یک دربی با پنج چهره تاثیرگذار

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1053 ] - شنبه, 17 فروردین 1398

یک دربی با پنج چهره تاثیرگذار

دربی نوروزی که بعد از ماجرای «سوپرجامِ برگزار نشده» شماره اش هم محل اختلاف شده بود بسیار پرهیجان و جنجالی از آب درآمد. اغلب نظرسنجی ها نشان می داد که فوتبالدو... 5 out of 5 based on 4 ratings.
یک دربی با پنج چهره تاثیرگذار

دربی نوروزی که بعد از ماجرای «سوپرجامِ برگزار نشده» شماره اش هم محل اختلاف شده بود بسیار پرهیجان و جنجالی از آب درآمد. اغلب نظرسنجی ها نشان می داد که فوتبالدو...

ارتش سرخ دات كام :

دربی نوروزی که بعد از ماجرای «سوپرجامِ برگزار نشده» شماره اش هم محل اختلاف شده بود بسیار پرهیجان و جنجالی از آب درآمد. اغلب نظرسنجی ها نشان می داد که فوتبالدوستان شانس استقلال را برای برد در دربی نوروزی بیشتر می دانند. چرا که استقلال از ده بازی که قبل از دربی برگزار کرده بود به 9برد و یک باخت رسیده بود و به مدد همین بردها به جمع مدعیان قهرمانی اضافه شده بود. در طرف مقابل پرسپولیس از ده بازی قبل از دربی، 6برد، 3تساوی و یک شکست در کارنامه داشت. آمارها حکایت از آمادگی بیشتر آبی ها داشت. استقلال در صورت برد در دربی می توانست بعد از سال ها صدرنشینی در جدول را هم تجربه کند و همین انگیزه مضاعفی به شاگردان وینفرد شفر داده بود. بازی هم طبق پیش بینی ها شروع شد.

استقلال تا دقیقه 20 بازی، تیم کاملا برتر دربی بود و بازی به شکل عجیبی یک طرفه به نظر می رسید. اما پرسپولیس با اولین ضربه در چهارچوبش به گل رسید و همین باعث شد استقلالی ها از لحاظ روحی به شدت افت کنند. استقلال در همان نیمه اول فرصت جبران گل را داشت اما ضربه پنالتی فرشید اسماعیلی به بیرون رفت. در نیمه دوم هم بازی آن طور که پرسپولیس و برانکو ایوانکوویچ می خواستند پیش رفت و استقلال با روی آوردن به بازی مستقیم حتی یک فرصت را هم برای گلزنی به دست نیاورد و بازی را باخت. جنجال های حین و پس از بازی فقط دامن استقلال را گرفت. به نحوی که ترکش های آن هنوز هم ادامه دارد و تلاش مدیران باشگاه برای آرام کردن اوضاع ادامه دارد. پرسپولیس اما به لطف برد در دربی به آرامش خوبی رسیده است و به سومین قهرمانی پیاپی نزدیک شده. حالا 5 چهره ویژه دربی را که اتفاقات مهمی را در این بازی رقم زدند مرور می کنیم.

وینفرد شفر؛ فاصله کم اطمینان و تردید
پیروزی در 9 بازی از ده بازی آخر استقلال (پیش از دربی) باعث شده آبی های تهران به طوری باورنکردنی به جمع مدعیان قهرمانی اضافه شوند. آن هم در حالیکه در حدود هفته های دهم تا دوازدهم همه از استقلال ناامید شده بودند. هواداران استقلال بزرگ ترین نقش را در این بازگشت برای وینفرد شفر قائل شده بودند. بردهای اغلب پرگل استقلال به همراه بازی زیبا و مالکانه همان چیزی بود که طرفداران استقلال مدت ها منتظرش بودند تا با آن در مقابل پرسپولیسِ برانکو قد علم کنند. شکست در دربی اما همه آنچه را که شفر در این مدت اندوخته بود به باد داد.

بازی ضعیف و بی برنامه استقلال در نیمه دوم دربی، خاطره 9برد قبلی استقلال را ظرف 45دقیقه پاک کرد. این شکست باعث شد تئوری ضعف «شفر در مقابل رقبای قدرتمند» نمود بیشتری پیدا کند. استقلال قبل از این به تراکتورسازی و سپاهان هم باخته بود و اگر قرار باشد یک نقطه ضعف بزرگ، شانس قهرمانی استقلال در لیگ برتر را از بین ببرد همین مساله است. اما چیزی که در این بازی هواداران استقلال را آزرد انفعال شفر در ماجرای پنالتی از دست رفته فرشید اسماعیلی بود. به گواه مصاحبه های خود شفر و بقیه مربیان استقلال، پاتوسی یا ایسما پنالتی زنان اول و دوم استقلال بودند. اما سید مهدی رحمتی مسیر دروازه خودی تا دروازه پرسپولیس را طی کرد تا خارجی های استقلال و به ویژه گادوین منشا را از زدن پنالتی منصرف کند و شانس گلزنی در دربی را به فرشید اسماعیلی بدهد.

در تمام این مدت شفر نظاره گر اتفاقات عجیب داخل زمین بود. بعد از دست رفتن پنالتی و شکست استقلال انتقادها از شفر بالا گرفت. مربی آلمانی سعی کرد اتفاقات را توجیه کند اما دیگر کسی گوشش به این حرف ها بدهکار نبود. ناکامی استقلال در دربی به بازی بعدی این تیم هم تسری پیدا کرد و آبی های تهران در مقابل سایپا هم متوقف شدند. با این اتفاق فاصله استقلال با صدر جدول به 7 امتیاز رسید و این فاصله در حالی که تنها 6 هفته تا پایان لیگ برتر مانده جبران ناپذیر به نظر می رسد. حالا کار به جایی رسیده از گوشه و کنار شنیده می شود برخی افراد در داخل باشگاه به دنبال یافتن جانشین مناسب برای شفر هستند. به همین آسانی اطمینان هواداران و مدیران باشگاه استقلال جایش را به تردید داده است.

سید مهدی رحمتی؛ خیر یا شر؟
مورد سید مهدی رحمتی در استقلال مورد بسیار عجیب و غیر قابل درکی است. تفاوت و تقابل نظرات هواداران استقلال درباره او باورنکردنی است. مهدی رحمتی در شرایط عادی بازیکن محبوبی است. حرفش در تیم و حتی باشگاه و بین مدیران خریدار دارد. شفر خیلی روی به او اعتماد دارد و بارها از او تعریف و تمجید کرده است. داستان بازگشت او به ترکیب اصلی استقلال بعد از مدت ها که رحمتی در برنامه 90 آن را تعریف کرد و از دشواری های آن روزها گفت باعث افزایش محبوبیت او شد. اما نکته عجیب این است که هر بار استقلال وارد حاشیه می شود نام رحمتی به عنوان لیدر اصلی این ماجراها مطرح می شود. مشخص نیست چرا رحمتی در این سال ها چند بار از طرف هواداران استقلال با شعار «حیا کن و رها کن» روبرو شده است. شاید دلیل اصلی این اتفاقات این است که اغلب مربیان برکنار شده استقلال، در مصاحبه هایی طعنه آمیز رحمتی را در برکناری شان موثر می دانند. پرویز مظلومی و علیرضا منصوریان نمونه های بارز این اتفاق هستند. اما با اتفاقی که در صحنه پنالتی استقلال در دربی رخ داد دوباره هواداران استقلال علیه رحمتی موضع گرفتند.

در پایان این بازی و حتی در بازی بعدی مقابل سایپا شعارهایی علیه رحمتی سر داده شد که قبلا هم چند باری شنیده بودیم. آنچه باعث شده رحمتی گاهی چنین شعارهایی را بشنود «تصورِ» وجود باندی موسوم به «سفت ها» در استقلال است که رحمتی را لیدر این باند می دانند. گفته می شود فرشید اسماعیلی که در دربی با حمایت و توصیه رحمتی پنالتی را زد هم یکی از اعضای این باند است. حقیقت این است که نمی شود چنین ادعاهایی را ثابت کرد. رحمتی هرگز در این باره حرفی نزده و از خودش دفاع نکرده است. توضیح چنین نوسانی در مورد رابطه رحمتی و هواداران استقلال واقعا مشکل است. کاپیتان آبی ها بعد از بردهای استقلال به شدت مورد تشویق هواداران استقلال واقع می شود. اما وقتی حاشیه های تیم رو می شود رحمتی تبدیل به سیبل اصلی انتقادها می شود. نکته مهم و معنی دار اما این است که انتقادها از رحمتی خیلی به مسائل فنی مربوط نمی شود. یعنی هر وقت رحمتی اشتباه می کند هواداران استقلال از او حمایت می کنند. اما انتقادها از او بیشتر به مسائل حاشیه ای و پشت پرده است. انتقاد فنی از رحمتی همان است که قبلا هم مطرح می شد. یعنی ضعف و ترس از خروج از دروازه روی سانترها.

فرشید اسماعیلی؛ ماجراجویی بی موقع
آن چه در دربی نوروزی برای فرشید اسماعیلی رخ داد می تواند تا سال ها شجاعت زدن پنالتی به صورت چیپ را در این تیم و البته در دربی بگیرد. فرشید که به لطف دخالت و توصیه رحمتی شانس زدن پنالتی را به دست آورده تصمیم به ماجراجویی گرفت و پنالتی اش را به صورت چیپ زد. تصور او این بود که با گل کردن پنالتی چیپ اش، می تواند مایه سربلندی هواداران استقلال را فراهم کند و سوژه تازه ای در فضای کری خوانی هواداران دو تیم بسازد. اما بخت با او یار نبود و ماجراجویی بی موقعش همه چیز را به هم ریخت. ضربه او از بالای دروازه بیرانوند به بیرون رفت و استقلالی ها بعد از این اتفاق نتوانستند از زیر بار فشار روانی خارج شوند. گذشته از تاثیری که رحمتی در این اتفاق داشت باید به یک نکته مهم اشاره کرد. این که اسماعیلی قبلا هم نشان داده بود پنالتی زن خوبی نیست.

فرشید در جریان بازی استقلال و سایپا در جام حذفی دو پنالتی زد. اولین پنالتی در جریان بازی اتفاق افتاد. در دقیقه 15 و به دنبال خطایی که روی الحاجی گرو رخ داد او پشت ضربه ایستاد و با ضربه ای نه چندان خوب دروازه سایپا را باز کرد. ضربه فرشید زاویه زیادی نداشت و اگر دروازه بان سایپا «پنجاه – پنجاه» نمی کرد می توانست با دراز کردن دستش آن را بگیرد. بازی به ضربات پنالتی کشید و فرشید آخرین پنالتی استقلال را باز هم به وسط دروازه زد. دروازه بان سایپا این بار هم فریب خورد و شیرجه زد اما ضربه فرشید آن قدر بد بود که منادی با پا آن را دفع کرد و استقلال با این ضربه بد از جام حذفی کنار رفت. حالا این سوال ایجاد شده که چرا او با چنین سابقه ای به خودش اجازه داد در این مسابقه حساس پشت ضربه پنالتی بایستد و بدتر از آن اینکه ضربه اش را چیپ بزند. بازیکنان بزرگ و باتجربه معمولا وقتی از خودشان مطمئن هستند چنین کاری می کنند. به علاوه این کار وقتی تیم خودی عقب است ریسک بالایی دارد. اگر استقلال با دو سه گل اختلاف از پرسپولیس جلو بود کار فرشید توجیه داشت اما وقتی استقلال عقب است هیچ کس منتظر دیدن چنین ضربه ای نیست. بعد از این اتفاق فرشید متحمل انتقادات زیادی شد و فشاری را تجربه کرد که هرگز متوجه آن نشده بود.

برانکو ایوانکوویچ؛ تخت گاز به سوی قهرمانی
پرسپولیس در شروع نیم فصل دوم افت قابل توجهی داشت. تقریبا تمام بردهای این تیم در نیم فصل دوم ناپلئونی و با کمترین اختلاف ممکن به دست آمده بود. شاگردان برانکو ایوانکوویچ حتی در مقابل تیم هایی سپیدرود (جام حذفی) و نساجی و نفت مسجد سلیمان (لیگ برتر) هم به مشکل خورده بودند. اما هرچه به پایان سال نزدیک می شدیم وضعیت تیم برانکو بهتر می شد. پرسپولیس در مقابل السد قطر به رغم شکستی خورد بازی قابل قبولی داشت. این تیم در لیگ هم سپیدرود را به راحتی شکست داد و با روحیه خوب و بدون مصدوم و محروم به دربی رسید. تنها مصدوم پرسپولیس شایان مصلح بود که جانشین داشت. ترکیبی که برانکو در دربی از آن استفاده کرد نکات جالبی داشت. در حالی که همه منتظر حضور بشار رسن بودند اما دوری او از تمرینات پرسپولیس باعث شد، برانکو سروش رفیعی را در ترکیب قرار بدهد. تغییری که بسیار خوب و مثبت از آب درآمد و با بازی خوب سروش و نوراللهی و ترابی خط هافبک پرسپولیس به جز بیست دقیقه اول، نبض بازی را در اختیار گرفت. بازی نادری به جای مصلح هم تاثیر مثبتی در تیم داشت و نادری بهترین بازی اش برای پرسپولیس را در دربی انجام داد. تعویض های برانکو هم اگر چه طبق معمول کمی دیر انجام شدند اما مثبت بودند و باعث شدند ابتکار عمل بازی در دست پرسپولیس بماند.

اوج هنر برانکو این بود که با اتخاذ یک تاکتیک مناسب کاری کرد که استقلال به دلخواه او و پرسپولیس بازی کند. بازی خوب هافبک ها و مدافعان کناری پرسپولیس اجازه نزدیک شدن بازیکنان استقلال به دروازه بیرانوند را نداد و آبی ها ناچار بودند توپ ها را از مناطق مختلف زمین روی دروازه پرسپولیس بفرستند. این همان چیزی بود که پرسپولیس می خواست و در نهایت باعث برتری تیم برانکو بر شفر و تیمش شد. پرسپولیس با روحیه مطلوب ناشی از برد دربی، به سراغ بازی با پیکان رفت و توانست این تیم را هم در زمین خودش شکست بدهد. حالا تیمی که برانکو ساخته هر سه بازی اخیرش را برده و با اقتدار به صدر جدول چسبیده است. با وضعیتی که تیم برانکو دارد، بقیه تیم های مدعی کار سختی برای رسیدن به صدر جدول دارند. برانکو قبلا هم نشان داده که در مبارزه برای قهرمانی اصلا کوتاه نمی آید. او حالا به سومین قهرمانی پیاپی با پرسپولیس بسیار نزدیک شده است.

اشکان خورشیدی؛ قضاوت بی حرف و حدیث
بدون هیچ تردیدی بزرگ ترین سورپرایز در پروسه برگزاری بازی، قضاوت کم اشتباه داور بازی بود. اشکان خورشیدی اگرچه در لحظاتی از بازی کمی دستپاچه و هیجان زده به نظر می رسید اما بدون حتی یک اشتباه تاثیرگذار بازی را سوت زد و به پایان برد. او فقط یکی دو بار در اعلام خطا به سود استقلال اشتباه کرد اما چون منطقه وقوع خطا در میانه های زمین بود این اشتباهات تاثیری در روند بازی نداشت. شاید بزرگ ترین اشتباه او وقتی صورت گرفت که برای تائید تصمیمش در اعلام ضربه پنالتی به سود استقلال به سراغ داور خط رفت. خورشیدی خیلی زود و قاطعانه سوتش را به نشانه پنالتی به صدا درآورد اما یک لحظه شک کرد و به سراغ داور خط رفت تا تائید او را هم بگیرد.

در بقیه لحظات بازی، خورشیدی قضاوت درستی کرد و با سوت های به موقع اجازه نداد بازیکنانِ  جنجالی و شلوغ کارِ دو تیم دردسر درست کنند. نکته ناراحت کننده اما این بود که بعد از بازی اشاره چندانی به قضاوت خوب خورشیدی نشد. در واقع کار خوب خورشیدی در هیاهوی پنالتی چیپ اسماعیلی و حاشیه های بعدی آن گم شد. ارزش کار خورشیدی وقتی بیشتر می شود که به یاد بیاوریم هر دو تیم چند روز قبل از بازی نسبت به انتخاب او برای قضاوت دربی اعتراض کرده بودند. طبیعتا قضاوت در چنین فضایی کار سختی است اما خورشیدی با کار خوبش همه را شگفت زده کرد. اتفاقی که علیرضا فغانی هم در دربی رفت انجام داده بود. اما او با دو سوت اشتباه و تاثیرگذار باعث شگفتی همگان شده بود.

*ناصر نامدار

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

موافق استعفای ایرج عرب هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن