یک و دو

یادداشت: در باشگاه پرسپولیس؛کدام دو قطبی؟

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 858 ] - سه شنبه, 20 اسفند 1398
یادداشت: در باشگاه پرسپولیس؛کدام دو قطبی؟

صحبت های شب گذشته محمدحسن انصاری فرد، شایعه وجود فضای دو قطبی (هیئت مدیره – مدیرعامل) در باشگاه پرسپولیس را بیشتر کرده است. پرسپولیس بهترین سرمایه انسانی باشگ...

ارتش سرخ دات كام :

صحبت های شب گذشته محمدحسن انصاری فرد، شایعه وجود فضای دو قطبی (هیئت مدیره – مدیرعامل) در باشگاه پرسپولیس را بیشتر کرده است.

پرسپولیس بهترین سرمایه انسانی باشگاهی در ایران را دارد و در عین حال در مرز ورشکستگی است. تیمی که در آستانه چهارمین قهرمانی لیگ است اما یک ریال بابت عناوین به جیب نمی زند؛ لیگ بی پاداش و بدون حق پخش و تبلیغات. در عین حال از درآمدهای روز مسابقه هم خبری نیست و بلیت فروشی هم تقریبا هیچ سودی برای قرمزها نداشته است.

حالا فارغ از وضعیت فوتبال ملی، مدیریت فدراسیون و اساسا فرآیند ورزش، مدیران پرسپولیس در اداره باشگاه دو وظیفه خطیر دارند:"حفظ و تقویت تیم و استخدام سرمربی برای حفظ روند این سالها."اما با کدام منابع مالی؟ ایرانسل، قرارداد پیراهن، اسپانسر روی سینه، کمک هواداری، با اغماض بلیت فروشی اما طبعا ورودی مالی و مخارج باشگاه هماهنگی لازم را ندارند.

اما در عین حال، رژیم مالی باشگاه و شخص مدیرعامل در شرایط تاثیرگذار است. باید به این فکر کرد که باشگاهی با مشکلات مالی شدید برای دو مهاجم (که خریدشان آنچنان حیانی نبود) نزدیک به 700 هزار دلار هزینه کرد. 

همچنین مدیران باشگاه پرسپولیس به جای پرداخت به موقع پول به کالدرون، از او یک شاکی حقوقی جدید ساختند درحالی که قرارداد طوری تنظیم شده بود که پرسپولیس می توانست دست بالا را داشته باشد. آنچه در پایان کار برانکو در ایران رخ داد نیز بی سابقه بود. اینکه سرمربی مورد علاقه هواداران پرسپولیس بعد از سه قهرمانی به فیفا شکایت ببرد.موضوع عجیب دیگر:اینکه قرارداد 105 هزار یورویی زلاتکو ایوانکوویچ فقط به دلیل دیرکرد 100 هزار یوروی اضافه خرج روی دست پرسپولیس گذاشته. باورتان می شود؟

مورد شگفت انگیز دیگر هم ماریو بودیمیر است؛ بازیکنی که فصل گذشته به پرسپولیس آمد و گل قهرمانی این تیم را زد. اما چرا مدیرعامل وقت پرسپولیس (عرب) هیچ فعالیت کارسازی در جهت جلب نظر او و بستن و فسخ قرارداد انجام نداد؟  موضوع دیگر این که پرسپولیس با وجود در اختیار داشتن جمعی از بهترین حمله وران ایران چرا نزدیک به 1.2 میلیون دلار صرف خرید مهاجم در دو پنجره کرد؟

دیشب آقای انصاری فرد ادعای عجیبش در قرارداد با شرکت آتیه پرداز را تکرار کرد. اینکه آینده پرسپولیس با یک اپلیکیشن بیمه شده و همه مخارج از این طریق پرداخت می شود اما اینکه یک اپ با نصب محدود تا چه حد می تواند درآمد به باشگاه سرازیر کند، نکته مهمی است؛ شاید مجموعه ای به عظمت و گردش مالی اسنپ هم نتواند!

پس احتمالا در باشگاه خوش خیالی عجیب و عظیمی در جریان بوده و قراردادهای بی محابا به اتکای همین ارقام خیالی است. حالا می شود برگشت به خانه اول و پاسخی که در تیتر مطرح شد: دوگانه مدیرعامل - هیئت مدیره وجود ندارد. هر دو طرف به یک اندازه در بی تدبیری ها سهیم اند. اما جلوتر از این ها، کلیت فوتبال باشگاهی در ایران است که ماجرا را به این سمت سوق داده.بیایید بپذیریم که با این مدیریت و با این بینش کلی فوتبال باشگاهی ایران از این جلوتر نخواهد رفت.انگار هرچه که آب نشت کرده از سوراخ های قایق را بیرون ریختیم افاقه نکرد و باید اماده غرق شدن این تایتانیک ناقص الخلقه باشیم. مهمترین سرگرمی ما که حالا صدای خوردن کفگیرش به ته دیگ ترسناک است.

اتفاقا چه خوب که استعفای محمدحسن انصاری فرد در شبی مطرح شد که بحث برنامه فوتبال برتر اساسنامه فدراسیون فوتبال بود.فدراسیونی که انتخاباتش به واسطه موضوع قدیمی و همیشگی دخالت دولت به تعویق می افتد. فدراسیونی که هرگز راه حلی برای نجات فوتبال و کمک به باشگاه ها نداشته... و دولت و وزارت ؛این وضع پرسپولیس و استقلال دو باشگاهی است که همیشه به اداره متفاوت  وجذب منابع مالی بزرگ و ثروتمند شدن آنها در دوره آقای سلطانی فر بالیده اید.

بفرمایید این ورشکستگی و درماندگی و نفاق و دربدری را تحویل بگیرید و در تالار افتخارات قاب اش کنید.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
one o two
چيدمان به ترتيب :
  • محمد صادق نادریان
    محمد صادق نادریان :
    بی تعارف در ایران هیچوقت فوتبال حرفه ای نداشتیم.علی عبده در اواسط دهه 50 مصاحبه ای دارد که در آن با انتقاد از تشکیل باشگاهای دولتی معتقد است این سازوکار اجازه حرفه ای شدن را نمیدهد.حرفه ای شدن نه به معنای اینکه ورزشگاه یا زمین تمرین نداشته باشیم یا اینکه نتوانیم قهرمان تورنمنتی شویم بلکه به معنای اینکه سازوکار تجاری نداشته باشیم و با منابع دولتی و عمومی نمایشی شبیه به آنچه در دنیای بیرون است راه اندازی کنیم.مهمترین منابع درآمد زایی باشگاهای ورزشی در تمام دنیا حق پخش تلویزیونی مسابقات است تقریبا 50 تا 70 درآمد درصد باشگاهای فوتبال وابسته به پخش تلویزیونی یا اینترنتی مسابقاتشان است اما در ایران انقدر در مورد این موضوع بحث شده که تقریبا دهن همه کف کرده ولی نتیجه ای نداشته.صداسیما رسما نهادیی امنیتی است که حتی دولت هم توانایی کنترلش را ندارد و قطعا زیربار پرداخت حق پخش نمیرود.جالب اینکه همین صداوسیما سالهاست منتقد سومدیریت در فوتبال ایران است!!!!!در مقابل باشگاهای ایرانی هم مالکیت خصوصی ندارند به امید اینکه که به خاطر منافع مشترک اقدامی جدی مانند اعتصاب کلی یا شکایت به فیفا یا afc کنند.تبلیغات دور زمین که سالهاست در انحصار سازمان لیگ و فدراسیون است.آخرین نفری که به جد به دنبال حق پخش و تبلیغات دور زمین بود علی اکبر طاهری بود که صداسیما در اولین فرصت و در جریان محرومیت پرسپولیس و طارمی توسط کسی که خیلی ها تصویری از فرشته در ذهنشان از آن دارند تا شد کوبیدنش.
    بیایید داستان یکسال گذشته پرسپولیس را از برکناری گرشاسبی پیگیری کنیم کسی که روزهای بحرانی را سپری کرد به گفته خودش حتی برانکو ایوانکویچ در مقاطعی به پرسپولیس پول قرض داده بود دقیقا چه اتفاقی افتاد مربی قهرمان سه دوره لیگ پرسپولیس اینگونه راه خروج باشگاه را پیش گرفت؟چند روز پیش سایت فخیمه ورزش 3 تریبونی دراختیار ایرج عرب قرار داد و او مدعی شد بیشترین پرداختی ها را داشته!!!!!عرب دقیقا بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا وارد باشگاه شد.پرسپولیس 2.5 میلیون دلار پاداش فینال آسیا داشته و به اضافه آن 1 میلیون دلار پاداش در مسیر صعود تا فینال گرفته که مدعی شدند بخشی از آن را afc جریمه کردی و بخشی از آن هزینه برگزاری فینال بوده،فینالی که قطعا بلیط فروشییش درآمد بالاتری از هزینه برگزاری آن داشته.گذشته از اینها پرسپولیس که هر سال تا فینال آسیا نمیرود که مثلا چند میلیون دلار پاداش بگیرد پس دیگر درآمد های این تیم دقیقا چه مقدار بوده؟دستمزد یک سال کادر فنی پرداخت نشده یعنی یک سال تمام این آقایان حتی قصد پرداخت جز به جز هم نداشته اند با عدم پرداخت 100 هزار یورو زلاتکو حالا با همین مقدار غرامت بدهند با عدم پرداخت 150 هزار یورو بودیمیر موجب فسخ یکطرفه قرارداد این بازیکن شده اند.اگر در این باشگاه پول نبوده پس چطور بعدش دوباره سراغ مربی خارجی و بازیکنی مثل جونیور رفتند!!!!!!این حجم از مشکلات در پرسپولیس بی سابقه بوده بخش بزرگ بدهی مربوط به زمانی است که عرب مدیریت را در اختیار داشته.آیا واقعا این شکل مدیریت عامدانه نبوده؟حتی بازیکنانی مثل بشار رسن و رادوشوویچ هم میدانیم فقط به خاطر علاقه به هواداران قراردادشان را یطرفه فسخ نکرده اند ذز صورتی که حتی اینها هم دقیقا در همان زمان دریافتی نداشته اند مثل اینکه واقعا قصدی برای پرداخت به این بازیکنان نبوده؟این حجم از بدهی پرسپولیس را مقایسه کنید با رقیب سنتی که سالهاست بر طبل این میکوبند که وزارت ورزش طرف پرسپولیس را میگیرد.استقلالی ها با وجود اینکه بیشترین بازیکن خارجی را گرفته اند ولی کل بدهیشان به بازیکنان خارجی اندازه ماریو بودیمیر نیست در حالی که از نظر تعداد هوادار در سامانه تعداد کمتری دارند،کل پاداش های استقلال در آسیا هم قطعا خیلی کمتر از پرسپولیس بوده.شاید هم وزیر ورزش برای اثباتش به عدم پرسپولیسی بودن در آخرین اقدام میخواهد با ایجاد فوجی از بدهی خارجی برای پرسپولیس کلا این باشگاه را منحل کند!!!!!!خلاصه اینکه این مدیریت در حالی که میدانیم این ساختار به شدت معیوب است به شدت بودار است

نظرسنجی

موافق اعلام قهرمانی پرسپولیس بدون برگزاری لیگ هستید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پیکان
پیکان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهرقدس
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 1 اردیبهشت 1399 / ساعت : 17:00
پرسپولیس
پرسپولیس
3 - 1
شهرخودرو
شهرخودرو
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : علی صفایی
پنجشنبه, 8 اسفند 1398 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی8
2علی علیپور7
3وحید امیری5
4احمد نورالهی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن