یک و دو

بازسازی پرسپولیس توسط یحیی برای پوکر قهرمانی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 1358 ] - یکشنبه, 11 اسفند 1398

بازسازی پرسپولیس توسط یحیی برای پوکر قهرمانی

پرسپولیس در فصلی که 2 مربی جدید را روی نیمکت داشته، 5 امتیاز نسبت به مقطع فعلی لیگ هجدهم بیشتر امتیاز گرفته و این یعنی دوران بعد از برانکو ایوانکوویچ، بهتر از... 5 out of 5 based on 2 ratings.
بازسازی پرسپولیس توسط یحیی برای پوکر قهرمانی

پرسپولیس در فصلی که 2 مربی جدید را روی نیمکت داشته، 5 امتیاز نسبت به مقطع فعلی لیگ هجدهم بیشتر امتیاز گرفته و این یعنی دوران بعد از برانکو ایوانکوویچ، بهتر از...

ارتش سرخ دات كام :

پرسپولیس در فصلی که 2 مربی جدید را روی نیمکت داشته، 5 امتیاز نسبت به مقطع فعلی لیگ هجدهم بیشتر امتیاز گرفته و این یعنی دوران بعد از برانکو ایوانکوویچ، بهتر از آخرین فصل این مربی کروات پیش رفته است. اگرچه که نمی توان ملاحظات در این باره را نادیده گرفت. ازجمله محرومیت نقل و انتقالاتی قرمزها در فصل گذشته یا فشردگی بازی های این تیم با توجه به صعود تا فینال آسیا. اما با توجه به تمام این نکات نیز نمی توان ارزش کار پرسپولیس در فصل جاری را کنار گذاشت.

اجحاف در حق پیرمرد آرژانتینی
بحث درباره این که سرخپوشان چگونه با گابریل کالدرون به صدر رسیدند، بحثی است مفصل که البته باید آن را بررسی کرد. خصوصا حالا که شاید خیلی از هواداران پرسپولیس سرمربی آرژانتینی را فراموش می کنند یا رد پای او در موفقیت های فصل جاری را ندیده می گیرند.
اما موضوع اینجاست که کالدرون خصیصه ای را به تیم برانکو تزریق کرد که حالا یحیی با ادامه آن در حال رسیدن به چهارمین عنوان قهرمانی سرخ هاست.
بی تردید کالدرون یکی از برترین مربیان تاریخ پرسپولیس است که البته در حق او اجحاف فراوانی شد. مردی که فقط و فقط از مدیران سرخ ها یک توقع داشت:”احترام!”

یحیی چطور راه کالدرون را ادامه داد؟
اما نکته ای که حالا باید به آن توجه کرد، جست وجو پیرامون راز موفقیت سرخ ها با یحیی گل محمدی است و پاسخ به این پرسش که پرسپولیس چگونه بعد از جدایی کالدرون در نیم فصل، نتایجش خوبش در لیگ برتر را به حالت عالی تغییر داد و صدرنشینی اش را تثبیت کرد.
آن هم درحالی که پرسپولیس در دورانی با کالدرون و گل محمدی موفق به صدرنشینی شده که ازلحاظ منابع مالی در وضعیتی بسیار نابسامان قرار دارد و ازنظر مدیریتی یکی از تاریک ترین دوران خود را پس از پیروزی انقلاب پشت سر گذاشته است به تمام این ها حاشیه های مختلفی را که برای تیم پرسپولیس و بازیکنان آن به وجود آمده است هم باید اضافه کرد.

یحیی راه کالدرون را ادامه داد
یحیی گل محمدی روز بیست و سوم دی ماه سرمربی پرسپولیس شد. انتخابی که باعث شد تا هواداران این تیم و حتی اکثر تحلیلگران فوتبال پیش بینی کنند که نمایش سرخپوشان از این پس مبتنی بر مالکیت توپ، حفظ توپ در زمین خودی، بازی باحوصله و موقعیت های پرتعداد باشد. اما چیزی که حالا پس از 45 روز از تیم یحیی دیده ایم؛ متفاوت با تمام پیش بینی ها بوده و پرسپولیس به همان سبکی مقابل حریفانش بازی می کند که در زمان کالدرون بازی می کرد.

3 گل به شهر خودرو با 4 ضربه به چارچوب
برای تایید ادعای بالا کافی است نگاهی دوباره به بازی قبلی بیاندازیم. پرسپولیس در حالی 3 گل به شهر خودرو زد که این تیم تنها 4 ضربه در چارچوب داشت. به هر حال این تعداد موقعیت برای تیم های تحت هدایت یحیی گل محمدی غیرقابل قبول است، هرچند نرخ 75 درصدی تبدیل شوت به گل است که اصلاحی مهم را در تیم پرسپولیس عیان می سازد. هنوز فراموش نکرده ایم که سرخ ها در زمان کالدرون چقدر موقعیت سوزی می کردند اما حالا با هدایت گل محمدی تا حد زیادی این موضوع مرتفع شده است و می بینیم که علیپور و امیری عملکرد بهتری نسبت به قبل داشته اند. هرچند هنوز چیز خاصی از مهاجمان خارجی یحیی ندیده ایم.

کپی از دست کالدرون
گل سوم سرخ ها در بازی با حریف مشهدی را می توان در طبقه بندی گل هایی بر اساس ضد حمله قرار داد. جایی که مهدی ترابی توپ را یک تنه گرفت و در عرض چند ثانیه به محوطه جریمه شهرخودرو رسید و اگر مدافع حریف او را سرنگون نمی کرد، بدون تردید می توانست گل سوم را خودش بزند؛ این که پرسپولیس هنوز در ضد حملات تیم خطرناکی است، نشان می دهد که گل محمدی خصیصه ویژه تیم کالدرون یعنی مهارت در ضد حمله را نگه داشته و از آن بهره می برد..

چرا یحیی دست به تغییر نمی زند؟
راستی چرا یحیی دست به تصمیمات بنیادی نزده و تغییرات جز به جز را پیش می برد؟ بدون تردید یک دلیل این است که او زمان کافی برای این موضوع نداشته اما نکته دیگری هم وجود دارد. تیم گابریل کالدرون تیم قدرتمندی بود که در صدر جدول حضور داشت و نمایش های خوبی هم ارایه می کرد، برای چنین تیمی در هر مقطع زمانی، تصمیمات انقلابی تجویز مناسبی نیست..

خط دفاعی شکننده تر از قبل
برانکو و کالدرون میراث بزرگی برای پرسپولیس به جای گذاشتند. سازمان دفاعی مستحکم به سختی توسط رقیبان باز می شد. سرخ ها در زمان برانکو به سختی گل می خوردند و در زمان کالدرون نیز به رغم ناآشنایی او با شرایط فوتبال ایران این روند ادامه داشت. سرخ ها اگرچه در ابتدای حضور کالدرون گل های زیادی دریافت کردند اما هر چه گذشت و شناخت مرد آرژانتینی از بازیکنان بیشتر شد خط دفاعی سروشکل بهتری گرفت و درنهایت نیز در پایان نیم فصل پرسپولیس بهترین خط دفاعی را مال خود کرد. اما از زمان حضور یحیی به وضوح مشخص است که دیگر از آن ساختار دفاعی قدرتمند خبری نیست و دروازه سرخ ها راحت تر از قبل باز می شود.کافی است ببینید طی چند هفته اخیر و از زمان حضور یحیی، پرسپولیس در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا چند گل خورده است.

9 بازی تا پوکر
یحیی جانشین گابریل کالدرونی شد که مامور حفظ قرمزپوشان در صدر، پس از جدایی برانکو بود. کاری که سرمربی آرژانتینی انجام داد، بسیار بزرگ بود و حالا کار بزرگ دیگر، حفظ سرخ ها در صدر پس از جدایی کالدرون در نیم فصل است و برای رسیدن به این هدف تنها 9 بازی دیگر باقی است.
تیم گل محمدی برنده دیدارهای سخت خود مقابل صنعت نفت آبادان، تراکتور تبریز، سپاهان اصفهان و شهرخودرو بوده و در میان تیم هایی که تمایل به بالانشینی دارند، تنها با استقلال به تساوی رسیده است. البته یک دیدار نسبتا مشکل در ورزشگاه آزادی هم با فولاد خوزستان در پیش است.
یحیی گل محمدی با این آمار می تواند برای اولین بار در دوران مربی گری خود، جام قهرمانی را کسب کند؛ جامی که بخش اعظم آن حاصل تلاش گابریل کالدرون است و در صورتی که سرخپوشان در 9 بازی باقی مانده، همین روند را طی کنند، با دستان یحیی به آسمان برده می شود.

بازی با پایین جدولی ها برای کسب جام
یحیی در حالی دوئل قهرمانی با رقیبانش را ادامه خواهد داد که دو برگ برنده در دست دارد. برگ برنده اول او این است که در میان 7تیم بالای جدول فقط باید به دیدار نکونام و فولاد برود. تیمی که  اوج گرفته و حریف سرسختی محسوب می شود. به غیر از این تک بازی بقیه دیدارهای پرسپولیس با تیم های هشتم تا شانزدهم جدول است که روی کاغذ حریفان آسانی به شمار می روند. اگرچه حساس شدن رقابت در انتهای جدول و تلاش تیم ها برای بقا آن ها را به حریفان خطرناکی تبدیل می کند و همچنین نتایج شگفت انگیز تیم هایی مانند گل گهر و شاهین آن ها را به رقبایی سرسخت تبدیل خواهد کرد اما پرسپولیس نسبت به نیمه اول نیم فصل دوم بازی های آسان تری پیش رویش است.
برگ برنده دوم این است که همه تیم های مدعی برخلاف پرسپولیس در ادامه راه بازی های سختی پیش رو دارند.استقلال از دو هفته آینده باید به ترتیب با تراکتور، فولاد، صنعت نفت و بافاصله یک هفته هم با سپاهان و شهرخودرو دیدار کند. این مسیر شهرخودرو در 5 هفته پایانی است که احتمالاً تغییرات زیادی در رتبه این تیم برای پایان لیگ خواهد داد. سپاهان هم از دو هفته دیگر ماراتن سختش را آغاز خواهد کرد. در هفته های باقی مانده مدعیان با قرار گرفتن مقابل هم امتیازات را تقسیم می کنند و این به نفع پرسپولیس خواهد بود که می تواند با خیالی تقریباً راحت به تماشای دوئل هایی بنشیند که نتایج آن می تواند او را به جام نزدیک و نزدیک تر کند. مهم ترین وظیفه یحیی در این هفته های باقی مانده این است که مثل کالدرون، از پایین جدولی ها به راحتی امتیاز بگیرد.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
one o two

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس در سال 98 ؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پیکان
پیکان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهرقدس
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 1 اردیبهشت 1399 / ساعت : 17:00
پرسپولیس
پرسپولیس
3 - 1
شهرخودرو
شهرخودرو
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : علی صفایی
پنجشنبه, 8 اسفند 1398 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی8
2علی علیپور7
3وحید امیری5
4احمد نورالهی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن