اکسید هد

به بهانه 75 سالگی کلانی مرد با شخصیت فوتبال

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 904 ] - پنجشنبه, 3 بهمن 1398

به بهانه 75 سالگی کلانی مرد با شخصیت فوتبال

امروز یکی از بهترین مردان تاریخ فوتبال ایران 75 ساله خواهد شد .او حسینعلی کلانی نام دارد .قدیمی های شاهین و پرسپولیس و پیکان او را چنانکه پدر و مادرش می نامید... 5 out of 5 based on 4 ratings.
به بهانه 75 سالگی کلانی مرد با شخصیت فوتبال

امروز یکی از بهترین مردان تاریخ فوتبال ایران 75 ساله خواهد شد .او حسینعلی کلانی نام دارد .قدیمی های شاهین و پرسپولیس و پیکان او را چنانکه پدر و مادرش می نامید...

ارتش سرخ دات كام :

امروز یکی از بهترین مردان تاریخ فوتبال ایران 75 ساله خواهد شد .او حسینعلی کلانی نام دارد .قدیمی های شاهین و پرسپولیس و پیکان او را چنانکه پدر و مادرش می نامیدند حسین جون نام گذاشته بودند .

حسینعلی کلانی و خانواده دوست داشتنی، مهربان و بی ریای شان تنها پسوند و پیشوندی که برای کسی در نظر می گیرند (جون) به معنای عزیز دل و قلب است وکسی را که بسیار دوست دارند، با عبارت ترکیبی نام فرد به علاوه جون به معنای عزیز وگرانمایه تعریف می دارند .

ازلحاظ روانشناسی اطلاق پسوند جون به نام افراد برای نزدیک ساختن دل آن ها به هم بوده است….همان طور که برای هر مدیر قبل از انقلاب از کلمه حضرت مستطاب بهره برده شده بود و امروز به مدیران معمولاً کلمه حاجی و حاج به علاوه نام فرد برده می شود.

نام پدر کلانی، حسن جون در ریشه خانوادگی او و نام مادرش آمنه جون بود …نه تنها خود کلانی بلکه بازیکنان تیم پرسپولیس از همایون بهزادی، جعفر کاشانی، برادران وطنخواه، ابراهیم آشتیانی، فریدون معینی، مرحوم ایرانپاک و…به پدر و مادر و خود کلانی در کنار هم حسن جون، آمنه جون و حسین جون می گفتند و جالب این که بعدها و در همان دوران حیات پدر و مادر کلانی بود که نام پسر و دختر کلانی را حسن و آمنه گذاشتند .

حسینعلی کلانی در سوم بهمن ماه سال 1323 به دنیا آمد .

بعدازظهر روز سه شنبه 3 بهمن ماه – ساعت 13 و30 دقیقه بعدازظهر در یک خانه قدیمی واقع در کوچه تلگرافخانه چهارراه سید علی ( محدوده چهارراه مولوی ) درحالی که برف سنگین شب پیش همچنان نیز ادامه داشت فرزندی به دنیا آمد که نامش را حسینعلی نهادند، همان لحظه حسن جون تاریخ دقیق تولد فرزند را بر صفحه نخست یک قرآن نوشت . یک پسر سپیدرو و موطلایی ……… با 52 سانتیمتر قد و 3 کیلو و650 گرم وزن دارد .

پدر حسن اهل کاشان بود  ….او در 12 سالگی به تهران می آید و پس از اتمام تحصیلات کارمند وزارت دارایی می شود. . او همواره از شیطنت فرزندش به نیکی یاد می کرد…

حسن جون در گفت وگویی از کارهای حسین می گوید:

حسین از همان روزهای کودکی نترس و بی واهمه بود و همین موضوع اغلب دردسرساز بود. حدود 5 سالش بود که با اتومبیل شورلت مدل 1937 یعنی 1316 جان خود و چند تن از هم سن و سالانش را به خطر انداخت آن زمان درب های اتومبیل قفل و بندی نداشت و حسین کوچک با استفاده از همین نقص دریکی از بعدازظهرهای ساکت و گرم تابستان به سراغ اتومبیل رفت و پس ازاینکه خود و رفقای هم قدش را خوب در داخل اتومبیل مستقر کرد با هر مشکلی بوده اتومبیل را به راه انداخت و دقایقی بعد با شنیدن صدایی وحشتناک من و دیگر افراد خانه هراسان و وحشت زده به کوچه ریختیم که دیدیم  اتومبیل با سرعتی بسیار در خم کوچه به دیوار یکی از خانه های همسایه ها کوبیده شده و صدایی مهیب تولید کرده است.

فوتبال اما برای او از نوجوانان شاهین آغاز شد. تعلق خاطر خانواده به باشگاه شاهین, در وجود او نیز پدیدار شد. انتقال محل سکونت( حوالی امجدیه به منطقه شمیرانات ) فرصت حضور در تمرینات پولاد را که حوالی منطقه نازی آباد بود از او گرفت و اینچنین میان او و باشگاه موردعلاقه اش فاصله افتاد بااین حال باوجود مسافت بسیار طولانی تا مدت ها در تمرینات پولاد حاضر بود  .

سپس همراه با بچه محلی ها, یک تیم فوتبال, بنام « صالح » را تشکیل داده کلانی, آن روزها را چنین توصیف می کند:

چند کوچه پایین تر از محله ما کوچه ای بود بنام صالح و در این کوچه تیم محلی ما تشکیل شد. هیجان فوتبال محلی بر میزان و شدت علاقه من, افزود. به ویژه که ما برای بالا بردن هیجان پول های مان را روی هم گذاشته و توپی می خریدیم و آنگاه بر سر مالکیت توپ مسابقه می دادیم  فوتبال محلی روزبه روز مرا مشتاق تر و هیجان زده تر می کرد  و هرروز صبح کفش های زمخت فوتبالم را شخصاً واکس می زدم و آن را به پا می کردم حالا بماند که کفش های فوتبال بچه ها در آن روزها عجیب سنگین و آزاردهنده بودند اما کوچک ترین اهمیتی نداشت چنانکه حتی هنگام رفتن به میهمانی های خانوادگی نیز کفش فوتبال بپا می کردیم…

پس از مدتی هر تیم محلی که با ما مسابقه می داد مغلوب بود و این خود عاملی شد تا تورج جوادی ( سرپرست تیم ما) درصدد وابسته نمودن تیم صالح به یکی از باشگاه بزرگ تهران  باشد. بچه ها نیز از شادی تحقق یافتن این فکر سر از پا نمی شناختند و سرانجام این تصمیم عملی شد .

آن روز ما با همه تنگدستی جشن کوچکی برپا کردیم و گروهی از شخصیت های برجسته محل و همچنین روسای چند باشگاه به این جشن دعوت شدند ….  محل برگزاری جشن هم همان زمین خاکی که همه روزه ساعت های ما در آنجا می گذشت, بود و در آن جشن یک مسابقه نمایشی نیز برگزار کردیم و بعدازآن مسابقه و در پایان آن جشن کوچک بود که تیمسار خسروانی ( مدیر باشگاه تاج ) با اعطای یک فقره چک تحت عنوان کمک هزینه رسماً وابستگی تیم محلی ما را به باشگاه تاج تایید کرد و ازآن پس تیم صالح به مشعل تاج تغییر نام داد. .

ولی برای من این موقعیت بیش از همه ارزش داشت چون از همان روز جشن به خاطر سرعت و جسارت فوق العاده ام در میدان اولین فردی بودم که نظر محمود بیاتی ( مربی وقت تاج ) را جلب نمودم سپس یک شب سرپرست تیم دیروقت درب خانه ما آمد و خبر عضویت ام را در تیم « باشگاه دیهیم تاج » به من داد. او گفت که با آقای محمود بیاتی صحبت کرده و او گفته است که نام تو را برای عضویت در تیم دیهیم تاج به فدراسیون داده است ! از شادی صورت او را چند بار بوسیدم و فریادکنان به درون خانه پرواز کردم.

بعدها او با خود فکر می کند و اتصال مشعل، دیهیم و تاج را با اصول و عشق خانوادگی به شاهین معارض دانسته و برنامه ریزی هایش را برای رسیدن به اهداف تغییر می دهد … من یک شاهینی هستم ! شاهینی می مانم …..کلانی نزدیک 55سال است که به این اصول تاریخی پایدار مانده است.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز
چيدمان به ترتيب :

نظرسنجی

پرسپولیس در گروه پنجم لیگ قهرمانان چه جایگاهی را کسب می کند؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الوحده امارات
الوحده امارات
ورزشگاه : گوا هند
داور مسابقه : ؟؟؟
چهارشنبه, 25 فروردین 1400 / ساعت : 19:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 0
نساجی مازندران
نساجی مازندران
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : زاهدی فر
پنجشنبه, 19 فروردین 1400 / ساعت : 18:50

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4میلاد سرلک2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن