می پوشید.

گلزنترین هافبک پاختاکور است و میل به نفوذ زیادی دارد. در هر دو قسمت چپ و راست خط میانی پاختاکور بازی کرده است. در فصل 2016 برای پاختاکور 8 گل و در فصل پس از آن برای لوکوموتیو 9 گل به ثمر رساند. در فصل 2018 هم 5 گله شد. او در بازی با نیروی هوایی عراق اولین گل این فصل خود را برای پاختاکور ثبت کرد.

پاختاکور البته در خط دفاع خود با بازیکنانی در میدان حاضر می شود که سابقه بازی در این تیم در سال های گذشته را دارند. علی جانوف 22 ساله از سال 2017 در این تیم بازی کرده است و شماره 3 به تن می کند.

ایگور کریمتس 27 ساله بازیکن قدیمی پاختاکور است ولی در سال 2016 و 2017 در این تیم حاضر نبود و برای فصل 2018 به تاشکند برگشت. این مدافع بالای 190 سانتی متر قد دارد. «شرزود ازموف» 29 ساله هم که سال ها بازیکن نسف بود. در فصل 2018 برای پاختاکور بازی کرد و از ثابت ترین نفرات تیمش بود. فاروکس سایفی اف 28 ساله هم از عناصر اصلی خط دفاع پاختاکور در فصل گذشته بود و همراه با کریمتس دو ملی پوش خط دفاع این تیم را تشکیل می دهد.

این چهار بازیکن خط دفاع پاختاکور را در دو بازی قبلی و اکثر دقایق دیدارهای دوستانه تشکیل داده اند.

و در نهایت دروازه بان ملی پوش این تیم که جای الکساندر لوبانوف دروازه بان سابق پرسپولیس را در پاختاکور گرفت، سابقه بازی در تیم های ملی زیر 20 و 21 سال ازبکستان را هم دارد و در جام جهانی جوانان نیز حضور داشت و برای فصل 2019 از نسف به پاختاکور پیوست.

به نظر می رسد پاختاکور برای بازی با تیمی که در دو فصل گذشته یک بار تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان و بار دیگر تا فینال رقابت ها پیش رفت، روش متفاوتی برای بازی در پیش بگیرد. سرمربی گرجی این تیم، حتما می داند تیم خود را به مصاف تیمی می فرستد که کیفیت بسیار متفاوتی با تیم هایی مانند النصر امارات دارد. این مساله روی سیستم، ترکیب و روش انتخابی وی تاثیر می گذارد. آنها در دو بازی قبلی خود، از 8 ملی پوش، 7 نفر را در میدان داشته اند و قطعا برای امتیازهای خانگی امتیاز ویژه باز کرده اند.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

موافق بازگشت جدا شده های پرسپولیس در فصول گذشته به تیم هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
سپاهان
سپاهان
ورزشگاه : نقش جهان
داور مسابقه : ؟؟؟
چهارشنبه, 8 خرداد 1398 / ساعت : 21:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
السد قطر
السد قطر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : کریشانتا پررا (سریلانکا)
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن