از برانکو تا کالدرون؛ راز فیکس ماندن ربیع خواه چیست؟

- نظرات : 5 اظهار نظر - بازدید [ 2439 ] - دوشنبه, 13 آبان 1398

از برانکو تا کالدرون؛ راز فیکس ماندن ربیع خواه چیست؟

محسن ربیع خواه همچنان در ترکیب اصلی بازی می کند؛ حالا که برانکو به واراژدین رفته و جای خود را به کالدرون داده، راز حضور هافبک دفاعی شماره 18 در ترکیب چیست؟ مح... 5 out of 5 based on 11 ratings.
از برانکو تا کالدرون؛ راز فیکس ماندن ربیع خواه چیست؟

محسن ربیع خواه همچنان در ترکیب اصلی بازی می کند؛ حالا که برانکو به واراژدین رفته و جای خود را به کالدرون داده، راز حضور هافبک دفاعی شماره 18 در ترکیب چیست؟ مح...

ارتش سرخ دات كام :

محسن ربیع خواه همچنان در ترکیب اصلی بازی می کند؛ حالا که برانکو به واراژدین رفته و جای خود را به کالدرون داده، راز حضور هافبک دفاعی شماره 18 در ترکیب چیست؟

محسن ربیع خواه هافبک دفاعی 33 ساله تیم پرسپولیس یک نمایش درخشان دیگر را هم در تیم پرسپولیس سپری کرد. او برابر فولاد تک هافبک دفاعی تیم کالدرون بود و در روزی که شاگردان جواد نکونام پرس از بالا را انجام می دادند و خط دفاعی و میانی پرسپولیس را تحت فشار قرار می دادند، او درصد پاس صحیح 95 را به ثبت رساند تا همچون بازی های قبلی یکی از دقیق ترین بازیکنان پرسپولیس باشد.

شاید برخی این دقت را به پاس های رو به عقب این بازیکن مرتبط بدانند اما نکته مهم این است که در شرح وظایف یک هافبک دفاعی، هیچ وقت «پاس به جلو و بازیسازی» بر دقت پاس اولویت ندارد و در واقع هافبک شماره 18 سرخ ها نیز آنچه را انجام می دهد که کادرفنی می خواهد. همچنین این که ربیع خواه در بازی خارج از خانه و داخل خانه، تقابل با تیم قدرتمند یا میانه جدولی، تیمی با پرسینگ شدید یا ضعیف، چنین ثباتی را نشان می دهد، ثابت می کند که یک مهره ویژه و یک فوتبالیست باتجربه است.

ربیع خواه در پنج بازی قبلی تیم پرسپولیس به ترتیب 95، 91، 98، 95 و 92 درصد پاس صحیح داد تا دقیق ترین پرسپولیسی در ارسال پاس باشد. همچنین او میانگین 40 پاس در هر بازی را دارد که آمار قابل قبولی برای یک هافبک دفاعی در سطح فوتبال ایران و نسبت به تعداد پاس کل تیم پرسپولیس است. ربیع خواه در 5 بازی اخیر یک پاس کلیدی نیز به ثبت رساند.

محسن ربیع خواه در دوران برانکو ایوانکوویچ به عنوان دفاع میانی، دفاع چپ و هافبک دفاعی بازی می کرد و باوجود انتقادها جزو بازیکنان اصلی تیم پرسپولیس بود. این تصمیم برانکو باعث ایجاد هجمه هایی نیز به این مربی کروات و البته بازیکن مورد علاقه اش شد و تصورها بر این بود که با جدایی برانکو، ربیع خواه نیز کم کم از ترکیب بیرون برود اما او در بیش از نیمی از بازی های این فصل پرسپولیس بازی کرده تا مشخص شود به نوعی بازیکن مورد علاقه کالدرون نیز هست.

این بازیکن بی حاشیه که تا 30 سالگی کمتر بین فوتبال دوستان شناخته می شد، حالا چهارمین فصل بازی در پرسپولیس را تجربه می کند و امروز هم برای چهارمین بازی متوالی نمره بیشتر از 7 را گرفت تا به این شکل نیز خود را برجسته کند. با بازگشت کامیابی نیا شاید ربیع خواه به نیمکت منتقل شود اما بی تردید هواداران پرسپولیس نباید فراموش کنند که در این روزهای سخت، او چه نمایش های درخشان و بی نقصی داشت؛ این اعترافی است که شاید برخی دوست نداشته باشند و در مقابل آن مقاومت کنند و دوباره ایراد بگیرند اما عدد 10 کنش دفاعی در بازی با فولاد و همچنین برتری در اکثر دوئل های هوایی به نوعی راه را بر خرده گیران نیز می بندد.
مرتبط با موضوع

چيدمان به ترتيب :
 • امیر نیکروش
  امیر نیکروش :
  بازیکن زحمتکش، بی حاشیه، با ادب، فداکار و مفیدی برای تیم است و بی جهت مورد هجمه قرار میگیرد البته بی شک کمال خاصیت تهاجمی تری دارد و کیفیت بالاتری هم دارد و با بازگشتش به تیم میتواند کمک شایانی در سریع شدن ریتم تیم و بالا رفتن میزان حملات و استفاده از توپ های سوم بکند.
 • ایبو صامت
  ایبو صامت :
  البته که کیفیت کمال رانداردامایک ذخیره کاملامطمئن برای کمال است
  اماازطرفی اداواطوارکمال راهم ندارد
  کمال یه روزهایی بارفتارهای نامناسبش به تیم ضربه زده
  امابه هرحال بی صبرانه منتظربرگشتش هستم
 • رضا مهدوی
  رضا مهدوی :
  تبریک به خاطر برد...همه میدانید که چقدر از ابتدای فصل من و چند پرسپولیسی دیگر در این سایت بر خلاف تمام نظرات مخالف پشت کالدرون بودیم .راستش قصد نداشتم راجع به نقاط ضعف تیم صحبت کنم و دوست داشتم اینکار را در انتهای نیم فصل انجام دهم و فعلا فقط از ویژگیهای مثبت تیم و کالدرون بگویم ولی روند تیم در دو بازی اخیر و به ویژه این بازی علیرغم کسب پیروزی من را بر آن داشت تا در مورد حقیقتی که از ابتدای فصل در تیم تا حدودی پنهان مانده است صحبت کنم. امیدوارم قضاوت من در مورد این اشکال که نه مربوط به سیستم است و نه تاکتیک و نه هماهنگی تیمی ناشی از تغییرات پی در پی اشتباه باشد که به اعتقاد من هیچیک از اینها مشکل تیم نیست. علیرغم وجود چنین مشکل مهمی ( تاکید میکنم امیدوارم برداشت من اشتباه باشد) که مربوط به روند آماده سازی تیم می شود تیم از لحاظ نتیجه گیری به هیچ وجه بد عمل نکرده ولی دو بازی اخیر تیم و افت فاحش تعداد زیادی از بازیکنان تیم من را بر آن داشت تا آن را باز کنم و آن چیزی نیست جز بحث آمادگی جسمانی تیم.
  در ابتدای فصل موضوع انتقادات علیه کالدرون بیشتر در مورد ارنج، تغییرات زیاد در تیم بدلیل عدم شناخت و بی برنامگی در جریان بازی و... بود. همچنین بحث عدم هارمونی و هماهنگی بازیکنان در چارچوب سیستم بازی مربی جدید مطرح میشد. در این بین برخی از کارشناسان به مساله عدم آمادگی جسمانی و کم آوردن تیم در دقایق آخر اشاره کردند. این کارشناسان به نوع بدنسازی پیش فصل تیم و سبک بودن برنامه بدنسازی تیم اشاره کردند در حالیکه برنامه بدنسازی برانکو بسیار مفصل و فشرده بود و حتی در طول مسابقات هم بخشی از تمرینات هفتگی با فشار متناسب به بدنسازی اختصاص داشت که البته کالدرون در پاسخ این ادعا را قبول نکرد و حتی از میزان دوندگی بالای تیم و مقایسه آن با چمپیونز لیگ سخن به میان آورد.
  اما واقعیت چیست؟
  در حال حاضر تیم نسبت به ابتدای فصل از لحاظ هماهنگی و درک متقابل بازیکنان بهتر شده است. سیستم و تاکتیکهای متنوع هم در تیم وجود دارد و بخصوص به نظر میرسد اکثر بازیکنان به درک تاکتیکی نزدیک میشوند و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد. از طرفی بخشی از مشکلات روحی وانگیزشی تیم به کسب نتایج خوب و بردهای متوالی مربوط میشد تا گره های روانی تیم باز شده و اعتماد به نفس و در نتیجه ثبات تیمی بهتر شود که این اتفاق نیز در چند هفته اخیر افتاد. در این راه به عقیده من بهترین و تاکتیکی ترین ودر عین حال جاندارترین بازی پرسپولیس در مقابل تیم قدرتمند شهر خودرو بود که متاسفانه با باخت همراه شد. اما بعد از بازی شهر خودرو یک روند صعودی در هماهنگی تیمی و رفع مشکلات روحی-روانی بازیکنان و تیم و برعکس یک روند نزولی در میزان دوندگی ، جنگندگی و توان فردی بازیکنان مشاهده میشود که به نظر من در بازی با فولاد به اوج خود رسید و بنده را آنقدر نگران کرد که علیرغم میل باطنی تصمیم گرفتم ایراد ریشه ای تیم را که از ابتدای فصل مانع از ارائه یک فوتبال کامل و ایده آل و همچنین دلیل اصلی عدم نتیجه گیری در برخی از بازیها و خلق موقعیت کم و دادن موقعیتهایی به حریفان در بازیها شد را همین حالا بگویم.
  این واقعیت اینست که برنامه آمادگی جسمانی تیم در پی فصل از بالانس خوبی برخوردار نبوده و اگر بحث آمادگی جسمانی و در واقع خروجی یک برنامه کامل بدنسازی فوتبال را شامل میزان دوندگی، سرعت ، چابکی همراه با توانایی در کنشها و درگیریهای فیزیکی بدانیم علیرغم توان هوازی و تنفسی خوب، سرعت مناسب و چابکی نسبتا خوب، بازیکنان از لحاظ عضلانی دچار مشکل هستند. در واقع دفاع کالدرون مبنی بر مقایسه دوندگی بازیکنان با لیگ اروپا تا حدی درست است ولی واقعیت اینست که علیرغم خوب بودن بازیکنان در استارتها و رفت و برگشتها و همچنین چابکی و سرعت در درگیریها و به اصطلاح تنه به تنه ها خیلی خوب نبودیم که این به پائین بودن توان عضلانی بازیکنان بر میگردد که جالب است بدانیم این ضعف عضلانی به مرور منجر بخصوص در بازیهای فیزیکی منجر به کاهش سایر عملکردها از جمله دوندگی و سرعت هم خواهد شد.
  امیدوارم کالدرون متوجه این موضوع شده باشد که جنس بدن بازیکنان ایرانی با اعراب متفاوت است و در نیم فصل نوع بدنسازی پرپسولیس اصلاح شود و بدنسازی پرفشارتر و متناسب تری در نظر گرفته شود.
  من عاشق تفکرات کالدرون هستم و از او حمایت میکنم ولی او برای ارائه تفکراتش باید اشکالات آماده سازی تیم را رفع کند وگرنه در ادامه به مشکل میخوریم.
  در بازی با فولاد برای اولین بار آنهم در مقابل تیمی که توانایی زیادی در حفظ توپ ندارد مالکیت توپ را واگذار کردیم و اگر حریف کمی بهتر کار میکرد با توجه به ضعف بدنی بازیکنان پرسپولیس در بسیاری از دقایق بازی میتوانست برای پرسپولیس خطرناک باشد.
 • ایبو صامت
  ایبو صامت :
  درآخریت لحظات بازی وحیدتوپ رابرداشت وسمت دروازه حریف رفت
  اگروحیدبه اندازه پیشترهاآماده بودمیتوانستیم گل دوم رابزنیم
  اماآشکارانفس کم آوردوجاماند
  وگرنه گل دوم رادردقیقه 90بازی زده بودیم
 • omid 110
  omid 110 :
  اصلا قابل مقایسه با کمال کامیابی نیا نیست.....کمال بهترین هافبک دفاعیه

نظرسنجی

کدام دروازه بان را برای ادامه لیگ مناسب می دانید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پیکان
پیکان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهرقدس
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 2 تیر 1399 / ساعت : 17:00
پرسپولیس
پرسپولیس
3 - 1
شهرخودرو
شهرخودرو
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : علی صفایی
پنجشنبه, 8 اسفند 1398 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی8
2علی علیپور7
3وحید امیری5
4احمد نورالهی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن