bahrami_head

    melibet

سیدجلال: مثل بعضی ها دنبال قهرمانی بیرون از زمین نیستیم

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 432 ] - سه شنبه, 20 خرداد 1399

سیدجلال: مثل بعضی ها دنبال قهرمانی بیرون از زمین نیستیم

کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس گفت: در ایران بعضی ها می خواهند فوتبال را شکست خورده جلوه دهند. سیدجلال حسینی کاپیتان و همبازی محمد انصاری بود که وقتی به بهانه مص... 5 out of 5 based on 1 ratings.
سیدجلال: مثل بعضی ها دنبال قهرمانی بیرون از زمین نیستیم

کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس گفت: در ایران بعضی ها می خواهند فوتبال را شکست خورده جلوه دهند. سیدجلال حسینی کاپیتان و همبازی محمد انصاری بود که وقتی به بهانه مص...

ارتش سرخ دات كام :

کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس گفت: در ایران بعضی ها می خواهند فوتبال را شکست خورده جلوه دهند.
سیدجلال حسینی کاپیتان و همبازی محمد انصاری بود که وقتی به بهانه مصدومیت مدافع چپ پای قرمزپوشان با او هم کلام شدیم حرف های جالبی زد. صحبت هایی که وسعت نگاه و دیدگاه یک لیدر و کاپیتان واقعی را به شما نشان خواهد داد.

*قبل از هر چیز می خواهیم درباره مصدومیت محمد انصاری از ناحیه رباط صلیبی بپرسیم. برای شما همبازیان انصاری و خودش خیلی دردناک بود. این طور نیست؟
صددرصد همین طور است. با این وجود با شناختی که از محمد انصاری دارم مطمئن هستم این دوران را با قدرت و ایمان بالایش پشت سر گذاشته و قوی تر از قبل به فوتبال برمی گردد، اما در این رابطه حرف دارم!

*بگو.
در یک بازی تمرینی او با سیامک نعمتی زانو به زانو شد و رباط صلیبی پاره کرد و حالا می بینیم و می شنویم که برخی دلیل آن را لغو تعطیلی تمرینات به خاطر کرونا می دانند که درست نیست.

*شاید منظور برخی از دست اندرکاران تیم ها این باشد که تعطیلات و وقفه های متعدد، بازیکنان را از شرایط ایده آل دور کرده و چند بار بدنسازی و فشار تمرینات عامل اصلی مصدومیت شدید محمد انصاری بوده باشد؟
مصدومیت جزئی از فوتبال و ورزش است. ماهیت ورزش حرفه ای همین است. در لیگ های برتر، دسته اول، دوم یا... هم مصدومیت زانو یا هر آسیب دیدگی دیگری ممکن است اتفاق بیفتد. قهرمانان ملی و المپیکی ما هم در گذشته مصدوم شده و حتی مدال طلای مسلم را از دست داده اند. در تمرینات و بازی های دوستانه قبل از کرونا هم چنین مصدومیتی بوده و از این به بعد هم خواهد بود. من سیدجلال حسینی ادعایی ندارم، اما این حرف را پس از سال ها بازی در سطح اول فوتبال می گویم که ترس از مصدومیت عاملی برای مصدومیت خواهد بود. اگر ما بترسیم که مصدوم می شویم یا کرونا می گیریم دیگر نباید پای خودمان را از خانه هم بیرون بگذاریم.

*به هر حال این نگرانی ها وجود دارد. اینکه شاید ما نتوانیم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم و ممکن است فاجعه ای رخ دهد.
شما هم که حرف موافقان تعطیلی لیگ را می زنید!

*نه! ما می گوییم این منتقدان هم حرف دارند و برخی مربیان، بازیکنان و دست اندرکاران تیم ها نگران فاجعه بزرگ تر هستند.
من اخیراً مصاحبه یوشوا کیمیش آلمانی را خواندم و کیف کردم. بازیکن ملی پوش بایرن مونیخ گفته بود «اکنون که چراغ سبز دولت را برای انجام مسابقات داریم می توانیم الگوی خوبی برای سایر کشور ها باشیم.» می دانید یعنی چی؟

*خودت بگو.
یعنی اینکه فوتبال و بوندس لیگا نمادی برای مبارزه با کرونا شده است ولی اینجا در ایران همه فقط شعار می دهیم و می خواهیم از همین حالا دست ها را به علامت شکست و تسلیم بالا ببریم.

*ولی قبول کن زیرساخت ها و امکانات فوتبال آلمان هم با ما قابل قیاس نیست.
شما فکر می کنید رعایت پروتکل ها در آلمان ساده است؟

*نه ولی از ایران شاید راحت تر باشد؟
در همین مصاحبه کیمیش خواندم که بازیکنان بایرن مونیخ هم در هتل و اتوبوس تیم ماسک به صورت زده و با رعایت کامل موارد بهداشتی تمرین و بازی می کنند. ما هم می توانیم از ورزش و فوتبال به عنوان نماد و الگویی برای شکست دادن کرونا استفاده کنیم.

*می شود؟
چراکه نه؟ با برنامه ریزی خوب، همکاری همه جانبه، رعایت مسائل بهداشتی و جلوگیری از مصاحبه های مشکوک و غیرفوتبالی ما هم می توانیم لیگ خود را برگزار کنیم. بوندس لیگا برگزار شد آیا تیم های لیگ آلمان بر اساس رتبه خود در جدول مصاحبه کرده و خواستار تعطیلی لیگ شدند؟ نه!

*خُب در آلمان بحث حق پخش تلویزیونی هم مطرح است.
اینجا هم باید حق پخش تلویزیونی پرداخت شود ولی این مسئله مربوط به دوران کرونا نیست. سال هاست فدراسیون، سازمان لیگ و باشگاه های ایرانی دنبال حق پخش تلویزیونی هستند و به جایی نمی رسند. اینجا بحث اصلی خود فوتبال است. من به شما قول می دهم اگر لیگ نوزدهم برگزار نشود لیگ بیستم هم می رود روی هوا!

*خیلی ها این حرف را می زنند که اگر لیگ فعلی مختومه شود لیگ بعدی هم به طور اتوماتیک ممکن است لغو شود. دلیل سیدجلال حسینی چیست؟
من هم می دانم و هم سردرنمی آورم چرا برخی بازیکنان که فوتبال شغل آنهاست وارد بازی تعطیلی لیگ شده اند. چرا من باید علیه صنف خودم موضع بگیرم؟ شما کدام صنفی را سراغ دارید که حتی در اوج کرونا خواهان تعطیلی شده باشند؟

*شاید این ترس وجود داشته باشد که یک فوتبالیست با مبتلا شدن به ویروس کرونا ممکن است ریه هایش آسیب ببیند و فوتبالش تمام شود.
فوتبال دیبالا ستاره یوونتوس تمام شد؟! مطمئن هستم این صحبت ها بیشتر از ترس کرونا بهانه ای برای اتمام لیگ باشد، چون خیلی دلایل دیگر پشت آن نهفته است!

*چه دلایلی؟
من خیلی دوست ندارم وارد این داستان شوم، اما اگر جای پرسپولیس با چند تیم دیگر عوض می شد دیگر این حرف ها زده نمی شد. الان تمام مشکل صدرنشینی و چهارمین قهرمانی متوالی پرسپولیس است. این دوستان نمی توانند این موفقیت های پرسپولیس را تحمل کنند و به هر دری می زنند. من واقعاً نمی دانم همه کسانی که خواستار تعطیلی لیگ شده اند در خانه خود قرنطینه شده اند؟ به بازار یا مرکز خرید و سوپرمارکت نمی روند؟ چیزی سفارش نمی دهند؟ در منازل خود را از پشت بسته و ارتباط خود با دنیای بیرون را قطع کرده اند؟ 

*ما خبرنگاران ورزشی شاید گفتن آن درست نباشد در بهترین حالت بین 2 تا 3 میلیون تومان در ماه حقوق می گیریم و ناچار هستیم چند جا کار کنیم که چرخ زندگی را بچرخانیم!
خدا قوت و خسته نباشید، اما بین من فوتبالیست، شمای خبرنگار یا آن راننده تاکسی و کارگر زحمتکش ساختمانی چه فرقی وجود دارد؟ همه در یک کشتی نشسته ایم و نباید من سیدجلال حسینی فکر کنم خون فوتبالیست ها رنگین تر از سایر اقشار جامعه است. این ویروس طبق شنیده ها ممکن است تا پایان سال آینده هم با ما باشد. این یک مشکل جهانی و بین المللی است و باید به زندگی کنار این ویروس عادت کنیم که بالاخره فروکش کند. نمی شود به خاطر کرونا کل کشور را تعطیل کرد و تعطیل هم نشده است. موضوع فوتبال هم مشخص است چرا به اینجا کشیده شده. همه می خواهند پرسپولیس را پایین بکشند.

*سیدجان! چند سالی است که معمولاً این حرف را می زنی. چه کسی یا کسانی می خواهند پرسپولیس را پایین بکشند؟
من برای حرف خودم دلیل و مدرک دارم. اتفاقاً کارشناسان فوتبال و هواداران خود همین تیم ها خوب می دانند پرسپولیس به یک شخصیت خوب و بالا برای قهرمانی رسیده است. ما 3 سال گذشته در حالی قهرمان شدیم که خیلی ها تلاش کردند نشویم! پرسپولیس را کوبیدند و اتهام زدند ولی ما کار خودمان را کردیم. هر حرفی زدند و هر تهمتی روا داشتند، اما ما موفق شدیم. می دانید چرا؟

*چرا؟
تلاش، باور و تمرکز روی کار خودمان عامل موفقیت پرسپولیس شد. ما داخل زمین حریفان خود را می بردیم و دنبال پیروزی خارج از مستطیل سبز نبوده و نیستیم. برخی حرف ها و مصاحبه ها عوام فریبانه است ولی تیم را از هدف دور می کند. پرسپولیس انرژی خود را برای مصاحبه های بیهوده یا تهمت زدن به رقیبان و زیرسؤال بردن داوران تلف نکرد. ما می دانستیم و می دانیم به بهانه گیر ها جام نمی دهند. باید برای قهرمانی جنگید و جنگید!

*جالب شد! این حرف های کسی است که پرافتخارترین بازیکن لیگ برتر ماست.
من ادعایی ندارم، اما در هر تیمی که قهرمان شدم این نشانه ها را دیدم. با سایپا در حالی قهرمان شدیم که غیر از علی آقا دایی، مدیریت، بازیکنان و نزدیکان تیم هیچ کس آن را باور نمی کرد. اتفاقاً وقتی برای بازی دوستانه با سایپا به زمین حریف رفتیم یاد لیگ ششم افتادم. دور ورزشگاه چرخیدم و با قدیمی های باشگاه و کسانی که در زمان آن قهرمانی در سایپا بودند گپ زدم. آن تیم شایسته قهرمانی بود همان طور که در سپاهان هم این لیاقت را دیدم. با این تیم هم قهرمان شدم و حالا افتخار می کنم عضوی از تیم بزرگ و لایق پرسپولیس هستم. تیمی که مرد و مردانه درون زمین جنگیده و با دست خالی به فینال آسیا رسیده است. ما با 12 بازیکن به فینال آسیا رسیدیم و کافی است شما ترکیب پرسپولیس در بازی برگشت مقابل کاشیما در استادیوم آزادی را در ذهن خود مرور کنید. ببینید چه نفراتی در ترکیب اصلی و به عنوان تعویضی بازی کردند. 80 درصد بازیکنان آن تیم مصدوم شدند یا با مصدومیت بازی کردند. هیچ کس آن شرایط را ندید و تلاش کردند پرسپولیس را زیرسؤال ببرند، اما نتوانستند. من شک ندارم همین رقیبان و حریفان برخلاف مصاحبه های خود در دل پرسپولیس قهرمان را تحسین کرده و می کنند.

*بحث سایپا شد. راستی چرا در دیدار تدارکاتی پرسپولیس برابر این تیم بازی نکردی؟
با تشخیص کادر پزشکی و آقایحیی استراحت کردم. کمی احساس درد داشتم و نباید ریسک می کردم.

*ولی شنیدیم بازی هم چنگی به دل نزد.
طبیعی است. مدت هاست تیم ها از شرایط مسابقه دور شده اند. شما هر قدر هم تمرین کنی تا بازی نکنی فایده ای ندارد. بچه ها بعد از مدت ها بازی کردند و مطمئن باشید تا شروع لیگ دوباره به آمادگی آرمانی خواهند رسید.

*با مجتبی محرمی که صحبت می کردیم می گفت این پرسپولیس شاید بهترین پرسپولیس تاریخ باشد؟
آقامجتبی که اسطوره پرسپولیس است و این نظر لطف ایشان است. آقای محرمی فوتبالی است و حرف فوتبالی می زند. این پرسپولیس من نمی گویم بهترین پرسپولیس تاریخ است، اما قطعاً جزو بهترین های تاریخ باشگاه و ایران است. ما یک تیم فوق العاده هستیم. یک گروهی که برای یک هدف مبارزه می کنند و اینجا منم جایی ندارد.

*چقدر این ادعا مربوط به برانکو است؟ خود یحیی گل محمدی هم در مصاحبه ای اعلام کرد در ایران از این مربی کروات الگو گرفته است.
نقش آقای برانکو غیرقابل انکار است. ایشان یک مربی صاحب سبک است خود آقایحیی هم در تیم ملی با آقای برانکو کار کرده و خوب می داند چه می گوید. البته فراموش نکنید که این پرسپولیس به دست آقای گل محمدی رسیده است. کسی که از جنس پرسپولیس است و به خوبی با چم و خم کار آشناست.

*می خواهم به یک خاطره شخصی با برانکو بپردازم که شاید هنوز به خودت هم نگفته باشم!
در مورد من است؟!
 
*زمانی که تو از الاهلی قطر برگشتی تمایل داشتی پرسپولیسی شوی. در آن مقطع برانکو تازه به پرسپولیس آمده و مدت ها از ایران دور شده بود. رسانه های نوشتاری از جمله خود ما می نوشتیم «احتمال دارد سیدجلال پرسپولیسی شود» دقیقاً خاطرم هست قبل از لیگ پانزدهم به تلفن همراه اصغر نیک سیرت زنگ زدم و او هم لطف کرد و زحمت ترجمه سؤال و جواب های ما با برانکو را کشید. از سرمربی کروات پرسیدیم سیدجلال حسینی دوست دارد به پرسپولیس برگردد، نظر شما چیست؟
خُب؟!

*برانکو با شنیدن این پرسش که ظاهراً خیلی هم در آن مقطع تکرار شده بود با عصبانیت گفت «من می خواهم لوکا ماریچ را بیاورم که یک لیدر و رهبر برای خط دفاعی است و شما چرا این سؤال را مرتب مطرح می کنید؟ سیدجلال حسینی مدافع خوبی است، اما من او را نمی خواهم و...» آن ارتباط تلفنی نزدیک بود تمام شود که ما کوتاه آمده و بحث را عوض کردیم، کات! چند سال بعد و قبل از خروج از ایران، برانکو برای دومین بار و این مرتبه به همراه فرزاد حبیب اللهی آنالیزور پرسپولیس به دفتر تحریریه ما آمد و وقتی دوباره پرسیدیم چرا آن روز بُراق شدی در حالی که سال بعد خودت او را آوردی؟ برانکو نتوانست ما را قانع کند، اما معلوم بود بابت آن اشتباه پشیمان شده است. شاید اگر آن پرسپولیس تو را داشت قهرمانی را به خاطر تفاضل گل کمتر به استقلال خوزستان واگذار نمی کرد.
من همان مقطع هم مصاحبه کردم و گفتم حق با آقای برانکو است. سرمربی مسئول اول فنی تیم است و حق دارد نفراتش را بر اساس تفکرات خودش انتخاب کند.
 
*دقیقاً به خاطر داریم که گفتی «به نظر برانکو احترام می گذارم» و رفتی بازیکن نفت تهران شدی. نفتی که با درخشش خودت، علیرضا بیرانوند و وحید امیری با سرمربیگری علیرضا منصوریان تیم پرسپولیس را شکست داد و مانع قهرمانی برانکو در لیگ پانزدهم شد.
شاید من هم بودم پرسپولیس قهرمان نمی شد!

*اینکه از شکسته نفسی توست! خودت، علیرضا بیرانوند و وحید امیری 3 بازیکن کلیدی نفت تهران بلافاصله بعد از پایان لیگ پانزدهم و درنقل و انتقالات تابستانی پیش از لیگ شانزدهم به پرسپولیس پیوستید و نقشی قابل انکار در قهرمانی این تیم بازی کردید. ممکن بود شما به استقلال بروید و...
نه، این طور نمی شد! من خوشحالم و افتخار می کنم دوباره پیراهن پرسپولیس را پوشیدم.

*سید، انصافاً از برانکو ناراحت نبودی؟
به هرحال این تصمیم سرمربی پرسپولیس بود، اما خودتان هم می دانید بعد ها رابطه من و آقای برانکو چقدرخوب شد. خاطرات خوبی با هم ساختیم و داشتیم که برای من سیدجلال حسینی خیلی ارزشمند است.
 
*آن قدر رابطه شما خوب بود که یک بار با مسئولیت خودت ضربه پنالتی را دادی مهدی طارمی بزند! این در حالی بود که برانکو طارمی را از زدن پنالتی در پرسپولیس منع کرده بود. تصور می کردیم سرمربی کروات از دست تو عصبانی شود ولی مصاحبه کرد و گفت «سیدجلال کاپیتان تیم و دستیار من داخل زمین است. او هرتصمیمی بگیرد از نظر من درست است و...»
بله، برانکو گفته بود مهدی پنالتی نزند، اما وقتی خودش داوطلب شد احساس کردم اگر اجازه ندهیم پنالتی بزند روحیه اش بیشتر به هم می ریزد. خدا را شکر ضربه اش هم گل شد و من شرمنده نشدم.

*اگر گل نمی شد؟!
فوتبال همین است. من داخل زمین این مسئله را حس کردم و دیدم صلاح در این است مهدی پنالتی بزند. ممکن بود ضربه اش را خراب کند، اما این دیگر جزو اتفاقات فوتبالی بود.

*بعد از بازی برانکو ناراحت نشد یا حرف خاصی به تو نزد؟
نه، خودتان که می گویید به شما آن حرف را زده است!

*این خاطره را تعریف کردیم که به فوتبالیست های جوان یادآوری کنیم با مصاحبه علیه سرمربی یک تیم یا جنجال کسی نمی تواند خودش را ثابت کند. یک فوتبالیست باید با فوتبال خودش را به سرمربی تحمیل کند.
بله دقیقاً همین طور است. البته ممکن است گاهی هم اتفاقی بیفتد که بازیکن کنترلش را از دست بدهد. بهترین تصمیم در آن لحظه سکوت است. من می گویم حرف نزده را همیشه می توان زد و بهتر است قبل از هر صحبتی اول کمی فکر کنیم.

*این پرسپولیس و گروه جنگنده ای که به قول خودت دور هم جمع شده اند چند سال دیگر می توانند قهرمان شوند و جام بگیرند؟
ما پله پله و بازی به بازی جلو می رویم. الان فقط لیگ نوزدهم اهمیت دارد. اول باید به بازی با پیکان فکر کنیم. این بازی برای ما شاید سخت ترین بازی فصل باشد!

*شوخی می کنی یا جدی می گویی؟!
کاملاً جدی گفتم! اولین بازی همیشه سخت ترین بازی است. لیگ ماه ها تعطیل بوده و ما قرار است دوباره شروع کنیم. این شروع باید جدی و قوی باشد. اگر خودمان را از پیش برنده بدانیم یا در فکر جشن قهرمانی باشیم ممکن است بازی با پیکان را هم واگذار کنیم!

*این دیگر خیلی بدبینانه است!
اصلاً و ابداً این طور نیست. ما در بازی رفت با پیکان هم به سختی و با نتیجه 2- یک برنده شدیم. این بار از حمایت هواداران خودمان هم محروم هستیم. تماشاگرانی که بزرگ ترین حامی پرسپولیس بوده و هستند و در غیاب این عزیزان ما مشکلاتی خواهیم داشت. پیکان هم تیمی است که خطر سقوط را احساس می کند و بازی با چنین تیم هایی در نیم فصل دوم واقعاً سخت است. پیکانی ها با تمام وجود و انگیزه اضافی می جنگند که سقوط نکنند. ما نه می توانیم و نه حق داریم خودمان را حتی برابر پیکان از پیش برنده بدانیم چه رسد به آنکه بخواهیم از حالا به فکر جشن قهرمانی باشیم.

*همان جمله معروف یحیی گل محمدی که گفته بود «شُل بگیریم سفت می خوریم؟!»
صددرصد و شک نکنید! گفتم که آقایحیی خودش از جنس پرسپولیس است و تجربه زیادی دارد. ما خیلی باید مراقب باشیم و بازی به بازی پیش برویم و چنین افکاری را از سر خود دور کنیم.

*شنیدیم گل محمدی و خودت مرتب سر تمرینات این مسئله را به بازیکنان جوان تر گوشزد می کنید؟
باید هم این طور باشد. تفکر قهرمانی زودهنگام برای تیم ما سم است و خطری دیگر هم ما را تهدید می کند. اینکه ما فکر کنیم در 9 هفته باقی مانده پرسپولیس بازی های نسبتاً آسان تری نسبت به حریفان پیش رو دارد. این ساده اندیشی و آسان پنداشتن حریفان می تواند تاوان سنگینی داشته باشد.

*پس چرا وقتی بحث مختومه شدن لیگ بود همه پرسپولیسی ها می گفتند ما 10 امتیاز فاصله داریم یا اینکه باید جام قهرمانی را به تیم شما بدهند؟
همه ما پرسپولیسی ها دوست داریم بازی ها برگزار شود و با قدرت قهرمان شویم. همان طور که سه سال گذشته قهرمان شدیم، اما برخی ها دنبال مختومه شدن لیگ بدون تعیین قهرمان بوده و هستند. حرف ما این بود که اگر بناست لیگ تعطیل و مختومه شود باید مثل لیگ فرانسه و پاری سن ژرمن، پرسپولیس را قهرمان معرفی کنند. الان هم که ستاد مقابله با کرونا در ورزش، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ دستور به برگزاری ادامه مسابقات داده اند ما هم تمکین کرده و آماده مسابقه هستیم.

*واقعیت را بخواهی اصلاً دلمان نمی آید این مصاحبه را تمام کنیم. صحبت های تو به عنوان یک کاپیتان واقعی و حرفه ای به ویژه نگاهت به بازی با پیکان جالب بود. اینکه یک کاپیتان باتجربه چگونه به آینده تیمش نگاه و همه چیز را پیش بینی می کند. قطعاً خواننده خبرورزشی هم با خواندن این گپ و گفت و خاصه بخش مربوط به پیکان متوجه خواهد شد سیدجلال حسینی چه نقش شگرفی در موفقیت های این پرسپولیس داشته است. در پایان مطلب خاصی نداری؟
نه، از شما تشکر می کنم.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
melibet

bahrami_news

نظرسنجی

پرسپولیس برابر ماشین سازی به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
ماشین سازی
ماشین سازی
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : بنیان دیزل
داور مسابقه : رضا کرمانشاهی
جمعه, 20 تیر 1399 / ساعت : 20:15
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
شاهین بوشهر
شاهین بوشهر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : سیدوحید کاظمی
شنبه, 14 تیر 1399 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی9
2علی علیپور8
3وحید امیری5
4مهدی عبدی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن