اکسید هد

صبر ایوب و عمر نوح

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 437 ] - یکشنبه, 5 مرداد 1399

صبر ایوب و عمر نوح

نوزدهمین دوره لیگ برتر برای پرسپولیس تمام شد. از این جه به بعد هر چه برای پرسپولیس وجود دارد یکسری فانتزی ها است که در اولویت چندم بعد از یکسری اتفاقات مهم قر... 5 out of 5 based on 1 ratings.
صبر ایوب و عمر نوح

نوزدهمین دوره لیگ برتر برای پرسپولیس تمام شد. از این جه به بعد هر چه برای پرسپولیس وجود دارد یکسری فانتزی ها است که در اولویت چندم بعد از یکسری اتفاقات مهم قر...

ارتش سرخ دات كام :

نوزدهمین دوره لیگ برتر برای پرسپولیس تمام شد. از این جه به بعد هر چه برای پرسپولیس وجود دارد یکسری فانتزی ها است که در اولویت چندم بعد از یکسری اتفاقات مهم قرار دارد. اتفاقات مهم هم قرار است در جام حذفی و مهم تر از آن در لیگ رقم بخورد. جام حذفی خودش اولویت دوم است. پرسپولیس باید اکنون روی لیگ قهرمانان متمرکز شود و پس از آن باید سراغ لیگ بیستم رفت.

با همین اولویت ها اولین مساله مهم ، موضوع نقل و انتقالات است. پرسپولیس با چگونه تیمی راهی رقابت های لیگ قهرمانان می شود. تیمی که 4هفته به پایان رقابت های لیگ، 4مین قهرمانی خود را به دست آورد یا سایه ای از این تیم روانه رقابت ها خواهد شد.

یکی از بازیکنانی که این روزها درباره او صحبت زیادی می شود، بشار رسن است. هواداران به شدت مسایل مربوط به این بازیکن را تعقیب می کنند. روی او حساسیت زیادی دارند. اصولاً هواداران به هر بازیکنی که صحبت از رفتن کند، توجه بیشتری نشان می دهند. این یک قاعده کلی است، به ویژه اگر آن بازیکن محبوب باشد. بشار رسن هم در این سال ها به خوبی در دل هواداران جای کرده است. کم حاشیه بودن او بسیار مؤثر بود و یک بازیکن فنی خوب هم به حساب می آید هرچند قبل از آمدن سطح توقعات از او خیلی خیلی بیشتر از این بود که در طی سال ها دیدیم.

*نگاه به جیب پرسپولیس یا دستور از بالا؟
در حال حاضر چالش اصلی درباره رسن، مربوط به رقم قرارداد او می شود. با فرض اینکه او بخواهد 450 هزار دلار خام از پرسپولیس بگیرد، حتی با دلار 20هزارتومانی، پای یک رقم 9 میلیارد تومانی در کار خواهد بود. حالا از یک سو استدلال هواداران درست است که کاهش ارزش پول ملی ایران تقصیر بشار و پرسپولیس نیست و از سوی دیگر پرسپولیس باید این پول را به وی پرداخت کند.

سوال این است که آیا برآوردهای مالی، پرسپولیس را به این نقطه رسانده است یا دستور از بالا؟ پرسپولیس چندی پیش با الحاقیه ای که امضا کرد از کارگزار تعهد گرفت که تا پایان خرداد 1400، مبلغ 110 میلیارد تومان دریافت کند. 15 میلیارد تومان آن قبلاً رفته بود. اگر تعهدات اجراشده باشد که باید تا الان 30 میلیارد تومان دیگر هم رفته باشد. پرسپولیس است و 65 میلیارد تومان که با آن باید 25 درصد باقیمانده قرارداد بازیکنان، 15 تا 25 درصد هم پاداش قهرمانی و آفرهای بازیکنان باید با آن پرداخت شود و هزینه ها و دستمزدهای سال بعد هم هست. باشگاه غیر از این درآمدهای محدودی دارد اگر سرویس پیامکی برقرار نشود که در مورد آن هم باید دید سهم باشگاه و کارگزار چگونه خواهد بود. همه این حساب وکتاب ها را باید کنار هم دید بااین وجود یکسری اماواگرها وجود دارد.

*برای استقلال هم دلار نیست؟
یکی از این اماواگرها مربوط به شایعاتی درباره استقلال می شود. آیا صحت دارد که استقلال قرار است از یک بودجه خیلی خوب برای جذب سرمربی خارجی بهره مند شود؟ 800 تا 900 هزار دلار برای امکان جذب مربی چه قدر صحت دارد؟

البته این شنیده ها در حالی است که قبل از این معاون وزیر ورزش و جوانان اعلام کرده بود، پرسپولیس و استقلال نمی توانند هیچ مربی و بازیکن خارجی جدیدی را جذب کنند. به هر حال با هیچ فرمولی نمی شود پذیرفت که درآمد استقلال حتی در حد پرسپولیس باشد. آن ها نه به اندازه پرسپولیس هوادار دارند و نه به قدر ما افتخار. هیچ کس حاضر نیست برای بحث هایی مثل اسپانسری و مشارکت تجاری برای تیمی بازار و خواهان ضعیف تر، پول بیشتر پرداخت کند.

*نگاه سرخپوشان به قرارداد بشار؟
باز در کنار این مساله باید پرسید که وقتی بشار رسن قرار است فعلا بالای 10 میلیارد تومان دریافت کند سایر بازیکنان، چه ارقامی را طلب می کنند. خب، این بحث ها در تیم وجود دارد و منافاتی هم با رفاقت بین بازیکنان وجود ندارد. واسطه ها و مدیر برنامه ها هم موظف هستند برای این منظور فعالیت کنند و از فشار رسانه ها و هواداران استفاده کنند و آن ها را به تکاپو بیندازند. همه این بحث ها در جریان نقل و انتقالات مطرح خواهد شد و جیب پرسپولیس قطعاً تحمل این فشار را ندارد و فقط یک حالت باقی خواهد ماند. این که مشاوران به مدیران بگویند؛ تعهد را ایجاد کن، مدیر بعدی باید پاسخگو باشد. این نگاه در این مدت اخیر پرسپولیس را با چالش های بسیار جدی روبرو کرده است و همه ما از بخش ثمرات آن مطلع هستیم.

*حفظ بشار برخلاف میل باطنی
این که باشگاه به رسن گفته باشد رقم قرارداد خود را باید کاهش دهد فقط می تواند یک معنی داشته باشد. این مطلب تکذیب هم نشد. رسن باید به فکر تیم دیگری باشد و اصلاً فکر نکنید که وی قبل از این به موضوع فکر نکرده باشد. واقعیت امر این است که او به نظر غافلگیر نشده است. کاملاً عادی رفتار می کند و این مساله به تعبیر بعضی افراد نزدیک به او می تواند  به معنای آن باشد که او یکسری اقدامات را برای انتخاب تیم بعدی خود نیز انجام داده است. به هر حال از او امری خواسته شده که نشنیدیم از بازیکنان دیگر خواسته باشند. از طرفی، او در حالی با تعهدات معوق مانده از سوی باشگاه روبرو است که دیگر بازیکنان پول شان را گرفته اند. همه این ها یعنی این که بشار از قبل آماده رفتن بود و باشگاه هم قصد حفظ او را ندارد. سال قبل هم نین قصدی نداشتند. ازنظر باشگاه عملکرد فنی بشار در قواره این رقم نبود اما هجمه های ناشی از رفتن برانکو و ترس از هواداران منجر به حفظ بشار شد.

*نگاهی به عملکرد بشار و صحبت های بی تعارف
اگر باشگاه پرسپولیس نخواهد هزینه های مربوط به حفظ بشار رسن را متحمل شود، باید بتواند  یک بازیکن حداقل در قواره های او را جذب کند. اصولاً این یک سوال جدی در تمام این سال ها است که وقتی باشگاه، یک سال در خواب است و افرادی کار بلد و سالم ندارد که برایش دنبال بازیکن بگردند، چگونه می خواهد در مذاکره حتی با بازیکنان خود دست برتر را داشته باشد. این یک درد جدی است. قرار نیست همه نیازهای باشگاه از بازیکنان اسم درکرده برطرف شود. امثال مهدی طارمی، نوراللهی، علیپور، صادقیان، عباس زاده و بسیاری دیگر از یکجاهایی شروع می کنند که کمتر کسی سراغ آن ها می رود. درد این است که گوش کمتر کسی به این حرف ‎ها بدهکار است. باشگاه باید بخشی از نیازهای خود را این گونه برطرف کند.

در این شرایط شاید نگاهی به عملکرد بازیکنان هم بد نباشد. در این فصل بازیکنی مثل وحید امیری با حضور در 23 بازی لیگ و حدود 1900 دقیقه بازی، 5 گل زده و 3 پاس گل داده است. بازیکنی مثل سیامک نعمتی با حدود 900 دقیقه بازی یک گل و 3 پاس گل در کارنامه دارد.مهدی ترابی با حدود 2100 دقیقه بازی، 10 گل و 4 پاس گل در کارنامه دارد و بشار رسن هم با حدود 1200 دقیقه بازی، 2گل و یک پاس گل.او سال قبل با حدود 1750 دقیقه بازی یک گل و دو پاس گل در کارنامه داشت ولی خب بحث دیگر این است که هافبک ها بر اساس این اعداد درجه بندی نمی شوند. اما وقتی یک باشگاه می خواهد دست به تصمیم های انقلابی بزند باید از قبل برای آن فکر کرده باشد. شاید در پرسپولیس هم این اتفاق روی داده است و هنوز اعلام نکرده اند ولی ما می توانیم بر اساس آنچه وجود دارد بحث کنیم. پرسپولیس بر اساس نوع فوتبالش به بشار رسن یا بازیکنی با ویژگی های او نیاز دارد. بازیکنی که در طول و عرض حرکت کند. تکنیک و سرعت عبور از یار و دادن پاس های مؤثر را داشته باشد. پاس هایی که بتوانند حریف را دچار مشکل کنند. در حال حاضر ترکیبی از ترابی، امیری، نعمتی و بشار دربازی های مختلف است که کار پرسپولیس را پیش می برد. گلزنان پاس های خوب می خواهند و شروع به حمله ها هم مهم است. بشار هم در تیم یحیی به مراتب مؤثرتر از تیم کالدرون کارکرده است. او در زمان کالدرون اصلاً بازیکن خوبی برای پرسپولیس نبود. یک پاس کلیدی در 670 دقیقه بازی ولی با آمدن یحیی، تا قبل از تعطیلی بازی ها 2 گل و 3 پاس کلیدی را ثبت کرد. بدون تعارف بشار بازیکن خوبی است که در حال حاضر با رفتنش جای او خالی می ماند، ولی بازیکنی نیست که نشود مثل او را پیدا کرد. مساله این است که کسی دنبال این مساله رفته باشد یا برای جانشینی او با نظر سرمربی فکری کرده باشند.

*پرسپولیس برای هماهنگ شدن بازیکنان جدید وقت ندارد
در حال حاضر باید یک مساله دیگر را هم در نظر بگیریم. اگر شنیده ها درباره برگزاری جام حذفی در حدفاصل لیگ برتر و لیگ قهرمانان درست باشد. بازیکنان بدون قرارداد بعد از جام حذفی آزاد می شوند و با تفسیری، برای لیگ قهرمانان لازم است که دوباره با آن ها توافق شود. هافبک طراح یک پست کلیدی است و حتی اگر بازیکن خوبی به جای بشار جذب شود احتمالاً زمان لازم دارد تا با سایرین هماهنگ شود و پرسپولیس تا لیگ قهرمانان زمان زیادی نخواهد داشت تا بخواهد یک تیم با تغییرات زیاد را هماهنگ کند. در این شرایط اگر جام حذفی بعد از لیگ قهرمانان برگزار می شد کمک بزرگی به نمایندگان فوتبال ایران بود.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
اکسید نیوز

نظرسنجی

بهترین بازیکن پرسپولیس برابر تراکتور کدام بازیکن بود؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
مس رفسنجان
مس رفسنجان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : شهدای صنعت مس
داور مسابقه : جواد رحیم زاده
جمعه, 4 تیر 1400 / ساعت : 19:15
پرسپولیس
پرسپولیس
1 - 0
تراکتور
تراکتور
ورزشگاه : آزادی - فینال
داور مسابقه : علی صفایی
یکشنبه, 30 خرداد 1400 / ساعت : 19:50

گلزنان برتر پرسپولیس

احمد نورالهی
# نام بازیکن تعداد گل
1احمد نورالهی6
2سیدجلال حسینی4
3وحید امیری3
4مهدی عبدی3

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2021 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن