بهشت سرخ ها تا کی ماندگار است؟

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 818 ] - شنبه, 21 اردیبهشت 1398

بهشت سرخ ها تا کی ماندگار است؟

هیچ مربی ایرانی نتوانسته است لیگ برتر فوتبال کشور را سه بار متوالی فتح کند و از سه قهرمانی پیاپی سپاهان در سال های واپسین دهه 80 و شروع دهه 90 دو تا با هدایت ... 5 out of 5 based on 1 ratings.
بهشت سرخ ها تا کی ماندگار است؟

هیچ مربی ایرانی نتوانسته است لیگ برتر فوتبال کشور را سه بار متوالی فتح کند و از سه قهرمانی پیاپی سپاهان در سال های واپسین دهه 80 و شروع دهه 90 دو تا با هدایت ...

ارتش سرخ دات كام :

هیچ مربی ایرانی نتوانسته است لیگ برتر فوتبال کشور را سه بار متوالی فتح کند و از سه قهرمانی پیاپی سپاهان در سال های واپسین دهه 80 و شروع دهه 90 دو تا با هدایت امیر قلعه نویی حاصل آمد اما سومی صاحب و طراح دیگری به نام کرانچار داشت و سه فقره قهرمانی او هم با لباس آبی های تهرانی نیز پیوسته و در سال های پیاپی نبود. بنابراین اگر برانکو ایوانکوویچ امروز و در هفته ماقبل آخر لیگ برتر و یا 25 اردیبهشت در روز پایانی لیگ، پرسپولیس را به یک قهرمانی تازه برساند، به نخستین مربی شاغل در ایران تبدیل می شود که سه بار متوالی بر تارک لیگ برتر نشسته است.

 سرخ ها همیشه این ترس بنیادین و شاید هم واقعی را داشته اند که سرانجام مسأله بازگرداندن برانکو به تیم ملی ایران تحقق یابد و از آنجا که فرد «برند» گونه مورد اشاره مهدی تاج شاید اصلاً به ایران نیاید، این ترس همین امروز هم برای قرمزها عینیت دارد و اگر ایوانکوویچ پای قرارداد سه ساله تازه اش را امضا کند، می تواند پایانی نسبی بر ترس های جدایی وی و پرهیز سران پرسپولیس از چنین امکان و احتمالی باشد. نسبی بودن این ماجرا نیز به این خاطر است که حتی در صورت امضای قرارداد فوق شرایطی برای شکستن آن و کوچ برانکو به مکانی دیگر وجود دارد و مادامی که پای یک مربی بنشینند و برای او پیشنهادهایی را بیاورند که فریبند باشد، امکان کوچ وی وجود دارد.

 آیا ایوانکوویچ ابزاری را در پرسپولیس در اختیار دارد که وی را برای مدت مورد نظر سران «سرخ» در این باشگاه ماندگار سازد؟ پیش از آنکه جواب این سوال را بدهیم، باید بپرسیم آیا اصل خدشه ناپذیر کهنه شدن یک مربی ولو بسیار موفق برای باشگاهی که چند سالی در آن کار کرده، ناگزیر و لاجرم میزان کارآیی مربی متین و کروات قرمزها را هم در فصول بعدی در معرض کاهش بیشتری قرار نخواهد داد؟ آیا پس از چهار فصل حکومت سرخ ها و برانکو بر لیگ کشور امکان تضعیف این سلطه در آینده بیشتر از امروز نیست و آیا قهرمانی احتمالی امسال شان نیز بر خلاف دو قهرمانی قبلی قدری سست و نامطمئن و نشأت گرفته از ضعف های رقبا نیست؟ تیمی که قهرمانی اش را در لیگ های شانزدهم و هفدهم عملاً از هفته های بیست و یکم و یا بیست و دوم به بعد محرز کرده بود (و در لیگ هفدهم فرصت داشت که 10 اسفند یعنی 75 روز قبل از پایان فصل نیز کار را تمام کند) در لیگ هجدهم حرکتی بسیار کندتر به سوی عنوان نخست داشته و در دیدارهای اخیرش چنان از ضعف در گلزنی متضرر و رنجور شده که رقبایش را به رغم ضعف های خودشان به کسب قهرمانی تا آخرین روزها امیدوار نگه داشته است.

 پرسپولیس به واقع در 5 بازی اخیرش حتی یک بار هم برنده نشده و سه تساوی در لیگ داخلی و دو ناکامی در آسیا کار قرمزها را با دشواری های اساسی مواجه کرده و حذف از میدان دوم را موجب شده است. معضلاتی که شاید با حتمی شدن قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر در یکی دو هفته باقی مانده از لیگ و یا نخستین قهرمانی احتمالی سرخ ها در جام حذفی به گونه ای از یادها برود اما وجود دارد و جدی است و باید با آن برخورد و راه حلی برایش اندیشیده شود و در غیر این صورت کار قرمزها در لیگ نوزدهم بسیار سخت تر و احتمال قهرمانی شان اندک تر خواهد بود، زیرا حریفان نیز ترس سابق را از آنها ندارند و با تقویت خود و به لطف شل شدن برخی پیچ و مهره های بازی پرسپولیس، با امید و توانایی بیشتری به میدان می آیند و به تبع آن نتایج بهتری هم می گیرند و مصداق آن را به روشنی در لیگ فعلی نیز دیده ایم.

 نقاطی که در بازی پرسپولیس باید ترسیم شود، چگونگی اجرای حملات و البته یافتن مردانی کارآمدتر برای پیشانی خط حمله و در جمع کسانی است که مقابل دروازه حریفان ضربه آخر را می زنند. علی علیپور که در لیگ هفدهم جانشینی شایسته برای مهدی طارمی نشان داده بود امسال با نزولی آشکار مهاجمی جلوه می کند که برای پرسپولیس و سقف پروازی که دارد، پرنده ای کوچک است و تکلیف ماریو بودیمیر بر اثر همان چوب خط ها مشخص است. اینکه تساوی با ذوب آهن در اصفهان نتیجه ای خوب و کسب نتیجه مساوی مقابل سپاهان در تهران نتیجه ای قابل قبول است و به تبع آن بر تساوی یک-یک در تبریز مقابل تراکتوری ها هم باید مهر تأیید زد، هیچ یک این واقعیت را نقض و بی رنگ نمی کند که توانایی های اندک تهاجمی قرمزها در این میدان ها امکان ها و احتمال های آشکار و متعددی را از پرسپولیس گرفت. در این سه بازی پرسپولیس فقط یک گل زد و آن را هم نه یک مهاجم بلکه یک هافبک تدافعی پیش تاخته (کامیابی نیا) در تبریز زد و در دیدار توأم با ناکامی این هفته در خاک ازبکستان (در بر دارنده مجوز صعود پاختاکور) باز هم عدم کارآیی حمله وران سرخ ها به شکل آشکاری خودنمایی می کرد.

در دیدارهایی از این دست حداکثر یک یا دو فرصت گلزنی و در خوشبینانه ترین نگاه سه فرصت نصیب تان می شود و یا مهاجمان توان استفاده از آنها را دارند و یا بهتر است با در پیش گرفتن واقع بینی به فکر جذب فورواردهایی تازه بیفتد.

 مسأله دیگری که پرسپولیس باید درباره آن تعیین تکلیف و اتخاذ تصمیم کند، ماندن سید جلال حسینی و یا احتمال بازنشستگی وی در پایان فصل است و در حالت دوم استخدام حداقل یک مدافع وسط برجسته وظیفه اصلی و مهم مربیان پرسپولیس خواهد بود.

سرخ ها به لحاظ داشتن خط هافبکی با بازیکنانی متنوع، از این بابت احساس نیاز عمیق و عاجل نمی کنند اما هر خرید احتمالی دیگری برای این خط و جذب هر مدافعی اضافه بر یک جانشین برای سید جلال نیز کاری ضروری برای تیمی است که به سبب درگیر بودن با سه جام به جمع پرشماری از بازیکنان واجد شرایط نیاز دارد تا دچار مشکل کمبود بازیکنی نشود که در لیگ هفدهم پرسپولیس را بسیار رنج داد. اگر برانکو بماند و تأثیرگذاری فعلی اش را حفظ کند، برای این تیم و هوادارانش نوعی بهشت و زندگی در میان آرزوهای شیرین خواهد بود اما در صورت عدم تأمین نیازهای فنی مورد اشاره، این بهشت دیرپایی چندانی نخواهد داشت.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

کدام دروازه بان را برای ادامه لیگ مناسب می دانید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پیکان
پیکان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهرقدس
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 2 تیر 1399 / ساعت : 17:00
پرسپولیس
پرسپولیس
3 - 1
شهرخودرو
شهرخودرو
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : علی صفایی
پنجشنبه, 8 اسفند 1398 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی8
2علی علیپور7
3وحید امیری5
4احمد نورالهی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن