پرسپولیس دربی را می برد؛ دلایل پنجگانه

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 837 ] - شنبه, 10 فروردین 1398

پرسپولیس دربی را می برد؛ دلایل پنجگانه

حساس ترین بازی این هفته لیگ برتر در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود و تیم های اول و دوم جدول رده بندی در مقابل هم قرار می گیرند. به احتمال زیاد این دربی حسا... 5 out of 5 based on 7 ratings.
پرسپولیس دربی را می برد؛ دلایل پنجگانه

حساس ترین بازی این هفته لیگ برتر در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود و تیم های اول و دوم جدول رده بندی در مقابل هم قرار می گیرند. به احتمال زیاد این دربی حسا...

ارتش سرخ دات كام :

حساس ترین بازی این هفته لیگ برتر در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود و تیم های اول و دوم جدول رده بندی در مقابل هم قرار می گیرند. به احتمال زیاد این دربی حساس ترین رویارویی دو تیم در سال های اخیر محسوب می شود. چرا که برخلاف بازی های قبلی دو تیم با هم، این بار پای قهرمانی لیگ وسط است. به دلایلی شانس پیروزی پرسپولیس در بازی امروز بیشتر از رقیب دیرینه اش است.

اول- قبل از شروع بازی تیمی که در جدول بالاتر است و دو امتیاز بیشتر دارد پرسپولیس است. پرسپولیس هفته های متمادی صدرنشینی در جدول را تجربه کرد و این در حالیست که از آخرین صدرنشینی استقلال در جدول سال های گذشته. آبی ها اگر بتوانند این بازی را ببرند می توانند بعد از مدت ها صدرنشینی را تجربه کنند و از پرسپولیس بالاتر بایستند. این اتفاق فقط در صورت برد استقلال خواهد افتاد. اما پرسپولیس با مساوی هم بالای استقلال می ماند. همین مساله یعنی فشار بیشتر روی استقلال. پرسپولیس نیازی به بردن ندارد و مساوی هم کارش را راه می اندازد. در واقع در این بازی پرسپولیس حداقل یک پلن بیشتر از استقلال دارد. اما استقلال فقط باید ببرد. این اجبار و این فشار معمولا روحیه تیم را خراب می کند. به خصوص در دربی ها.

دوم- شاید اگر این بازی یکی دو ماه قبل برگزار می شد همه با قاطعیت شانس برد را به استقلال می دادند. آن روزها پرسپولیس اوضاع خوبی نداشت. برعکس، استقلال تازه روی دور افتاده بود و چند برد متوالی را کسب کرده بود. اما الان وضعیت فرق دارد. پرسپولیس هم به روزهای خوبش برگشته. بازی با السد در قطر اگر چه با باخت پرسپولیس همراه بود اما نشان داد تیم برانکو چقدر نسبت به دو ماه قبل بهتر شده است. در واقع این تیم شبیه همان تیم دربیِ دور رفت است که بهتر از استقلال بود و اگر اشتباهات داوری نبود آن بازی را هم پرسپولیس برده بود. به گواه کارشناسان داوری که در برنامه 90 هم تائید شد پرسپولیس در آن بازی چوب دو اشتباه بزرگ علیرضا فغانی داور مسابقه را خورد.

سوم- معمولا در هر دربی هواداران تیم ها نسبت به یکی از بازیکنان تیم شان حس خوبی پیدا می کنند و امیدوار هستند او بدرخشد و دروازه رقیب دیرینه را باز کند. برای پرسپولیسی ها امروز این حس درباره مهدی ترابی به وجود آمده است. ترابی همیشه گربه سیاه استقلال بوده است. او در سایپا بارها زهرش را به استقلال ریخته است. ترابی در زدن ضربات ایستگاهی از فواصل نزدیک تبحر دارد و با توجه به این که دربی ها معمولا پرخطا از آب درمی آیند پیش بینی اینکه ترابی صاحب فرصت هایی از این دست شود سخت نیست. کمتر پیش آمده قبل از دربی، طرفداران و بازیکنان یک تیم درباره یکی از بازیکنان رقیب خوب و مثبت حرف بزنند. اما ترابی آنقدر خوب است که حتی کسی بهزاد غلامپور هم نتوانسته درباره توانایی های ترابی حرفی نزند. خواندن حرف های غلامپور درباره ترابی به استقلالی ها توصیه نمی شود.

چهارم- طلسم اولین بازی سال؟ شوخی می کنید دیگر؟ درست است که پرسپولیس در دو سال گذشته اولین بازی سال جدید را باخته است اما آن دو باخت مال موقعی بود که پرسپولیس از مدت ها قبل قهرمانی اش در لیگ برتر را قطعی کرده بود و خبری از مدعیان پرتعداد قهرمانی نبود. آن روزها پرسپولیسی ها آنقدر با بقیه تیم ها از جمله همین استقلال فاصله داشتند که با چند باخت دیگر هم تردیدی در قهرمانی شان به وجود نمی آمد. اما امروز ماجرا فرق دارد. الان رقیب اصلی پرسپولیس استقلال است و برانکو نمی خواهد با شکست در اولین بازی سال صدر جدول را به رقیب دیرینه واگذار کند. این را بازیکنان پرسپولیس هم می دانند و قرار نیست مثل دو سال گذشتته اولین بازی سال را با بی خیالی و دست کم گرفتن رقیب ببازند.

پنجم- پرسپولیس چند دربی قبل را در حالی برگزار کرد به دلیل محرومیت از نقل و انتقالات، حسابی دچار دردسر شده بود. دست برانکو روی نیمکت کاملا بسته بود و او نمی توانست با تعویض موثری، جریان بازی را به نفع تیمش عوض کند. حالا اما پرسپولیس یک نیمکت پر و پیمان دارد و برانکو روی نیمکت گزینه های زیادی برای تعویض می بیند. برانکو قبلا هم نشان داده که وقتی نیمکتش پر باشد تعویض های جادویی اش را رو می کند و بازی را به نفع خودش پیش می برد. استقلال هم البته تا هفته گذشته همین وضعیت را داشت. اما نرسیدن اللهیار صیاد منش، طارق همام و البته وریا غفوری آبی ها را نگران کرده است. نگرانی استقلالی ها وقتی بیشتر می شود که به یاد می آورند  وریا همان جایی بازی می کرد که محل تاخت و تاز مهدی ترابی است. حالا قرار است چه کسی مامور ترابی باشد؟ پژمان منتظریِ سن و سال دار؟ یا فرشاد محمدی مهر؟ یا شاید هم محمد دانشگر؟

*ناصر نامدار

مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
  • بهرام عظیمی
    بهرام عظیمی :
    تیم استقلال پر از مهره های دفاعی است
    و همانطور که شفر اعترف کرد تنها تاکتیک آنها ارسال پاس های 50 متری مستقیم پشت دفاع پرسپولیس برای منشا و تبریزی است

نظرسنجی

به نظر شما تصمیم کالدرون در خصوص کنار گذاشتن سروش رفیعی درست بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن