اکسید هد

معدنچی: بدون شک باید پرسپولیس به عنوان قهرمان معرفی شود

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 273 ] - دوشنبه, 29 اردیبهشت 1399
معدنچی: بدون شک باید پرسپولیس به عنوان قهرمان معرفی شود

بازیکن اسبق پرسپولیس گفت: رویانیان که فوتبالی هم نبود مدیرعامل ما شد و بازیکنانی که می خرید از روی کار کارشناسی نبود. در واقع او با فتح الله زاده کل کل داشت. ...

ارتش سرخ دات كام :

بازیکن اسبق پرسپولیس گفت: رویانیان که فوتبالی هم نبود مدیرعامل ما شد و بازیکنانی که می خرید از روی کار کارشناسی نبود. در واقع او با فتح الله زاده کل کل داشت.

به جرأت مهرزاد معدنچی را می توان یکی از کم مصاحبه ترین فوتبالی های کشور نامید. بازیکن اسبق پرسپولیس و تیم ملی که سابقه حضور در جام جهانی را در کارنامه فوتبالی خود دارد این روز ها حسابی سرش با بیزینس گرم شده و به گفته خودش به دلیل دلسرد شدن از فوتبال سراغ مربیگری نرفته است. از شرایط حال حاضر پرسپولیس گرفته تا اتفاقات تلخ و شیرینی که همراه سرخپوشان و تیم ملی تجربه کرده بهانه ای شد تا به سراغ مهرزاد برویم و با او حرف بزنیم و خاطرات فوتبالی اش را مرور کنیم. گفت وگوی ما را با شماره ١١ پیشین پرسپولیس در ادامه بخوانید.

*در این روز ها چه می کنید؟
خب من هم مثل اکثر مردم تا چند وقت قبل قرنطینه بودم ولی الان چند روزی است که کار شروع شده و من هم مشغول بیزینس خودم هستم البته اوضاع جوری است که نمی شود به کرونا بی توجه بود و باید مسائل بهداشتی را رعایت کرد.

*اوضاع بیزینس چطور است؟
خدا را شکر راضی هستم. همین که دستمان در جیب خودمان است و در این زمانه محتاج کسی نیستیم باید شکرگزار باشیم.

*یعنی آنقدر بیزینسی که می کنی خوب است که بر خلاف هم نسلان خود هیچ وقت سراغ مربیگری نرفتی؟
نه، اصلاً بحث این چیز ها نیست. واقعیت این است که من بعد از پایان فوتبالم اوضاع روحی خوبی نداشتم و خیلی دلسرد شده بودم به همین دلیل نمی خواستم سراغ مربیگری بروم، در صورتی که اکثر هم نسلان من یا هنوز بازی می کنند یا مربی شدند. راستش در این روز های کرونایی خیلی دلتنگ فوتبال شدم و به خودم گفتم هر طور شده باید امسال در کلاس های مربیگری شرکت کنم و استارت کار را بزنم. البته فکر می کنم در حال حاضر کلاس ها تعطیل باشد ولی اگر شرایطش مهیا شد حتماً مربیگری را شروع می کنم.

*قبل از اینکه به سراغ دلایل دلسرد شدنت از فوتبال برویم می خواهم بپرسم اخبار و بازی های پرسپولیس را دنبال می کنی؟
بله، قطعاً. مگر می شود پیگیر پرسپولیس نباشم. چند سال در این تیم بازی کردم و اگر الان کسی مرا می شناسد از صدقه سر بازی برای پرسپولیس است. هیچ وقت روز هایی که در تیم محبوبم داشتم را فراموش نمی کنم و امیدوارم پرسپولیس موفقیت های خود در سال های اخیر را ادامه و امسال هم جام قهرمانی را به هواداران هدیه دهد.

*به نظرت تکلیف ادامه لیگ چه خواهد شد؟
به نظرم باید برگزار شود. وقتی همه مشاغل فعالیت های خودشان را شروع کردند و همه جا باز است چرا فوتبال تعطیل باشد؟ فوتبالی که این همه علاقه مند دارد و نشاط جامعه را بالا می برد. فکر می کنم فدراسیون می خواهد از روی دست کشور هایی مثل ایتالیا، اسپانیا و آلمان الگو برداری کند و آن طور که از اخبار مشخص است بازی ها برگزار خواهد شد که امیدوارم این گونه باشد.

*اگر لیگ را تعطیل کنند به نظرت باید پرسپولیس به عنوان قهرمان معرفی شود؟
خب با توجه به شرایط جدول معلوم است که باید این اتفاق بیفتد. اگر پرسپولیس قهرمان نشود چه تیمی شایستگی این عنوان را دارد؟ پرسپولیس با اقتدار و با ١٠ امتیاز اختلاف صدرنشین است و اگر یک درصد تصمیم بر این شد که لیگ تعطیل شود باید پرسپولیس به عنوان قهرمان این فصل انتخاب شود.

*ولی سایر تیم ها زیر بار این موضوع نمی روند!
نمی خواهم کری بخوانم، چون من واقعاً بعد از پرسپولیس طرفدار استقلالم و دوست دارم این تیم به جز بازی مقابل پرسپولیس سایر بازی هایش را ببرد. ولی استقلال و بقیه تیم ها نمی توانند خودشان را گول بزنند و قدرت پرسپولیس و شایستگی هایش برای قهرمانی را زیر سؤال ببرند. البته کاملاً طبیعی است که آن ها همه زورشان را بزنند تا جلوی قهرمانی پرسپولیس را بگیرند ولی این کار شدنی نیست.

*بهترین بازیکن پرسپولیس از نظر تو در این فصل چه کسی است؟
همه بچه ها خوب بودند ولی مهدی ترابی فوق العاده کار کرده و نقش زیادی در نتایج درخشان پرسپولیس ایفا کرده است.

*تو در پرسپولیس زیر نظر یحیی گل محمدی کار کردی و در تیم ملی همبازی اش بودی ولی وقتی از پرسپولیس جدا شدی علیه او مصاحبه کردی.
بله، کاملاً درست است. ببینید وقتی من در تیم ملی بودم یحیی به همراه علی دایی و چندنفر دیگر جزو بزرگتر های تیم بودند. با علی دایی به دلیل شخصیتش نمی شد گرم گرفت ولی ارتباطم با گل محمدی بسیار خوب بود و در واقع او خیلی هوای ما جوان تر ها را داشت. یحیی همیشه در تیم ملی الگوی من بود ولی وقتی مربی شد رفتارش کلاً تغییر کرد و یک یحیی دیگر شد. من زمانی که از امارات برگشتم در آخرین روز های نقل و انتقالات به پرسپولیس آمدم و خودم قبول دارم در آن سال آماده نبودم ولی یحیی با من خیلی بد رفتار کرد و باعث شد کلاً از فوتبال زده شوم. من لژیونر بودم و قبلش در جام جهانی بازی کردم، ولی نمی دانم چرا یحیی از روز اولی که به پرسپولیس آمد نسبت به من موضع داشت. من مشکلی با نیمکت نشینی یا حتی اینکه در لیست ١٨ نفره نباشم نداشتم به هر حال مربیگری سلیقه ای است ولی در ست نبود شخصیتم را جلوی جوان تر های تیم خرد کند.

*مگر چه کاری با تو می کرد؟
مثلاً در فوتبال درون تیمی به من می گفت برو پشت دروازه گرم کن یا اجازه تمرین گروهی به من نمی داد و با این کار جلوی جوان تر های تیم به نوعی مرا خراب می کرد. ببینید وقتی بازیکنی که سابقه خوبی داشته یا در جام جهانی بازی کرده، حالا شرایط خوبی ندارد و از اوج فاصله گرفته را باید درک کرد نه اینکه تخریبش کنند تا کلاً نابود شود. مثلاً همین الان در پرسپولیس یحیی هیچ وقت به خودش اجازه نمی دهد با سیدجلال این کار را انجام دهد، چون سید بزرگتر و کاپیتان تیمش است و سعی می کند هوایش را داشته باشد. من مطمئنم یحیی تغییر کرده و دیگر آن اشتباهات را تکرار نمی کند. بعد از آن اتفاقات با وجود اصرار رویانیان برای ماندن تصمیم گرفتم جدا شوم و به شیراز برگردم ولی خب اینجا هم در شهرم با من رفتار خوبی نکردند تا تصمیم به خداحافظی بگیرم، به همین خاطر آن موقع از فوتبال دلسرد شده بودم و حال روحی خوبی نداشتم. با اینکه او دل من را به درد آورد و شخصیتم را خرد کرد ولی برایش در پرسپولیس آرزوی موفقیت می کنم و مطمئنم با کیفیت فنی یحیی و بازیکنان خوبی که در اختیار دارد موفق خواهد شد.

*چرا آن پرسپولیس مانوئل ژوزه با کلی ستاره نتوانست نتیجه بگیرد؟
ببینید ژوزه آن تیم را نبست و نقل و انتقالات بر عهده باشگاه بود. آن زمان رویانیان که فوتبالی هم نبود مدیرعامل ما شد و بازیکنانی که می خرید از روی کار کارشناسی نبود. در واقع او با فتح الله زاده کل کل داشت و از روی همین کل کل با هم بازیکن می خریدند تا به نوعی حال طرف را بگیرند. به همین دلیل اصلاً تیم ما بالانس نبود. ژوزه هم که به نظرم اصلاً مربی خوبی نبود. نه بلد بود تیم را خوب تمرین دهد و نه اینکه کدام بازیکن را کجا بازی دهد؛ ضمن اینکه اصلاً ارتباط خوبی هم با بازیکنان نمی توانست برقرار کند. بعد از اینکه یحیی از صبا به تیم اضافه شد مطمئن بودیم ژوزه را اخراج می کنند، چون نتایج مان اصلاً خوب نبود.

*برسیم به جام جهانی 2006. اصلاً فکرش را می کردی که در آن بازی ها حاضر باشی؟
خب راستش من فقط در یکی از بازی های انتخابی جام جهانی همراه تیم بودم ولی نظر برانکو روی من مثبت بود و بعد از اینکه تیم به جام جهانی صعود کرد من همیشه پای ثابت اردو ها بودم و برانکو تصمیم گرفت مرا به آلمان ببرد. شاید نبود نیکبخت هم بی تأثیر نبود.

*حالا واقعاً نیکبخت مصدوم بود یا به خاطر ترس از پرواز دوست نداشت به آلمان بیاید؟
مصدومیت که داشت ولی کلاً مدل علیرضا این جوری بود که وقتی می دید نمی تواند بازی کند خودش را به مصدومیت می زد. آن موقع هم فریدون زندی به تیم اضافه شد و نیکبخت کمتر فرصت بازی پیدا می کرد. بعد از آمدن زندی علیرضا که از دوستان بسیار خوب من است کلاً سیستمش عوض شد؛ ضمن اینکه واقعاً او از پرواز های طولانی می ترسید و معمولاً موقع سفر هایی که بیشتر از ٢، ٣ ساعت بود مصدوم می شد (با خنده). علیرضا واقعاً حیف شد، چون فوق العاده بود و همه چیز را با هم داشت. او به راحتی می توانست در بهترین تیم های اروپایی بازی کند.

*صحبت از تیم 2006 شد. چقدر اختلاف یا دودستگی در تیم باعث عدم موفقیت یکی از پرمهره ترین تیم های ملی ما شد؟ مثلاً علی دایی می گفت در چشم هایم نگاه می کنند و به من پاس نمی دهند!
ببینید تیم ٢٠٠٦ فوق العاده بود و کلی ستاره داشت که در اروپا بازی می کردند. اگر منظورتان اختلاف بین دایی و کریمی بود که بله آن ها خیلی با هم اختلاف داشتند ولی تفرقه در تیم نداشتیم یا اینکه هیچ وقت ندیدم کریمی یا هر بازیکن دیگری به دایی پاس ندهد. به هر حال دایی بیشتر با سهراب بختیاری زاده، یحیی گل محمدی و ابراهیم میرزاپور بود ولی علی کریمی بیشتر با ما جوان تر ها ارتباط داشت. مثلاً من، مسعود شجاعی، جواد کاظمیان، طالب لو و مجتبی جباری. انصافاً ما هم با او خیلی راحت بودیم. من واقعاً این موضوع پاس ندادن را ندیدم کما اینکه اگر مثلاً یکی تکل بدی روی پای دایی می زد علی کریمی پشت او در می آمد و حتی اگر لازم بود دعوا هم می کرد.

*دفاع چپ، هافبک چپ و مهاجم. خودت فکر می کنی در کدام پست عملکرد بهتری داشتی؟
قطعاً مهاجم. زمان علی پروین به من می گفت دفاع چپ بازی کن و من هم اصلاً بلد نبودم و خیلی اشتباه داشتم ولی بعد از آمدن آری هان شرایطم بهتر شد. شاید باورتان نشود ولی بعد از یک جلسه تمرین او فهمید و به من گفت باید فوروارد بازی کنی و بهترین پست برای تو خط حمله است.

*تو در دربی هم گل زدی و هم پنالتی خراب کردی.
دربی واقعاً یک بازی خاص است و گلزنی در آن خیلی لذت دارد. در آن بازی که گل زدم فکر می کنم گلم کار خدا بود تا فشار زیادی که روی من وجود داشت کم شود. مهدی رحمتی هم بنده خدا اشتباه کرد. فکر می کنم مهدی استرس داشت، چون ضربه ام اصلاً شدت نداشت و می توانست بگیرد. تیم ما در زمان دنیزلی واقعاً در دو دربی می توانست استقلال را 6 تایی کند، چون در آن بازی ها خیلی موقعیت خراب کردیم حتی خود من می توانستم هت تریک کنم. در مورد پنالتی هم اصلاً قرار نبود من بزنم و با پرروبازی توپ را از کریم باقری گرفتم و خیلی هم بد زدم. وحید طالب لو قبل از ضربه زدن چند دقیقه داشت بند کفشش را می بست یا دستکشش را درآورده بود که یادم نیست ولی به خاطر دارم می خواست زمان بازی را بکشد. فکر می کنم اعتماد به نفس زیاد باعث شد آن پنالتی را خراب کنم، چون قبل از زدن پنالتی به فکر خوشحالی بعد از گل بودم ولی به بدترین شکل ممکن پنالتی زدم و واقعاً حیف شد.

*در جایی گفته بودی یک فوتبالیست باعث مرگ مهرداد شد؛ نمی خواهی اسم او را بگویی؟
چقدر خوب شد این سؤال را پرسیدید. من واقعاً چنین چیزی نگفته بودم شاید یک سوءتفاهمی پیش آمده بود. خدا رحمت کند مهرداد را خیلی دلتنگش هستم. واقعاً پسر خوبی بود. ببینید هر کسی در این دنیا مسئول کار خودش است. بی مهری های زیادی به او شد و به لحاظ روحی تحت فشار بود. او هم مثل من پایان خوبی در فوتبال نداشت و این موضوع خیلی اذیتش می کرد. یادم می آید اواخر همیشه استرس داشت و می گفت چرا دیگر کسی مرا نمی خواهد و چرا کسی سراغم را نمی گیرد. همین مسائل باعث شد مهرداد نازنین از بین برود. البته به نظرم راحت شد، چون این دنیا جز نامردی، دروغ و خیانت چیزی ندارد.

*بهترین گلی که زدی کدام بود؟
خب گل دربی برای هواداران مهم بود و البته برای خودم فوق العاده لذت بخش. ولی گلی که خیلی دوستش دارم گل سوم به ملوان در جام حذفی بود.

*بهترین بازی ای که برای پرسپولیس انجام دادی کدام بود؟
جلوی سپاهان که در دقیقه ٩٠ یک گل از روی کاشته زدم و دو بر یک بردیم. هنوز هم این بازی را نگاه می کنم. یادم می آید آنقدر بنگر را در آن بازی اذیت کردم که در اواخر بازی می گفت بایست خستم کردی.

*بهترین هم تیمی که داشتی چه کسی بود؟
علی کریمی و جواد کاظمیان. چون خیلی با آن ها راحت بودم.

*تو که ارتباط نزدیکی با جواد کاظمیان داری چرا به او کمک نمی کنی تا به مونیکا بلوچی برسد؟
جواد قدش کوتاه است و به مونیکا بلوچی نمی خورد ولی امیدوارم یک روز به آرزویش برسد، چون خیلی پسر احساسی است.

*گفتی علی کریمی. حتماً در جریان توهین هایی که تتلو در فضای مجازی به او کرد قرار گرفتی.
ببینید اصلاً نباید در این مورد حرف زد، چون این فرد در اندازه علی کریمی نیست. به جایش می خواهم یک خاطره بامزه از علی برایتان تعریف کنم.

*بفرمایید.
اگر یادتان باشد بعد از رفتن دایی و آمدن قطبی علی کریمی دوباره به تیم ملی برگشت. بعد از آن بازی کذایی جلوی کره که باعث شد به جام جهانی نرویم در هتل من روی تخت بودم و جواد نکونام و مسعود شجاعی در اتاق کنار من بودند و مشغول صحبت شدیم در حالی که علی در حمام بود. همه ما خیلی از تساوی مقابل کره ناراحت بودیم. ناگهان کریمی از حمام آمد بیرون و همان طور که با حوله خودش را خشک می کرد زیر لب آهنگ اگر بار گران بودیم و رفتیم را می خواند. من هم گفتم علی خفه مان کردی اگر می خواهی خداحافظی کنی خب بکن. بعد از حرف من کریمی آنچنان لگدی به من زد که پرت شدم بغل جواد نکونام. بعد که دیدم علی قضیه را جدی گرفت من گفتم شوخی کردم ولی تا چند ساعت علی با من قهر بود. چیز های زیادی از کریمی یاد گرفتم و باید با او زندگی کنی تا بفهمی چقدر شخصیت بزرگی دارد و چقدر دست به خیر است. به چشم خودم دیدم پاداش خود را به تدارکات تیم یا کسی که نیاز داشت می داد. واقعاً علی یک انسان بزرگ و خیلی دوست داشتنی است.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

پرسپولیس در گروه پنجم لیگ قهرمانان چه جایگاهی را کسب می کند؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الریان قطر
الریان قطر
ورزشگاه : گوا هند
داور مسابقه : ؟؟؟
شنبه, 28 فروردین 1400 / ساعت : 21:30
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
الوحده امارات
الوحده امارات
ورزشگاه : گوا هند
داور مسابقه : کیمورا (ژاپن)
چهارشنبه, 25 فروردین 1400 / ساعت : 19:00

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4میلاد سرلک2

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن