حسین عبدالغنی؛ از مهدوی کیا تا شیری در 22 سال

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 861 ] - دوشنبه, 19 فروردین 1398
حسین عبدالغنی؛ از مهدوی کیا تا شیری در 22 سال

حسین عبدالغنی را می توان مسن ترین لژیونر تاریخ فوتبال آسیا در اروپا نامید. بازیکنی که در 41 سالگی به لیگ یونان رفت، پیراهن باشگاه وریا را پوشید و 13 بازی برای...

ارتش سرخ دات كام :

حسین عبدالغنی را می توان مسن ترین لژیونر تاریخ فوتبال آسیا در اروپا نامید. بازیکنی که در 41 سالگی به لیگ یونان رفت، پیراهن باشگاه وریا را پوشید و 13 بازی برای این تیم انجام داد. او در بازگشت به عربستان برای نیم فصل در ترکیب باشگاه الاحد قرار گرفت و حالا هم بازیکن الاهلی است. باشگاهی که فوتبال خود را آنجا آغاز کرده بود و شاید در ترکیب همین تیم از مستطیل سبز خداحافظی کند.

مثل مهدی مهدوی کیا، عبدالغنی هم 42 ساله است با این تفاوت که مهدوی کیا مدت هاست کفش ها را آویخته و مربیگری می کند اما رقیب عربستانی اش در سا ل های دور، همچنان در زمین فوتبال حضور دارد. بازیکن باتجربه ای که مشخص نیست چه زمانی قصد خداحافظی از فوتبال را دارد و سال ها بعد از رقابت با مهدوی کیا، حالا باید مقابل شیری بایستد.

حسین عبدالغنی یک نام آشنا برای ما ایرانی هاست. دفاع چپ قدیمی تیم ملی عربستان که یادآور خاطرات شیرین نسل 98 فوتبال ایران است. کشف عبدالغنی و حضور او در سمت چپ خط دفاع تیم ملی عربستان با درخشش ستاره جوان فوتبال ایران به نام مهدی مهدوی کیا همزمان شد. تقابل این دو، مهدوی کیا به عنوان هافبک راست و عبدالغنی در قامت یک دفاع چپ، همیشه جزو جذابیت های بازی ایران و عربستان بود. بخصوص در سال های پایانی دهه 90 میلادی که این دو جزو بهترین استعدادهای فوتبال آسیا محسوب می شدند. مهدی مهدوی کیا و حسین عبدالغنی هر دو 42 ساله شده اند اما تنها با یک تفاوت. مهدوی کیا مدت هاست کفش ها را آویخته، از فوتبال خداحافظی کرده و مربیگری می کند اما عبدالغنی همچنان در زمین فوتبال حضور دارد و این روزها با پیراهن باشگاه الاهلی در لیگ عربستان می درخشد. بازیکن باتجربه ای که مشخص هم نیست چه زمان قصد خداحافظی از فوتبال را دارد.

حسین عبدالغنی فوتبال حرفه ای خود را در باشگاه الاهلی عربستان آغاز کرد و حدفاصل سال های 1995 تا 2008، حدود 250 بازی برای این تیم انجام داد. این دفاع چپ با استعداد در 31 سالگی لژیونر شد، به لیگ سوییس رفت و پیراهن ژاماکس را پوشید. ماحصل حضور یک ساله عبدالغنی در سوییس انجام 19 بازی برای تیم نه چندان شناخته شده این کشور بود.

 بازگشت حسین عبدالغنی به فوتبال عربستان را باشگاه النصر باعث شد. وقتی این دفاع چپ کلاسیک را از اروپا به آسیا برگرداند و البته حدود 8 فصل هم از او در ترکیب خود استفاده کرد. عبدالغنی از سال 2009 به عضویت النصر در آمد و تا سال 2017 و حدود 40 سالگی نیز پیراهن این تیم را در لیگ عربستان و لیگ قهرمانان آسیا پوشید. حاصل این حضور طولانی، انجام 141 بازی و به ثمر رساندن 6 گل بود تا فان مارویک و پیتزی دوباره شیفته بازی او شوند و عبدالغنی را به تیم ملی عربستان دعوت کنند.

بازگشت حسین عبدالغنی به تیم ملی عربستان، آن هم بعد از حدود 4 سال با انجام 4 بازی مقابل برزیل، عراق، یمن و اردن همراه بود. عبدالغنی در این بازی ها که با هدایت پیتزی برگزار شد، با پیراهن شماره 24، 131 دقیقه در ترکیب تیم ملی عربستان قرار گرفت تا دوباره یک رکورد ویژه به نام خود ثبت کند و به یکی از مسن ترین بازیکنان فوتبال ملی در سطح آسیا تبدیل شود. عبدالغنی که 5 ماه قبل عضو تیم ملی عربستان بود، همچنان نگاه ویژه ای به حضور در این تیم دارد. هر چند او نتوانست همراه تیم ملی عربستان به جام جهانی 2018 برود و برای این تیم در روسیه بازی کند.

حسین عبدالغنی را می توان مسن ترین لژیونر تاریخ فوتبال آسیا در یک کشور اروپایی نامید. بازیکنی که در 41 سالگی به لیگ یونان رفت، پیراهن باشگاه وریا را پوشید و 13 بازی برای این تیم انجام داد. او در بازگشت به عربستان برای نیم فصل در ترکیب باشگاه الاحد قرار گرفت و حالا هم که عضو الاهلی است. باشگاهی که فوتبال خود را آنجا آغاز کرده و شاید هم در ترکیب همین تیم از مستطیل سبز خداحافظی کند.

 عبدالغنی در تمام این سال ها یکی از بازیکنان با اخلاق فوتبال عربستان و آسیا محسوب می شود. بازیکنی که هیچ گاه نکته ای منفی از او در زمین فوتبال ندیدیم. دفاع چپ الاهلی که خبر آسیب دیدگی اش تکذیب شده و برای بازی مقابل پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا در آمادگی کامل به سر می برد. 22 سال بعد از تقابل با مهدی مهدوی کیا، حالا حسین عبدالغنی باید با بازیکنانی نظیر مهدی شیری و حتی احمد نوراللهی که هافبک راست پرسپولیس است رقابت کند. البته اگر در ترکیب ثابت الاهلی قرار بگیرد و خورخه فوساتی به این بازیکن 42 ساله اعتماد کند.

*امیر اسدی

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

به نظر شما تصمیم کالدرون در خصوص کنار گذاشتن سروش رفیعی درست بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن