head_1xbet

پرسپولیس و چالشی به نام تکمیل لیست

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 992 ] - یکشنبه, 16 تیر 1398

پرسپولیس و چالشی به نام تکمیل لیست

ماریو بودیمیر، مهاجم فصل گذشته پرسپولیس به تیم لکوموتیو کرواسی پیوست تا اولین جدا شده سرخ ها در نقل و انتقالات تابستانی لقب بگیرد. جدایی این بازیکن کروات در ل... 5 out of 5 based on 3 ratings.
پرسپولیس و چالشی به نام تکمیل لیست

ماریو بودیمیر، مهاجم فصل گذشته پرسپولیس به تیم لکوموتیو کرواسی پیوست تا اولین جدا شده سرخ ها در نقل و انتقالات تابستانی لقب بگیرد. جدایی این بازیکن کروات در ل...

ارتش سرخ دات كام :

ماریو بودیمیر، مهاجم فصل گذشته پرسپولیس به تیم لکوموتیو کرواسی پیوست تا اولین جدا شده سرخ ها در نقل و انتقالات تابستانی لقب بگیرد. جدایی این بازیکن کروات در لیست بزرگسال پرسپولیس یک جای خالی به وجود آورد که به تنها خرید تیم تا این لحظه، یعنی فرشاد احمدزاده اختصاص خواهد یافت. با وجود اینکه پرسپولیس هنوز هیچ کدام از 6 سهمیه لیگ برتری خود را خرج نکرده و فقط یک بازیکن بزرگسال جذب کرده، اما لیست این تیم تکمیل شده است. بنابراین اگر قرار باشد سرمربی جدید بازیکنی بالای 25 سال را به تیم اضافه کند باید برخی نفرات فعلی را کنار بگذارد که این موضوع نارضایتی کالدرون را در پی داشته و او در نشستی که با مدیران باشگاه داشت از اینکه آنها قبل از انتخاب سرمربی لیست تیم را پر کرده اند گلایه کرد.

طبق قانون نقل و انتقالات داخلی هر تیمی می تواند 18 بازیکن بزرگسال، 9 بازیکن زیر 23 سال، 12 بازیکن امید و 15 بازیکن جوان را در فهرست خود قرار دهد. همچنین از فصل گذشته تصویب شد باشگاه ها 3 بازیکن زیر ‏‏25 سال در فهرست خود داشته باشند که پرسپولیس با بهره از این قانون توانست نام علی علیپور، آدام همتی و سیامک نعمتی را در لیست نفرات زیر 25 سال پرسپولیس رد کند. اما برای فصل آینده سیامک نعمتی را که فروردین امسال 25 سالگی را پشت سرگذاشت و علی علیپور را که حدودا 5 ماه دیگر 25 ساله خواهد شد در این فهرست نخواهد دید و تنها این آدام همتی است که کماکان می تواند در فهرست زیر 25 ساله ها باقی بماند. گفتنی است بازیکنان رده سنی زیر 23 سال باید متولد 11 /10 /1373 باشند که با توجه به اینکه همتی متولد دوم بهمن است می تواند در این رده جای بگیرد. البته پرسپولیس به جز نفراتی که نام بردیم مهدی ترابی را هم که متولد 73 است دارد اما این بازیکن هم شهریوری که گذشت 25 ساله شد و فصل آینده هم در رده بازیکنان بزرگسال خواهد بود.

با این احتساب لیست نفرات بزرگسال پرسپولیس با خروج ماریو بودیمیر و ورود فرشاد احمدزاده به این ترتیب خواهد بود: علیرضا بیرانوند، بوژیدار رادوشوویچ، سیدجلال حسینی، مهدی شیری، حسین ماهینی، شجاع خلیل زاده، محمد انصاری، حسین ماهینی، شایان مصلح، احمد نوراللهی، محسن ربیع خواه، کمال کامیابی نیا، امید عالیشاه، سروش رفیعی، مهدی ترابی، مهدی شریفی و علی علیپور. یعنی تا به اینجا 18 بازیکن بزرگسال تیم کامل هستند. در صورت ادامه حضور محمد نادری و بشار رسن در پرسپولیس، این 2 بازیکن سهمیه زیر 23 سال را پر خواهند کرد. باید دید از بین ابوالفضل درویش وند، سعید کریمی، محمدامین اسدی، حمید طاهرخانی، سعید حسین پور و احسان حسینی کدام یک در تیم باقی خواهند ماند؟ حتی اگر حضور همه این نفرات برای فصل آینده قطعی شود باز هم جای خالی در فهرست نفرات زیر 23 سال و امید تیم وجود خواهد داشت و این باشگاه می تواند پدیده های آینده دار این فوتبال را جذب کند. رضا شکاری و حسین نخودکار 2 بازیکنی هستند که این روزها شایعه حضور آنها در رسانه ها مطرح است و باید دید در نهایت سرمربی پرسپولیس در فاصله کمتر از یکماه مانده به لیگ چه نفراتی را به این تیم اضافه خواهد کرد؟

پرسپولیس در چند فصل گذشته کمترین تغییرات را در ترکیب تیمی خود داشت و این هماهنگی باعث شد تا سرخ ها در دوران محرومیت کمتر دچار مشکل شوند. اما این مساله در کنار همه مزایای خود به یک بحران برای پرسپولیس تبدیل شده است چون حالا از بین جوان های دیروز پرسپولیس امثال محمد انصاری، علیرضا بیرانوند و امید عالیشاه 27 ساله، احمد نوراللهی 26 ساله و شایان مصلح 26 و علی علیپور 25 ساله شده اند و 12 بازیکن بالای 25 سال داریم که اگر 7 بازیکن بالای 30 سال تیم را هم به این جمع اضافه کنیم، میانگین سنی تیم به طرز قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت. پرسپولیس با توجه به محدودیت در جذب بازیکن چاره ای جز تغییر نسل ندارد تا سال های بعد دچار مشکل نشود. همانطور که شاهد بودیم امسال 2 تن از جوان های تیم یعنی علیپور و نعمتی از لیست بزرگسال خارج شدند و فصل بعد نوبت به امثال آدام همتی و رسن خواهد رسید. برخی نفرات هم که در مرز عبور از 30 سالگی قرار دارند.

متاسفانه همانگونه که شرح داده شد پرسپولیس با توجه به قوانین نقل و انتقالات نمی تواند بیش از 18 بازیکن بزرگسال به ترکیب خود اضافه کند. و این محدودیت ها نه فقط پرسپولیس که سایر تیم ها را دچار چالش کرده است و اخیرا این باشگاه به همراه تیم های تراکتور، ماشین سازی، شاهین بوشهر، پارس جنوبی و شهرخودرو از رییس فدراسیون خواستند که 2 نفر به سهمیه بزرگسالان و 2 نفر به سهمیه زیر  25 سال و 2 نفر به سهمیه زیر 23 سال اضافه شود تا باشگاه ها بتوانند تعداد بیشتری از بازیکنان خود را حفظ کنند. نکته قابل توجه اینجاست سازمان لیگ در حالی تعداد رده سنی آزاد برای لیگ برتر را 18 نفر تصویب کرده که این تعداد برای لیگ دسته اول 21 نفر است! این تصمیم که در جهت جوانگرایی گرفته شده است نه تنها تغییر چندانی در جوان شدن لیگ داشته که باعث شده تا خیلی از بازیکنان خوب لیگ بخاطر شرایط سنی بیرون بمانند. هیچ باشگاه بزرگ یک بازیکن جوان بی تجربه را به یکباره جانشین بازیکنان اسمی نمی کند و این اتفاق به مرور رخ می دهد و همه جوان های لیگ آهسته و پیوسته به ترکیب اصلی تیم های خود رسیده اند. همین که امکان حضور بازیکنان زیر 23 سال و امید در تیم های لیگ برتری وجود دارد خود کمک بزرگی در راه جوانگرایی است و در خوشبینانه ترین حالت هر تیم نهایتا همان 9 بازیکن زیر 23 سال را در یک فصل استفاده کرده است.

البته شاید درست این باشد که بازیکنان جوان در لیگ های دسته پایین تر کسب تجربه کرده و به لیگ برتر راه پیدا کنند. همانطورکه در سال های گذشته خیلی از پدیده های لیگ فوتبال ما با درخشش در لیگ های پایین تر توانستند به تیم های بزرگ معرفی شوند. اما قوانین به شکلی معکوسی در حال اجراست؛ یعنی انتظار داریم بازیکنان کم نام و نشان در تیم های لیگ برتری چهره شده و زمانی که بازیکنی به دوران اوج پختگی فوتبالش رسید تیم های دسته یکی را برای ادامه فوتبال انتخاب کند!

البته نکته دیگری که نباید آن را نادیده گرفت بحث بازیکن سازی در رده های پایه است که اگر تنها در مورد پرسپولیس صحبت کنیم به نتایج ناامید کننده ای می رسیم. سال ها از کشف ستاره هایی چون علیرضا حقیقی و امیر عابدزاده گذشته است و در طی سال های اخیر باشگاه تنها حاضری خور بوده و برای پدیده های تیم های دیگر دست به جیب شده است. شاید جالب باشد که بدانید همین رضا شکاری که امروز پرسپولیس به دنبال اوست زمانی پیراهن این تیم را بر تن داشت. این بازیکن قبل از حضور در ذوب آهن و چهره شدن به واسطه گلزنی به پرسپولیس در جام حذفی همراه با تیم فوتبال زیر 15 سال پرسپولیس در یک تورنمنت بین المللی که سال 91 در شهر کوالالامپور مالزی برگزار شد شرکت کرده و نایب قهرمان شده بود. اما این بازیکن بااستعداد مانند بسیاری از پدیده های دیگر با بی توجهی مسوولین سر از تیم های دیگر درآورد و حالا پرسپولیس باید تلاش کند تا دوباره وی را جذب کند.

*شیوا دورانگر

مرتبط با موضوع

تبلیغات
اخبار پرسپولیس

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس تا به اینجای فصل کدام بازیکن بوده است؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
نفت م.س
نفت م.س
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : ؟؟؟
جمعه, 1 آذر 1398 / ساعت : 17:30
فولاد
فولاد
0 - 1
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : فولاد آرنا
داور مسابقه : اشکان خورشیدی
دوشنبه, 13 آبان 1398 / ساعت : 17:45

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور3
2مهدی ترابی3
3مهدی عبدی1
4احمد نورالهی1

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2019 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن