اخبار پرسپولیس

کارخانه تولید مدافعان راست

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1192 ] - یکشنبه, 19 خرداد 1398

کارخانه تولید مدافعان راست

با شروع نیم فصل دوم لیگ هجدهم بخت مهدی شیری که از شروع فصل به پرسپولیس انتقال یافته و به سبب محرومیت مقرر توسط فیفا حق بازی نداشت، باز شد و او نیز به شکلی سری... 5 out of 5 based on 1 ratings.
کارخانه تولید مدافعان راست

با شروع نیم فصل دوم لیگ هجدهم بخت مهدی شیری که از شروع فصل به پرسپولیس انتقال یافته و به سبب محرومیت مقرر توسط فیفا حق بازی نداشت، باز شد و او نیز به شکلی سری...

ارتش سرخ دات كام :

با شروع نیم فصل دوم لیگ هجدهم بخت مهدی شیری که از شروع فصل به پرسپولیس انتقال یافته و به سبب محرومیت مقرر توسط فیفا حق بازی نداشت، باز شد و او نیز به شکلی سریع در ترکیب این تیم جا افتاد و ایوانکوویچ هم به او اعتماد کرد و محصول آن بی نیاز شدن مجدد سرخ ها از نفراتی تازه در پست مدافع راست بوده است. شیری البته نه سانترهایی به خوبی رضاییان دارد و نه بازی اش توام با سرعتی به اندازه محرمی است و همچون مرد جوانی که در زاگرب فقط در بازی های لیگ کرواسی حضور یافته (و از پیکارهای لیگ اروپا دور نگه داشته شد) انفجاری جلوه نکرده است، ولی مدافع راستی است که می توان به او دل بست و امیدوار ماند که در مدتی نه چندان طولانی به درجات یک بازیکن مطمئن برسد و به گونه ای بازی کند که ضرر بزرگی شامل حال تیم وی نشود.

نام هایی که برایتان می آوریم، لزوما فقط ساخته و پرداخته خود پرسپولیس و محصولات صرف این باشگاه نیستند بلکه برخی از آنها در باشگاه های دیگر ریشه گرفته و سپس به جمع قرمزها کوچ کرده اند، اما سرخ ها چنان مهارتی در متبلور کردن آنها دارند که انگار کارخانه ای قدیمی و همچنان کارآمد در تولید بهترین مدافعان راست فوتبال کشور و پرورش هرچه بیشتر نیروهای محق و قوی در این منطقه اند و در این زمینه بی رقیب هستند.
پرسپولیس در ابتدای دوران برانکو ایوانکوویچی خود محمدرضا خانزاده را در پست مدافع راست در خدمت داشت اما پس از هجوم فیزیکی که وی طی سفر سرخ ها به قطر به سمت یک هوادار پرسپولیس انجام داد، از چشم ها افتاده و بدیهی بود که یک مربی آرامش طلب مثل سرمربی کروات پرسپولیس اصراری در حفظ وی نداشته باشد. کوچ او مصادف با انتقال رامین رضاییان از راه آهن و جا افتادن سریع وی در جمع قرمزها شده بود، ولی او نیز به رغم جور کردن یک پیشینه مالی و انواع مهارت ها در سانترها و ارسال پاس های کارساز پس از ماجرای انتقال نصف و نیمه اش به ریزه اسپور ترکیه و تبعات هولناک آن همپا با طارمی (با آن خیریت معروفش!) از درجه اعتبار در نزد پرسپولیس ساقط و راهی اروپا و بازیکن اوستنده بلژیک شد.
 
پدیده ای تازه
همزمان با رفتن وی، ایوانکوویچ هم به حسین ماهینی که پس از سال ها بازی در ذوب آهن و ملوان پیراهن سرخ را بر تن کرده بود میدان بیشتری در پست مدافع راست ارزانی داشت و هم به جوانکی به نام صادق محرمی که از تیم امیدهای پرسپولیس بالا آمده بود، فرصت های لازم را ارائه کرد. از آنجا که ماهینی به سبب ضرورت های تاکتیکی و پر کردن جای غایبان باید به نقاط و پست های مختلف تیم تزریق می شد و سر از دفاع وسط و چپ و هافبک وسط هم درآورد، محرمی تبدیل به پدیده ای تازه و مدافع راست ثابت جدید سرخ ها در لیگ هفدهم و به ویژه در نیم فصل دوم آن شد و ابعاد درخشش وی به حدی رسید که نعمت لژیونر شدن در عنفوان جوانی شامل حالش شد و به لیگ کرواسی و دیناموزاگرب تیم سابق خود برانکو رفت و فصل گذشته را در آنجا سپری کرد.
 
انواع جانشینان
ایوانکوویچ در نیم فصل اول این لیگ برای پوشاندن جای خالی محرمی به هر گزینه در دسترسی روی آورد و اضافه بر ماهینی که بازی در این پست تخصصی حق مسلم وی بود (ولی به سبب مصدومیت شدید امکان ادامه خدماتش را از مهرماه به بعد از دست داد) از سیامک نعمتی و شجاع خلیل زاده نیز گهگاه در این پست سود جست و بدش نمی آمد که محسن ربیع خواه دیگر مصدوم طولانی مدت قرمزها را هم در این پست بیازماید ولی او بسیار دیر بازگشت و حضورش در سه ماه پایانی فصل نیز غیر مستمر بود. در نهایت با شروع نیم فصل دوم لیگ هجدهم بخت مهدی شیری که از شروع فصل به پرسپولیس انتقال یافته و به سبب محرومیت مقرر توسط فیفا حق بازی نداشت، باز شد و او نیز به شکلی سریع در ترکیب این تیم جا افتاد و ایوانکوویچ هم به او اعتماد کرد و محصول آن بی نیاز شدن مجدد سرخ ها از نفراتی تازه در پست مدافع راست بوده است. شیری البته نه سانترهایی به خوبی رضاییان دارد و نه بازی اش توام با سرعتی به اندازه محرمی است و همچون مرد جوانی که در زاگرب فقط در بازی های لیگ کرواسی حضور یافته (و از پیکارهای لیگ اروپا دور نگه داشته شد) انفجاری جلوه نکرده است، ولی مدافع راستی است که می توان به او دل بست و امیدوار ماند که در مدتی نه چندان طولانی به درجات یک بازیکن مطمئن برسد و به گونه ای بازی کند که ضرر بزرگی شامل حال تیم وی نشود.
 
معادله ثابت؟
با توجه به اینکه ایوانکوویچ تاکید کرده احتیاجی به افزودن نفرات جدید به پرسپولیس نمی بیند و تغییرات برای فصل بعد در این باشگاه در کمترین حد خواهد بود، شیری می تواند روی ادامه حضورش در پست مدافع راست تیم حساب و این را مکانی تقریبا ثابت برای خود تلقی کند و این معادله به هم نمی خورد مگر در صورتی که محرمی از لیگ کرواسی به ایران برگردد و دوباره سرخپوش شود.
 با این اوصاف لازم است هر مدافع راستی در پرسپولیس مطلع شود که میراث دار آدم های بزرگی در این پست بوده است و شاید سرآمد تمامی آنها ابراهیم آشتیانی بوده باشد که در نیمه اول دهه 1350 در این پست در کل ایران بی رقیب بود و شانه به شانه بهترین های آسیا نیز می سایید.
همزمان با وی اسماعیل حاج رحیمی پور نیز در این پست در پرسپولیس چهره شد و در یکی، دو سالی که این باشگاه دو تیم همزمان تحت عناوین الف و ب و به روایتی حرفه ای و آماتوری در اختیار گرفته بود و دومی را فقط در لیگ تهران به میدان می فرستاد، حاج رحیمی پور به عنوان پیستون راست آن تیم عمل می کرد.
 در سال های بعدی محمد دادکان نیز در پست دفاع راست سرخ ها ظاهر شد و در قدم های بعدی برادران مهدوی کیا (مهدی و هادی) هم در این مکان به بازی گرفته شدند، بخصوص هادی زیرا مهدی بعد از کوچش از بانک ملی دائما در خط حمله پرسپولیس یا در پست هافبک تهاجمی این تیم به بازی گرفته می شد و البته او به سرعت لژیونر و بازیکن بوندس لیگا شد.
 
نسل های منتهی به امروز
در نهایت و بعد از گذشت دهه 1380 به نسلی رسیدیم که مردان سال های اخیر پرسپولیس را دربر داشته است که پیش تر هم نام شان را آوردیم و ناگفته نگذاریم که در نسل های منتهی به این مردان، سعید نعیم آبادی و فریبرز مرادی هم مدتی به عنوان مدافع راست پرسپولیس انجام وظیفه کردند و همینطور حسن خان محمدی که مثل زوج پژمان جمشیدی و بهنام ابوالقاسم پور سایپایی در باشگاهی دیگر بار آمده و سپس سرخپوش شده بود.
 
روندی بدون پایان
همه این نام ها، کارآیی ها، مسوولیت های اجراشده و درخشش های شکل گرفته، از راس تا ذیل و از نوک هرم مدافعان راست که مستاجر آن آشتیانی فقید بوده و جدیدترین شان مهدی شیری است، به این معنا است که نمی توان و نباید این پست و مسوولیت و کار را کوچک شمرد و معمولی دانست و برعکس باید به سبک و سیاق خان محمدی که گلوله ای از آتش بود و محرمی که عنصر جوانی را به گونه ای دیگر در این پست معنا کرد و همچنین به سبک و سیاق علی انصاریان و مهدی هاشمی نسب که در مقاطعی مدافع راست پرسپولیس (البته در سیستم اغلب 2-5-3 انتخابی علی پروین) بودند و همینطور حمید جاسمیان که 50 سال پیش شروع کننده کار مدافعان راست پرسپولیس پس از انتقال مردان تیم موقتا منحل شده شاهین به جمع قرمزها بود، عمل کرد و کوشید و پیش رفت و این کارخانه پرورش مدافعان راست ماجراجو را سرپا نگه داشت. این روندی است که پایانی را بر خود مترتب نمی داند.

استقبال شیری از رقابت با ماهینی: دفاع راست را بیمه می کنیم
بعد از مصدومیت حسین ماهینی، پرسپولیس روزهای زیادی را بدون مدافع راست تخصصی سپری کرد اما با آمدن مهدی شیری، خیالش از بابت این پست هم راحت شد. حالا پرسپولیس هم یک مدافع راست آماده به نام شیری دارد و هم اینکه ماهینی برگشته. این یعنی در فصل آینده باید منتظر رقابتی جذاب بین آنها باشیم. رقابتی که اتفاقا مهدی شیری هم از آن استقبال کرده است: «خدا را شکر که حسین ماهینی برگشته و برای او آرزوی موفقیت دارم. مطمئناً برگشتن حسین می تواند یک رقابت جذاب را در سمت راست خط دفاع به وجود بیاورد که این موضوع بیشتر از همه به سود پرسپولیس خواهد بود و می تواند دفاع راست تیم را بیمه کند. من هم قطعا در این رقابت پیشرفت خواهم کرد و تمام سعی ام را می کنم که از حسین یاد بگیرم. امیدوارم رقیب خوبی برای او باشم.»


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اخبار پرسپولیس

نظرسنجی

نتیجه دربی نود و یکم؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
استقلال
استقلال
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : موعود بنیادی فر
یکشنبه, 31 شهریور 1398 / ساعت : 16:00
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
صنعت نفت
صنعت نفت
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : مهدی سیدعلی
دوشنبه, 25 شهریور 1398 / ساعت : 19:45

گلزنان برتر پرسپولیس

محمدحسین کنعانی زادگان
# نام بازیکن تعداد گل
1محمدحسین کنعانی زادگان1
2مهدی ترابی1

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن