معمار جدید برای ماندگار شدن باید راه برانکو را برود

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 806 ] - شنبه, 20 اردیبهشت 1399

معمار جدید برای ماندگار شدن باید راه برانکو را برود

 در روزهای کرونایی که تعطیلات لیگ وارد دهه 70 شده است، اخبار و حواشی زیادی پیرامون فصل نقل و انتقالات در سرتاسر جهان وجود دارد. پرسپولیس که پوکر قهرمانی ... 5 out of 5 based on 1 ratings.
معمار جدید برای ماندگار شدن باید راه برانکو را برود

 در روزهای کرونایی که تعطیلات لیگ وارد دهه 70 شده است، اخبار و حواشی زیادی پیرامون فصل نقل و انتقالات در سرتاسر جهان وجود دارد. پرسپولیس که پوکر قهرمانی ...

ارتش سرخ دات كام :

 در روزهای کرونایی که تعطیلات لیگ وارد دهه 70 شده است، اخبار و حواشی زیادی پیرامون فصل نقل و انتقالات در سرتاسر جهان وجود دارد. پرسپولیس که پوکر قهرمانی اش در هاله ای از ابهام قرار دارد و البته رسیدن به آن در صورت برگزاری مسابقات خیلی سخت نیست، باید خودش را برای روزهای سخت تر در پیش رو آماده کند. از گوشه و کنار باشگاه صحبت هایی مبنی بر خروج برخی از مهره های کلیدی شنیده می شود که به مذاق هواداران خوش نمی آید.

آزمون بزرگ در حفظ میراث پروفسور
بیرانوند، نادری، ترابی، علیپور، رسن، خلیل زاده و امیری بازیکنانی هستند که احتمال جدایی آنها وجود دارد. جدایی بیرانوند را باید قطعی دانست اما بازیکنان دیگر هنوز با پرسپولیس قرارداد دارند، البته همگی این بازیکنان بند فسخ در قرارداد خود دارند. اگر تمامی نامبردگان بالا از پرسپولس شوند، بازیکنی در تراز آنها در بازار فوتبال ایران برای جانشینی، در دسترس است؟ نمی توان با این وضعیت بازار ارز و سابقه خرید بازیکنان خارجی به جذب گزینه های غیر ایرانی هم خوش بین بود. حداقل تغییرات در این لیست نیز ترکیب تیم را دستخوش تغییر می کند. پرسپولیس تغییرات زیادی را در ترکیب خود تجربه خواهد کرد که در چند سال اخیر بی سابقه خواهد بود. پس در بهترین حالت سرخپوشان با وجود پر کردن لیست خود از بازیکنان با کیفیت برای فصل بعد در تمامی پست ها استفاده کنند.
قطعا تمامی این تغییرات هواداران با یک سوال روبرو می کند و آن هم این است که آیا با وجود این جابجایی ها می توان به قهرمانی این تیم در فصل بعد امیدوار بود؟ پرسپولیس یک درس تاریخی به فوتبال ایران داد و آن هم این است که حفظ شاکله اصلی تیم  می تواند یکی از اصلی ترین فاکتورهای نتیجه گیری باشد. درسی که برانکو در تدریس آن معلمی کرد.
در فوتبال هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست. اما تیم ها برای دفاع از قهرمانی خود و کسب جام های متوالی نیاز به ثبات دارند که این مهم در سه سطح توصیف می شود. ثبات مدیریت، ثبات فنی و ثبات بازیکنان. در دوره مدیریت علی اکبر طاهری در هر سه سطح این ثبات بوجود آمد. هم مدیریت این تیم بدون تغییر ماند. هم برانکو بر روی نیمکت این تیم باقی ماند و هم بازیکنان در پنجره های نقل و انتقالاتی با کمترین تغییرات روبرو شدند. بعد از دوران مدیریت طاهری، هر چند فاکتور ثبات از بخش مدیریت باشگاه کنار رفت، اما باز هم کادر فنی و ایده های فنی این تیم سر جای خود بودند و بازیکنان در چالش پنجره های بسته با کمترین تغییرات روبرو شدند.
آنچه به نظر می رسد این است که تغییرات در پایان فصل اجتناب ناپذیر خواهد بود اتفاقی که شاید بسیاری از هواداران پرسپولیس را نیز از همین حالا دچار استرس کرده باشد به هر حال باید دید یحیی گل محمدی که نشان داده هم به بازیکنان جوان و بازی دادن به آنها علاقه خاصی دارد و البته آن هم در کنار نمایش بازی های جذاب و روبه جلو بوده است. اما مشکل شاید وقتی سخت تر بشود که مسابقات لیگ قهرمانان آسیا قرار است در مردادماه به صورت متمرکز برگزار شود و این نخستین اولویت پرسپولیس باید باشد. چراکه این امکان وجود دارد که برخی از بازیکنان تا آن زمان از این تیم جدا شوند. اگرچه فیفا هنوز در این باره اظهارنظر روشنی نکرده و قرار شده بر حسب تصمیم گیری کشورهای مختلف بازیکنان به قرارداد تا پایان فصل پایبند باشد اما مسابقات قهرمانی در سطح قاره ای بحث دیگری است.

آشوبی: حفظ بازیکنان اصلی تاثیرش از حضور برانکو بیشتر بود
در این باره فرزاد آشوبی هافبک سابق سرخپوشان پایتخت به خبرنگار برنا گفت: شاید مهمتر از برانکو و تاثیرات بسیار زیادی که این سرمربی در پرسپولیس داشت، ثبات بازیکنان بود که حتی اجازه نمی داد تغییرات مدیریتی در این باشگاه به چشم بیایند و تیم با نتیجه گرفتن همان هدفی را دنبال می کرد که هواداران می خواهند.

باشگاه بزرگ بازیکن بزرگ می خواهد
 وی ضمن ابراز امیدواری پیرامون اینکه مدیران باشگاه بتوانند حداقل خروجی را در پایان فصل برای سرخپوشان پایتخت رقم بزنند تاکید کرد: نکته دیگر این است که در صورت خروج چند بازیکن کلیدی پرسپولیس ناخواسته دچار تغییراتی خواهد شد که شاید رقم نخوردن آنها بهتر باشد. به این معنا که اولویت اول باشگاه باید حفظ بازیکنان فعلی باشد. پرسپولیس آنقدر بزرگ است که هرگز بیرون رفتن و خروج یک یا حتی دو بازیکن اصلی به چشم نمی آید اما اینکه چند بازیکن از ترکیب اصلی خارج شوند قطعاً مشکلاتی دارد که بازیکنان جایگزین چگونه  به تیم اضافه شوند. هماهنگی آنها با سایر بازیکنان خود پیش نیاز به یک پروسه زمانی مشخصی دارد و بحث دیگر این است که بازیکنانی باید وارد باشگاه شوند که بدانند پیراهن چه تیمی را به تن خواهند کرد و تا چه حد باید حرفه ای عمل کنند. تاریخ نشان داده باشگاه بزرگ بازیکن بزرگ می خواهد. به هر حال امیدوارم سیاست باشگاه مانند سال های گذشته حفظ حداکثری بازیکنان باشد و اینکه نباید اجازه داد، به یکباره ترکیب اصلی دچار تغییر شود.

خرسندی: هر بازیکنی نمی تواند در پرسپولیس موفق باشد
احسان خرسندی دیگر پیشکسوت کسی بود که در این باره با او تماس گرفتیم. وی با اشاره به این نکته که میراث برانکو طرز تفکری بود که او به باشگاه وارد کرده است، خاطرنشان کرد: طرز فکر برانکو  شاید بسیار ماندگارتر از جام هایی باشد که برای پرسپولیس آورده است. اینکه چه بازیکنی در پرسپولیس بازی کند اهمیت زیادی دارد. شما اگر یک بازیکن را که در تیم خودش نمره او 8 بوده به پرسپولیس بیاورید قطعا دچار مشکل خواهد شد و نمی تواند روند صعودی خود را طی کند. چرا که وقتی وارد پرسپولیس می شود؛ سایر بازیکنان نمره 9 یا 10 هستند و چنین بازیکنی نمی تواند درمیان بازیکنانی که از سطح فنی او بالاتر هستند خودنمایی کند.
مهاجم سابق پرسپولیس در ادامه افزود: البته بحث بازیکنان خارجی نیز می تواند مطرح باشد. اما باید بدانیم بازیکنان خارجی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و بازیکنی می تواند در پرسپولیس موفق باشد که سطح فنی اش از سطح فنی فوتبال ایران بالاتر باشد.

گل محمدی باید راه برانکو را برود
خرسندی در ادامه با اشاره به اینکه برانکو نیز در پرسپولیس با چنین مشکل روبرو بود عنوان کرد: برانکو سال اولی در پرسپولیس متوجه این نکته شد که تیم نیاز به اصلاحات دارد. او تیمی را ساخت که چند سال قهرمان بلامنازع فوتبال ایران بود و با کمترین بضاعت به فینال لیگ قهرمانان آسیا نیز راه یافت و پرسپولیس به دلیل بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی نتوانست به عنوان قهرمانی این رقابت ها دست پیدا کند. معتقدم اگر گل محمدی همان تفکرات برانکو را ادامه دهد و تغییرات خود را به صورت هدفمند و با سرعت که تیم لطمه نبیند؛ وارد ساختار باشگاه کند پرسپولیس می تواند سال آینده و سال های آینده نیز همین گونه موفق باشد. تاکید می کنم باید آن قالبی را که پروفسور وارد باشگاه کرد حفظ کنیم و همان رویه را داشته باشیم.
اگرچه علاوه بر بازیکنانی که در این مطلب به نام آنها وارد شد امکان دارد برخی از آنها در پرسپولیس بمانند و شاید هم بر خلاف این موضوع بازیکنانی باشند که از این تیم بروند و درلیست مذکور نامی از آنها نباشد اما آنچه که در پایان می توان با آن تاکید کرد این است که تغییرات در پرسپولیس حتمی است. تعداد آن برمی گردد به سیاست های مدیریتی باشگاه و البته خود بازیکنان. برانکو ایوانکوویچ نشان داد باید در پرسپولیس شاکله تیم حفظ شود و البته بازیکنان پرحاشیه و یا کم توان به لحاظ فنی در پایان هر فصل از تیم خارج و بازیکنانی بهتر وارد تیم می شدند.

یحیی می تواند معماری توانمند در پرسپولیس باشد
در عین حال یحیی گل محمدی پیش از این نیز نشان داده می تواند یک معمار خوب باشد و در ساخت بازیکن توانمندی لازم را دارد. او شاید هم مجبور شود 11 بازیکن جدید برای تیمی که روزی در آن توپ می زد بیاورد و یا اینکه بازیکنان جوان و مستعد را در تیمش پرورش دهد. به قول معروف فرمان دست او است. در این باره باید به دو نکته زمان و توان اشاره کرد. نخست اینکه پرسپولیس زمان کافی برای تغییرات گسترده در فصل آینده را ندارد و دوم اینکه این تیم توان خریدهای نجومی را مانند سال های گذشته ندارد. ضمن اینکه باید تاکید کرد بازیکنان خارجی کم کیفیت و یا پرحاشیه در همین فصل پرسپولیس را دچار مشکلات زیادی کردند و باید از همه این مطالب گل محمدی به بهترین شکل بهره گیری کند. در صورت خروج بازیکنان زیاد نیاز به زمان دارد. هواداران باید بدانند حالا که به یاد اطمینان کرده ایم و برای بار دوم سکان هدایت پرطرفدارترین تیم آسیا را به آن داده ایم. باید برای موفقیت نیز به آن زمان بدهیم در کنار اختیاراتی که یک سرمربی خارجی از باشگاه های مانند استقلال و پرسپولیس می گیرد.

اولویت حفظ بازیکنان باشد
دو پیشکسوت پرسپولیس هم بر اولویت یعنی حفظ بازیکنان تاکید داشتند. در یک جمله باید این گونه گفت که پرسپولیس نمی تواند به یکباره پوست اندازی کند. اولویت باشگاه باید حفظ بازیکنان فعلی باشد و البته باشگاه وظیفه دارد برای آینده بازیکنان مهمی مانند سیدجلال، ترابی، رسن و .... برنامه ریزی کند و فاصله نیمکت به بازیکنان اصلی را با سیاست هایی اصولی اصلاح کند. تیم های ریشه دار برای کسب موفقیت باید بازیکن سازی کنند و یکی از دو تیم پر هوادار تیم ایران برای موفقیت باید به ثبات در حفظ شاکله تیم عادت کند. در غیر این صورت و با خروج تعداد زیاد بازیکنان همین ستاره که روزی افتخارآفرین بودند به پاشنه آشیل تبدیل خواهد شد.


مرتبط با موضوع

نظرسنجی

کدام دروازه بان را برای ادامه لیگ مناسب می دانید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پیکان
پیکان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهرقدس
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 2 تیر 1399 / ساعت : 17:00
پرسپولیس
پرسپولیس
3 - 1
شهرخودرو
شهرخودرو
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : علی صفایی
پنجشنبه, 8 اسفند 1398 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی8
2علی علیپور7
3وحید امیری5
4احمد نورالهی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن