melbet_head

درام مثل دربی های حذفی

- نظرات : بدون نظر - بازدید [ 324 ] - چهارشنبه, 5 شهریور 1399
درام مثل دربی های حذفی

پرسپولیس با ثبت پوکر قهرمانی لیگ برتر رکوردی یگانه در فوتبال ایران ثبت کرد. آنها فصل قبل نیز با دومین دبل قهرمانی در فوتبال ایران از این حیث رکورددار شده بودن...

ارتش سرخ دات كام :

پرسپولیس با ثبت پوکر قهرمانی لیگ برتر رکوردی یگانه در فوتبال ایران ثبت کرد. آنها فصل قبل نیز با دومین دبل قهرمانی در فوتبال ایران از این حیث رکورددار شده بودند اما این تیم حتی قابلیت کسب دومین دبل متوالی را هم دارد و در این راه باید حریف دیرینه را از پیش رو بردارد.

پرسپولیس یحیی در صورت قهرمانی در جام حذفی امسال درست مثل فصل قبل در کسب جام های داخلی فوتبال ایران دبل خواهد کرد. اتفاقی که یک بار هم در زمان سرمربیگری علی پروین در دهه 70 و مشخصاً سال 78 رخ داده بود. اتفاقاً آن سال پرسپولیس در فینال استقلال را شکست داد اما این بار در پای فینال با حریف دیرینه اش شاخ به شاخ خواهد شد.

پرسپولیس بعد از کسب عنوان پرافتخارترین تیم رقابت های سراسری (لیگ) فوتبال ایران و البته پرافتخارترین تیم لیگ برتر حالا دنبال رکوردداری در جام حذفی هم هست. آنها با شش جام قهرمانی در این رقابت ها یک جام کمتر از استقلال دارند و فعلاً آبی ها پرافتخارترین تیم این رقابت ها به حساب می آیند.

پرسپولیس در صورت شکست استقلال و سپس بردن فینال با قهرمانی در جام حذفی امسال می تواند هم حریف را از فاصله انداختن در این رقابت ها دور کند و هم خودش را به بالاترین نقطه افتخار در رقابت های حذفی برساند؛ پس این از انگیزه قهرمانی. در واقع سرخ ها می توانند در این مرحله جلوی هشتمین قهرمانی احتمالی استقلال را بگیرند و هفتمین عنوان قهرمانی این رقابت ها را مال خود کنند.

این چهارمین بار است که پرسپولیس در جام حذفی با حریف سنتی خود مواجه می شود. بار اول دو تیم در یک چهارم نهایی جام حذفی روز 19 اسفند ماه 1367 در ورزشگاه آزادی روبه روی هم قرار گرفتند. جالب اینکه از صبح همان روز باران شدیدی در تهران باریدن گرفت و همه غافلگیر شدند. حتی شایعه لغو بازی به گوش می رسید اما بازی تنها در حضور 30 هزار تماشاگر برگزار شد. اگر دربی جام ولایت دو تیم در سال 90 که کلاً 25 هزار تماشاگر داشت را کنار بگذاریم این بازی کم تماشاگرترین دربی تاریخ بوده و خواهد ماند.

این مسابقه در پایان وقت های اضافی و قانونی بدون گل مساوی شد اما در ضربات پنالتی پرسپولیس 4 بر 2 برنده شد. محسن عاشوری، مجتبی محرمی، رحیم یوسفی و مرتضی کرمانی مقدم پنالتی های پرسپولیس را زدند.

وحید قلیچ هم نمایش خوبی در ضربات پنالتی داشت و جهت دو پنالتی جعفر مختاری فر و رضا حسن زاده را خیلی خوب تشخیص داد و فقط چند سانتیمتر کم آورد. او پنالتی قلعه نویی که به مرکز دروازه زده بود را گرفت و ضربه شکورزاده هم از بالای دروازه بیرون رفت. البته پرسپولیس در همان اسفند 67 در نیمه نهایی این رقابت ها با درخشش فرزاد آهک پور گلزن شاهین اهواز به پدیده آن فصل جام حذفی باخت و حذف شد تا شاهین در نهایت به مقام قهرمانی برسد.

اما دومین جدال پرسپولیس و استقلال در جام حذفی 11 سال بعد از آن و این بار در فینال اتفاق افتاد. 20 تیر 1378 پرسپولیس پرستاره که با علی پروین قهرمان لیگ شده بود مقابل استقلال نایب قهرمان لیگ قرار گرفت که با 7 امتیاز کمتر نایب قهرمان لیگ شده بود.

جالب اینکه در سال 1378 چهار دربی برگزار شد که دو تا از آنها مساوی شد و دو تای دیگر را پرسپولیس برد. دربی 20 تیر 78 دومین دربی آن سال بود. دربی اول سه ماه قبل از آن یک - یک شده بود. دو ماه و نیم بعد از آن هم دربی 9 نفره معروف برگزار شد و در اسفند ماه همان سال هم پرسپولیس با دو گل هاشمی نسب و رأفت بازی را از حریف همیشگی دو بر صفر برد.

در دربی 20 تیر سال 78 پرسپولیس فقط 11 دقیقه بعد از شروع بازی با پنالتی ای که ادموند بزیک گرفته بود، با ضربه مهدی هاشمی نسب به گل رسید اما در شروع نیمه دوم سهراب بختیاری زاده با یک ضربه سر کار را به تساوی کشاند. جالب اینکه داود فنایی مربی گلرهای فعلی تیم پرسپولیس دروازه بان پرسپولیس در آن مسابقه بود که بعدتر گفت نور آفتاب اجازه نداده توپ را ببیند. بازی داشت به وقت های اضافه می رفت که دقیقه 85 حرکت عالی پایان رأفت و سرتوپی که او به کاظم محمودی زد با ارسال و ضربه سر دیدنی افشین پیروانی همراه شد تا اولین دبل تاریخ سرخ ها رقم بخورد. جالب اینکه پیروانی و هاشمی نسب دو گلزن پرسپولیس در این مسابقه با هم درگیر شده بودند. سومین تقابل پرسپولیس با آبی ها یک بازی تلخ بود. استقلالی ها با کنار گذاشتن دربی جام ولایت این برد را چهارمین برد سریالی خود در دربی ها می دانند و اصلاً نماد 4 شان بر اساس همین پیروزی شکل گرفته است.

در آن فصل تیم حمید استیلی بازی رفت لیگ را با بدترین نمایش ممکن دو بر صفر باخته و در جام ولایت هم با حریف 2-2 کرده بود اما در آذرماه سال 90 و سه ماه قبل از دربی معروف ایمون زاید باز هم در مرحله نیمه نهایی مقابل استقلال قرار گرفت که بازی در وقت های اضافی بدون گل تمام شد اما پرسپولیس که بازیکن ذخیره مناسبی نداشت و فوق العاده از نظر بدنی افت کرده بود در 12 دقیقه سه گل از مجتبی جباری (2 گل) و اسماعیل شریفات خورد تا یکی از تلخ ترین شکست های دربی را متحمل شود بخصوص که آبی ها در پایان آن فصل قهرمان جام حذفی شدند. در آن مسابقه استیلی از ممدوتال در قلب دفاع استفاده کرد و در وقت های اضافه روح الله سیف اللهی گمنام و جوان را به عنوان تنها تعویضش به میدان فرستاد چرا که بازیکن ذخیره قابلی نداشت. بعد از آن بود که پرسپولیسی ها برخی بازیکنان استقلال را به استفاده از پودر جک تری دی و دوپینگ محکوم کردند.

حالا و بعد از 8 سال و نیم از آن مسابقه پرسپولیس و استقلال باز هم در جام حذفی مصاف خواهند داد. این چهارمین مصاف آنها در جام حذفی است و برای نخستین بار در مرحله نیمه نهایی برگزار خواهد شد. از دربی سال 67 مجید نامجو مطلق و از بازی آذرماه سال 90 فرهاد مجیدی در کادر فنی آبی ها حضور دارند و از دربی سال 78 فنایی و افشین پیروانی در تیم فعلی پرسپولیس حاضرند. پرسپولیس برای رسیدن به این مرحله ماشین سازی تبریز، صنعت نفت آبادان و شهرداری ماهشهر را شکست داده و پیش آمده اما استقلال با حذف تیم های گل ریحان البرز، فجرسپاسی شیراز و سپاهان اصفهان به نیمه نهایی رسیده است.

پرسپولیس و استقلال به عنوان دو تیم پرافتخار جام حذفی قهرمان های دو سال اخیر این رقابت ها نیز به حساب می آیند.

*محمد قراگزلو

مرتبط با موضوع

تبلیغات
melibet_news

نظرسنجی

به نظر شما شرایط پرسپولیس در مرحله مقدماتی چطور خواهد شد؟

نتیجه بازی ها

بازی قبلی
بازی بعدی
پرسپولیس
پرسپولیس
-
الشارجه امارات
الشارجه امارات
ورزشگاه : جاسم بن حمد دوحه
داور مسابقه : ؟؟؟
پنجشنبه, 3 مهر 1399 / ساعت : 21:30
پرسپولیس
پرسپولیس
0 - 1
الدحیل
الدحیل
ورزشگاه : اجوکیشن سیتی
داور مسابقه : دیلان پررا
دوشنبه, 31 شهریور 1399 / ساعت : 18:30

گلزنان برتر پرسپولیس

علی علیپور
# نام بازیکن تعداد گل
1علی علیپور12
2مهدی ترابی11
3وحید امیری6
4مهدی عبدی4

گالری تصاویر

Copyright © 2006 - 2020 by arteshesorkh.com.All Right Reserved.
:: طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت توسط پارس میهن