پرسپولیس با خاطرات تلخ از اشتباهات داوری در آسیا

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 752 ] - دوشنبه, 21 بهمن 1398

پرسپولیس با خاطرات تلخ از اشتباهات داوری در آسیا

پرسپولیس از فردا سه شنبه فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا را آغاز می کند. این در حالی است که قهرمان فوتبال ایران پس از دوبار حضور پیاپی در جمع چهار تیم برتر و فینال... 5 out of 5 based on 2 ratings.
پرسپولیس با خاطرات تلخ از اشتباهات داوری در آسیا

پرسپولیس از فردا سه شنبه فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا را آغاز می کند. این در حالی است که قهرمان فوتبال ایران پس از دوبار حضور پیاپی در جمع چهار تیم برتر و فینال...

ارتش سرخ دات كام :

پرسپولیس از فردا سه شنبه فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا را آغاز می کند. این در حالی است که قهرمان فوتبال ایران پس از دوبار حضور پیاپی در جمع چهار تیم برتر و فینال آسیا سال گذشته با اشتباهات سریالی داوران حتی از صعود از مرحله گروهی بازماند.

سرخپوشان ایران تاکنون بهترین و موفق ترین نماینده فوتبال ایران از زمان راه اندازی رقابت های آسیایی با عنوان لیگ قهرمانان آسیا بوده اند.

قدرت نمایی پرسپولیس تا حضور در فینال ادامه پیدا کرد و اگر مجموعه ای از عوامل بازدارنده وجود نداشت اولین قهرمانی در لیگ قهرمانان می توانست برای فوتبال ایران رقم بخورد.

پرسپولیس در فصل گذشته رقابت ها در حالی با بحران اشتباهات داوری روبرو شد که در دو فصل پیاپی به جمع چهار تیم برتر صعود کرده بود.

تاریخ پرسپولیس با اشتباهات داوری که به ضرر سرخپوشان رقم خورد، عجین شده است. از قهرمانی هایی در فوتبال ایران که به این ترتیب از این تیم سلب شد تا دربی ها و رقابت های قاره ای که اشتباهات داوری گریبان پرسپولیس را گرفته است.
 
*اشتباهات داوری عامل اصلی حذف  سرخ ها در فصل گذشته
رقابت های فصل گذشته لیگ قهرمانان برای پرسپولیس با کلکسیونی از این اشتباهات همراه بود که تا سر حد واردونه کردن جدول گروه پیش رفت.

مجموع اشتباهات داوری در سه بازی پرسپولیس و تاثیر آن بر نتایج و تقسیم امتیازات به شکلی بود که اگر رخ نمی داد، پرسپولیس که با 7 امتیاز در انتهای جدول قرار گرفته بود با ده امتیاز صدرنشین شده و به عنوان تیم اول صعود کرد.

باشگاه پرسپولیس پس از اولین بازی در نامه ای به کنفدراسیون به صورت جدی خواهان حساسیت کنفدراسیون روی موضوع و جلوگیری از تکرار آن در بازی های بعد شد. کنفدراسیون فوتبال آسیا هم با ارسال پاسخ، قول داد که موضوع رسیدگی می شود، اما اتفاقات داوری در بازی های بعدی روی داد تا پرسپولیس که سه فصل قبل به جمع چهار تیم رفته بود و دو فصل قبل به فینال رسید این بار به جای تلاش برای قهرمانی، حتی از گروه خود صعود نکند.

*ندیدن خطا و آفساید در یک صحنه!
ماجرا از همان بازی با پاختاکور در تهران آغاز شد، همان دیداری که داور در صحنه گل تیم ازبک هم خطای بازیکن پاس دهنده روی محمد نادری را نادیده گرفت و هم قرار داشتن گلزن (بیک مائف) در آفساید را!

داور با کمک او بالاخره باید یکی از این دو صحنه را می دید که باعث رد شدن گل پاختاکور می شد. در همین بازی پرسپولیس می توانست، یک امتیاز ذخیره کند. این تنها گل آفساید این دوره نبود که داوران، آن را علیه پرسپولیس سالم اعلام کردند. این اتفاق در بازی با السد در دوحه تکرار شد.

 *فرار السد از دست پرسپولیس با اشتباه داور
بغداد بونجاح در حالی گل تیمش را به ثمر رساند که حضورش در آفساید کاملا مشهود بود. این صحنه از آن جهت خاص  بود که در این صحنه همه بازیکنان پرسپولیس پشت خط پررنگ 6 قدم و بونجاح این سوی خط و در داخل محوطه بود تا تفکیک آن به سادگی ممکن باشد با این اشتباه یک امتیاز دیگر از پرسپولیس گرفته و دو امتیاز به السد اهدا شد.

*تیر خلاص با نادیده گرفتن پنالتی
گذشت تا این که دوباره به بازی با پاختاکور رسیدیم. داور مسابقه این بار در حالی که دید خوبی روی صحنه داشت وقوع خطای پنالتی روی مهدی ترابی را نادیده گرفت در حالی که شارژ او و همچنین فشار روی دو قلو و پشت زانوی او برای سرنگون کردنش کاملا مشهود بود. حدود 7 دقیقه بعد از این صحنه، پاختاکور به گل رسید.

*قهرمانی کاشیما با سوت های دو پهلو، اخراج نعمتی و آفساید اشتباه
اشتباهات داوری به ضرر پرسپولیس پیش از این نیز وجود داشت. از جمله آنها باید به بازی رفت و برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا 2018 اشاره کرد. در آن فینال مجموعه ای از عوامل مانع از اولین قهرمانی فوتبال ایران در لیگ قهرمانان شد.

بزرگترین مشکل پرسپولیس برای بازی رفت در ژاپن پدیده «جت لگ» بود که در سفر از غرب به شرق به مراتب تشدید می شود. پرسپولیس برای مقابله با این امر به عامل زمان نیاز داشت ولی نه سازمان لیگ حاضر شد آخرین بازی سرخپوشان منتهی به این دیدار را عقب بیندازد و نه برای ایجاد پروازی چارتر و مستقیم اقدام شد.

پرسپولیس با یک شادی در ژاپن می توانست در تهران جشن قهرمانی بگیرد اما از همکاری خبری نبود و در این شرایط با مشکل داوری هم روبرو شد.

پرسپولیس هر چند در بازی رفت برای کاشیما توان کسب یک تساوی را داشت اما شکست با یک گل هم راه را باز می گذاشت، اما مجموع سه عاملی که گفته شد مانع از این امر گردید.

در بخش داوری دو اتفاق در آن روز روی داد. مهمترین اتفاق گل دوم کاشیما آنتلرز بود. داود رفعتی، رئیس دپارتمان داوری وقت چنین گفته بود: «کارت زرد دومی که به نعمتی داده شد، درست بود، اما کارت زرد داور در خطای اول به این بازیکن اشتباه بود که باعث اخراج وی شد».

وی همچنین عنوان می کند که داور یک گل صحیح کاشیما را آفساید اعلام کرد، اما گل دوم هم آفساید بود که داور آن را پذیرفت. ضمن آن هم در دقایق پایانی وقتی منشا در موقعیت گلزنی بود، داور به اشتباه آفساید اعلام کرد.

حداقل اتفاق در بازی رفت این بود که داور پرسپولیس را در آن شرایط خستگی و بر هم خوردن ساعات خواب و بیداری، ده نفره کرد و پرسپولیس را از حضور مهره موثر آن روزها یعنی سیامک نعمتی در بازی برگشت محروم ساخت. اتفاق بعدی ممانعت از گلزنی پرسپولیس با اعلام آفساید بود. این وضعیت در تهران به نوع دیگری اتفاق افتاد.

داوری بازی برگشت هم انتقادها را برانگیخت. بسیاری آن را یک داوری در حد فینال لیگ قهرمانان آسیا ندانستند. در آن روز مساله اصلی به نوع سوت زدن های داور مربوط می شد. تصمیم دوگانه در اعلام و عدم اعلام خطا که می تواند یک تیم تحت فشار روانی را دچار مشکل کند.

مشابه این اتفاق البته در بازی رفت هم به ضرر پرسپولیس روی داده بود.
 
*تکمیل حکم فیفا با اشتباه داور به سود سعودی ها
سوژه بعدی اشتباهات داوری در لیگ قهرمانان آسیا که در ذهن فوتبال ایران به ویژه هواداران پرسپولیس نقش بسته است، همان بازی با الهلال است که پرسپولیس قبل از آن با بحران محرومیت مهدی طارمی و محرومیت از نقل و انتقالات روبرو شد.

آن حکم، تیم را از نظر تمرکز و مسائل روانی به هم ریخت تا سرخپوشان در قواره خود نباشند. از سوی دیگر کمال کامیابی نیا و سید جلال حسینی به دلیل مصدومیت تیم را همراهی نمی کردند و خبر طارمی به نظر تیر خلاص بود. پرسپولیس در هر خط، سوپر استار خود را از دست رفته می دید و دالان میانی تیم از قلب دفاع تا نوک حمله دچار خلاء شد.

سرخپوشان با این وجود با غیرت و جانانه وارد زمین شدند و رفته رفته تعادل را بر قرار کرده و حملات را شروع کرده بودند که داور مسابقه کار خودش را کرد و به تیمی که تحت فشار روحی و روانی سنگینی بود، ضربه محکمی زد.

او گل آفساید عمد خربین را پذیرفت. پرسپولیس برای جبران گل مجبور به تغییر روش بازی شد که گل دوم را دریافت کرد و دیگر شرایط از کنترل خارج شد.

پرسپولیس برای بازی برگشت، یک هدف داشت. این که اگر از جام می رود، با پیروزی آن را ترک کند. پرسپولیس بازی را خیلی عالی شروع کرد و هنوز گل اول را نزده بودیم که این احساس ایجاد شد که سرخپوشان می توانند کار بزرگی را انجام بدهند. گل زود هنگام گادوین منشا این احساس را تقویت کرد اما اشتباه داوری کار خودش را کرد. الکاف داور مسابقه در حالی برخورد محمد انصاری با بازیکن حریف را پنالتی اعلام کرد که آشکار بود رویارویی با فاصله از خط 18 قدم روی داده است. این تصمیم داور آب سردی بر تن بازیکنان پرسپولیس بود تا از آن جوش و خروش بیفتد.

پرسپولیس اکنون زخم خورده از اشتباهات داوری در سه فصل گذشته رقابت ها در آستانه شروع دوباره در لیگ قهرمانان آسیا قرار دارد و امیدواریم این بار شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

پرسپولیس برابر آلومینیوم به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
آلومینیوم اراک
آلومینیوم اراک
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : امام خمینی اراک
داور مسابقه : وحید کاظمی
دوشنبه, 6 بهمن 1399 / ساعت : 15:00
پرسپولیس
پرسپولیس
2 - 1
فولاد
فولاد
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : محمد حسین زاهدی فرد
دوشنبه, 29 دی 1399 / ساعت : 16:40

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی3
2مهدی عبدی2
3میلاد سرلک1
4وحید امیری1

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن