نوستالژی؛ مرام سلطان و بازی با پیراهن سبز!

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 583 ] - 9 روز پیش

نوستالژی؛ مرام سلطان و بازی با پیراهن سبز!

در دهه شصت فوتبال ایران کاملا آماتور بود و پایه های آن نه براساس قوانین و اساسنامه ها که بر پایه اخلاقیات بنا نهاده شده بود. یک عکس خاطره انگیز از پرسپولیس ده... 5 out of 5 based on 1 ratings.
نوستالژی؛ مرام سلطان و بازی با پیراهن سبز!

در دهه شصت فوتبال ایران کاملا آماتور بود و پایه های آن نه براساس قوانین و اساسنامه ها که بر پایه اخلاقیات بنا نهاده شده بود. یک عکس خاطره انگیز از پرسپولیس ده...

ارتش سرخ دات كام :

در دهه شصت فوتبال ایران کاملا آماتور بود و پایه های آن نه براساس قوانین و اساسنامه ها که بر پایه اخلاقیات بنا نهاده شده بود.

یک عکس خاطره انگیز از پرسپولیس دهه شصت به خوبی می تواند ویژگیهای اخلاقی فوتبال این دهه را نشان دهد. در سال 1368 و در بازی تیم های پرسپولیس و تراکتور در ورزشگاه آزادی ، این تیم برای اولین بار در تاریخش لباسی با رنگ سبزو زرد به تن کرد. اتفاقی که برای هواداران این تیم که در ورزشگاه حضور داشتند باورنکردنی به نظر می رسید.

پرسپولیس همیشه قرمز و یا رنگی از همین خانواده را به تن کرده است اما در رقابت های لیگ قدس و بازی با تراکتور اتفاق جالبی رخ داد تا این تیم با یک لباس کاملا ناآشنا در برابر چشم هوادارانش بازی کند.

اما ماجرای لباسی که نصف آن سبز و نصف دیگرش زرد بود نیز در نوع خودش جالب است. تراکتورسازی که برای انجام این بازی به تهران آمده بود تنها یک دست لباس به همراه داشت و آن همان لباس قرمز و همیشگی این تیم بود. موضوعی که باعث شد دو تیم یک نیمه را در شرایطی عجیب و در حالی که رنگ لباسشان هر دو قرمز بود برگزار کنند. تنها تفاوت لباس دو تیم خطوط سفیدی بود که در پیراهن پرسپولیس وجود داشت و این موضوع باعث شد تا داور مسابقه در بین دو نیمه از مسئولان دو تیم بخواهد کاری برای تغییر رنگ لباس ها انجام شود.

تراکتور میهمان عملا هیچ کاری نمی توانست بکند و در آن زمان کم پرسپولیسی ها هم که به هوای میزبانی تنها با یک دست لباس قرمز به ورزشگاه آمده بودند فرصت یافتن لباس دیگر نداشتند. در دهه شصت رسم بود که در ورزشگاه آزادی دو بازی برگزار می شد. معمولا بازی های کم تماشاگرتر اول انجام می شد و سپس بازی های استقلال و پرسپولیس با حریفانشان و البته این یکی از جذابیت های تماشای فوتبال در آن سال ها بود. چرا که باعث می شد بازی تیم های کم طرفدار هم تماشاچی داشته باشد. تماشاگران پرسپولیس و استقلال که همه مشتاق فوتبال بودند زودتر به ورزشگاه می رفتند و بازی های اول را هم می دیدند و حتی اشتیاق تماشای فوتبال و یا شرایط جدول باعث می شود که در طول مسابقه از تیمی حمایت و آن را تشویق کنند. این موضوع باعث گرم شدن و جذابیت دیگر مسابقات فوتبال چه در رده باشگاه های تهران و چه لیگ قدس بود.

در آن روز خاص  بازی پرسپولیس و تراکتورسازی تنها راهی که وجود داشت این بود که لباس یکی از تیم هایی که قبل از این بازی در آزادی مسابقه داشتند و هنوز ورزشگاه را ترک نکرده بودند بگیرند. پس پرسپولیسی ها لباس نیروی زمینی را که سبز و زرد بود می گیرد و نیمه دوم به بازی ادامه می دهد.

پرسپولیس این بازی را دو بر صفر و با گل های محمدحسن انصاری فرد و مرتضی کرمانی مقدم برد اما آنچه حائز اهمیت است اینکه این تیم با وجود میزبانی می توانست به قوانین فوتبال اتکا کرده و باعث شود که تراکتوری ها به دردسر بیفتند اما در دهه شصت اخلاقیات حرف اول را می زد و کمیته انضباطی مثل اینروزها شلوغ و پرترافیک نبود.

ترکیب پرسپولیسی ها در این بازی به این صورت بود : بهروز سلطانی، کاظم سیدعلیخانی، ، فریبرز مرادی، حسن شیرمحمدی، محسن عاشوری سعید نعیم آبادی، محمدحسن انصاری فرد، محمد مایلی کهن، منوچهر شفقتیان، رحین یوسفی و مرتضی کرمانی مقدم. و علی پروین(سرمربی) علی قربانی(پزشک تیم) محمودخوردبین(سرپرست)

مرتبط با موضوع

نظرسنجی

کدام دروازه بان را برای ادامه لیگ مناسب می دانید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پیکان
پیکان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهرقدس
داور مسابقه : ؟؟؟
دوشنبه, 2 تیر 1399 / ساعت : 17:00
پرسپولیس
پرسپولیس
3 - 1
شهرخودرو
شهرخودرو
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : علی صفایی
پنجشنبه, 8 اسفند 1398 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی8
2علی علیپور7
3وحید امیری5
4احمد نورالهی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن