یلوه: 30 درصد عجیب نیست قبلی ها 55درصد هم گرفته بودند!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 944 ] - شنبه, 20 اردیبهشت 1399

یلوه: 30 درصد عجیب نیست قبلی ها 55درصد هم گرفته بودند!

با رضا یلوه معاون اقتصادی جوان باشگاه پرسپولیس از حدود چهار ماه قبل قصد مصاحبه داشتیم. آن روزهایی که هنوز انصاری فرد در رأس باشگاه حضور داشت و قرارداد آتیه دا... 5 out of 5 based on 2 ratings.
یلوه: 30 درصد عجیب نیست قبلی ها 55درصد هم گرفته بودند!

با رضا یلوه معاون اقتصادی جوان باشگاه پرسپولیس از حدود چهار ماه قبل قصد مصاحبه داشتیم. آن روزهایی که هنوز انصاری فرد در رأس باشگاه حضور داشت و قرارداد آتیه دا...

ارتش سرخ دات كام :

با رضا یلوه معاون اقتصادی جوان باشگاه پرسپولیس از حدود چهار ماه قبل قصد مصاحبه داشتیم. آن روزهایی که هنوز انصاری فرد در رأس باشگاه حضور داشت و قرارداد آتیه داده پرداز اینقدر سر و صدا نکرده بود. بعد از آن هم وقتی اول بار جزئیات قرارداد پرسپولیس با کارگزار اسپانسری اش را باز کردیم سراغ یلوه رفتیم که دوباره جوابی نگرفتیم. این بار وقتی سراغ معاون اقتصادی باشگاه رفتیم ایشان به مصوبه مدیریت باشگاه مبنی بر مصاحبه نکردن معاونان و مدیران باشگاه تأکید کرد و صحبت هایمان از قالب مصاحبه خارج شد. این مصاحبه ای است که ابتدا قرار نبود نوشته شود اما تصور کردم توضیحات معاون اقتصادی باشگاه درباره جزئیات قرارداد با کارگزار اسپانسری می تواند روشنگرانه تر از آنچه اعضای هیأت مدیره می گویند باشد. البته بعد از نوشتن این مصاحبه یلوه تأکید کرد اجازه بدهید دو سه روز بگذرد تا تکلیف قرارداد با کارگزار اسپانسری روشن شود و بعد برای انتشار این صحبت ها اقدام کنید. این دو سه روز البته بیشتر هم شد چرا که جلسات برای تعیین کارگزار اسپانسری طول کشید. با این حساب گفت و گوی زیر شامل دو بخش است. بخش اول در اوج اخبار متناقض در این خصوص برگزار و نوشته شد و بخش دوم مربوط به زمانی است که جلسات به نتیجه نسبتاً مشخصی انجامیده است.

*آقای یلوه در گزارشی که اخیراً منتشر شده، آمده که شما بیشتر طرف کارگزار اسپانسری هستید تا خود باشگاه.
 مطمئن باشید در این قرارداد منافع پرسپولیس در نظر گرفته شده و تمام معاونان و مدیران باشگاه در جریان هستند که یک شرکت بورسی آمده و در بستری کار می کند که برای شرکت های قبلی حواشی بسیاری ایجاد شد. این شرکت اگر هزار تومان درآمد داشته باشد باید در سامانه بورس ثبت کند و نمی تواند زیرمیزی به کسی پول بدهد.

*اما یکسری ابهامات وجود دارد. مثلاً اینکه چرا 30 درصد کمک های هواداران از طریق سامانه 3030 باید به این شرکت برسد؟
 اصلاً اینجوری نیست که می گویند. سامانه 3030 که خودش خود به خود کار نمی کند. اپراتور یک سرشماره در اختیار باشگاه می گذارد. باشگاه که نمی تواند هر روز پیامک ها، شارژینگ money collection و سرورهایی که باید این کار را انجام دهد اداره کند. خود اپراتور هم که کاری نمی کند. خب این سرشماره را می دهند به یک شرکت CP تا کارهای مربوط به شارژینگ و حساب و کتاب ها دست آن مجموعه باشد. قبلاً این ماجرا در اختیار شرکت مبنا توسعه و آقای مهدوی بود که هواداران پیامک می زدند اما وقتی فسخ شد آتیه داده پرداز آمد. ایرانسل سرشماره را در اختیار این شرکت قرار داد. این شرکت با سرورها، نفرات و اپراتورها حساب هواداران را چک می کند. مثلاً اگر قرار باشد 100 یا 200 تومان روزانه از حساب هوادار کسر شود باید اول ببیند حساب هوادار شارژ هست یا نه. اینها مسائل فنی است که آن شرکت انجام می دهد و برایش هزینه بر است. خب درصدی بابت آن زیرساخت فنی اش می گیرد. هیچ کس صلواتی کار نمی کند و هر مجموعه ای باشد همین کار را می کند.

*30 درصدی که به این شرکت می رسد عرف است؟
 بابت جذب هر یوزر و هر شماره شرکت 5500 تا 6 هزار تومان هزینه می کند و الان هم سامانه 3030 دو مرحله ای شده و مثل سابق درآمدی عاید باشگاه نمی شود.

*یعنی می گویید 3030 دیگر برای پرسپولیس عایدی ندارد؟
 از زمانی که آقای جهرمی (وزیر ارتباطات) دستور دادند سامانه های پیامکی دومرحله ای شوند درآمد کاهش یافت.

*چطور؟
 ببینید شما وقتی می خواهید در سرویسی عضو شوید آن سرویس به شما پیامک می زند که عدد 6 را بفرستید اما حالا که دو مرحله ای شده حتی اگر عدد 6 را بفرستید یک بار دیگر می پرسد اگر مطمئن هستید عدد 1 را بفرستید و این پیامک تأیید باعث ریزش بسیار زیادی در بین هواداران ما شد که از 3030 استفاده می کردند و اصلاً از این ماجرا بی خبر بودند. البته سامانه های 3090 و 3030 در یک برهه ای خوب بود اما این کارها همیشه بر یک مدار باقی نمی ماند.

*آقای انصاری فرد در بدو امر گفتند این قرارداد سالانه 150 میلیارد تومان برای پرسپولیس درآمدزایی می کند اما فقط یک قرارداد بانک گردشگری بسته شد وعایدی باشگاه چیز زیادی نبود.
 نه، ببینید ما وقتی برند باشگاه را در اختیار شرکتی قرار می دهیم حالا چه آتیه باشد چه هر شرکتی، یک سهمی به پرسپولیس می رسد یک سهم آن شرکت. ما به بانک گردشگری گفتیم بیا اسپانسری را قبول کن اما این بانک در کنارش خدماتی می داد که آتیه درگیرش می شد. همه چیز که تبلیغات نیست. درست است تبلیغات روی پیراهن متعلق به باشگاه بوده اما این شرکت 30-20 میلیارد تومان برای اپلیکیشن هزینه کرده. فقط دو تا واحد را به این کار اختصاص داده اند و سرورهایشان درگیر شده. کلی هزینه تبلیغات در صدا و سیما و ... کرده اند. در عوض این کارها هم هیچ هزینه ای به باشگاه تحمیل نکرده اند و حدود 70 درصد قراردادها مال پرسپولیس است که قابل قبول است. تقریباً اینطور است که پرسپولیس یک بازاریاب گذاشته. اصلاً در جریان جلسات بود که بانک گردشگری متوجه شد آتیه کارگزار ماست و راغب به همکاری شد چون درگاه های بانک گردشگری در اختیار آتیه است. حالا من به عنوان پرسپولیس قبلاً قرارداد بانک شهر را فسخ کردم، بعد آمدم قرارداد بانک گردشگری را هم سه سال قبل فسخ کردم. آیا در این شرایط حس اعتماد به وجود می آید یا باید ریسک این کار را بپذیرند؟

*اما ظاهراً مبلغ قراراداد جدید با بانک گردشگری نسبت به سه سال قبل کمتر است.
 نه، ببینید ما در همکاری با بانک کوثر کارت هواداری را از طریق آن بانک می دادیم و تبلیغات پیراهن رایگان بود. پیش پرداخت را هم به عنوان قرض الحسنه داده بودند و از درآمدها مستهلک می کردند و پیراهن عملاً رایگان بود. وقتی پای عقد قرارداد با گردشگری میان آمد آنها پیشنهاد دادند سالانه فلان مبلغ را بپردازند. باشگاه در قرارداد با کوثر درصدی سود بابت حساب های هواداری می برد. بانک گردشگری یک سقف بودجه تبلیغات داشت و بیشتر از آن مبلغ نمی توانست در اسپانسری پیراهن هزینه کند. بعد به گردشگری گفتیم باید روی صدور کارت های هواداری جبران کنید. کوثر خدماتش محدود بود اما عددی که می پرداخت قابل قبول بود. بعد ما مدل سازی تجاری کردیم و گفتیم خدمات را از طریق بانک گردشگری ارائه می دهیم و چندین برابر سودی که بانک کوثر پرداخت می کرد را در قرارداد گردشگری لحاظ کردیم تا سودی که می دهد چندین برابر عدد پیراهن شود و اینطوری کسری پول تبلیغ پیراهن جبران شد و قرارداد کارت هواداری مکمل قرارداد اسپانسری پیراهن شد. حالا این را هم در نظر بگیرید که در این وضعیت اقتصادی و کرونایی کسی نیست تا پا پیش بگذارد و اینطور نیست که بگویید الان شرکت ها قطار شده اند تا با پرسپولیس همکاری کنند. من قبل از عید یک برند معروف را معرفی کردم برای تبلیغات پشت پیراهن. می دانید این برند گفت برای هر بازی چقدر پرداخت می کند؟ 35 میلیون تومان. در صورتی که عدد ما خیلی بزرگتر است.

*یعنی آن برند قهوه که لوگو و تبلیغش پشت پیراهن تیم نقش می بست بیشتر از 35 میلیون برای هر بازی پرداخت می کند؟
 بله خیلی بیشتر. ما آن قرارداد را برای نیم فصل بستیم در حالی که جای تبلیغ همان قهوه قبلاً رایگان بود. ما دیدیم که این بخش دارد رایگان می رود و اگر هزار تومان هم سود داشته باشیم بالاخره سود است. البته آن قهوه قرار بود روی اپلیکیشن باشگاه فروش آنلاین داشته باشد و بخشی از سود آن به پرسپولیس برسد. الان شما می دانید چرا رب تبرک اینقدر در صدا و سیما تبلیغ می کند؟ فکر می کنید پول می دهد برای تبلیغ؟ نه، این تهاتر است. صدا و سیما می گوید کنداکتورم خالی است، تبلیغات را انجام می دهم و از فروش درصدی به من می رسد. این کار مشارکتی است. ما هم می خواهیم با آتیه به همین روش صدا و سیما یعنی مشارکتی کار کنیم.

*می گویند شما خیلی مصر هستید که حتماً با همین شرکت کار کنید؟
 نه، این قراردادی است که بعد از 45 روز بررسی بسته شده و یک شرکت بورسی است که سرورهای حدود 23 بانک در اختیارش هستند. همه اینها را در نظر بگیرید ضمن اینکه شما در یک شراکت نمی توانید یکطرفه نگاه کنید و دو طرف باید یک مسیر را بروند. باشگاه برندش را در اختیار آن شرکت می گذارد و شرکت هم کار تجاری انجام می دهد. ان شاء الله با هر شرکتی چه آتیه باشد چه دیگری درآمدزایی ایجاد شود. به من می گویند چرا از این قرارداد حمایت می کنید، شما بروید ببینید در پرونده قراردادهایی که فسخ کردیم در کدام یک برنده شدیم؟ من می خواستم پرونده ای به پرونده های قبلی اضافه نشود و این دغدغه را داشتم. باید ببینیم دغدغه های طرفین چه بوده بعد اینها را بنویسیم، الحاقیه شود و در یک مسیر درست حرکت کنیم. من اگر قرارداد آتیه را هم فسخ کنم و بعد قرارداد دیگری ببندم که آن شرکت نتواند منابع مالی را تأمین کند، دوباره باید آن قرارداد را فسخ کنم و بروم دنبال شرکت دیگری. می دانید چه وضعیتی پیش می آید؟

*این مسأله کمک قرض الحسنه 15 میلیاردی آتیه و گرفتن چک از باشگاه را چطور توضیح می دهید؟ ما که کار اقتصادی نمی کنیم اما این مدل رایج است؟
 بابت چک ها یکسری مسائل مدیریتی وجود دارد و یکسری کارها باید انجام می شد. این شرکت این مبلغ را به عنوان پیش پرداخت منظور کرده بود. بانک کوثر، همراه اول و ... پول هایی که به ما پرداخت می کردند قرض الحسنه بود. اگر اسپانسر ریال پیش پرداخت داده بود این را مستهلک می کرد. هیچ قراردادی نیست که پول اولیه اش مال پرسپولیس باشد و همه پول می دادند و مستهلک می کردند.

*آقای رسول پناه از فسخ قرارداد خبر دادند اما بعداً گفته شد آقای جلیلوند مدیر شرکت آتیه با وزیر ملاقات کرده و مسأله فسخ منتفی است. الان بالاخره قرارداد آتیه داده پرداز فسخ شده یا همکاری ادامه دارد؟
اینطور بگویم که در حال حاضر ما با مجموعه های مختلفی در حال مذاکره هستیم.

*درباره خود شما هم زیاد شنیده ایم و نوشته اند.
 خود شما هم در کار رسانه هستید و می دانید ...

*شایعه شده بود بعد از رفتن آقای انصاری فرد شما هم از باشگاه رفته اید؟
نه، من حضور دارم و هر کمکی از دستم بربیاید برای پرسپولیس می کنم.

*با آقای رسول پناه و بخصوص آقای هاشمی ارتباط تان چطور است؟
 با همه ارتباط خوبی دارم.

*گفته می شود شما با یکی از آقازاده های دولتی ارتباط دارید.
 از دوستان می خواهم که در این ماه عزیز قضاوت نکنند و یکطرفه به قاضی نروند. اگر می خواهند گزارشی تهیه کنند همه جانبه به مسائل نگاه کنند.

*ما هم همین قصد را داشتیم. می خواستیم بعد از گزارشی که درباره قرارداد آتیه داشتیم از شما هم بپرسیم که در دسترس نبودید. این رقم پرداختی 3/ 2 یا 7/ 2 میلیاردی آتیه تا اینجای همکاری درست است؟
نه، ببینید هر شرکتی که بخواهد جلو بیاید نباید همکاری با آن را یکطرفه ببینیم. اینطور نیست که بگوییم ما پرسپولیسیم و طرف مقابل وظیفه دارد این کارها را بدون همکاری انجام دهد. ببینید باید طوری کار کنیم که شرایط مثل بهنام پیشروکیش، مبناتوسعه مبین و صدرا سیستم نشود. من معاون اقتصادی باشگاه هستم. طرف مقابل من یک شرکت تجاری است و باید چارچوب هایی برای فسخ بگذاریم اما این آخرین مرحله کار است چون ما نمی خواهیم یک پرونده به پرونده های دیگر اضافه کنیم. من سه استدلال به هیأت مدیره دادم. گفتم نباید متضرر شویم و باید ببینیم مشکلات کجا بوده. این شرکت با 23 بانک کار کرده و تمام نهادهای امنیتی و نظارتی سوابقش را بررسی کرده اند. حتماً صلاحیت داشته که تأیید شده برای همکاری با بانک ها. ما در پرسپولیس تمام دغدغه مان این است که شرکت طرف مقابل حاشیه نداشته باشد و تمام حرف و حدیث هایی که در قراردادهای قبلی بوده را دیگر نشنویم. این یک شرکت بورسی است که برای هزار تومانش باید گزارش بدهد و نمی تواند از آن هزار تومان یک تومانش را به من رضا یلوه بدهد. ما الان باید ببینیم نکات مثبت و منفی این قرارداد چیست و آن را روی یک ترازو بگذاریم. اگرمعایبش بیشتر است برویم و فسخش کنیم اما اگر نکات مثبتش بیشتر بود آن نکته های منفی کوچک را برطرف کنیم. حالا اگر من رفتم و این قرارداد را فسخ کردم آیا برای همین بانک گردشگری این ذهنیت ایجاد نمی شود که نکند اینها که با کارگزار اسپانسری شان فسخ کردند بلای سه سال قبل را سر من بیاورند؟ ما باید فرهنگ سازی کنیم و بگوییم این تیم به عنوان پرطرفدارترین تیم آسیا در قراردادهایش بحث همکاری دوطرفه را در نظر دارد. ببینید وقتی من با شما قرارداد تجاری می بندم، اگر یکسری مشکلات شخصی داشته باشم نباید شما از درآمدت برای حل مشکل شخصی من بدهید. این باید فرهنگ سازی بشود و مشخص شود که کارگزار چیست و اسپانسر کیست.

*این مسأله تفاوت کارگزار اسپانسر را هم یک بار برای همیشه باید باز کنید و توضیح بدهید.
 ان شاءالله با هر شرکتی چه آتیه چه شرکتی دیگر کار کردیم توضیح خواهیم داد تا ذهنیت های منفی از بین برود.

*آقای یلوه ظاهراً بعد از جلسات متعدد درباره تعیین کارگزار اسپانسری باشگاه به نتیجه رسیدید.
 ما تا ساعت 9 شب چهارشنبه جلساتی طولانی و چالشی داشتیم. نقطه نظراتی داشتیم و با طرف های مقابل مان هم صحبت کردیم. بحث ها را جمع بندی کردیم و تصمیم گیری نهایی درباره انتخاب کارگزار ماند برای شنبه. با چند مجموعه مذاکره کردیم، نقطه نظرات باشگاه را گفتیم و قرار شد در همکاری جدید دغدغه های قبلی را برطرف کند.

*اما گفته شده شما با همان شرکت آتیه داده پرداز به توافق نهایی رسیدید و یک الحاقیه 5 صفحه ای به قرارداد قبلی اضافه شده.
من نمی دانم این را از کجا آورده اند که حتی تعداد صفحاتش را هم می دانند اما آتیه هم شانس دارد، دو تا شرکت دیگر هم هستند ولی با توجه به اینکه این شرکت قبلاً کارگزار بوده و شاید قطع همکاری با آن یکسری خسارت ها داشته باشد شانس دارد. ولی اینکه بگوییم حتماً با آتیه می بندیم نه، چون باید جمع بندی نهایی را انجام بدهیم که این اتفاق شنبه و با تصمیم اعضای هیأت مدیره رخ می دهد. اگر آتیه باشد یک الحاقیه اضافه می شود و کار ادامه پیدا می کند اما اگر شرکت دیگری باشد باید قرارداد جدید عقد شود.

* قرار شد برایمان توضیح بدهید فرق اسپانسر و کارگزار اسپانسری دقیقاً چیست.
 اسپانسر به عنوان نمونه همان بانک گردشگری می آید یک پولی پرداخت می کند و می گوید مثلاً در سایت، اپلیکیشن یا روی پیراهن اسم و لوگوی من کار شود و پولی می دهد بابت تبلیغات اما وظیفه کارگزار این است که تمام فضاهای موجود در ارتباط با برند باشگاه را در اختیار بگیرد و از آن فضاها در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی درآمدزایی ایجاد کند. مثلاً اگر یک آب معدنی یا هر محصولی بخواهد با لوگوی پرسپولیس مشارکت کند، کارگزار تمام زیرساخت هایش را آماده می ‎کند، معرفی به هواداران را انجام می دهد، درآمدزایی ایجاد می کند و ... من به عنوان معاون اقتصادی هم که می خواهم کار اقتصادی در باشگاه را توسعه بدهم کار را برون سپاری می کنم. با توجه به محدودیت های دولتی من اجازه جذب نیرو ندارم خصوصاً الان که در حال واگذاری هستیم و نمی توانیم مجوزهای لازم را دریافت کنیم و هر کسی را بیاوریم باشگاه. از طرفی با توجه به حجم کار، یک نفره نمی شود پیش رفت. پس یک کارگزار می گذاریم کنار خودمان. قبلاً آتیه بوده و زیرساخت هایش را هم آماده کرده که شامل نیروهای بخش فنی، رسانه ای و مارکتینگ و... است. اینها هم با توجه به هزینه هایی که کرده اند و نیروی انسانی که دارند سهم خودشان را برمی دارند و بقیه اش را به باشگاه می دهند. این همکاری ها همه در قانون تجارت کشور هست. حالا محل درآمدزایی می تواند یک تولیدی باشد، یک اپلیکیشن باشد یا ... خود کارگزار مذاکره می کند و به نتیجه می رسد.

*اما سهم کارگزار اگر 30 درصد باشد که عجیب است؟
من درباره اپراتور توضیح دادم که بخش money collection و شارژینگ وجود دارد که از 8/8/98 ایرانسل را در اختیار آتیه قرارداده و با آن درآمد30 درصدی هزینه های زیرساخت و نیروی انسانی اش را می دهد.

*این 30 درصد در قراردادهای قبلی با کارگزارهای قبلی هم بوده؟
 به عنوان نمونه می توانم بگویم باشگاه در قراردادهای قبلی 50-50 یا حتی 45-55 به نفع کارگزار هم داشته پس این % 30چیز عجیبی نیست.

*جدا از بحث درآمد اپراتور و سامانه 3030 آیا از هر قرارداد دیگری که آتیه ببندد 30 درصد برای خودش برمی دارد؟
 نه آنها پلکانی اند. مثلاً اگر یک درآمدی حاصل شود شما n درصد می توانید بردارید و اگر درآمد برود بالاتر و مثلاً به 100 میلیارد برسد می شود n+1 و همینطور پله پله بالاتر می رود.

*چرا پرسپولیس همواره با کارگزارهایش مثل صدرا سیستم پاسارگاد، امین سیمای کیش، مبناتوسعه مبین و حالا آتیه داده پرداز مشکل داشته؟ مشکل از خود قرارداد است یا در طول همکاری مشکلاتی پیش می آید؟
 قبلاً هم گفتم که ما باید این همکاری را دوطرفه ببینیم و فقط نگوییم مقصر آن شرکت ها بوده اند و باشگاه بی تقصیر بوده. هم کارگزار حق دارد هم باشگاه. هر مدیری در باشگاه مستقر شده یکسری بدهی ها به او تحمیل شده که باید مدیریتش کند. در واقع پولی که باید به تیم تزریق شود به طلبکارهای سال های گذشته داده می شود. مثلاً دیدید همان ماه اولی که آقای رسول پناه آمد چند تا حکم از فیفا آمد و چاره ای ندارد تا کارگزار را مجاب کند که تلاشش را بیشتر کند و پول را با برنامه ریزی برسانند. از طرفی هم کارگزار می گوید من برای درآمدزایی طبق نقشه راه جلو می روم و این بدهی هایی که هر روز از راه می رسد کل ساختار برنامه ریزی ما را به هم می زند.

*آقای انصاری فرد گفته بود سالانه 150 میلیارد تومان درآمد از این همکاری نصیب باشگاه می شود اما با مدلی که شما می گویید انگار نمی توان عددی را اعلام کرد.
 ببینید ما بیزینس پلن داشتیم و مدل سازی کردیم. دیدیم باشگاه های بزرگ خارج از کشور چه می کنند. مثلاً دیدیم که باشگاه بارسلونا چندین سال است که با یک شرکت بیمه ژاپنی کار می کند و کل درآمدزایی اش از این طریق است.

*اما این شرکت راکوتن اسمش روی البسه بارسا می خورد.
بله لوگویش می خورد چون شرکت بیمه است و می تواند محصولاتش را بفروشد اما امین سیمای کیش، مبنا توسعه مبین یا آتیه داده پرداز شرکت تولیدی نیستند و می آیند فضا را می فروشند تا درآمدزایی کنند تا اینکه لوگوی خودشان را بزنند. حالا شاید اگر به درآمدزایی معقولی برسند لوگوی خودشان را هم در آینده بزنند. من می گویم 150میلیارد هم محقق می شود. اصلاً 150 میلیارد عددی نیست که دست نیافتنی باشد. آقای انصاریفرد این را گفت و یکسری کارها باید انجام می شد تا این عدد به دست می آمد. برند پرسپولیس پرطرفدارترین تیم آسیاست. هوادار هم باید یکسری کارها انجام دهد. مثلاً به جای اینکه اسنپ بگیرد از تاکسی پرسپولیس استفاده کند و یکسری تخفیف هم شامل حالش می شود. یا خود بازیکنان که می دانند منبع درآمدی شان از این راه حاصل می شود باید یکسری همکاری داشته باشند. ما اگر این را یک مجموعه جدا از خودمان بدانیم و بگوییم هر کاری هست باید خودش انجام دهد و خودمان کاری نکنیم رسیدن به این عددها سخت می شود اما اگر کارگزار را جزو لاینفک باشگاه بدانیم رسیدن به این عددها کاری ندارد. حتی من برنامه ای ریخته بودم که برای سال های دوم، سوم و چهارم به عددهایی می رسیدیم که مشکلات پرسپولیس کاملاً حل می شد. شما همین اپلیکیشن های آپ و اسنپ را ببینید، اگر هوادار میلیونی ما بیاید همان کارها را با اپلیکیشن پرسپولیس انجام دهد هم تخفیف می گیرد هم به گردش مالی باشگاه کمک می کند و قطعاً آن عدد 150 میلیارد در سال محقق خواهد شد.

*با توجه به شتابی که پروژه خصوصی سازی باشگاه پیش گرفته و گفته شده تا پایان تابستان اتفاق می افتد، در صورت خصوصی شدن تکلیف قرارداد با کارگزار چه خواهد شد؟
ما درباره آتیه آن زمان با آقایان دکتر صالح و دکتر شمسی، رئیس و معاون سازمان خصوصی سازی جلسه داشتیم که خودشان گفتند قرارداد سه ساله مشکلی ایجاد نمی کند. دوستان گفتند حتی این می تواند ارزش افزوده باشد برای باشگاه و اطمینانی برای خریدار حاصل کند که مجموعه ای در اختیار گرفته که درآمدزایی مطمئن دارد. خب خریدار می خواهد هر روز سود کند تا اینکه باشگاهی سر تا پا بدهکار را تحویل بگیرد. گفتند این جذابیت ایجاد می کند برای خریدار و درآمدزایی پایداری که کارگزار ایجاد می کند ارزش افزوده می آورد. از طرفی اگر همه مسائل خوب پیش برود هر چند سال یک بار می شود این قرارداد را تمدید کرد. اصلاً وقتی درآمدزایی حاصل شود و رضایت طرفین حاصل شود چرا باید مدام کارگزار عوض کنیم؟

*درباره ریحان فیلم توضیح بدهید و داستان آن طلب 35 میلیاردی باشگاه.
ببینید ما با ریحان فیلم قراردادی درباره بلیت فروشی داشتیم که شرکت توسعه آمد خودش بلیت فروشی را انجام داد و این قرارداد لغو شد. این شرکت همچنین قصد داشت اگر توافقاتی حاصل شود به عنوان کارگزار هم بیاید.

*باشگاه طلب 35 میلیاردی از این شرکت را تکذیب کرده. آیا این مربوط به کارگزاری های قبلی مثل آقای گلرخسار و امین سیمای کیش است یا نه؟
نه، بعید می دانم. بهتر است این را از بخش حقوقی و آقای خواجوند پیگیری کنید.

*خب بگذارید سؤالی که ابتدای مصاحبه باید مطرح می کردم را الان بپرسم. معاون سازمان خصوصی سازی گفته 80 درصد درآمدزایی پرسپولیس از طریق اسپانسر و 20 درصد دیگرش از بلیت فروشی است. این درآمدزایی از اسپانسر را هم می گویند از دوره آقای رویانیان با یک فرمول مشخص بقیه مدیران آمده اند انجام داده اند. آیا باشگاه و مدیرانش نباید هنر درآمدزایی از طرق دیگری داشته باشند و این برای پرسپولیس با این همه پتانسیل که برندش دارد بد نیست؟
شما بگویید از چه مدل دیگری می توانیم درآمدزایی کنیم؟

*مثلاً فروش اقلام باشگاه.
ما زیرساختش را آماده کرده بودیم و می خواستیم در اپلیکیشن باشگاه یک بخشی را برای فروش اقلام هواداری بگذاریم.

*این مسأله از زمان مدیریت آقای حبیب کاشانی مطرح بوده. آن زمان می خواستند فضای جلوی ورزشگاه درفشی فر را تبدیل به فروشگاه های اقلام هواداری کنند.
اتفاقاً قبل از عید و در دوره مدیریت آقای انصاریفرد مدیر شرکت آتیه آمد از ورزشگاه کاظمی بازدید کرد. اولین بار بود که این فضاها را می دید و خیلی استقبال کرد و گفت می شود خیلی کارها انجام داد. گفت می شود سرمایه گذار جذب کرد برایش. تمام این مسائل دغدغه باشگاه است اما وقتی قراردادی بسته می شود دو طرف باید همکاری انجام دهند. یعنی کل ارکان باشگاه و هوادار باید همکاری کنند. نباید مثل مدل قبل باشد که من از هوادار فقط پول بگیرم بلکه باید به هوادار خدمات بدهم. اینطور نباشد که بگویم ماهانه شش هزار تومان بده، عضو سامانه شو. این با توجه به اینکه هر سال هزینه ها بیشتر می‎شود دشوار خواهد بود. مثلاً یکی از راه های درآمدزایی همان بلیت فروشی است که گفتید. اگر بلیت فروشی باشگاه در اپلیکیشن خودش انجام شود می تواند همانند مدل باشگاه های خارجی عمل کند و مثلاً یک صندلی را برای چند بازی یا حتی کل فصل به یک هوادار بفروشد. این باعث می شود در ابتدای فصل یک درآمدی به باشگاه تزریق شود ضمن اینکه آن هوادار هم شامل تخفیفاتی می شود.

*ما می گوییم باشگاه راه های درآمدزایی دیگری را ایجاد کند که ربطی به این مدل درآمدزایی از کارگزار اسپانسر یا اسپانسر نداشته باشد. نمی شود؟
- اگر باشگاه خصوصی شود مالکش می گوید خودم زیرساخت ایجاد می کنم اما الان با یکسری محدودیت ها نمی شود هزینه کرد. ما برای ساختار ستادی محدودیت جذب نیرو داریم و مجبوریم کارها را برون سپاری کنیم. هر طوری حساب کنم تنها کاری که می توانم انجام بدهم این است که بگویم آقای اسپانسر بیا تبلیغات بزن. البته ما خوردیم به کرونا وگرنه چه در دوره آقای انصاری فرد و چه بعد که آقای دکتر رسول پناه آمدند قصد داشتیم با در اختیار گرفتن آکادمی های پرسپولیس در کل کشور این کار را انجام بدهیم. در واقع کارهایش هم انجام شده بود اما با آمدن کرونا مدارس فوتبال کل کشور تعطیل شد. این یک طرح خوب درآمدزایی بود که ارتباطی هم به کارگزار نداشت و قرار بود با استفاده از پیشکسوتان لایسنس مدارس فوتبال مان را در اختیار بگیریم، استعدادیابی کنیم و با همان مدل آکادمی کیا که بازیکن مرحله به مرحله بالا می آید پیش برویم. همان استعداد هم دو روز دیگر می شود بازیکن پرسپولیس. ما در بحث ورزشی می توانیم درآمدزایی کنیم اما تا خصوصی نشویم نمی توانیم ساختار تجاری و اقتصادی داشته باشیم. من معاون اقتصادی باشگاه الان نمی توانم یک کارمند یا منشی داشته باشم و مجبوریم برون سپاری کنیم. مثلاً وقتی آتیه آمد یک تیم ایده پردازی فراهم کرد که از کجاها می توانیم درآمدزایی کنیم و تمام مسائل تجاری و منابع درآمدزایی را بررسی کردند. من که چنین تیمی در اختیار ندارم.

*پس آخر این بحث هم رسیدیم به اینجا که تا باشگاه خصوصی نشود درست نخواهد شد.
بله، طبیعتاً وقتی خصوصی شود در آن ساختار برنامه وجود دارد. من می روم در یک ساختمان شش طبقه ، یک طبقه نیروهای خودم، اپلیکیشن، بخش فنی و ... را می آورم و با برنامه ریزی جلو خواهم رفت اما در ساختار دولتی با محدودیت هایی که وجود دارد، نمی شود.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

کدام دروازه بان را برای ادامه لیگ مناسب می دانید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پیکان
پیکان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهرقدس
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 2 تیر 1399 / ساعت : 17:00
پرسپولیس
پرسپولیس
3 - 1
شهرخودرو
شهرخودرو
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : علی صفایی
پنجشنبه, 8 اسفند 1398 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی8
2علی علیپور7
3وحید امیری5
4احمد نورالهی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن