bahrami_head

بررسی شرایط 4 نمایندگان ایران برای اخذ مجوز حرفه ای AFC

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 668 ] - دوشنبه, 20 خرداد 1398
بررسی شرایط 4 نمایندگان ایران برای اخذ مجوز حرفه ای AFC

4 نماینده فوتبال ایران برای کسب مجوز حرفه ای حضور در لیگ قهرمانان آسیا شرایط پیچیده و خاصی دارند. مهدی تاج, رئیس فدراسیون فوتبال در بخشی از نشست خبری روز گذشت...

ارتش سرخ دات كام :

4 نماینده فوتبال ایران برای کسب مجوز حرفه ای حضور در لیگ قهرمانان آسیا شرایط پیچیده و خاصی دارند.

مهدی تاج, رئیس فدراسیون فوتبال در بخشی از نشست خبری روز گذشته (یکشنبه) خود درباره خطر حذف یکی از تیم های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا هشدار داد.

تاج در این باره گفت: «متأسفانه شکایت از باشگاه های ایرانی زیاد است. یکی از باشگاه ها که باید به محاکم برود، احتمال دارد نتوانند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند. اگر این تیم  نتواند شرکت کند، از تیم بعدی استفاده خواهیم کرد و سهمیه حذف نمی شود. هر تیمی نتواند مجوز حضور در آسیا را بگیرد، تیم بعدی جایگزین خواهد شد» (لینک مطلب)

تاج اشاره مستقیمی به اسم باشگاه مد نظر نداشته و اینکه کدام یک از 4 تیم پرسپولیس, سپاهان, استقلال و پدیده منظور آقای رئیس بوده, به طور قطع مشخص نیست. با این حال تاج در صحبت هایش کُد و آدرسی مبنی بر اینکه این باشگاه در مجامع بین المللی پرونده دارد را مشخص کرده و با استفاده از این کد می توان تا حدی هویت باشگاهی که در خطر جدی حذف از رقابت های آسیایی قرار دارد را پیش بینی کرد.

در زیر وضعیت چهار تیمی که سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را برای فصل بعد کسب کرده اند بررسی می کنیم. (ترتیب بررسی تیم ها متناسب با اولویت سهمیه آنها در آسیا است)

پرسپولیس
تیم فوتبال پرسپولیس که چند سالی است با قهرمانی در لیگ برتر حضور مداوم در لیگ قهرمانان آسیا داشته, این روز ها از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیست. این باشگاه هنوز مطالبات برانکو ایوانکوویچ را پرداخت نکرده و این می تواند در صورت عدم پرداخت یک میلیون یورو طلب این مربی (به گفته مدیرعامل باشگاه) یا حاصل نشدن توافق با او برای اخذ مجوز حرفه ای دردسرساز شود.

به چالش بزرگ برانکو در پرسپولیس, سایر مربیان و بازیکنان خارجی را اضافه کنید که همگی تاکنون زیر 50 درصد از مبالغ قرارداد ها ی شان را دریافت کرده اند. مخصوصاً ماریو  بودیمیر که برای تعطیلات به کشورش رفته و تهدید کرده در صورتی که مطالباتش را دریافت نکند از باشگاه شکایت خواهد کرد. با توجه به اینکه پرسپولیس هم اکنون با مشکلات ارزی دست و پنجه نرم می کند, از این حیث در خطر مواجه شدن با موانعی از سوی AFC برای کسب مجوز حرفه ای خواهد بود.

سپاهان
سپاهان, جزو باشگاه هایی بوده که از حیث شفافیت مالی و حساب وکتاب بوده خوب کار کرده و تقریباً هیچ وقت خطری این تیم را از این بابت برای حضور در آسیا تهدید نکرده است.

موضوع بحرانی برای سپاهان اما وضعیت استادیوم نقش جهان است که می تواند دردسرساز شود. پروژه این ورزشگاه هنوز تکمیل نشده و ایرادهای زیادی وجود دارد که باید در فرصت کم برطرف شود. ورزشگاه نقش جهان در تکمیل طبقه دوم, دسترسی ها و پارکینگ ها ایرادهای اساسی دارد که می تواند در صورت برطرف نشدن، باشگاه سپاهان را برای دریافت مجوز حرفه ای با چالش جدی رو به رو کند.

استقلال
استقلال که فصل گذشته نیز کار سختی برای دریافت مجوز حرفه ای و متقاعد کردن AFC داشته, به نظر می رسد امسال نیز قرار است با مشکلاتی جدی دست و پنجه نرم کند. استقلالی ها یک پرونده باز در فیفا دارند که مربوط به شکایت پروپیچِ کروات از این تیم است, عمق خطر استقلالی ها تا حدی است که این باشگاه اگر تا یک ماه دیگر پول این بازیکن را پرداخت نکند و رضایت او را نگیرد, خطر کسر شش امتیاز و حتی بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی را احساس خواهد کرد و به علاوه این پرونده مستقیماً در روال اخذ مجوز حرفه ای نیز تاثیرگذار خواهد بود.

مسئله دیگر موضوع قطع همکاری با وینفرد شفر است که این مربی نیز کماکان پیگیر روشن شدن وضعیت مالی اش است. در صورتی که استقلالی ها نتوانند در فرصت باقی مانده با این مربی به توافق برسند, باید کار استقلالی ها را برای مجوز حرفه ای دوبرابر سخت تر در نظر بگیریم. شفر اعلام کرده که برای گرفتن مطالباتش به فیفا شکایت می کند. این باشگاه قرارداد بازیکنان خارجی اش را در دو فصل گذشته فسخ کرده و از این حیث آبی ها را دیگر خطری تهدید نخواهد کرد.

پدیده
پدیده شهر خودرو با قرار گرفتن در رده چهارم لیگ برتر, سهمیه غیر مستقیم لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرده است. این تیم که به معنی واقعی «پدیده» فصل گذشته لیگ برتر بوده, برای نخستین بار قرار است در لیگ قهرمانان آسیا حاضر شود و این می تواند کار مشهدی ها را برای کسب مجوز حرفه ای و رساندن استاندارد های شان به سطح این مسابقات تا حدی سخت کند.

پدیده فصل گذشته با تصمیم کمیته صدور مجوز حرفه ای در ورزشگاه امام رضا (ع) بازی های خانگی اش را برگزار کرده و به نظر نمی رسد مشکل خاصی از حیث میزبانی در رقابت های آسیایی داشته باشد. ورزشگاه امام رضا (ع) سال گذشته مجوز حرفه ای دریافت کرده و با توجه به امکانات بالا و به روزش می توان پیش بینی کرد که این مجوز یک بار دیگر تمدید خواهد شد.

مواردی که می تواند در عدم دریافت مجوز حرفه ای برای حضور در آسیا, نگران کننده باشد, بحث مدیریتی, مالکیتی و مالی این باشگاه مشهدی است. پدیده در بخشی از وضعیت مالکیتی مشخصی برخوردار نبوده و حتی کمیته صدور مجوز حرفه ای نیز از این بابت اطلاعات کافی را نداشته است. به نظر می رسد مهمترین مانعی که می تواند پدیده ای ها را در راه کسب مجوز حضور در نخستین لیگ قهرمانان شان به مشکل بیندازد, همین بحث مالکیتی و مالی خواهد بود که تاکنون برای AFC نیز روشن نبوده است. مسائلی که می طلبد مدیران این باشگاه هرچه زودتر برای شفاف سازی از طریق فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ اقدام کنند. معمولاً باشگاه هایی که قبلاً از فیلتر های AFC برای حضور در بالاترین سطح مسابقات باشگاهی قاره کهن رد نشده اند کار سختی برای عبور از این مرحله خواهند داشت, وضعیتی که حالا پدیده نیز از آن مستثنی نخواهد بود.

سابقه AFC در ارائه مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا نشان می دهد که هیچ ارفاقی در کار نخواهد بود و هر باشگاهی که نتواند حداقل های لازم را برای حضور در لیگ قهرمانان کسب کند, باید پیش از آغاز مسابقات خداحافظی کند و سهمیه اش را به تیم دیگری بدهد. طبق قانون 8 تیم نیمه بالای جدول رده بندی لیگ به ترتیب اولویت از بالا به پایین شانس حضور در لیگ قهرمانان آسیا را دارند. در صورتی که یکی از 4 تیم راه یافته به لیگ قهرمانان آسیا نتواند مجوز های لازم را برای حضور در این مسابقات کسب کند, این تیم تراکتورسازی است که به عنوان تیم پنجم لیگ برتر و در صورتی که از فیلتر های AFC موفق رد شود, در لیگ قهرمانان آسیا نماینده کشورمان خواهد بود.

روال بررسی وضعیت مالی باشگاه ها به این نحو است که بازیکنان و مربیانی که طلبکار هستند تا تاریخ 9 تیرماه فرصت دارند شکایت شان را از باشگاه مدنظر به سازمان لیگ یا کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال اعلام کنند و بعد از آن در صورتی که باشگاهی با شکایت روبه رو شود تا شهریور ماه فرصت دارد تا بدهی اش را پرداخت کند یا با فرد شاکی به توافق برسد و رضایتش را جلب کند, در غیر این صورت برای کسب مجوز حرفه ای دچار مشکل جدی خواهد شد.

وضعیت بحرانی برخی باشگاه ها مانند استقلال و پرسپولیس در حیطه مالی, بلاتکلیفی و عدم شفافیت مدیریتی و مالی پدیده و همچنین وضعیت نه چندان ایده آل ورزشگاه نقش جهان برای سپاهان, مواردی است که با توجه به فرصت کم باقی مانده تا زمان بررسی مجوز حرفه ای باعث می شود حضور هیچ یک از نمایندگان کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا را قطعی ندانیم. تنها چیزی که نمایندگان ایران را برای کسب مجوز حرفه ای و حضور در لیگ قهرمانان از هم متمایز می کند, بد و بدتر بودن وضعیت آنهاست, چیزی که رئیس فدراسیون فوتبال را تا حدی نگران کرده که باعث شده او برای خطر حذف یکی از باشگاه های ایران از لیگ قهرمانان هشدار بدهد.

به دلیل اینکه هنوز فرصت برای اعلام شکایت بازیکنان و مربیان ازباشگاه ها و البته مهلت باشگاه ها برای رسیدگی و گرفتن رضایت از آنها باقی مانده, رئیس فدراسیون و البته دیگر مسئولان فوتبال حق نام بردن از تیمی که در خطر حذف از آسیا است را  در مقطع کنونی ندارند. بر همین اساس خبرگزاری تسنیم نیز از نام بردن باشگاه مد نظر (حتی به احتمال) صرف نظر کرده و به بهانه آدرسی که مهدی تاج از این موضوع داده, تنها وضعیت 4 نماینده ایران را بررسی کرده است.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
bahrami_news

نظرسنجی

پرسپولیس برابر ماشین سازی به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
ماشین سازی
ماشین سازی
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : بنیان دیزل
داور مسابقه : رضا کرمانشاهی
جمعه, 20 تیر 1399 / ساعت : 20:15
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
شاهین بوشهر
شاهین بوشهر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : سیدوحید کاظمی
شنبه, 14 تیر 1399 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی9
2علی علیپور8
3وحید امیری5
4مهدی عبدی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن