bahrami_head

    melibet

بزیک: می توانستم ذخیره خوبی برای دایی و خداداد باشم

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 524 ] - سه شنبه, 10 تیر 1399

بزیک: می توانستم ذخیره خوبی برای دایی و خداداد باشم

شاید اگر در زمان دیگری جز اوایل دهه 70 تا اواسط دهه 80 شمسی وارد فوتبال حرفه ای نمی شد، می توانست بازی های ملی بیشتری انجام بدهد. او هم مثل خیلی دیگر از بازیک... 5 out of 5 based on 2 ratings.
بزیک: می توانستم ذخیره خوبی برای دایی و خداداد باشم

شاید اگر در زمان دیگری جز اوایل دهه 70 تا اواسط دهه 80 شمسی وارد فوتبال حرفه ای نمی شد، می توانست بازی های ملی بیشتری انجام بدهد. او هم مثل خیلی دیگر از بازیک...

ارتش سرخ دات كام :

شاید اگر در زمان دیگری جز اوایل دهه 70 تا اواسط دهه 80 شمسی وارد فوتبال حرفه ای نمی شد، می توانست بازی های ملی بیشتری انجام بدهد. او هم مثل خیلی دیگر از بازیکنان این دو دهه، پشت خط علی دایی و خداداد عزیزی ماند و کمتر در ترکیب تیم ملی قرار گرفت. حرف از ادموند بزیک است، مهاجمی که همیشه تشنه گلزنی بود و مثل یک مار دنبال فرصت می گشت تا دروازه حریف را باز کند. او در آرارات چهره شد و البته در همان 17 سالگی پیشنهادی از نروژ دریافت کرد اما در ایران ماند تا بعدها پیراهن پرسپولیس و سپاهان را بپوشد. اگر سال های پایانی فوتبال بزیک را فاکتور بگیریم، از او خاطره های خوب متعددی در ذهن وجود دارد. از گلزنی در دربی تا قهرمانی با سپاهان، کسب عنوان آقای گلی لیگ و در نهایت بازی برای تیم ملی در زمان مرحوم پورحیدری. ادموند از آغاز فوتبال می گوید و به حالا می رسد. گفت وگویی جذاب با مهاجمی که لیاقتش بیشتر از اینها بود.

*چرا فوتبال؟
من تا چشم باز کردم و توپ را شناختم همه زندگی و علاقه ام شد فوتبال. خانه ما حیاط بزرگی داشت که مدام آنجا بازی می کردم. جام جهانی 98 مکزیک من حدود 10 سال داشتم با این حال حدود 80 درصد بازیکنان آن مسابقات را می شناختم. زمان ما هم که پلی استیشن نبود و فقط تو کوچه ها دنبال توپ بودیم. منزل ما در خیابان نادری بود. یک معلم ورزش داشتیم که به رحمت خدا رفته، همیشه به من می گفت تو استعداد داری تا اینکه خانه مان را عوض کردیم و به محله ارامنه رفتیم. آنجا به درخواست پسرعموهایم هفته ای سه جلسه تمرین می کردیم که استارت فوتبال من از آنجا شروع شد.

*چطور؟
آنجا هم یک معلم ورزش داشتیم که سرمربی نوجوانان آرارات و یک تیم زمین خاکی به نام ماسیس بود. در آن زمان من 16-15 ساله بودم که تیم ما به فینال رسید و با دو گلی که من زدم قهرمان شدیم. برای مراسم اهدای جام از حسن آقای حبیبی دعوت کرده بودند که بعد از پایان بازی گفت من به باشگاه آرارات بروم.

*چه احساسی داشتی؟
نمی توانم بگویم چه حسی داشتم چون در آن سال ها هر بازیکنی که به تیم آرارات در ایران می رفت انگار به تیم ملی رسیده بود. بعد از یک سال بازی برای تیم نوجوانان به تیم بزرگسالان رفتم و تا سال 75 آنجا بودم.

*از آرارات به پرسپولیس آمدی. این انتقال چطور صورت گرفت؟
قبل از اینکه به پرسپولیس بیایم به خاطر رفاقتی که با آقا کریم (باقری) داشتم به مدت یک ماه در تمرینات کشاورز حاضر شدم و خوشحالم که افتخار کار کردن با مرحوم قایقران را داشتم. البته قبل از این هم پرسپولیس مرا می خواست اما چون با آرارات قرارداد داشتم اجازه ندادند. تا اینکه یکی از دوستانم پییشنهاد پرسپولیس را مطرح کرد و گفت عابدینی و درخشان تو را می خواهند. من هم از همان روز به تمرین پرسپولیس رفتم که اتفاقاً کریم باقری هم همان روز آمد.

*اولین جلسه تمرین با پرسپولیس چطور بود؟
حس خیلی خوبی بود اینکه می دیدم در تمرین تیمی هستم که از بچگی طرفدارش بودم. اما شاید باورتان نشود که استانکو مرا نمی خواست.

*پس چطور ماندید؟
یادم هست که روز اول گفت تیم من با کریم باقری کامل می شود اما آقای عابدینی گفت بزیک بازیکن بسیار خوبی است و با حضور او طرفداران ارامنه ما هم بیشتر می شود. همین باعث شد که اجازه تمرین به من بدهد و خدا هم کمک کرد آن روز به حدی عالی کار کردم که بعد از تمرین گفت قراردادم را امضا کنند. این اتفاق افتاد و البته پنج هفته بیرون نشستم تا مجوز بازی ام صادر شد.

*اولین بازی ات مقابل چه تیمی بود؟
اگر اشتباه نکنم پاس یا بهمن بود. اما اولین گلم را به ماشین سازی زدم.

*اما در پرسپولیس اتفاقاتی افتاد که در بهترین شرایطت نیمکت نشین شدی.
تا حالا این حرف را جایی نزدم. من در حالی که سه سال متوالی بهترین گلزن پرسپولیس بودم آقای پروین اینطور تشخیص دادند که از زوج علی کریمی و پایان رأفت در خط حمله استفاده کنند. پایان تازه به پرسپولیس آمده بود و از طرفی علی کریمی توانایی بازی در هر پستی را داشت در حالی که در سال های قبل در پست تخصصی اش یعنی پشت مهاجم بازی می کرد.

*همان دوران با افت قابل ملاحظه ای هم روبه رو شدی.
بله. شما اگر بهترین بازیکن دنیا هم باشید و چند هفته بازی نکنید، افت می کنید. بهنام سراج هم بازیکن خوبی بود اما بیشتر از دو سال دوام نیاورد. حتی کوروش برمک هم با عنوان آقای گلی به پرسپولیس آمده بود که بازی زیادی به او نرسید. من هیچ وقت هم دراین باره با آقای پروین حرف نزدم و به سلیقه ایشان احترام گذاشتم.

*بعد از آن هم به خاطر شرکت در میهمانی یکی از مدیران به همراه تعدادی از بازیکنان از پرسپولیس اخراج شدی؟
در آن مقطع پرسپولیس درگیر مسائل مدیریتی بود و آقای انصاری فرد جشنی گرفته بود و هفده بازیکن تیم در آن جشن شرکت کردند. فکر کنم این موضوع به مذاق خیلی ها خوش نیامد. من خیلی آقای عابدینی را دوست دارم؛ ایشان مدیر لایقی بود و بعد از این جریان از تیم جدا شد. ما به جشن مدیرعامل جدید رفتیم و مدیرعامل قبلی ناراحت شد. فکر کنم علی کریمی، عابدزاده، انصاریان و  خیلی های دیگر هم بودند.

*اما فقط تو اخراج شدی؟
خیلی از بازیکنان بعد از آن مراسم آمدند و عذرخواهی کردند. به من هم گفتند عذرخواهی کن اما می دانستم عذرخواهی فایده ندارد چرا که تقصیر ما نبود و این کاری بود که باشگاه انجام داده بود. خیلی ناراحت شدم. به آقای خوردبین زنگ زدم، هرکسی می گفت این اخراج کرده و دیگری اخراج کرده است. محمودخان گفت آقای پروین تصمیم گرفته است. من هم خیلی دوست داشتم بمانم اما وقتی سرمربی تیم به لحاظ فنی به شما اعتقاد ندارد پس باید در اوج جوانی به جایی بروید که به شما بازی برسد.

*شما هم سپاهان را انتخاب کردی؟
برای اینکه استانکو آنجا بود و بازی ام را دوست داشت. خیلی ها فکر می کردند که بعد از جدایی از پرسپولیس مثل خیلی از فوتبالیست ها که از دو تیم بزرگ پایتخت جدا می شوند و فوتبال شان تمام می شود برای من هم این اتفاق می افتد اما من در اوج تجربه، جوانی و چندین سال بازی در لیگ به سپاهان رفتم که اتفاقاً دو قهرمانی را هم به دست آوردم.

*با سپاهان مقابل پرسپولیس بازی کردی و به این تیم گل هم زدی.
در اولین بازی که به استادیوم آزادی آمدم و 60 هزار تماشاگر تشویقم کردند، متوجه شدم که دوستم دارند. ما اما بازی را 2-3 باختیم. در بازی رفت همان سال گل زدم که داور آفساید گرفت اما هیچ وقت بعد از گلزنی به پرسپولیس شادی نکردم. خیلی دوست داشتم که فوتبالم را با پرسپولیس تمام کنم. من با این تیم خاطرات بسیار خوبی دارم و یکی از شانس های بزرگ زندگی ام همبازی بودن با بزرگان پرسپولیس بوده است. از احمدرضا عابدزاده تا باقری، دایی، مهدوی کیا، کریمی و حتی خداداد عزیزی.

*برای همه فوتبالیست ها گل زدن در دربی اهمیت خاصی دارد. گلی که شما در دربی زدی چقدر در زندگی فوتبالی ات تأثیر داشت؟
طبیعتاً اینکه تیم شما دربی را پس از چند سال با یک گل ببرد و آن گل را هم شما بزنید فوق العاده است. البته من قبل از آن هم به استقلال گل زده بودم اما بعد از دربی توجه هواداران و اعتماد مربیان نسبت به من بیشتر شد. یک هفته قبل از آن بازی که به استقلال گل زدم، تیم رفت تبریز و من کمرم درد می کرد و نرفتم. ما آن بازی را خوب شروع نکردیم، استقلالی ها بهتر بودند و صمد مرفاوی توپ را به تیرک دروازه زد ولی کم کم خیلی بهتر شدیم و رضا ترابیان و مهرداد میناوند می توانستند گل بزنند. هر چه از بازی گذشت ما مسلط تر شدیم و استرسمان کم شد. بهترین دقیقه که می توانی در دربی گل بزنی دقایق آخر است و خدا من را دوست داشت که در دقیقه پایانی گل زدم، البته خودم فکر می کنم در آن بازی من خیلی خوب بازی نکردم و فقط گلم خوب بود.

*اما چرا بازیکنی با این همه استعداد و قهرمانی های زیاد در لیگ و کسب عنوان آقای گلی در سطح ملی به حقش نرسید؟
شما برای پیدا کردن جواب سؤالتان به گذشته برگردید. چطور می شود بازیکنی که سه سال بهترین گلزن پرسپولیس بوده به تیم ملی دعوت نمی شود؟ نمی دانم شاید سلیقه سرمربی بوده شاید هم مسائل دیگر که نمی خواهم درباره اش صحبت کنم اما می توانستم ذخیره خوبی برای دایی و خداداد در تیم ملی باشم چون وحید هاشمیان بعد از من به تیم ملی دعوت شد. من در قطر و در جام باشگاه های آسیا جزو بهترین نفرات پرسپولیس بودم که دو گل زدم و دو پاس گل دادم. همان مسابقاتی که خداداد یار کمکی ما بود. یادم است آقای مایلی همان موقع به من گفت که خیلی خوبی و همینطور ادامه بده. اما اولین نفری بودم که از لیست تیم ملی خط خوردم. هیچ وقت یادم نمی رود که روحیه ام را خیلی از دست دادم.

*از لیگ امارات هم پیشنهاد داشتی که بدشانسی آوردی.
شما از آقای عابدینی بپرسید که من از تیم شالکه آلمان هم پیشنهاد داشتم اما به خاطر سربازی نتوانستم بروم. اما سال 82 که آقای گل لیگ شدم رفتار مربیان تیم ملی هم نسبت به من تغییر کرد. آقای همایون شاهرخی که انسان بسیار شریفی هستند مرا به تیم ملی دعوت کردند و یکی، دو بازی هم به زمین رفتم. بعد که آقای برانکو سرمربی تیم ملی شد همین نگاه را به من داشت و اتفاقاً بازی ام داد تا اینکه سرمربی فرانسوی النصر امارات بازی هایم را دیده بود و خواست که به آنجا بروم اما رباط صلیبی پایم پاره شد.

*حسرت چیزی را در فوتبال نمی خوری؟
نه اما خیلی دوست داشتم لژیونر شوم. من وقتی 17 ساله بودم هم از لیگ نروژ پیشنهاد داشتم که اگر می رفتم، مسیر زندگی فوتبالی ام تغییر می کرد. به هر حال قسمت من هم اینطور بود.

*اگر به گذشته برگردی کدام اشتباه فوتبالی ات را تکرار نمی کنی؟
من اشتباه زیاد داشتم اما این را می دانم که اگر دوباره به گذشته برگردم حتماً دوباره فوتبالیست می شوم. شاید به بعضی آرزوهای فوتبالی ام نرسیدم اما اگر برگردم هیچ وقت اجازه نمی دهم مسأله ای روحیه ام را خراب کند.

*بازی پرسپولیس و پیکان را دیدی؟
نیمه دوم را کامل دیدم. زمانی که شما در زمین حریف به گل می رسید بازی برای تان راحت تر می شود چون حریف برای جبران گل خورده جلو می آید. در این بازی هم همین اتفاق افتاد و پیکان برای دقایقی روی دروازه پرسپولیس فشار آورد اما تیم یحیی در ضدحمله بسیار خوب کار کرد و فرصت های گل زیادی را هم از دست دادند که می توانستند با اختلاف گل بیشتری برنده شوند.

*پرسپولیس با این پیروزی به قهرمانی و پوکر آن نزدیک تر شد.
به نظر من از آنجا که سایر مدعیان با هم بازی دارند پرسپولیس اگر در تمام بازی های آینده اش هم به نتیجه تساوی دست پیدا کند، قهرمان خواهد شد.

*اما همانطور که گفتی فرصت های زیادی را مهاجمان پرسپولیس از دست دادند.
به هرحال بازیکنان حدود 100 روز از مسابقات دور بودند و زمان می خواهد تا دوباره به همان شرایط برگردند. مهدی عبدی بازیکن جوانی است که خیلی خوب پاسخ شجاعت یحیی را داد. عبدی می تواند مهاجم بزرگی شود به شرطی که همین روند را با تمرین بهتر (بخصوص ضربه به چارچوب) ادامه داده و مغرور نشود. شما نگاه کنید آنسو فاتی مهاجم بارسلونا هم هر زمانی که در ترکیب قرار می گیرد، انگیزه بسیار بالایی از خود نشان می دهد که عبدی هم همینطور باید باشد.

*شما خودت بهترین فرصت گلی را که از دست دادی مقابل چه تیمی بود؟
با پرسپولیس مقابل یک تیم لبنانی بازی داشتیم؛ من بودم و دروازه بان که توپ را به بالای دروازه زدم.  


مرتبط با موضوع

تبلیغات
melibet

bahrami_news

نظرسنجی

پرسپولیس برابر ماشین سازی به چه نتیجه ای دست پیدا خواهد کرد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
ماشین سازی
ماشین سازی
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : بنیان دیزل
داور مسابقه : رضا کرمانشاهی
جمعه, 20 تیر 1399 / ساعت : 20:15
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
شاهین بوشهر
شاهین بوشهر
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : سیدوحید کاظمی
شنبه, 14 تیر 1399 / ساعت : 21:00

گلزنان برتر پرسپولیس

مهدی ترابی
# نام بازیکن تعداد گل
1مهدی ترابی9
2علی علیپور8
3وحید امیری5
4مهدی عبدی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن