تجلی باشگاه تک نفره در وجود برانکو

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 940 ] - دوشنبه, 26 فروردین 1398

تجلی باشگاه تک نفره در وجود برانکو

نخستین باری که جعفر کاشانی را از نزدیک دیدم، در سال 1990 میلادی و برای مطلبی بود که باید در توصیف این پیشکسوت گرانقدر فوتبال ایران نوشته و در نشریه ای مطرح در... 5 out of 5 based on 6 ratings.
تجلی باشگاه تک نفره در وجود برانکو

نخستین باری که جعفر کاشانی را از نزدیک دیدم، در سال 1990 میلادی و برای مطلبی بود که باید در توصیف این پیشکسوت گرانقدر فوتبال ایران نوشته و در نشریه ای مطرح در...

ارتش سرخ دات كام :

نخستین باری که جعفر کاشانی را از نزدیک دیدم، در سال 1990 میلادی و برای مطلبی بود که باید در توصیف این پیشکسوت گرانقدر فوتبال ایران نوشته و در نشریه ای مطرح درج می شد.

حدود دو ساعت گفت و گوی ما حرف هایی فراوان از جانب این مدافع وسط توانای اواخر دهه 40 و نیمه اول دهه 50 فوتبال ایران بود که در قهرمانی سال های 1968 و 1972 ایران در جام ملت های آسیا شریک شد و ضربات موسوم به «ملخک» اش در قلب دفاع خطرات بسیاری را از اردوی سرخ های تهرانی و نفرات تیم ملی دور نگه می داشت و مدافعی هوشیار و کاملاً حرفه ای بود. با این حال طی 120 دقیقه ای که با کاشانی صحبت کردم، او به ندرت حرفی زد که خودم از قبل از آن اطلاع نداشته باشم و آن روز بیش از پیش به من ثابت شد چرا وی سال ها کارمند شاخص وزارت خارجه و یک دیپلمات هوشیار بوده که در همان پست نیز به بازنشستگی نایل شده است. هنر فراوان حرف زدن و هیچ نگفتن و عبور از کنار مسائل مهم بدون اظهارنظر سریع و صحیح درباره آنها هنرهایی است که فقط در دیپلمات ها می یابید و در مردانی که بلدند چه بگویند تا نه سیخ بسوزد و نه کباب.
 30 سال بعد از آن دیدار هشدار دهنده اما کم بار، جعفر کاشانی چهارمین سال حضورش در پست رییس هیأت مدیره پرسپولیس را آغاز کرده و اینجا نیز او به تمامی مشخصه هایی که برشمردیم نیاز داشته و طی این مدت انواع مصاحبه ها را انجام داده و نشریات متعددی باب سخن را با وی گشوده اند اما هرچه بیشتر حرف زده، کمتر نکته ای را به زبان آورده که به درد پرسش کنندگان بخورد. این امر که خود من سه دهه پیش آن را حس کردم، شاید به سود کاشانی تمام شده باشد و او چیزی را به اصطلاح لو نداده باشد اما به آرامی این ذهنیت را در ذهن ها ایجاد کرده که وی در عوالم خود به سر می برد و به درد شرایط کنونی پرسپولیس که از هر جهت فعال و پویا است نمی خورد و به فردی بسیار به روزتر و سخنرانان بسیار صریح تر از وی نیاز است تا بتوان نیازها و سیاست های هیأت رییسه سرخ ها را در مواجهه با عوامل بیرونی  منجمله رسانه ها فراهم آورد.

جمله هایی مثل «خبر ندارم»، «چنین چیزی را نشنیده ام» و یا «هیچ خبری در پرسپولیس نیست» از زبان کاشانی طی سال های اخیر که سرخ ها هر لحظه با رویداد و تنشی مواجه بوده اند بیش از آنکه نشانگر مهارت رفتاری کاشانی و سیاست های خاص وی برای مهار بحران ها تلقی شود، نشانه دور بودن او از روال سیال مدیریتی و قرار نداشتن وی در جریان مسائل روز باشگاه به شمار آمده و به همین سبب برخی رسانه ها امید چندانی به کاشانی دست کم در مورد کسب جدیدترین اطلاعات باشگاه نبسته و به این نتیجه رسیده اند که بهتر است از او سوالی در این ارتباط نپرسند و حرف های روز را از زبان دیگر اعضای هیأت مدیره طلب کنند. این هنوز نشانگر استادی کاشانی در برخورد با رسانه ها است که به گمان عده ای زیاده طلبی می کنند و او با اتخاذ این سیاست از همراه شدن با آنها پرهیز کرده و از بسیاری از واکنش ها و نامرادی ها دوری جسته اما با چنین رویکردی یک مدیر توانا و شجاع شناخته نشده و تأکید هزار باره او بر اینکه «تیم» باید تبدیل به «باشگاه» شود و پرسپولیس نظم تشکیلاتی بسیار بهتری می خواهد به جای تلقی شدن به عنوان یک هشدار ارزنده و فنی، تکراری و ملال آور شده که شنوندگان آن از خود می پرسند وقتی ترکیب هیأت مدیره هر سال یک بار عوض می شود آیا می توان از مدیران انتظار تبدیل کردن تیم به باشگاه را داشت.

با این حال بیشترین مخالفت را در میان اظهارات بی فایده و پرضرر کاشانی، اظهارات تازه وی درباره برانکو ایوانکوویچ برانگیخته است. کاشانی در مصاحبه ای با اشاره به اظهارات اخیر سرمربی کروات پرسپولیس که برخوردی شاید دوپهلو با امکان انتقالش از این باشگاه به تیم ملی داشته و در پاسخ به این نظریه که فتوحات چهار سال اخیر سرخ ها در درجه اول محصول تلاش ها و دانش برانکو است، تصریح ورزیده که وی تنها دلیل قهرمانی قرمزها نیست و پرسپولیس قهرمان شده زیرا هیأت مدیره اش آن را به این سمت و سو سوق داده و سایر اعضای باشگاه هم انجام وظیفه کرده اند. البته عوامل متعددی به کار گرفته شده ا ند تا پرسپولیس به شرایط عالی گذشته اش برگردد و همه بازیکنان تیم جانفشانی کرده اند اما واقعیت امر این است که در تضاد آشکار با گفته های کاشانی این برانکو بوده که با بیشترین تأثیر این مجموعه را هدایت کرده و کارش حتی در سطح مدیران و با طیف پوششی بسیار فراتر از یک مربی بوده و کاری که او کرده تا پرسپولیس پس از چند سال خاموشی دوباره همان «زلزله» ای شود که در شعارهای پیرامون این تیم آمده، فراتر از حد توصیف و بیان است.
برانکو به واقع فراتر از بسیاری از حرف های تأییدآمیز بیان شده درباره وی طی یکی دو سال اخیر دلیل و نماد اصلی توفیق های پرسپولیس بوده و اگر مصدر کار نمی شد، سرخ ها در همان عصر و زمانه کم ثمر قبلی خود باقی مانده بودند. زمانه ای که با حمید درخشان تعدادی از همین جوان ها را داشتند و راه به جایی نبردند و با پیروانی و استیلی آب در ها ون کوفتند و هرچند با علی دایی دو دوره جام حذفی را بردند و پایه اصلی جوانگرایی در تیم را در همت بلند دایی جلوه گر یافتند اما هرگز در لیگ با هدایت وی قهرمان نشدند و همان جوان ها در سیستم و روش های برانکویی جواب بسیار بهتری دادند و شکوفایی فزون تری یافتند و همه اینها مصداق یک «باشگاه یک نفره» بوده که با عملکرد برانکو شکل گرفته و او جور مدیران باشگاهش را کشیده که چون دائماً در رفت و آمد بوده اند، بهانه برای عدم کارآیی کم نداشته ا ند.

اگر برانکو نبود، پرسپولیس هرگز با تیمی که فصل پیش بر اثر نداری بر امثال همتی، طاهرخانی و علوان زاده تکیه می کرد تا نایب قهرمانی آسیا پیش نمی رفت و چنانچه برانکو اینقدر ممارست و تمرین و تزریق روحیه به شاگردانش انجام نمی داد، پرسپولیس بدان شکل در لیگ های شانزدهم و هفدهم جولان نمی داد و قهرمانی هایش را گاه پنج هفته مانده به پایان قطعی نمی کرد و در لیگ هجدهم نیز شرایط و احتمال مشابهی را برای خود فراهم نمی آورد. کاشانی هنوز مردی شریف و مسوولی کلاً دانا و فهمیده است و حتی سابقه مدیریت شاهین، باشگاه قدیمی و معتبر فوتبال تهران و ایران را هم در دهه های 70 و 80 دارد و هدایتگر پویشی بود که برای احیای این باشگاه و ساخت یک ورزشگاه تازه برای آن صورت پذیرفت ولی حرف هایش در مورد برانکو نه لزوماً بیان حقایق بلکه تلاش کم ثمر برای نگفتن آن است. او جمعی را یک باشگاه و کاری را یک تلاش عمومی معرفی کرده که به سبب حضور شخص برانکو و بر اساس انگاره های او به پرواز درآمده و اگر فقط یک باشگاه در سال های اخیر داشته باشیم که تنها و در درجه اول برای سرمربی اش و به خاطر حضور او قهرمان شده، همین پرسپولیس است. تیمی که حرف های رییس هیأت مدیره اش حاکی از آن است که شاید او هر هفته بازی هایی به جز مسابقات تیم خود را می بیند و بر اساس همان دیدارها اظهارنظر می کند و نه بر مبنای آنچه برای پرسپولیس روی داده است.


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
  • مهدی ادیب
    مهدی ادیب :
    بسیار عالی از نویسنده محترم این مطلب سپاس گزارم.

نظرسنجی

به نظر شما تصمیم کالدرون در خصوص کنار گذاشتن سروش رفیعی درست بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : ---
داور مسابقه : ---
جمعه, 4 مرداد 1398 / ساعت : 00:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
داماش گیلان
داماش گیلان
ورزشگاه : فولاد اهواز
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 12 خرداد 1398 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور14
2سیامک نعمتی5
3کمال کامیابی نیا3
4احمد نوراللهی2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن