کالدرون، معمار پرسپولیسِ پسا برانکو

- نظرات : 2 اظهار نظر - بازدید [ 2624 ] - پنجشنبه, 10 مرداد 1398

کالدرون، معمار پرسپولیسِ پسا برانکو

سرمربی جدید پرسپولیس با دقت و ریزبنی مشغول ایجاد اصلاحات مورد نظر خود برای این تیم است. جدایی ناگهانی برانکو برای هواداران پرسپولیس یک شوک بزرگ بود. رفتن معما... 5 out of 5 based on 11 ratings.
کالدرون، معمار پرسپولیسِ پسا برانکو

سرمربی جدید پرسپولیس با دقت و ریزبنی مشغول ایجاد اصلاحات مورد نظر خود برای این تیم است. جدایی ناگهانی برانکو برای هواداران پرسپولیس یک شوک بزرگ بود. رفتن معما...

ارتش سرخ دات كام :

سرمربی جدید پرسپولیس با دقت و ریزبنی مشغول ایجاد اصلاحات مورد نظر خود برای این تیم است.

جدایی ناگهانی برانکو برای هواداران پرسپولیس یک شوک بزرگ بود. رفتن معمار قهرمانی های سه فصل اخیر هواداران را نگران کرد که چه آینده ای انتظار پرسپولیس را می کشد؟ زمان زیادی برای انتخاب جانشین وجود نداشت و مدیریت باشگاه در عملیاتی ضربتی به استانبول رفت تا با تمام گزینه ها مذاکره و در نهایت یکی را انتخاب کند. قرعه به نام گابریل کالدرون افتاد و قرار شد این مربی آرژانتینی سکان هدایت پرسپولیس را در دست بگیرد.

از نگاه هواداران گزینه ایده آل کسی بود که بتواند راه برانکو را ادامه بدهد و تیم را با کمترین تغییرات پیش ببرد. با این حال گپ دوستانه ما با کالدرون نشان داد که او چنین نظری ندارد. مربی آرژانتینی که کارنامه حرفه ای اش پر بارتر از برانکو است و در آن هدایت تیم هایی مثل بتیس و الهلال دیده می شود، فلسفه کاری خودش را دارد و به تهران آمده تا راه خودش را برود و دست خط خودش را بجا بگذارد.

او در شروع کارش پرسپولیس را با عینک نقادی زیر نظر گرفته و بیش از آنکه تحت تاثیر عناوین تیم باشد، به دنبال نقاط تاریک فصول گذشته است و می خواهد آنها را به نقاط قوت تبدیل کند، در حالی که مراقب است مزیت های تیم آسیب نبیند و پابرجا باشد.

کالدرون روزانه ساعات زیادی را در باشگاه می گذارند و در همین زمان کوتاه توانسته اطلاعات دقیقی از عملکرد تیم و بازیکنان در فصول گذشته به دست آورد. جزییاتی که مربی آرژانتینی به آنها اشاره می کند دقیق است و نشان می دهد تمام تصمیماتش را بر مبنای تحلیل داده ها و عملکرد بازیکنان گرفته. او حتی خودش ویدئوهایی از دو بازی اخیر تیمش در جام شهدا آماده کرده تا به بازیکنان نشان بدهد و تفهیم ایده هایش را برای آنها ساده تر کند.

آنچه در ذهن کالدرون می گذرد از برخی جهات کاملا با افکار مربی کروات متفاوت است، تا جایی که می توانیم او را «آنتی برانکو» بنامیم. با این حال او ایده های مدرن و روشنی دارد، به طوری که اگر فرصت اجرای برنامه هایش را پیدا کند، آینده روشنی در انتظار پرسپولیس خواهد بود. این گزارش استنباط ما از برنامه های کالدرون است که می تواند تصویر تقریبا دقیقی از پرسپولیس در لیگ نوزدهم برای هواداران ترسیم کند. البته او وعده داد که در آینده نزدیک مصاحبه مفصلی با ما داشته باشد و درباره جزییات برنامه هایش بیشتر توضیح بدهد.

فوتبال تهاجمی و گل های بیشتر
مهم تری ایده کالدرون برای پرسپولیس فوتبال تهاجمی است. سیستم های مورد علاقه او 3-3-4 و 1-3-2-4 است و اصرار دارد که تیمش حداقل با 6 بازیکن در حمله شرکت کند. او ترکیب های پرسپولیس با این دو چیدمان را در ذهنش دارد و هرچند لغو بازی های تدارکاتی ترکیه برنامه شناختش از تیم را به تاخیر انداخت، امیدوار است در دو بازی تدارکاتی قبل از شروع لیگ آنها را محک بزند و به بهترین فرمول برسد.

تیم برانکو معمولا با آرایش 2-4-4 بازی می کرد و برای موفقیت تکیه زیادی به ساختار دفاعی منسجم و قدرت بدنی بازیکنانش داشت. برانکو هرچه به اواخر دوره کاری اش نزدیک شد، پرسپولیس محتاطانه تر بازی کرد و بیشتر به دنبال ضدحمله و بردهای حداقلی بود. پرسپولیس در لیگ هجدهم هشت برد یک بر صفر داشت و با تنها 36 گل زده و فاصله امتیازی خیلی نزدیک با رقبا به قهرمانی رسید، به طوری که یک اتفاق کوچک می توانست سرنوشت قهرمانی لیگ هجدهم را تغییر دهد.

کالدرون مصمم است که آمار گل های پرسپولیس را ارتقا دهد، تیمش موقعیت بیشتری بسازد و گل های بیشتری بزند. اصرار مربی آرژانتینی برای خرید یک مهاجم جدید هم با توجه به این ایده است. او برای باز کردن دفاع های حریفان و زدن گل اول نیاز به یک مهاجم قدرتی دارد. در فهرست پرسپولیس هافبک هایی حضور دارند که می توانند در خط حمله هم بازی کنند، ولی کالدرون برای رسیدن به گل های بیشتر می خواهد تیمش را با مهاجمان واقعی به زمین بفرستد.

اصرار روی دفاع خطی
کالدرون برای دفاع پرسپولیس هم برنامه متفاوتی دارد. پرسپولیس در لیگ هجدهم تنها 14 گل خورد و بعد از استقلال دومین خط دفاع لیگ برتر را داشت، ولی اصرار به حمله و بازی در زمین حریف می تواند فضاهای جدیدی در این منطقه به وجود آورد و خیلی مهم است که تعادل بین حمله و دفاع در تیم به هم نخورد.

پرسپولیس قرار است حریف را تحت فشار قرار بدهد و فضا را برایش محدود کند، به همین خاطر بازی با دفاع خطی اهمیت زیادی دارد. پرسپولیس در بازی هفته گذشته مقابل سایپا گل های مبتدیانه ای خورد و قرار نیست این اشتباهات تکرار شود.

اصرار کالدرون بازی با دفاع خطی است، همان روشی که در تیم های بزرگ اروپایی پیاده می شود و معتقد است بدون آن موفقیت در ایران و آسیا بیشتر شبیه معجزه خواهد بود. مدافعان برای اجرای این روش باید همزمان توپ، مهاجم و خط دفاع را زیر نظر داشته باشند و این تنها با تمرین و تمرکز بالا به دست می آید، ولی کالدرون معتقد است که موفقیت تیمش از مسیر این تحول اساسی می گذرد و اطمینان دارد که می تواند مدافعانش را برای اجرای دفاع خطی به هماهنگی برساند.

 نیمکت قوی و رقابتی
برانکو در پرسپولیس معمولا از 16 بازیکن استفاده می کرد و غیبت بازیکنان اصلی را با جابه جایی بازیکنان در پست های مختلف پوشش می داد. استفاده از بازیکنان محدود نه از روی اجبار که ایده زیرکانه برانکو برای رسیدن به هماهنگی بیشتر و اجتناب از حاشیه ها بود. مربی کروات حتی وقتی محرومیت پرسپولیس به پایان رسید، تیمش را شلوغ نکرد و ترجیح داد با همین روش به کارش ادامه بدهد.

کالدرون اما می خواهد یک نیمکت قوی و رقابتی داشته باشد و نگران جابه جایی ها در ترکیب تیمش نیست. او در همین زمان کوتاه وقت زیادی را برای کار کردن با بازیکنان امید پرسپولیس صرف کرده و مصمم است که برای پرسپولیس یک تیم دوم بسازد. این تیم قرار است از 16 بازیکن تشکیل شود و فردای بازی های رسمی تیم، یک بازی دوستانه داشته باشد تا در شرایط مسابقه بماند.

کالدرون در بازی اول جام شهدا مقابل سایپا به بازیکنان جوان تیمش فرصت بازی داد و در ادامه مسیر هر کدام از آنها که خودش را ثابت کند، می تواند نامزد بازی در لیگ برتر هم باشد.

این مربی در 17 سالگی بازی در لیگ آرژانتین را تجربه کرده و این را بخشی از فرهنگ فوتبال کشورش می داند؛ همان تفکری که کمک کرد تیم ملی جوانان آرژانتین 40 سال قبل با بازیکنانی مثل مارادونا و کالدرون قهرمان جهان شود. حالا او می خواهد همین روش را در پرسپولیس اجرا کند.

از نگاه کالدرون مربی باید هم برای امروز باشگاه کار کند هم برای فردا و بخشی از برنامه بلندمدتش ساختن بازیکنانی است که می توانند در آینده نزدیک به تیم اصلی اضافه شوند و جای بازیکنان اصلی را بگیرند.

کالدرون زمانی که در بتیس بود هم سبایوس 16 ساله را در لالیگا به زمین فرستاد و این هافبک توانست خودش را به رئال مادرید و حالا آرسنال برساند. او در پرسپولیس هم اهمیت زیادی برای بازیکنان جوان قایل است، طوری که بعد از بازی با نیروی زمینی خودش را به تمرین رساند تا عملکرد آنها را زیر نظر بگیرد.

این ایده کالدرون پرسپولیس را از بی انگیزه شدن احتمالی هم نجات می دهد. بازیکنانی که سه فصل متوالی قهرمان لیگ شده اند، ممکن است انگیزه شان برای موفقیت را از دست بدهند، ولی دست کالدرون با آماده کردن تیم دوم هیچ وقت خالی نمی ماند و در صورت نیاز می تواند خون تازه ای به ترکیب تیمش تزریق کند.

در نگاه اول جایگزینی برانکو که کارنامه موفقی در پرسپولیس داشت یک ریسک بزرگ بود، ولی کالدرون با اطمینان از توانایی اش نگران نیست که زیر سایه مربی کروات قرار بگیرد. او به خودش و بازیکنانش اطمینان دارد و می گوید: «بازیکنانی که سه بار قهرمان شدند، چرا نباید بتوانند برای چهارمین بار هم قهرمان شوند؟ »


مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • رضا مهدوی
  رضا مهدوی :
  در اینکه کالدرون مربی بزرگتری از برانکو است شک نکنید . بویژه اینکه او مربی جاه طلبی است . قبلا با توجه به شناختی که از سبک مربیگری این دو داشتم مقایسه فنی نوشتم ولی حالا میخواهم یک مقایسه مکمل انجام بدم. این مقایسه بیشتر در ارتباط ویژگیهای غیرفنی مثل شخصیت و توان مدیریت دو مربی است :
  1- برانکو مربی آرامی بود و سعی میکرد مسائل را با آرامش جلو ببرد. کالدرون اما آدم قاطعی است و ممکن است در مواقعی تندخو هم باشد
  2- برانکو مربی محتاطی بود و از ریسک پرهیز میکرد . ولی کالدرون مربی جاه طلب و نترسی است.
  3- برانکو قدرت مدیریت ستاره ها را نداشت. به همین دلیل ستاره های یاغی مثل طارمی و رامین را دک کرد تا راحت باشد و تیم هم آرامش داشته باشد. او حتی از جو رقابتی در تیم وحشت داشت ولی بر خلاف او کالدرون از بازیکن بزرگ و یاغی هراس ندارد چرا که اقتدار بیشتری دارد و با هیچ کس شوخی ندارد . لذا امثال بنده که با حضور طارمی و رامین در زمان برانکو مخالف بودیم حالا این نظر را نداریم . کالدرون هرچه بازیکن ستاره داشته باشد تیمش قویتر خواهد بود ولی برانکو لزوما اینگونه نبود و براش تیم پرستاره و کم ستاره تفاوتی نداشت . در مجموع به نظر من آرامش برانکو یک نقطه قوت بود جهت کنترل حاشیه ها ولی مانع از پیشرفت تیم از حد معین میشد
  در مقابل کالدرون که از متانت کمتری برخوردار است و آن آرامش کمتری دارد ولی جاه طلبی و روحیه و انرژی او میتواند قدرت تیم را افزایش دهد و پرسپولیس را تبدیل به یک تیم ترسناک کند
 • محمد ابراهیم حبیبی
  محمد ابراهیم حبیبی :
  با آقای مهدوی کاملا" موافقم

نظرسنجی

پرسپولیس در مقابل الدحیل به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الدحیل
الدحیل
ورزشگاه : اجوکیشن سیتی
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 31 شهریور 1399 / ساعت : 18:30
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
التعاون عربستان
التعاون عربستان
ورزشگاه : اجوکیشن سیتی
داور مسابقه : مهند قاسم (عراق)
جمعه, 28 شهریور 1399 / ساعت : 22:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور12
2مهدی ترابی11
3وحید امیری6
4مهدی عبدی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن