مجله ارتباط

    melibet

قصه تلخ درآمد زایی در فوتبال ایران؛ قهرمان های ورشکسته

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 419 ] - دوشنبه, 6 مرداد 1399

قصه تلخ درآمد زایی در فوتبال ایران؛ قهرمان های ورشکسته

پرسپولیس برای چهارمین بار متوالی قهرمان لیگ شد. اگر تصور درآمدی هنگفت از این چهار قهرمانی در ذهن تان وجود دارد، بهتر است سریعاً آن را فراموش کنید زیرا در لیگ ... 5 out of 5 based on 2 ratings.
قصه تلخ درآمد زایی در فوتبال ایران؛ قهرمان های ورشکسته

پرسپولیس برای چهارمین بار متوالی قهرمان لیگ شد. اگر تصور درآمدی هنگفت از این چهار قهرمانی در ذهن تان وجود دارد، بهتر است سریعاً آن را فراموش کنید زیرا در لیگ ...

ارتش سرخ دات كام :

پرسپولیس برای چهارمین بار متوالی قهرمان لیگ شد. اگر تصور درآمدی هنگفت از این چهار قهرمانی در ذهن تان وجود دارد، بهتر است سریعاً آن را فراموش کنید زیرا در لیگ برتر فوتبال ایران با ساز و کار خاص برگزاری اش و محدودیت هایش در درآمدزایی، چنین تصوری تنها یک خیال دور است.

*در فوتبال دنیا چه خبر است؟
از 100٪ درآمد یک تیم فوتبال، بخش عمده آن شامل درآمد ناشی از حق پخش، تبلیغات محیطی، اسپانسرشیپ و فروش بازیکن می شود. موارد سه و چهار موضوعیت این مطلب نیست، اما کمی ریزتر و مصداقی تر از دو مورد اول حرف می زنیم. در پرمیر لیگ با بالاترین گردش مالی سالیانه در جهان، مکانیسم تقسیم درآمد ها بدین شرح است: درآمد ناشی از تبلیغات محیطی و حق پخش بین المللی بطور مساوی میان هر 20 تیم تقسیم می شود اما درآمد ناشی از حق پخش داخلی، 50٪ آن بطور مساوی، 25٪ آن براساس رتبه تیم ها در جدول پایانی و 25٪ آن براساس میزان پخش بازی تیم ها در شبکه های تلویزیونی و تعداد هواداران آنها تقسیم می شود. مطابق این مکانیسم، منچسترسیتی در فصل گذشته با  150 و لیورپول با 152 میلیون یورو بالاترین درآمد ناشی از حق پخش و تبلیغات محیطی را داشتند. این نکته را مد نظر داشته باشید که سهم این تیم ها از درآمد تبلیغات محیطی تنها 5 میلیون یورو بوده و این خود گویای آن است که بخش عمده درآمد این دو تیم از راه حق پخش بوده است. در لالیگا هم کم و بیش شرایط مشابهی حکم فرماست، با این تفاوت که در لالیگا علاوه بر درآمد حق پخش داخلی، درآمد حق پخش خارجی هم با همان مکانیسم 25،25،50 تقسیم می شود و این مسأله اختلاف میان درآمد تیم های بالای جدول و پرطرفدار را با تیم های پایین جدول از شهرهای کوچکتر و با هوادار بین المللی کمتر افزایش می دهد.

*در فوتبال ایران چه خبر است؟
درآمد ناشی از حق پخش به عنوان اصلی ترین منبع درآمد بزرگترین تیم های اروپایی در ایران معادل صفر است! در مورد درآمد ناشی از تبلیغات چهار لایه محیطی! اطراف زمین مسابقات هم در دو سال اخیر هیچ شفافیتی صورت نگرفته است. تنها مشخص است که از 100٪ این درآمد، 20٪ سهم سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و هیأت های فوتبال استان ها شده و از 80٪ باقیمانده، 40٪ به شکل مساوی بین تیم ها تقسیم می شود و 40٪ بقیه تنها براساس رتبه تیم ها تقسیم می شود (زیرا تخمین دقیقی از میزان هواداران تیم ها وجود ندارد.) اینکه سهم تیم قهرمان از این 40٪ چقدر است، بر کسی روشن نیست و سازمان لیگ هم توضیح مشخصی در این باره نداده، اما مطابق محاسبات فرضی سایت «بازار ورزش» بر اساس درصدی که به تیم قهرمان در لیگ های معتبر دنیا تخصیص داده می شود، درآمد پرسپولیس از راه حق پخش طی قهرمانی در لیگ 18ام کمتر از 5 میلیارد تومان بوده است. بررسی های فوق یک نکته را عیان می کند؛ تا زمانی که تکلیف اصلی ترین جریان تغذیه کننده مالی تیم های فوتبال -حق پخش- روشن نشود، تیم ها باید دور درآمد کافی از فوتبال را خط بکشند زیرا در اغلب موارد همین درآمد چند میلیاردی تیم ها از راه تبلیغات محیطی هم تحت عنوان بدهی به سازمان لیگ به حساب تیم ها نمی رسد. بدون درآمد حق پخش، شتاب حرکت تیم های ایرانی در سراشیبی سقوط هر روز افزایش می یابد.


مرتبط با موضوع

تبلیغات
melibet

مجله ارتباط_اخبار

نظرسنجی

کدام گزینه را عامل مهمتری در قهرمانی پرسپولیس می دانید؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
گل گهرسیرجان
گل گهرسیرجان
-
پرسپولیس
پرسپولیس
ورزشگاه : سیرجان
داور مسابقه : ؟؟؟
شنبه, 25 مرداد 1399 / ساعت : 20:45
پرسپولیس
پرسپولیس
0 - 1
ذوب آهن
ذوب آهن
ورزشگاه : آزادی
داور مسابقه : کوپال ناظمی
جمعه, 17 مرداد 1399 / ساعت : 20:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور10
2مهدی ترابی10
3وحید امیری5
4مهدی عبدی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن