یک و دو

نکاتی عجیب درباره قرارداد اسپانسر: همه چیز یکطرفه است!

- نظرات : 1 اظهار نظر - بازدید [ 2347 ] - شنبه, 2 فروردین 1399

نکاتی عجیب درباره قرارداد اسپانسر: همه چیز یکطرفه است!

قرارداد باشگاه پرسپولیس با کارگزارش که در دوره انصاری فرد با ایرادات فراوان به امضا رسیده، به نظر فقط منافع یک طرف در آن لحاظ شده و پرسپولیس بهره تجاری از این... 3 out of 5 based on 5 ratings.
نکاتی عجیب درباره قرارداد اسپانسر: همه چیز یکطرفه است!

قرارداد باشگاه پرسپولیس با کارگزارش که در دوره انصاری فرد با ایرادات فراوان به امضا رسیده، به نظر فقط منافع یک طرف در آن لحاظ شده و پرسپولیس بهره تجاری از این...

ارتش سرخ دات كام :

قرارداد باشگاه پرسپولیس با کارگزارش که در دوره انصاری فرد با ایرادات فراوان به امضا رسیده، به نظر فقط منافع یک طرف در آن لحاظ شده و پرسپولیس بهره تجاری از این قرارداد ندارد.

پس از حضور انصاری فرد به عنوان مدیرعامل پرسپولیس، این باشگاه معاون اقتصادی خود را مأمور کرد تا با به کارگیری یک کارگزار، پرسپولیسی ها را به درآمدزایی برساند. از این رو پس از چند دور مذاکره، باشگاه پرسپولیس با یک شرکتی قرارداد همکاری امضا کرد تا این شرکت با ارائه برنامه های اقتصادی، هم برای خود و هم پرسپولیس درآمد کسب کند.

شاید در ابتدا ایرادی به این کار وارد نباشد که یک شرکت خارج از باشگاه، با اتکا به برند «پرسپولیس» و فضای تبلیغاتی این تیم، درآمدزایی کند و پس از کسر درصد حق خود، مابقی را به حساب باشگاه واریز کند اما بررسی ها نشان می دهد قراردادی که مدیران پرسپولیس با شرکت کارگزار به امضا رسانده اند، خارج از عرف حرفه ای است.

نکته اول و بسیار مهم در این قرارداد این است که هیچ کف درآمدی در آن لحاظ نشده است. به عبارت ساده شرکت کارگزار به هر میزانی که کسب درآمد کرد باید به پرسپولیس پول پرداخت کند. یعنی اگر بنا بر هر دلیلی طی سه سال، از برند پرسپولیس درآمدی حاصل نشد، شرکت ملزم به پرداخت پول نیست. افرادی که دارای تخصص اقتصادی هستند به خوبی می دانند وقتی برندی در حد اندازه «پرسپولیس» و با اتکا به میلیون ها هوادار برای درآمدزایی و فعالیت تبلیغی واگذار می شود، قاعدتاً یک کف پرداخت در قرارداد ذکر می شود و بیشتر از آن مبلغ، بر اساس مبالغ کسب شده محاسبه و پرداخت می شود. با اینحال هیچ کف درآمدی در قرارداد با این شرکت و پرسپولیس وجود ندارد.

نکته دیگر و بسیار مهم این است که شرکت مذکور بندی را در قرارداد گنجانده که بر اساس آن اداره صفحه رسمی اینستاگرام باشگاه پرسپولیس و همین طور صفحه رسمی توییتر این باشگاه را در اختیار می گیرد تا هر آنچه (خبر، عکس و...) مورد تاییدش است را منتشرکند. البته از قرار معلوم هماهنگی هایی انجام شده بود تا عوامل رسانه ای کارگزار پس از تایید روابط عمومی باشگاه مطالب و تولیدات خود را در اینستاگرام و توییتر رسمی پرسپولیس منتشر کنند اما موضوع برکناری مسوول روابط عمومی که خبرش بدون اطلاع باشگاه فقط در توییتر و اینستاگرام منتشر شد، به خوبی نشان داد عوامل کارگزار آنچنان هم منتظر تایید باشگاه نیستند.

با این وجود معاون اقتصادی باشگاه پرسپولیس طی مصاحبه ای اظهار کرده است: «سیاستگذاری و اختیار اینستاگرام باشگاه صددرصد در اختیار باشگاه پرسپولیس است و این شرکت فقط در تهیه و تولید محتوای فاخر در شأن میلیون ها دنبال کننده این صفحه واپلیکیشن باشگاه ما را همراهی و کمک می کنند. قطعاً همکاری آنها فقط در سطح استفاده از تجربیاتشان برای تبدیل  محتوای خام به یک محتوای تجاری و جذاب خواهد بود.» اما بر خلاف این اظهارات در عمل کنترل توییتر و اینستاگرام رسمی پرسپولیس در اختیار کارگزار است و عملا مسئولین باشگاه پرسپولیس اعم از روابط عمومی و رسانه ای هیچ اختیاری برای انتشار مطلب ندارند و حتی رمز به کار گیری این صفحه ها را هم در اختیار ندارند.

نکته پر ابهام دیگر که درباره کارگزار پرسپولیس وجود دارد سیاست انتشار اخبار در اپلیکیشن، توییتر و اینستاگرام است. کارگزار اصرار دارد برای جذب مخاطب اخبار اختصاصی پرسپولیس به جای اینکه به راحتی روی سایت رسمی باشگاه قرار بگیرد و مخاطبان ازآن مطلع شوند، به دست آنها برسد تا نیم ساعت زودتر خبر را در فضاهای در اختیار خود (اپلیکشن، توییتر و اینستاگرام رسمیپرسپولیس) منتشر کنند و پس از گذشت ٣٠ دقیقه روی خروجی سایت رسمی باشگاه قرار گیرد. سیاستی که با سادگی هرچه تمام باعنوان ایده اقتصادی دنبال می شود تا بلکه پرسپولیس به درآمدزایی برسد.

کارگزار پرسپولیس متعهد شده تا با راه اندازی یک اپلیکیشن، بر پایه ارئه خدمات به هواداران کسب درآمد کند اما این روزها این نرم افزار صرفا شارژ تلفن همراه به فروش می رساند و اخبار باشگاه (که به راحتی می توان روی سایت رسمی باشگاه منتشر کرد) را پوشش می دهد. از طرف دیگر این شرکت باید اسپانسرهایی را برای عقد قرارداد بیابد اما عملکرد ضعیف در این حوزه باعث شده پرسپولیس سودچندانی از این راه نبرد.

داستان کارگزار و پرسپولیس بسیار پیچیده است. شاید روزی کسانی که قرارداد با این شرکت را تنظیم و اصرار به امضای آن داشتند مقابل نهادهای نظارتی مجبور به پاسخگویی شوند اما امروز این باشگاه درگیر قراردادی است که به خاطر ایرادات فراوان نه توان فسخ آن را دارد و نه درآمدش آن قدر ارزشمند است که چشم به روی مشکلات ببند.

همانطور که پیش از این هم در گزارشی که منتشر و اعلام شد، شرکت کارگزار صرفا در دو مقطع جمعا ١5میلیارد و 5٠٠ میلیون تومان به پرسپولیس پرداخت کرده و با توجه به اینکه درآمدی نداشته، این پول در قالب قرض داده شده و بابت آن هم چک های ضمانت دریافت شده است.

با توجه به تغییرات مدیریتی در پرسپولیس و مشکلات مالی فراوان و همین طور درآمد کم کارگزار و مشکلاتی که در قرارداد وجود دارد باید دید آیا پرسپولیسی ها همچنان به همکاری خود با شرکت کارگزار ادامه خواهند داد یا راه جدیدی را در پیش خواهند گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا


مرتبط با موضوع

تبلیغات
one o two
چيدمان به ترتيب :
  • محمد صادق نادریان
    محمد صادق نادریان :
    به نظرتان راه جدید درآمدزایی در فوتبال چیست؟؟؟؟؟بخش بزرگ این مشکلات ریشه در عدم پرداخت حق پخش تلویزیونی دارد درآمدی که در تمام دنیا حداقل تا 50 درصد کل درآمد باشگاها را شامل میشود ولی در اینجا رسانه میلی مفت پخشش میکند و در طول هفته ساعت ها از آن برنامه تولید میکند.30 بازی لیگ و حداقل 10 بازی لیگ قهرمانان و حذفی مجموعا 40 بازی که هرکدام اگر 10 میلیارد هم سود تبلبغاتی برای تلویزیون داشته باشد میشود 400 میلیارد که ریالی نصیب پرسپولیس نمیکند این در حالیست که حق پخش گزارش بازی و پخش مجدد آن در تمام دنیا هم به فروش میرود.تبلیغات دور زمین را هم که فدراسیون غصب کرده.با این حال پرسپولیس آنقدر هوادار دارد که حاضر باشند در قالب همین سامانه هواداری یا اپلیکیشن به باشگاه کمک کنند ولی مشکل بزرگ وزارت ورزش و مدیریت گل و بلبلش است موجب عدم اطمینان هوادار میشود

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس در سال 98 ؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پیکان
پیکان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهرقدس
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 1 اردیبهشت 1399 / ساعت : 17:00
پرسپولیس
پرسپولیس
3 - 1
شهرخودرو
شهرخودرو
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : علی صفایی
پنجشنبه, 8 اسفند 1398 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی8
2علی علیپور7
3وحید امیری5
4احمد نورالهی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن